Nejlepší redakční a publikační systém pro běžné užití

Diskuze na téma implementace, provozování, správy

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Josef Kraus 8. 3. 2012 11:46

Pro potřeby nedělního článku na Živě.cz chceme od vás získat tipy a argumenty na ty nejlepší redakční a publikační systémy pro běžného uživatele, který si chce vytvořit vlastní web, publikovat články, nebo nabídnout něco jednoduššího a finančně dostupného někomu dalšímu. Je WordPress skutečně tak dominantí ve své pozici, nebo máte dobré zkušenosti s něčím jiným? Vystačíte si s bezplatným řešením, nebo se koupi licence nevyhnete?
Josef Kraus
Redaktor Živě.cz

Odeslat příspěvekod charliex 8. 3. 2012 12:01

Používal jsem phpRS, po nějaké době už nestačil svojí funkcionalitou a proto teď preferuji Joomlu. Poočku sleduji i Wordpress, některé vychytávky jsou velmi zajímavé.
charliex
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod psychocowboy 8. 3. 2012 12:05

Mam zkusenosti jen s Joomlou a pro naprosteho laika dostatecne, pro zkusenejsiho nekonecna moznost uprav...
psychocowboy
Junior

Odeslat příspěvekod JohnyRicio 8. 3. 2012 12:08

Já používám wordpress pro jeho snadnou ovladatelnost, ale občas u některejch projektu zvažuji joomlu kvuli pluginum a široké komunitě a nebo drupral ale ten jsem zkoušel jen jednou a přišlo mi to celkem složité. Ale určitě kdybych se do něj více podíval tak bych se na něm dal určitě postavit kvalitní web. Jinak pro blogy se mi zdál asi nejlepší system od googlu - blogspot.
JohnyRicio
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod akira.uzai 8. 3. 2012 12:11

あきらうざい
akira.uzai
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 8. 3. 2012 12:21

co je to "bezny uzivatel"? proc by mel bezny uzivatel umet vytvaret stranky? tim nemyslim jejich obsah. bezny uzivatel by mel pouzit neco jako webnode. pokud to neni bezny uzivatel tak si nechat implementovat nejaky opensource CMS.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Vebloud 8. 3. 2012 12:38

A co je běžné použití? Běžný uživatel dle mého názoru nemá důvod zkoušet nic jiného než Wordpress. Všechny ostatní systémy jsou pro uživatele složitější a většinou i zbytečný kanón na vrabce.

Horší to pak je, když se systém rozroste a chtěl by zesložitět. Pak se sice z worpdressu dá udělat skoro cokoliv, ale je to asi jak dělat náklaďák z BMW.
Žít a nechat žít, ty máš svůj názor, já mám svůj názor, já ti nebudu nutit svůj, nemusím souhlasit s tvým, ale udělám vše, abys ho mohl svobodně vyjádřit.
Vebloud
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod antonin.chadima 8. 3. 2012 13:04

zkus Plone mily Lojzo
antonin.chadima
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Snake.AAS 8. 3. 2012 13:49

Plone rozhodně není systém pro běžné užití...
Osobně bych volil Joomlu (jednoduchá editace, mraky pluginů, rozšiřitelnost), případně na složitější projekty Drupal....
Snake.AAS
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dotu 8. 3. 2012 14:48

Josef Kraus píše:... nejlepší redakční a publikační systémy pro běžného uživatele, který si chce vytvořit vlastní web, publikovat články, nebo nabídnout něco jednoduššího a finančně dostupného někomu dalšímu...
:lol:
"Běžný" uživatel má sotva podobnou potřebu. Ten se dostatečně vyřádí na Facebooku a podobných sítích, kde se může dosyta exhibovat svými moudry, fotkami a filmečky.
Pokud chce někdo něco víc, tak mu zpravidla pro jeho prezentaci - seberealizaci stačí Webnode, Blogspot nebo podobné systémy, které si jednoduše nakliká a fertig. Vyšší úrovní je Wordpress, který bohatě uspokojí i náročného grafomana. který si myslí, že svými články upoutá pozornost více lidí a na delší dobu.
Hlavní potíž totiž je, že si mnoho lidí myslí jak nutně potřebují něco říct a nakonec se ukáže, že to není až tak žhavé a, především, že na to nemají čas a často ani dost zajímavých nápadů. K čemu perfektně technicky zpracované dynamické stránky s CMS, když pak na nich unuděně zívá pár neslaných-nemastných příspěvků za uherský rok?
WP nestačí? Běžným uživatelům? :shock: Potom Joomla nebo Drupal, ale to už opravdu je s kanónem na vrabce. Webů s Wordpressem právě proto asi tak stokrát více než s Joomlou, Drupalem a snad i vším ostatním dohromady a mnohde stačí i pro rozsáhlé firemní nebo komunitní projekty. WP je dnes plně v češtině, má spoustu slušných šablon, skutečně fungující automatické updaty a i administrační rozhraní jednoduché a intuitivní.
Instalovat si placené obskurdní okrajové - třeba české - CMS, za jejichž vývojem je zpravidla jen pár lidí, kteří nemají čas ani motivaci dělat pro klienty něco zásadně lepší než WP/Joomla/Drupal, to je pro neprofesionála podle mne zcela blbost. Mám zkušenost z jedno českého ústředního úřadu, který po drahém výběrovém řízení neco takovo draze koupil a nakonec se ukázala proti třeba Drupalu propastná ubohost dodaného řešení.
dotu
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Zdama 8. 3. 2012 14:54

Běžný uživatel - estránky a tomu podobné projekty

Pro pokročilejší - Joomla, jednoduchá, přitom univerzální. S vynikajícím a dostupným nástrojem na tvorbu vlastních šablon.
Q9550 2.8 GHz @ 4 GHz, Asus Maximus II Formula, Case Thermaltake Armor LCS - Watter cooler, 4 GB RAM Kingston 1200MHz, nVidia 760GTX, Fortron Epsilon700w, SSD Kingstone 128GB System, 2.5 TB Data.
Zdama
Junior

Odeslat příspěvekod pa2b 8. 3. 2012 15:22

Pracujeme na publikačně rekačním systému který je právě pro běžného uživatele. Bez instalace spousta doplňků a modulů. Vše na vlastní doméně. Jedná se o projekt Fedia.cz s redakčním systémem PubReS.
pa2b
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod oooooooooo 8. 3. 2012 15:47

no jo škoda že neni definovany co ma znamenat to běžné použití,dovedu si představit že je tady spousta lidí pro něž běžne použiti znamena věc která xkrat přesahuje třeba moje potřeby protože není web jako web.Mně stači wordpress a blogspot ale myslim že člověk s nějakym rozsahlejšim projektem by asi nesouhlasil že to stači.
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pony007 8. 3. 2012 16:05

Já mám nejvíce zkušeností s Joomla řešením. Pokud to vezmu z pohledu pokročilého uživatele, má dostatek možností, které ani někdy nedokážete využít. Existuje množství placených či zcela dostupných rozšíření - nicméně můj názor je čím méně, tím lépe.
Tvorba šablon, úprava designu není úplně jednoduchá, ale dá se. Případně existuje možnost dokoupení a případně upravení šablon od návrhářů studií.
Kladně hodnotím českou komunitu, joomla wiki a development stránky.

Nejsem si jist tím, že by běžný uživatel (zde ve smyslu uživatele schopného pracovat na pc) byl schopen provést nastavení, instalaci - je to v podstatě jednoduché, ale pro neznalé zabere dost času. Navíc tomu kdo chce mít web je celkem jedno, na kterém systému to běží. Je to pak věc jedince, vývojáře, implementátora co vlastně nasadí.

Z hlediska vlastní úpravy obsahu pak většina uživatelů byla pro krátkém školení schopna spravovat obsah, a to si myslím že je to podstatné.

Cca zkušenost z více než 20 weby.

Jednu ze šablon a takový free projekt: http://www.fotobod.cz.

Pěkný den
Certifikace: Vmware VCP, Itil 3
www.test-recenze.cz
pony007
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jirkaf 8. 3. 2012 16:10

V úvahu leze určitě brát i sunlight:
http://sunlight.shira.cz/o-systemu
Je to české CMS se širokými možnostmi a hlavní výhoda pro mě je že se mi na něj krásně tvoří šablony.
jirkaf
Junior

Další stránka