Computer 2/11 vychází 27. ledna

Diskuze o časopisu Computer

Moderátoři: Moderátoři Živě.cz, Moderátoři Computer

Odeslat příspěvekod Pavel Nygrýn 27. 1. 2011 10:00

Obrázek
Pavel Nygrýn
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Michal Politzer 27. 1. 2011 11:25

IPadová verze je ve schvalovacím procesu od úterý, tedy dnes to bude třetí americký pracovní den a snad se na nás už dostane řada. Zkoušejte odpoledne, v noci... V zítřejší ráno pevně věříme.
Michal Politzer, elektronické časopisy (PDF a iPad)
Michal Politzer
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod attommen 30. 1. 2011 12:41

Dobrý den,

ačkoliv jsem BYL vždy s kvalitou článků spokojen, současný trend který tento časopis nastoupil mě nutí okomentovat článek "Plotny se stále točí" z aktuálního čísla. Položím svůj dotaz velice stroze a jednoduše.

Proč jediná zmínka o rozhraní SATA 3.0 6Gb/s, která v článku zazní je ta, že její přínos je minimální? Hlavně že se redaktor opět zabývá SSD disky, které se "netočí" a všichni dobře víme, že jsou super ale drahé? V celém článku navíc není nikde napsáno, který disk má jaké rozhraní (ani v "přehledné" tabulce značení disku není nic takového uvedeno), kdybych se v značení disků nevyznal, nemám šanci zjistit že disk WD Caviar black WD1002FAEX na 4. místě je SATA 6Gb/s. Osobně bych od takovéhoto článku, v době kdy se SATA 6Gb/s více a více rozšiřuje na základní desky očekával právě porovnání disků těchto dvou technologií.

Přeji pěkný den.
attommen
Junior

Odeslat příspěvekod Pavel Nygrýn 31. 1. 2011 11:37

Mysleli jsme, že je to už z výsledků zřejmé, ale zkusím to upřesnit:
SATA 3.0 je pro všechny dnešní spotřebitelské HDD asi tak podstatné, jako PMPO pro reprosoustavy; je to jen samolepka bez reálného dopadu na cokoliv. Je jedno, jestli deska umí toto rozhraní, výkon bude stejný, jako u starší verze SATA. Stejné je to z hlediska kompatibility - je jedno, kam kterýkoliv z testovaných HDD zapojíte. SATA 3.0 6Gb/s ostatně míří právě ke zmíněným rychlým SSD a hybridním diskům; spotřebitelské HDD zatím sotva překonaly datovou rychlost původního SATA I,tedy 150 MB/s. O porovnání disků "SATA II vs. SATA 3.0" se tedy v souvislosti se spotřebitelskými HDD zatím nedá mluvit, na rozhraní to opravdu nezávisí. Zajímavá by mohla být podpora INCQ, ale ta se zatím u disků nevyskytuje.

Ještě pro jistotu poznámka na konec: sestava, na které jsme testovali (popsaná na straně 125), má samozřejmě SATA 3.0.
Pavel Nygrýn
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod attommen 3. 2. 2011 00:49

Mockrát díky za reakci na můj příspěvek a jasné shrnutí. Stejně si ale myslím, že u disků mohlo být uvedeno jakou specifikaci podporují, aby si i čtenář mohl jednoduše porovnat naměřené hodnoty a dojít k závěru zbytečnosti SATA 3.0 sám.
attommen
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků