W7 chyba při přesunu systémových souborů.

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 7

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod vitovecj 26. 12. 2022 17:48

Dobrý den!
Stolní PC, W7, 1x SSD, 2x dat. disk HDD.
Datový disk (F) se syst. dat. soubory začal "zlobit", občas "nenaběhl". Dat. syst. soubory byly proto přesunuty na volný disk (E) postupem: karta "Vlastnosti" - "Umístění" - "Přesunout". Vše se zdařilo, až u "Dokumentů" se obsah po chybě při vytvoření N složky zkopíroval, ne uložil přímo na disk. Složku jsem následně /bohužel ne předem/ vytvořil a soubory do ní přesunul. Dokumenty tedy zůstaly na původním disku a jsou také /zkopírovány/ na novém disku E. Podle mého ale u obou umístění nemají charakter systémové složky, na kartě "Vlastnosti" na rozdíl od ostatních syst. složek chybí karta "Umístění". Je to velký problém pro chod a provoz PC, lze to nějak napravit.
Děkuji za rady!
vitovecj
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 26. 1. 2023 07:24

Už to tu bylo mnohokrát:
typická začátečnická chyba BFU při instalaci OS: neodpojené HDD.
Předpokládám, že všechny důležité dokumenty ze systémového disku F: jsou zálohované.
Co s tím?
1) Vypni zdroj.
2) Fyzicky odpoj HDD/SSD kromě systémového SSD.
3) Zapni zdroj.
4) Nabootuj z originálního DVD|USB W7.
5) Instaluj OS - zvol Upgrade.
Po instalaci zapoj další HDD|SSD kromě disku F:
Ten používej jen jako externí pro zálohování, pokud je v pořádku SMART.
vitovecj píše: disk (F) se syst. dat. soubory začal "zlobit"

Jestli není, věnuj ho do elektroodpadu.
Pokud je SMART tohoto HDD v pořádku a musíš ho používat jako interní (těžko pochopitelné v době SSD):
musíš ho nejdříve deaktivovat (jen pro pokročilé!):
Admin konzole cmd
Kód: Vybrat vše
diskpart
list vol
sel vol x
inactive

kde x = původní systémové volume.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vitovecj 26. 1. 2023 11:52

Dobrý den!
Děkuji za odpověď a radu. K tomu uvádím malé doplnění. Jsem jen uživatel, samouk, senior. PC /W7/ - v době sestavení : 1x SSD, 1xHDD. Na SSD vše, HDD prázdný na ukládání "nových" souborů. Po "vyčerpání" kapacity SSD jsem podle nějakého návodu cestou: Vlastnosti - Umístění - Přesunout, přesunul sytémové složky /Dokumenty, Obrázky a pod./ na disk HDD- (F).Tak to několik let bez problému fungovalo, až po "poruše" HDD jsem tyto složky opět stejným způsobem přesunul na další nový, prázdný HDD - (E). Složky jsem přesunul správně, až u Dokumentů jsem "zaváhal" /nevytvořil novou složku/ a místo přesunu se to zkopírovalo. Po této chybě jsem musel vytvořil nové zástupce pro tuto složku a nové cesty z progr. MyHeritage a Outlook, které mají složky v Dokumentech. Potřeboval jsem jen vědět, jestli je to správně, nevadí-li to nějak jinak systému, nebo jestli to jde nějak jednoduše opravit Jediná změna proti minulému stavu je to že ve složce -user- je místo složky Dokumenty složka celého disku (E).
K otázkám: Vadný disk byl zálohován, nyní je již v elektroodpadu. S případnou přeinstalací systému je problém. Nemám orig. DVD W7. PC již před cca 10 lety sestavil, dnes již "bývalý" zeť. Systém prý instaloval z nějaké "hromadné" licence. Dále instalovat nový OS na 10 let starý HW asi nebude také to "pravé ořechové"
vitovecj
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 26. 1. 2023 13:05

Přesun uživatelských profilů je korektní postup podle FAQ:
viewtopic.php?f=1864&t=1089367
Doporučuje se ihned po instalaci OS, aby nedošlo k zahlcení systémového SSD.
Uživatelské profily nepatří do systémového disku.
Jedna z chyb základní architektury OS MS WNT.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Behemot2077 26. 1. 2023 13:09

Milanr1 píše:

aneb jak ze sebe udělat perfektního blba, že? pán se ptá jak správně přesunout nesystémový data z plotny na plotnu, kam jsou odkázaný nějaký adresáře typu dokumenty, a ty mu tady nadřístáš, aby si přeinstaloval operační systém? to nemyslíš vážně, že ne? a když to teda uvede znova, tak furt trváš na reinstalaci, a vágne se akorát votřeš vo nějakej FAQ, co už aspoň z dálky začíná být relevantní k věci

k dotazu, situace teď je jaká, část dat je na novým disku, část je na starým? nebo, pokud jsou všecky soubory, co mají být, v těch problémovejch adresářích pořád eště na starým disku, tak klidně na novým to, co se zkopíovalo, smazat, nechat jenom prázdný adresáře, a udělat u nich ten přesun

bacha na to, že se může stát (a stává), že existuje vícero složek Dokumentů (Obrázků, hudby…), páč ti zástupci vedou na různý místa, takže kontrolovat umístění jak třeba ve Startu, tak v navigačním podokně v Průzkumníku, tak v uživatelským adresářu, že mají všecky správně umístění na novej disk

(jinak todle nastavení je taky v registru, kde se dá i buď podivat, esli je tam správně všecko, anebo ty další duplicitní odkazy smazat, zrovna sem to tudle řešil v desinách, že to bylo nějaký rozhašený)

přesun taky může kravit s ohedem na rozhašený práva/vlastnictví podřízenejch subjektů, občas se stane i dneska, že si třeba nějaký aplikace odloží data do dokumentů, no a nastaví si (třeba už při instalaci) divný práva, který pak zamezí tomu to kopírovat/mazat
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 26. 1. 2023 15:25

Behemot:
evidentně jsi přehlédl název thredu:
vitovecj píše: chyba při přesunu systémových souborů
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Behemot2077 26. 1. 2023 16:48

řeší tam něgde zavaděč? já teda vidím problém s dokumentama, ono to chce číst celý sdělení a tam se dobrat, co tím tazatel myslel, případně se zeptat :nenapadne
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod vitovecj 26. 1. 2023 16:52

Dobrý den! Vážení rádci, předen děkuji za zájem o můj problém a předesílám, že jsem pouze poučený uživatel, samouk, navíc ještě v kmetském věku. Proto promiňte možné nepřesnosti v názvosloví řešené techniky.
Ten přesun z vadného HDD (F) na dobrý HDD (E) se týkal "systémových složek" Dokumenty, Obrázky a další. To že se tak jmenují jsem vyčetl z návodu na přesun z nějakého návodu staženého Fóra. V hlavičce dotazu jsem uvedl že jde o přesun "systémových souborů", níže v textu jsem ale uvedl že jde o "Dat. syst. soubory". Omlouvám se, jestli to způsobilo chybný výklad.
Všechy tyto soubory jsou již přesunuty na novém HDD (E), jen při přesunu Dokumentů jsem udělal chybu na kartě Přesunout při zápisu adresy nové složky, takže Dokumenty se nepřesunuly, ale zkopírovaly. Vadný disk (F) pak "odešel" úplně, takže původní soubor již není k dispozici. Všechny "cesty" do Dokumentů ze zástupců, aplikací /Outlook, MyHeritage/ jsem přepsal a vše, zdá se že správně funguje.
Chtěl jsem jen poradit, jestli nemohly někde v systému, registrech i jinde zůstat nějaké "cesty" do Dokumentů přes HDD (F), který již v PC není a jestli to nemůže způsobit nějaký problém. Nějaký zásah do systému nebo registrů je bez podrobného "manuálu" nad mé "možnosti"
Děkuji za přízeň.
vitovecj
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 26. 1. 2023 18:14

S registry si nehraj.
Funguje to? ANO => neřeš to.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vitovecj 26. 1. 2023 19:33

Ano, provedu a děkuji!
vitovecj
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků