Funkční návod - Windows 7 a Windows XP na jednom PC

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 7

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Do fóra se už nepřihlásíte přezdívkou, je potřeba e-mail. Hned teď se podívejte, jakou e-mailovou adresu tady používáte a zapište si ji: odkaz Uživatelský panel v hlavičce –> záložka Profil. (Podrobnosti)

Odeslat příspěvekod majakcz 4. 1. 2010 00:05

Jelikož jsem se i já jako mnoho uživatelů PC potýkal s myšlenkou nainstalovat si na svůj notebook/PC s Windows 7 také Windows XP a jelikož jsem na různých fórech našel spoustu návodů,které se v mnohém lišily,žádný nefungoval 100% a já musel tím pádem čerpat ze všech najednou,rozhodl jsem se poznatky z nich,které mě dovedly k cíli,shrnout v rámci možností (obsáhnout vše potřebé nikdy na 100% nejde) do jednoho příspěvku a přidat k nim něco málo mých vlastních zkušeností:
(Snad to administrátoři nebudou považovat za spam z důvodu,že se zde podobná témata objevují už milionkrát.Pokud ano,ať jednají jak myslí)

Předem je třeba upozornit,že pokud se do této "prácičky" chce pustit kdokoliv,kdo má s PC jen začátečnické zkušenosti,důrazně doporučuji vůbec se do tohoto nepouštět či přenechat to odborníkovi,protože se nejedná o jednoduchou věc!
Zároven chci říct,že ani já nejsem odborník a proto se předem omlouvám za cokoliv lacikého,co se v článku objeví a předem děkuji každému,kdo mě opraví nebo doplní:)

Takže k věci:
Instaloval jsem Windows XP k již nainstalovaným Windows 7 ,ale tento návod by měl funogvat i pro kombinaci Win Vista/Win XP.

Před tím,než začnete něco dělat,doporučuji si tento návod vytisknout,nebo ho mít neustále před sebou na druhém PC či notebooku.
Pokud se vše bude dařit,celá operace zabere tak kolem 1-2 hodin.

Nejdříve se doporučuje zálohovat si všechna data na pevném disku na jakékoliv přenosné médium.
Tento krok není nutný,ale náhoda je blbec a vždycky se může stát něco,co vaše data nenávratně smaže.
Proto ten kdo svá data nezazálohuje,činí tak na vlastní nebezpečí(stejně jako jsem to udělal já-naštěstí vše proběhlo bez problémů)

Další důležitou věcí,která se narozdíl od předešlé musí udělat každopádně,je vypálit si na volné DVD disk pro obnovu systému Windows 7(Pokud jste tak už neučinili při prvním zapnutí svého PC/notebooku).
Toto uděláte v nabídce Start-Ovládací Panely-Systém a zabezpečení-Zálohování a obnovení-Vytvořit disk pro opravud systému.
Až po provedení tohoto kroku můžete pokračovat k samotnému návodu na instalaci dvou operačních systémů.

Teď už k samotnému návodu:

1.Pokud chcete na jeden pevný disk nainstalovat více operačních systémů,musíte jej rozdělit na více části a každý operační systém pak nainstalovat na jednu část.
Program pomocí kterého jsem tohoto dosáhl se nazývá EASEUS Partition Manager (free jen 32 bit) a vše potřebné včetně návodu jak s ním zacházet neleznete zde: http://www.pc-help.cz/viewtopic.php?f=58&t=37086

2.Nyní byste měli mít na pevném disku vytvořen mimo jiné 1 PRÁZDNÝ oddíl o velikosti minimálně 30GB,která je potřebná pro správný chod Windows(velikost tohoto oddílu můžete kdykoliv zvětšit pomocí výše zmíněného programu)

3.Sežeňte si buď origiální instalační dvd op. systému Win XP,nebo sežeňte na internetu instalační dvd ve formátu ISO.

(V případě že instalujete přímo z originálního DVD přeskočte rovnou k bodu 5)

4.Po stažení ISO souboru stáhněte např. odsud: http://www.stahuj.centrum.cz/multimedia/vypalovani_cd/active-iso-burner/ program Active ISO Burner,pomocí kterého si ve 2 jednoduchých krocích vypálíte ISO soubor s Windows XP na DVD.

(Tento program mi jako jediný dokázal vypálit fungující!!! bootovací dvd a přitom je tak jednoduchý,že se ani nemusí instalovat)

5.Vložte vypálené bootovací DVD do mechaniky a restartujte počítač.

6.POZOR!! ještě než vám najede Windows(tzn. v černé obrazovce,kdy se spouští BIOS) stiskněte F2 (popř. F12 nebo DEL) , čímž se dostanete do BIOSu.
Tady vyhledejte oddíl Boot a pomocí pokynů na obrazovce umístěte na první místo vaši DVD mechaniku.
Tím zaručíte,že při spouštění počítače bude nejdříve načteno DVD,které máte v mechanice.

7.Uložte změny v BIOSU (většinou F10).Tímto se vám znovu restartuje PC.

8.PC se vás po restartu a načtení dvd zeptá,zda chcete bootovat z dvd.
Stiskněte ENTER a počkejte než budou načteneny potřebné soubory z dvd.
Po jejich načtení nastává samotná instalace Win XP.

9.Nejdříve se vás PC zeptá na který oddíl na disku Win XP nainstalovat.
Vyberte ten,který jste speciálně pro instalaci vytvořili (poznáte ho podle písmena,nebo názvu,který jste si zadali v bodě 1).
Po odENTRování,budete dotázáni zda chcete tento oddíl formátovat.
Zvolte ano (většinou prostřední možnost ze tří).
POZOR!!!!Tímto krokem se vám z oddílu vybraného pro instalaci smažou veškerá data(která by tam ale už stejně neměla být,pokud jste vše v bodě 1 provedli podle návodu)

10.Pokračujte v instalaci dle pokynů na obrazovce.

11.Po dokončení instalace Windows XP by se vám měl automtaicky restartovat počítač.
Nechte ho provést to a když se vás opět zeptá,zda bootovat z DVD,tentokrát nemačkejte nic a on sám spustí Win XP z pevného disku.
Po spuštění Windows XP,vyndejte bootovací DVD s instalačními soubory Win XP,vložte do ní Disk Pro obnovu systému Windows7,který jste si vytvořili v úvodu návodu(ještě před bodem 1) a restartujte počítač.

12.Cílem předešlého kroku je opravit instalaci Windows 7,která byla částečně "narušena" instalací Windows XP
Po načtení opravného dvd klikněte na "vyhledat stávající instalace Windows" a dále na "opravit spouštění systému windows"
Tímto krokem znovu zprovozníte Windows 7.

13.Problém je v tom že i když již máte nainstalovány oba operační systémy,nebudete si moci při startu počítače vybrat,který systém spustit.
Toho docílíte pomocí programu EASYbcd , který si můžete včetně návodu sehnat zde: http://pravdavocich.cz/clanek/jak-na-dualboot-windows-vista-a-windows-xp

14.Po úspěšném provedení všech 13 předešlých kroků,vyjměte veškerá DVD z mechaniky a vraťte se k bodu 6 a pomocí naprosto stejného postupu tentokrát VRAŤTE bootování z vašeho pevného disku zpět na první místo

15.Naposled restartujte počítač a pokud jste vše udělali správně,při startu počítače vám naběhne nabídka na výběr,který op. systém se má spustit.Gratuluji! :)
Naposledy upravil Bari007 dne 4. 1. 2010 18:08, celkově upraveno 1
majakcz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hans12 5. 1. 2010 17:25

Príliš komplikovaný návod.
- rozdeliť disk na aspoň 2 časti a každý operačný systém nainštalovať zvlášť na jeden z nich.
- Ako prvý nainštalovať WindowsXP a potom až Windows 7,potom nebude žiadny problém s bodom 13.Pri spustený PC sa vám objaví screen,kde si možete vybrať,že ktorý operačný systém si chcete zaviesť.

Ja som si na skúšku na jeden disk,ktorý som rozdelil na 3 časti nainštaloval najprv WindowsXP,na ďalšiu časť Windows Vista a na tretiu časť nainštaloval Windows 7.
A každý operačný systém bezproblémov funguje,stačí si iba vybrať po zapnutí PC do 30 sekúnd,inak sa defaultne spustí Windows 7.
Intel Core 2 Duo E8200 | Gigabyte G33M-DS2R | 2x1GB DDR2 800MHz PC6400 A-DATA Extreme Edition |SAPPHIRE HD 3870, 512MB DDR4+Accelero S1 rev.2 | HD Western Digital WD6400AAKS 640 GB+WD10EADS 1000GB | Zdroj Fortron 400 W (FSP 400-60THN-P)
hans12
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 5. 1. 2010 19:36

Tady je ale postup opačný - k nainstalovaným W7 se instaluje WXP.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod majakcz 5. 1. 2010 19:39

to hans12:
Samozřejmě.
Ovšem až na to,že tady se řeší instalace Windows XP na PC,kde už máš nainstalovánu novější verzi Windows (Vista nebo 7).
Ty zde píšeš,že jsi nejdřív instaloval Windows XP...Uznávám-v tom případě šlo určitě všechno bez větších problémů a můj návod je zbytečně dlouhý,protože s tímto není žádný větší problém...
Instalace novějšího windowsu ke starší verzi Windowsu se nevylučuje..
V opačném případě ale nastává problém(zkus nejdřív nainstalovat Windows 7 a pak Windows XP a uvdíš).

Proto můj návod;)
majakcz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hans12 5. 1. 2010 19:43

Ospravedlňujem sa,máte pravdu.
Nečítal som to úplne pozorne a nevšimol som si,že tu ide o nainštalovanie WindowsXP na PC,kde už je Windows7.
Intel Core 2 Duo E8200 | Gigabyte G33M-DS2R | 2x1GB DDR2 800MHz PC6400 A-DATA Extreme Edition |SAPPHIRE HD 3870, 512MB DDR4+Accelero S1 rev.2 | HD Western Digital WD6400AAKS 640 GB+WD10EADS 1000GB | Zdroj Fortron 400 W (FSP 400-60THN-P)
hans12
Junior

Odeslat příspěvekod majakcz 5. 1. 2010 19:44

V pohodě..stává se:)
majakcz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod oooooooooo 5. 1. 2010 20:03

Já bych to zkratil na naučte se editovat bcd - neboli stačí nainstalovat SEVEN,mit v ruce bud instalacni CD Seven nebo boot rescue Seven,pote nainstalujte XP,libovolným způsobem - libovolným pochopitelně nemyslím styl že při instalaci se Vám povede Seven fyzicky zlikvidovat.Boot z daneho cd - cmd prikaz bcdedit.exe
Malý haček je třeba přikaz ovládat...
Jen opravím maličkost v návodu máte li 64 bit Easus je špatná volba,budete potřebovat placenou verzi jeho,takže bych doporučil jine free ktere na 64 bitu fachají.
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod altr 10. 1. 2010 15:29

V čem může být problém, že se mi nedaří dokončit instalaci XP?

V instalátoru po zformátovaní prázdného oddílu začne instalce, nakopírují se potřebné soubory. Poté klasický restart.
Jenže v tomto stádiu není PC schopný bootovat z HDD... pouze z DVD.

Takže můžu najet do recovery pod instalačkou XP.. tady nevím co dělat... napadá mě FIXMBR..
Nerad bych ale přišel o data..
Takže spouštím opravu z instalačky 7.

Vše v poho. Až na to že nemám kýžené XP ;-(

Napadá někoho v čem by mohl být problém??? Jedinou odlišnost, kterou vidím s úvodem návodu je u mě ta, že oddíl jsem měl vytvořený historicky s instalací 7 a byl nevyužíný (nenaformat.. resp neexistoval)

Nevíte někdo co s tím...
Nechce se mi zálohovat a jen tak to risknout jestli to vyjde přes fixmbr...
Prosím odraďte mě od plánu vše odstranit, nainstalovat na čisto XP a následně 7.. to je na půl dne -(
altr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 10. 1. 2010 21:33

Tvůj plán je zcela správný.
Po odstranění všech partition v systémovém HDD je nutno restartovat PC (F3 + F3), pak teprve pokračovat v instalaci OS.
Ujisti se, že je fyzicky připojen pouze systémový HDD a že máš připravené na FDD 3,5" ovladače diskového řadiče.
Instalace obou OS v moderním výkonném počítači trvají max. slabou hodinku.
Pracnější už je upgrade, konfigurace a optimalizace obou OS: cca 2 x 8 hod. pro zkušeného odborníka.
Naposledy upravil Milanr1 dne 10. 1. 2010 21:52, celkově upraveno 1
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod altr 10. 1. 2010 21:51

Mnojo, ale mě překvapuje, resp zajímá čím to je že ostatním to beží a já mám problém XP instalovat...

Předpokládám, že problém je že právě instalace XP přepíše odkud má systém nabootovat...
No ale proč u mě to přepíše evidentně špatně...

Kdyby někdo měl nápad přivítám ho...
Já ještě zkusím uvést PC do stavu po restartu instalce XP kdy nejsem schopen nabootovat nikam na zkusim na další partišnu naistalovat OpenSUSE. Jednou jsem se tak už zachránil, tak třeba mi to tentokrát ušetří práci..
altr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod oooooooooo 11. 1. 2010 13:29

Doufam že je ti jasné že napřiklad pismeno C je imaginarní pojem a jestli nerozumíš co řikam tak zkus co je pismeno C v SEVEN a pismeno C v XP,takže v návodu se mělo vypichnout tučným pojmenujte oddily,disky předem pomocí bootovacího diskmanageru a rovnou si je v něm naformatujte... .Jinak k navodu -
Kód: Vybrat vše
.Cílem předešlého kroku je opravit instalaci Windows 7,která byla částečně "narušena" instalací Windows XP

Instalace věru že narušena není ,ty pojmy jsou zavádějící strašně- maximalně dojde k přepsaní zavaděče at si každý zjistí základy co je zavděč - jaký je rozdíl mezi nimi a jak se editují a čím.Jinak fakt je lepší to někomu svěřit - analogie chci jet v autě aspon bych mohl vědět rozdíl mezi spojkou,plynem,brzdou.Jaký budu šofer se uvidí.
Navíc easybcd Vám tak jak to je popisovaný v návodu nezabere - pokud mate system reserved a tovarní skrytou.Jo zabere ale v debug mode a musíte vlizt do power console - takže opět znalost bcdedit.exe...
Ten návod ROZHODNĚ NEBERTE JAKO NAVOD universalní.
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod altr 11. 1. 2010 14:12

To že písmenko neznamená vždy to samé je mi jasné... Pokud WIN nebudou pojmenovávat jasně jako je tomu v linuxu řídím se jen podle velikostí..

Ale zkráceně - stačí pojmenovat oddíly, disky předem... to by asi mohl být můj problém..

Doufám že pomůže odstranění oddílu na kterém je nedoinstalovaný XP. Nevyužitý oddíl spojím pros jistotu s oddílem už existujícím..
Vznikne: jeden oddíl.
- to vše ještě pod správou uložišť

Nový oddíl vytvořím něčím co mě ho umožní jak pojmenovat (natvrdo písmenkem) a nebudu se spoléhat na to že nevyužitý prázdný oddíl zformátuju instalací XP...

Jsem na správné cestě?? Děkuji
altr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod oooooooooo 11. 1. 2010 18:38

Oddil odstranit - přesně to bych udělal.Oddily připravil předem pomocí bootovaciho diskmanagera pokud nechci použit diskpart,takže zřejmě poslední gparted - pozor opravdu poslední a ověřit aby jste nenatrefil na nedávnou opravenou verzi.
Pod spravou uložišt nedělat nic :-)Až je vše hotovo začnete instalovat a jen to sazet do připravených pozic....
Pote je Vám jedno že nenabootují Seven - oprava zavaděče,bud pomocí bcdedit.exe z konzole instalačky či rescue boot cd nebo easybcd což je bcdedit.exe pro ty co neví co je bcdedit.exe :-)
Jestli ovšem seven jste instaloval stylem že se vytvořila system reserved - což okamžitě uvidíte v gparted,budete tam mit oddil navíc,tak cestu musite upravit podle toho co Vám vypiše momentalně přikaz bcdedit /enum který spustite v Seven nebo podle výpisu debugg mode v easybcd.
Nicmeně obojí pomineme,dejme tomu že nic takovýho se neděje a stačí se řídit po bod - sazet do připravených pozic - pote pouze uprava loaderu pro seven aby fachčil multiboot z prostředí WINDOWS XP - easybcd,nebo corect boot - z instalačky či rescue boot cd seven.
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jan23 5. 3. 2010 08:32

Ahoj,
u xp funguje multiboot pomoci nastaveni v souboru boot.ini (napr 2 system winxp na jednom pc). Je toto mozne za pouziti winxp a win7 na jednom pc?

Diky
jan23
jan23
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 5. 3. 2010 09:23

jan23 píše:Ahoj, Je toto mozne za pouziti winxp a win7 na jednom pc?

NE
OS WNT řady 6 nepoužívá boot.ini, ale BCD.
Už to tu bylo mnohokrát: nečteš FAQ, nehledáš :-/
Viz např.:
viewtopic.php?f=1864&t=1100888
Milan
Milanr1
Pokročilý

Další stránka