Návod: Vytváranie zdieľania

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 7

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod t85m 4. 2. 2010 12:19

Súbory a priečinky môžeme zdieľať v pracovnej skupine, domácej skupine aj v doméne.
Zdieľanie v pracovnej skupine má svoje špecifiká. Popísali sme ich v kapitole 5, v sekcii
Domáce skupiny – HomeGroups“. Pre vytvorenie prvého štandardného zdieľania musí
byť používateľ v skupine správcov. Po povolení zdieľania môžu ostatní používatelia zdieľať
súbory, ktoré vlastnia alebo na ktoré majú príslušné oprávnenia. Správcovské konto bude
potrebné len pri rozšírených nastaveniach zdieľania.

V systéme Windows 7 môžeme vytvárať zdieľania nasledovnými spôsobmi:
• V aplikácii Windows Prieskumník zjednodušeným zdieľaním z kontextovej ponuky.
• V aplikácii Windows Prieskumník rozšíreným zdieľaním cez vlastnosti priečinku.
• Konzolou Správa počítača v sekcii Systémové nástroje položka Shares
• Príkazom net share – v príkazovom riadku, hlavne pri vytváraní dávok pre zdieľanie
priečinkov. Pre zobrazenie syntaxe príkazu naeditujeme net share /? do príkazového
riadku.
Vo svojej podstate je zdieľanie proces zložený z viacerých krokov. Najprv je potrebné “nazdieľať”
priečinok. Potom musíme určiť oprávnenia na zdieľaní. Následne musíme určiť
NTFS práva tak, aby boli požadované súbory dostupné príslušným osobám.

Zjednodušené zdieľanie
Pri vytváraní zdieľania týmto spôsobom nemusíme uvažovať o viacerých krokoch. Všetko
sa vykoná v jednom kroku, ako pridelenie práv na zdieľaní tak aj pridelenie NTFS práv. Ako
sme uviedli vyššie, prvé zdieľanie vyžaduje administrátorské práva, lebo sa pri zdieľaní zapína
aj jedno z rozšírených nastavení zdieľania – Zapnutie zdieľania súborov a tlačiarní.
Windows 7 má nový spôsob správania sa k zdieľaniam v používateľských profiloch. Ak
zdieľame akýkoľvek priečinok pod adresárom %SystemDrive%:\Users, nezdieľa sa samotný
priečinok (\\PC\Priečinok), ale sa zdieľa celý adresár Users s úplným prístupom pre skupinu
Everyone a na príslušnom priečinku sa nastavia správne hodnoty NTFS práv, podľa toho
akú úroveň prístupu sme definovali.
Cesta k priečinku na ploche bude vyzerať nasledovne:
\\PC\Users\Používateľ\Desktop\Priečinok
Keď budeme zdieľať priečinky mimo používateľských profilov, budú zdieľané priamo.
Úpravu tohto modelu správania sa môžeme zrealizovať ostatnými spôsobmi zdieľania. Pre
vytvorenie zdieľania zjednodušeným spôsobom budeme postupovať nasledovne:

1. Klikneme pravým tlačidlom na priečinok, ktorý chceme zdieľať, v ponuke prejdeme
na položku Zdieľať s a vyberieme z týchto možností:
»» Nikto – rušíme zdieľanie alebo vynímame súbor zo zdieľaného adresára;
»» Domáca skupina (čítanie) – pridelíme povolenie čítať obsah adresára všetkým
členom Domácej skupiny (konkrétne používateľovi HomeUser$);
»» Domáca skupina (čítanie/zápis) – obdobné právo ako predchádzajúce, obe práva
majú zmysel iba ak je počítač v domácej skupine.
»» Konkrétne osoby – túto možnosť si vyberieme pre vytvorenie zdieľania
zjednodušeným spôsobom
2. V dialógovom okne Zdieľanie súborov vyberieme z odpovedajúceho zoznamu
používateľa alebo skupinu, ktorej chceme prideliť povolenie a klikneme na tlačidlo
Pridať. Dané konto bude mať oprávnenie Čítanie. Postupne pridávame všetkých
požadovaných používateľov alebo skupiny.
3. V zozname autorizovaných účtov v tom istom okne nastavíme každému požadovanú
úroveň povolení. Vyberať môžeme z týchto troch:
»» Čítanie – na NTFS pridelíme právo Čítať a spúšťať;
»» Čítanie alebo zapisovanie – na NTFS pridelíme úplný prístup;
»» Odstrániť – odoberieme účet zo zoznamu autorizovaných.
4. Po nastavení oprávnení klikneme na tlačidlo Zdieľať a potom na tlačidlo Hotovo.

Rozšírené zdieľanie
Rozšírené zdieľanie je analogické zdieľaniu prostredníctvom aplikácie Windows Prieskumník
v starších systémoch Windows XP alebo Windows 2000. Rozšírenie spočíva v tom, že pre
korektné zdieľanie musíme pridať okrem povolení na zdieľaní aj práva na NTFS. Dôsledkom
je, že máme lepšiu kontrolu nad prideľovanými právami a ostatnými nastaveniami
zdieľania.

Zdieľanie priečinku v rozšírenom režime zrealizujeme nasledovne:
1. Klikneme pravým tlačidlom na priečinok, ktorý chceme zdieľať a z ponuky si
vyberieme položku Vlastnosti.
2. V dialógovom okne Vlastnosti priečinku prepneme na kartu Zdieľanie a klikneme
na tlačidlo Rozšírené zdieľanie.
3. V dialógovom okne Rozšírené zdieľanie vyznačíme pole Zdieľať tento priečinok.
4. Pre pridelenie oprávnení na zdieľaní klikneme na tlačidlo Povolenia.
5. V dialógovom okne vyberieme používateľov pomocou tlačidiel Pridať/Odstrániť
a nastavíme im oprávnenia pre zdieľanie.
6. Klikneme dvakrát na tlačidlo OK.
7. V dialógovom okne Vlastnosti priečinku prepneme na kartu Zabezpečenie
a klikneme na tlačidlo Upraviť.
8. Obdobne ako v bode 3, pridáme používateľov a určíme im NTFS povolenia.
9. Klikneme na tlačidlo OK
10. Klikneme na tlačidlo Zavrieť.

Zdieľanie pomocou konzoly Správa počítača
Pre správu zdieľaných priečinkov vzdialených počítačov a pre kompletný prehľad zdieľaní
je ideálna konzola Správa počítača. V sekcii Shared Folders sa nachádzajú tieto položky:
• Shares – zobrazujú všetky zdieľané priečinky vrátane systémových
a administrátorských zdieľaní;
• Sessions – zobrazujú všetky relácie vytvorené na tomto počítači prístupom
vzdialených používateľov na naše zdieľania;
• Open files – zobrazujú otvorené súbory používané vyššie uvedenými reláciami.
Okrem zdieľaní, ktoré povytvárajú používatelia, sú v sekcii Shares aj zdieľania administrátorské.
Všetky tieto zdieľania sú skryté pomocou zadaného symbolu $ na konci názvu
zdieľania. Administrátorské zdieľania sa používajú hlavne pre vzdialenú správu pomocou
rôznych konzol. Zdieľané sú koreňové priečinky lokálnych zväzkov, priečinok Windows alebo
priečinok C:\Windows\system32\spool\drivers. Ak chceme vytvoriť zdieľanie pomocou
Správy počítača, musíme si otvoriť konzolu a pripojiť ju na počítač, na ktorom chceme
zdieľanie vytvoriť. Na danom počítači musíme byť v skupine správcov. Postupovať budeme
nasledovne:

1. V konzole Správa počítača klikneme v stromovej štruktúre vľavo na položku Shared
Folders.
2. V dialógovom okne urobíme dvojklik na ikonu Shares. Zobrazia sa všetky zdieľané
priečinky na danom počítači. Upozornime na skutočnosť, že niektoré zdieľania môžu
byť pod priečinkom Users, preto nebudú individuálne viditeľné v tejto konzole.
3. Z ponuky Akcia vyberieme položku New Share. Spustí sa Sprievodca vytvorením
zdieľania, v ktorom klikneme na tlačidlo Ďalej.
4. V dialógovom okne Folder Path zadáme do rovnomenného poľa cestu k priečinku,
ktorý chceme zdieľať. Pokiaľ priečinok neexistuje, sprievodca nám ponúkne jeho
vytvorenie. Klikneme na tlačidlo Ďalej.
5. V okne Name, Description and Settings bude meno zdieľania vyplnené podľa mena
priečinku alebo bude pole mena prázdne, ak už zdieľanie s takým menom na počítači
existuje. Overíme, či zdieľanie má korektne zadané meno a popis a klikneme na
tlačidlo Ďalej.
6. V dialógovom okne Shared folder Permissions môžeme špecifikovať úroveň
zabezpečenia, resp. určíme svoje vlastné povolenia. Vlastné oprávnenia priradíme
kliknutím na prepínač Customize permissions.
7. Tlačidlom Custom určíme oprávnenia na zdieľaní aj na NTFS. 3 preddefinované
úrovne zabezpečenia sú nasledovné:
»» All Users Have Read-Only Access – pridelí povolenia iba na čítanie;
»» Administrators Have Full Access; Other Users Have Read-Only Access –
štandardným používateľom pridelí povolenia iba na čítanie, správcovia majú úplný
prístup
»» Administrators Have Full Access; Other Users Have No Access – pridelí úplný
prístup iba skupine správcov
8. Klikneme na tlačidlo Dokončiť
9. Klikneme na tlačidlo Finish.
t85m
Junior

Odeslat příspěvekod jopal 19. 7. 2011 10:54

Nedocital som sa k mojmu problemu:
2 PC. 1. PC W7 ultimate 32b 2. PC W7 Home premium 64b. Disky su nazdielane, aj ich vidim na tom druhom PC, prava su nastavene, ale ked sa chcem do neho dostat, mi napise ze: "Nemate povelenie na pristup, poziadajte spravcu...."
Obrázek
Mam na oboch PC pridaneho dalsieho zaheslovaneho uzivatela "pal", ktory ma vsetko ponastavovane. (samozrejme zdielanie priecinkov mi funguje na 1. sup, ide mi o zdielanie celho disku). Kedze mi to neslo, tak som ponastavoval v "Zabezpecenie/spresnit" aj povolenia pre Pal, aj vlastnictvo disku som preniesol na Pal a vzapati som skontroloval vsetky platne povolenia pre pal - ma vsetko zaskrtnute, aj tak to nejde! Dal som aj oba PC restartovat (na w2003 server to niekedy treba, aby sa "chytila" zmena) a nepomohlo. Disky 2. PC mi zobrazje v prieskumnikovi ako zdielane. sprava sa to na oboch PC rovnako, kedze som to iste urobil aj na druhom PC. Aj sprava vzdialenej plochy mi funguje bez problemov. Prosim este o nejaku radu, co som zanedbal...
jopal
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Miroslav Pragl 19. 7. 2011 11:01

Na pocitaci B vytvor uzivatele se stejnym jmenem a heslem jaky na jeho prostredky pristupuje z pocitace A. Samozrejme totez ucin i naopak. Pak bude vse fungovat tak jak ma

MP
Miroslav Pragl
Expert

Odeslat příspěvekod Milanr1 19. 7. 2011 11:22

Jaká je topologie sítě? Vytvořil jsi Home Group nebo se jedná a klasickou síť na bázi workgroups (o AD neuvažuji)? Viz Network and Sharing Center -> View active networks.
Pokud se jedná o topologii na bázi workgroups:
Jsou všechny účty v daných OS zaheslované? Jsou účty synchronizované, tj. používají stejné názvy účtů i stejná hesla?
Připojuješ sdílené jednotky pomocí daného účtu nebo jsi v cílovém OS na tento účet přímo přihlášen?
Začni tím, že si uděláš základní přehled, jaké prostředky který OS nabízí:
cmd
net share
Zkontroluj názvy (= sloupec ShareName).

Kdybys prostě využil vymožeností OS W7 a vytvořil Home Group, nemusel by ses starat o synchronizaci účtů/hesel ani o ACL.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jopal 19. 7. 2011 17:20

Je vytvorena na oboch PC domaca skupina, v pracovnej skupine Workgroup (na oboch rovnaka). Ano vsetky ucta su zaheslovane, su rovnake aj hesla su rovnake. Na kazdom PC su vytvoren identicke ucty. Jediny problem moze byt, ze na jednom je ucet pal s malym p a na druhom Pal s velkym P. Ked to chcem ale prepisat, nedovoli mi, tvrdi, ze ucet je identicky...
Pokial ide o pripojovanie, pripojujem sa priamo v aktivnom ucte, ale skusal som aj variantu pripojit sa inym uzivatelom s rovnakym vysledkom. No a ten net share mi moc nehovori, tu je vysledok:1. PC
Obrázek
2.PC
Obrázek
jopal
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 19. 7. 2011 20:41

Proč jsi neodstranil defaultní sdílení pro C:\ a D:\?
Btw1:
OS WNT není *nix, na Velká/malá písmena v názvu účtu/složky/souboru si nehraje! ;-)
Podstatné je rozlišování Velkých/malých písmen jen v heslech.
Btw2:
zasloužíš si velkou pochvalu za úspěšné hledání svého tématu! Většině tazatelů se to nedaří (nebo je to jen lenost?)
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jopal 20. 7. 2011 06:58

"Proč jsi neodstranil defaultní sdílení pro C:\ a D:\?" Velmi nerozumiem. Vsak ja to zdielanie praveze chcem vytvorit. Je este nejaka rada, co by som mal skusit?
Doplnene o 8.18:
Prisiel som na riesenie. Snad to pomoze aj ostatnym. Chyba bola v tomto nastaveni:
Obrázek
Takto je to spravne.
Naposledy upravil jopal dne 20. 7. 2011 07:29, celkově upraveno 1
jopal
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 20. 7. 2011 07:22

Co Ti na tom není jasné?
Spusť si ještě jednou:
Milanr1 píše:cmd
net share

Nevidíš tam náhodou „default share“ pro C:\ i D:\? ;-)
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jopal 20. 7. 2011 07:30

Vid doplnene vyssie. A dakujem.
jopal
Kolemjdoucí