Po smazání Ubuntu zůstal GRUB

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 7

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod ondris9 28. 5. 2010 14:24

Mám problém se startem notebooku. Asi dva týdny jsem používal dualboot Win7 a Ubuntu. Teď už jsem ale Ubuntu nepotřeboval, v sedmičkách jsem tedy smazal ten oddíl. Myslel jsem, že s tím zmizí i GRUB, ale to byla chyba. Ten tam zůstal a při startu se mi objeví:
error: no such parition
grub rescue>
Co teď s tím? Snažil jsem se nějak obnovit zavaděče, ale když jsem nabootoval cd Win7 a spustil příkazový řádek, žádný příkaz mi to nebralo. Doufám, že to nějak půjde a nepřijdu o data.. :-|
Naposledy upravil kejki3 dne 29. 5. 2010 11:58, celkově upraveno 1
Důvod: Upraven název tématu - dodržuj pravidla!
HP 430 G2
Xiaomi Mi A1
ondris9
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 28. 5. 2010 14:30

Data? Kdykoliv můžeš vyndat disk a připojit ho k jinému počítači, nebo nabootovat z CD.

Proveď opravnou instalaci Windows z instalačního DVD a ta by ti měla zavaděče obnovit.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod Milanr1 28. 5. 2010 14:33

Nehledáš, už to tu bylo mnohokrát :-/
Spáchal jsi základní chybu:
formát HDD nestačí, je nutno odebrat všechny partition.
Optimálně pomocí diskpart.
Postup viz např.:
viewtopic.php?f=1864&t=1110978 (dole)
komplexní návod:
viewtopic.php?f=1864&t=1100895
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ondris9 28. 5. 2010 21:38

Tak jsem to nakonec vyřešil novou instalací. Díky oběma, může se to tady zamknout. ;)
HP 430 G2
Xiaomi Mi A1
ondris9
Junior

Odeslat příspěvekod jadus 6. 6. 2010 17:10

:shock: Proč to proboha všichni řeší takhle? První co bych udělal, NEŽ bych vůbec mazal nějaké particie, nabootil cd Win7 a dal opravit. Sak ono uz si to dohleda, že tam neni zavaděč správný. Proč příkazový řádek? MAximálně v nejhorčí případě, ale to nemá e zavděčem nic moc společnýho.
Pak bych si ověřil, že opravený bootloader funguje a teprve potom mazal ejaké particie.

Instalací se nic neřeší, ale vyřeší se všechno. Já jakožto hračička bych byl schopný si s tím hrát, a stahovat na to kdejake liveCD i když bych věděl, že instalace by zabrala max 16 minut.

Use your brain first, then this smart forum
Od BPU po BFU
jadus
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 6. 6. 2010 17:37

Jo rady typu proved opravnou instalaci,nutnost odebrat oddily jsou z kategorie horror.Je to pořad stejné panové at tam byl jako zavaděč grub,at byl jako zavaděč legacy bootloader v připadě XP,strčit cd -dvd - opravit zavaděč.Potom může prostě to co je na odilu F kde měl hhuhulinux naformatovat,to same se swap oddilem atd,nema instalačku - stahnout od neosmart dejme tomu bootovací zachranku a provest v tom to same co by dělal s instalačkou.Každopadně kroky navíc opravna instalace,odebiraní oddílů jsou mimo.
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jadus 6. 6. 2010 18:46

Ještě mozná jedna věcná: GRUB jakožto zavaděč je v mnoha, no ve většině, případech závislý na linuxu. Jelikož většinu dat má bud to v /etc/grub nebo v /boot/grub to uz je jedno. Ciste zavadec je jenom nejaky superprogram ktery vi jake soubory ma vyvoat a ktere mu teprv reknout co ma delat...
Od BPU po BFU
jadus
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 6. 6. 2010 20:43

http://cs.wikipedia.org/wiki/GRUB takže grub JE bootloader a bootloader je zavaděč... Jinak osobně jsem provozoval supergrub bez nainstalovanáho linuxu :-) jeden čas.Není to žadný problem.
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jadus 8. 6. 2010 17:50

To je sice taky fakt, bohužel při instalaci linuxu a zavaděče jsou veškerá data pro zvaděč uložena na oddilu s linuxem a funkčnost GRUBU tak plně závisí na liuxu.
Od BPU po BFU
jadus
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 8. 6. 2010 19:15

Nema cenu pokračovat - všimněte si co pišu a všimněte si vaší technicke poznamky.Byla špatná.čistě zavaděč vaše poznamka o tom co to je.Grub je TEN zavaděč napřiklad.
Neboli platí -
Kód: Vybrat vše
at tam byl jako zavaděč grub,at byl jako zavaděč
atd zcela přesně.
Prostě grub nebo jiny za¨vaděč nas zajíma jako lonský snih v okamžiku kdy smaznu oddil s linuxem.Kdybych ovšem jooo chtěl tak grub prostě mit budu a bootovat budu bez problemu a po linuxu nebude ani tuchy a to i když byl předtím nainstalovaný a už není,none,sublimoval.
Takže pro vyjasnění pojmů a dal už se tomu nebudu věnovat
Zavaděčů existuje celá řada:

LILO (Linux Loader) – zavaděč, který je standardní součástí linuxových distribucí; konfigurace v /etc/lilo.conf,
GRUB (the Grand Unified Bootloader) – zavaděč, který je součástí linuxových distribucí; konfigurace v /boot/grub/grub.conf, popř. /etc/grub.conf, /boot/grub/menu.1st, nebo /boot/grub/menu.lst,
XOSL (eXtended Operating System Loader) – spolehlivý freewarový zavaděč OS,
NTLDR (NT OS Loader) – zavaděč OS Windows NT/2000/XP; konfigurace v C:\boot.ini,
komerční zavaděč System Commander od firmy VCOM, BootIt NG od firmy Terabyte Unlimited, OS Selector od firmy Acronis,
další zavaděče: OSL2000 Boot Manager (OS Loader), Boot Magic, chos aj.
Neboli nedorizumění bylo asi v tom že není problem -
GRUB může být také nainstalován jako samostatný systém bez připojení k jakémukoli operačnímu systému

Nebo flashka atd.Linux nelinux,grub prostě to že je nefunkční když si někdo smazne jeho konfig je zcela irelevantní.Ted se divam ještě jednou na celej Váš post a vy tim superprogramem a zavděčem myslite grub atd uplně stejně jako já,jenom tam buhviproč přidavate tvrdošijně zavislost na linuxu :-)
Aha už vím -
bohužel při instalaci linuxu a zavaděče jsou veškerá data pro zvaděč uložena na oddilu s linuxem a funkčnost GRUBU tak plně závisí na liuxu.

Není problem to učinit tak aby tomu bylo jinak.To že to tak lidi dělají neznamená že je to nutnost pravidlo.
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milsimr 10. 6. 2010 20:15

jadus píše:To je sice taky fakt, bohužel při instalaci linuxu a zavaděče jsou veškerá data pro zvaděč uložena na oddilu s linuxem a funkčnost GRUBU tak plně závisí na liuxu.

Při instalaci Linuxu a zavaděče máš možnost výběru, kam chceš uložit data zavaděče... pokud sis je uložil na systémák Linuxu, kterej jsi následně smazal, tak je jasný, že máš zaděláno na průser :D
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor