Upgrade Vista -> 7

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 7

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod slawe 17. 6. 2010 21:46

Zdravím,
kamarádka dostala na vánoce Lenovo SL300 a z fabriky tam má XP. Chtěla by tam ale sedmičku, a zde to začíná. K notebooku dostala instalační DVDčka s Vistou Business 32-bit, jediný Product Key, který jsem našel, je na štítku zespod a není tam napsané, jestli je pro XP ci Vistu, a navíc na procesor v tomto notebooku lze užít 64 bitový systém. Takže moje otázky jsou:
1) Kde bych mohl zjistit, zda je ten Product key pro XP či Vistu?
2) Je možno ještě požádat o bezplatný upgrade z Visty na 7? Případně neměl by být problém, kdybych nainstaloval 64 bit verzi sedmiček?
3) Pokud je možná dvojka, kde konkrétně na webu Microsoftu bych mohl nalézt formulář na ten upgrade? Mě to všecko odkazuje jen do různých kamenných obchodů...
slawe
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bari007 17. 6. 2010 21:52

ad 1) Na štítku to není napsané? Někde u instalačního média také ne? Číslo by možná mohlo platit pro oba systémy, to je ale pouze má domněnka a nemusí to být pravda.
ad 2) Bezplatný upgrade již není možný. Akce trvala tuším do konce října. Instalaci 64bitového OS na tento HW nedoporučuji.
ad 3) Lze zakoupit upgrade z Visty na Windows 7 -> http://emea.microsoftstore.com/UK/en-GB ... shop_PROup (jinak samozřejmě je možné zakoupit upgrade i v českých shopech).
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod slawe 17. 6. 2010 22:29

1) Podobnou domněnku mám i já, protože tam fakt nic není... Prostor na štítku na mém notebooku, kde mám napsáno, že to je k XP, je na jejím notebooku prázdný...
2) a 3) Sakra... Ceny by ale snad nemusely být tak vysoké, ne? Na českých webech ceny nějak nemůžu najít... Proč ne? Kvůli RAMce? Procesor je totiž stavěný na 64 bity, údajně...
slawe
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bari007 17. 6. 2010 22:36

ad 3) http://www.svet-it.cz/software-detail.a ... WS7&typ=sw , http://www.sw.cz/operacni-systemy/?showgroup=windows a další.
ad 2) 64bit nedoporučuji jednak kvůli RAM a jednak i kvůli CPU. Intel C2D nevěřím pro nasazení s 64bitovým OS. Máš nějaký konkrétní důvod, proč instalovat na tento notebook 64bitový OS?
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod slawe 17. 6. 2010 23:07

Supr, díky :)
Aha. No ja si tak říkám, když je procesor na 64bit, a vím, že 64bitový systém líp využije možnosti procesoru než 32 bitový, tak proč to nezkusit. I když je fakt, že ona ten NB tak nezatěžuje, jak bych ho byl schopen zatížit já...
slawe
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ron.jeremy 20. 6. 2010 16:40

Bari007 píše:2) 64bit nedoporučuji jednak kvůli RAM a jednak i kvůli CPU. Intel C2D nevěřím pro nasazení s 64bitovým OS.

Máš pro svou nedůvěru nějaký argument? Mám doma na W7 64bit nejen C2D, ale dokonce i starý P4 Prescott, vše běží bez nejmenšího zaváhání. Od 4GB RAM je 64bit prakticky nutnost. Nechápu tenhle podivný svatý boj proti 64bit systémům, především je už předem prohraný. Další Windows mají údajně už být pouze 64bit. 32bit aplikace v nich běží normálně, možná kromě nějakých hrozivě starých her.
32bit W7 bych doporučil leda tak na netbooky a tam, kde je pod 2GB RAM, 64bit systém má trochu větší režii.
Přijde mi to jako mít v autě V8 a odpojovat jednu řadu válců, protože jsem "zvyklej" na R4... :roll:
ron.jeremy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bari007 20. 6. 2010 20:03

Já právě že naopak bojuji ZA 64bit systémy ;) 64bit nasazuji, kde se dá, ale hlavně, kde to HW dovolí.
S 64bitem na C2D mám osobní zkušenosti jako problémové na CPU C2D P8600, kde jsem se marně snažil zprovoznit do plně funkční podoby x64 Vistu i x64 W7, bohužel se mi to nepovedlo a musel jsem nasadit zpátky 32bitový OS. Proto říkám, že tomu osobně nedůvěřuji, ale nikomu to nevnucuji. Pouze na to upozorňuji. Stejně mi ale kombinace C2D a 2GiB RAM přijde jako nevhodná pro 64bitový OS, který na tomto HW nic převratného nikdy nepřinese.

Jinak téma x86 vs. x64 je zde promílané stokrát dokola, nemá cenu to dál hlouběji rozebírat. Tohle bylo jen mé osobní doporučení a já bych takhle řešil situaci, kdyby u mě nastala. Jak to bude řešit někdo jiný je čistě na něm.
Bari007
VIP uživatel


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků