mklink /J vs mklink /D

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 7

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod pyty-sk 20. 6. 2010 20:14

Dobry den, vedeli by stemi prosim vysvetlit aky je rozdiel medzi prikazmi

Kód: Vybrat vše
mklink /D C:\link C:\ciel
mklink /J C:\link C:\ciel

Akosi som predpokladal ze v prvom pripade ked vymazem C:\ciel, co je skutocne umiestnenie povodnych dat tak mi ostane neplatny link a ked vymazem C:\link tak mi ostanu povodne data na skutocnom povodnom umiestneni. To fonguje.
ALe tiez som predpokladal ze v druhom pripade je jedno ktory adresar vymazem ako prvy, data mi ostanu az kym nevymazem vsetky. A pochopitelne zmena v ktoromkolvek umiestneni sa prejavi v obidvoch. Aspon tak som to pochopil z toho co som sa docital aky je medzi tym rozdiel. Ibaze v skutocnosti to tak nefunguje, skusal som to na jednej particii, vysledok je rovnaky v oboch pripadoch, sprava sa to ako symlink. Neviete niekto aky je medzi tym rozdiel? Vdaka.
pyty
pyty-sk
Junior

Odeslat příspěvekod pyty-sk 20. 6. 2010 21:47

To ze symlink vytvara relativne cesty som si vsimol ako jediny rozdiel, vidno to pekne ked napisete dir v prikazovom riadku. Funguje to pochopitelne len ked su data na rovnakej particii, symlinkd na indej sa sprava ako junction, teda je tam absolutna cesta s pismenom jednotky. To o SMB som nevedl. Ale co rozdiel z praktickeho hladiska? Napada ma jedine ze pripojim disk so symlinkd na jednej particii ku linuxu a mal by mi fungovat. Mate s tym niekto skusenosti? Vdaka.
pyty
pyty-sk
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 21. 6. 2010 16:42

Co Ti není jasné ve výše uvedených definicích?
Rozdíly velmi stručně a zkráceně česky:
1) Symlink je moderní funkce a umožňuje vytvářet linky lokálně i v síti na složky i soubory.
2) Junction je zastaralá vlastnost z OS WNT řady 5, se kterou je však mklink v OS WNT řady 6 zpětně kompatibilní. Junction neumožňuje linkovat lokální soubory ani žádné síťové zdroje, jen lokální složky.
Z toho plyne:
A/ v OS WNT řady 3 - 5 používat Junction, pokud zde není instalován silnější nástroj, např. LinkD z ResKitu;
B/ v OS WNT řady 6 nativní a univerzální Symlink.
V každém případě se jedná jen o odkaz. Smazáním cílového souboru/složky se vždy smažou data.

Symlink je zcela univerzální i v OS typu *.nix, viz např.:
http://www.abclinuxu.cz/slovnik/symlink
http://symlink.cz/
Milan
Milanr1
Pokročilý