Přesun uživatelských profilů ... dle receptu

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 7

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod MgX 7. 7. 2010 20:43

Ahoj,

dle tohoto návodu...
Milanr1 píše:Proto lze uvést čistě systémový, rychlý a jednoduchý přesun celých uživatelských profilů:
1) povolit admin účet;
2) odhlásit všechny přihlášené uživatele;
3) přihlásit se na admin účet;
4) lusrmgr.msc
Users
v pravém okně pravomyš na %User%
Properties
karta Profile
vyplnit Local Path, tj. např.: D:\Home\Petr
nebo v případě profilů na serveru vyplnit Profile Path, např.: \\server\users\Petr
Existující profil je nutno okopírovat do nového umístění.
Nově vytvořený profil vznikne už v definovaném umístění.
Platí pro všechny verze OS WNT řady 5 a 6 v profi edicích.
Neplatí pro domácí herní edice (lusrmgr.msc zde není povolen).

...jsem zkusil přesunout několik již existujících uživatelských profilů ... v systému Win 7 Pro 64bit.

Vše funguje OK. V každém již existujícím uživatelském profilu jsem ve Vlastnostech na příslušné kartě vytvořil cestu k novému umístění.
Jen ... myslel jsem, že výše uvedená úprava automaticky přehodí umístění u již existujících účtů, tam, kde mám vytvořený odkaz na ploše na tzv. Soubory uživatele, pod kterým se dostávám ke složkám Dokumenty, Hledání, Hudba, Kontakty, Oblíbené položky, Obrázky .... atd. ...tedy u těchto složek.
Takto, jak jsem zjistil ve vlastnostech těchto složek, budu muset stejně ručně a zřejmě jednotlivě přehodit jejich umístění na jiný HDD. Do místa, kde se mně vytvořily přesunuté uživatelské profily.

Otázka zní ... pochopil jsem jen špatně návod a pod na konci uvedeným NAKOPÍROVÁNÍM, bylo myšleno přesunutí těchto složek ... jednotlivě tzn. zvlášť Dokumenty, Hudba, ....? Nebo něco dělám špatně?

Díky za info.
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 7. 7. 2010 20:58

Popisuješ vlastnost OS.
Neděláš chybně vůbec nic, což ovšem nehovoří právě ve prospěch architektury OS WNT potažmo primitivního instalátoru moderního OS :-/
Lépe je vytvořit a nastavit nejdříve uživatelské účty a pak teprve vytvořit profily, tj. přihlásit uživatele k účtu.

Optimální řešení má ovšem v rukou MS.
Profíkům nabízí nástroj MS WAIK:
http://www.microsoft.com/downloads/deta ... layLang=en
nebo velkým OEM partnerům podobný nástroj - OEM Preinstallation Kit.
Tyto nástroje umožňují pomocí odpovědního souboru (xml) nastavit výše uvedené i spoustu dalších parametrů OS automaticky při (hromadné/individuální/síťové/lokální) instalaci OS.
Dost dobře však nechápu, proč vývojáři MS nezabudují aspoň základní volby pro definici proměnných při běžné instalaci OS bez úprav instalátoru, přes veškeré letité připomínky betatesterů, např. pod nenápadné tlačítko Advanced nebo pod klávesovou zkratku :-/
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MgX 7. 7. 2010 21:08

Milanr1 díky :-)

tudíž, když vezmu moji situaci ... uživatelské profily jsou již vytvořené - a fungující (a pokud pominu, že existuje nějaký produkt od MS pro profíky :-) ), musím jednotlivé složky ručně přehodit, přelinkovat, přesunout na mnou vybraný HDD?

Ještě jedna věc.

Přemýšlím, jak jsi i radil, že přesunu i další složky (proměnné).

Milanr1 píše:K optimalizaci OS ovšem patří i přesun těchto nesmyslně umístěných proměnných na jiné (nesystémové) disky:
%Temp%
%Tmp%
%ProgramFiles%
%ProgramFiles(x86)%
%ProgramData%
a dále:
swapfile
cache internetových prohlížečů
aj.
Pokud se podaří, zůstane na bootovacím HDD pouze čistý OS, precizně fyzicky oddělený od uživatelských dat: dosažen optimální stav.

Můžeš nějak ve zkratce uvést jak v klidu a pohodě provést i tuto činnost? Takový drobný návod pro blba ... Otázkou je, zda třeba Program Files můžu přehazovat, když už jsou nainstalovány nějaké další aplikace? :hm
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 7. 7. 2010 21:23

K definici/redefinici proměnných slouží příkaz set v admin konzoli cmd.
Viz např.:
http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc754250(WS.10).aspx
Doporučuji Ti nejdříve vyzkoušet tyto pokročilé techniky ve zkušebním nebo virtuálním OS.
Chybně definovaná základní proměnná může způsobit zcela nebo částečně nefunkční OS.
Obvykle to lze opravit v nouzovém režimu, kromě proměnné %windir%.
Přesun proměnných %programfiles% a %programfiles(x86)% je už vyšší dívčí.
Viz např.:
viewtopic.php?f=956&t=1074318
V každém případě doporučuji před každým zásadním zásahem do OS (instalace nízkoúrovňových programů, fontů, témat, modů ...) vytvořit zálohu:
sdclt
Pak lze i po zcela fatálně chybném zásahu obnovit stav OS (boot z DVD) během pár minut.

Přesun swapfile je bezproblémový, nejlépe v GUI:
sysdm.cpl
karta Advanced
Performance
Settings
Advanced
Virtual Memory
Change

Přesun např. internetové cache je složitější při větším počtu uživatelů.
Pokud není definována tato cache v defaultním profilu, je nutno ji nastavit pro každý profil ručně:
inetcpl.cpl
karta General
Settings
Move Folder
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MgX 7. 7. 2010 21:44

Perfektní ... :-)

jestliže přesun %programfiles% a %programfiles(x86)% je už, jak píšeš ... „vyšší dívčí“ napadá mě jeden amatérský dotaz. Když výše uvedené nechám tam kde jsou a vytvořím si podobné složky na dalším HDD, je z Tvého pohledu problémem, když „běžné“ aplikace a třeba i hry, se budou instalovat takto? Prostě jen klasicky změním cestu. Chápu, že některé věci si stejně najdou cestu do původního umístění a oddělení OS od „zbytku světa“ nebude dokonalé, přesto ...
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 7. 7. 2010 21:46

Navrhl jsi IMHO zcela optimální a naprosto bezproblémové řešení.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MgX 7. 7. 2010 21:55

Upřímně ... mnohokráte děkuji za Tvůj čas a vyčerpávající odpovědi s jasnou dávkou „lidskosti“.
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 6. 4. 2015 17:58

NOVÝ DOTAZ

Ahoj,

vytvářím na PC s OS Win 7 Pro 64 bit nový účet, kdy existují další dva funkční. Původně byly tři, ale jeden bylo nutno smazat - byl rozbořen (kdysi se stal obětí útoku napadení).

Postupuji dle prvního příspěvku, ale nedaří se mi jedna věc. Ač se jedná o zcela nového uživatele (účet vytvářím se stejným jménem jako bylo původní) a ač dělám vše pod účtem Administratora, nedaří se mi nadefinovat to tak, aby tento zcela nový účet už měl všechny složky na nesystémovém disku D:\Users. Složky si znovu vytvoří systémovém disku. Dle původních slov Milanr1 by to u nového účtu ale mělo proběhnout bez potřeby tyto následně kopírovat do nového umístění a měnit tam cestu.

Prosím o radu jako pro blba. Děkuji.

//Navíc ještě se na nesystémovém disku vytvoří složka s názvem a přívlastkem v2. Zřejmě protože již jeden účet se stejným názvem existoval... :roll:

-- 6. 4. 2015 19:32 --

Nebo to chápu špatně a...
Milanr1 píše:vyplnit Local Path, tj. např.: D:\Home\Petr
nebo v případě profilů na serveru vyplnit Profile Path, např.: \\server\users\Petr

Mám, ač budu přesouvat na lokální disk, tak stejně vyplním obě položky, stejnou cestou.

Tedy na příslušné kartě dám Local Path - D:\Home\Petr a zároveň ještě Profile Path - D:\Home\Petr :?:

Z návodu jsem pochopil, že Profile Path vyplňuji v případě přesunutí na server.
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 7. 4. 2015 05:41

MgX píše:vytvoří složka s názvem a přívlastkem v2. Zřejmě protože již jeden účet se stejným názvem existoval

Nezlikvidoval jsi dokonale původní profil předem, tj. před vytvořením nového účtu.
Postup:
Kód: Vybrat vše
sysdm.cpl

karta Profiles
označit a smazat.
Dále zkontrolovat v registru a smazat zbytky => jen pro pokročilé;
=> založit nový účet s jiným názvem = bez problémů.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MgX 7. 4. 2015 06:52

Mrknu na to, díky. Zvažuji, že nový účet bude mít jiný název, přesto zkusím smazat, jak píšeš.

Které větve v registru vztahující se ke starému účtu by se daly beztrestně smazat?

Ještě s novým profilem. Jak to udělat, aby byl zrovna na novém umístění, viz minulý dotaz? Nebo budu muset profilové základní složky přesouvat ručně?
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 7. 4. 2015 17:36

Nový profil vznikne v nové (existující) složce, např. D:\Users\MgX\
Za předpokladu správného nastavení:
Milanr1 píše:vyplnit Local Path

Neplánuješ vzdálený profil => nevyplňuj!

MgX píše:Které větve v registru vztahující se ke starému účtu by se daly beztrestně smazat?

Jednalo se o primární admin účet = vznikl už při instalaci OS?
NE => klidně všechny větve daného účtu (po záloze!); základní promazání registru zajistí výše uvedený postup => nehrab se v tom zbytečně;
ANO => primární profil se nedoporučuje likvidovat.
Místo toho je lépe obnovit stav OS ze zálohy.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MgX 7. 4. 2015 20:51

Upřímný dík za ochotu!

Dnes se k tomu nedostanu, psal jsem Ti z mobilu a srdce tedy doplnil až nyní (v mobilní verzi nemám možnost).

Jakmile pokročím, dám vědět s výsledkem, nebo přijdou další dotazy.

Účet, který jsem založil a nyní i smazal, by neměl být původní administrátorský. Netvrdím, že nikdy nebyly z nějakých důvodů navýšeny pravomoci, ale pokud si správně vzpomínám, vznikl při prvotní instalaci OS, nicméně s omezeným oprávněním. Byl jeden ze tří okamžitě vytvořených. Je to už ale dlouho a tak možná nechtěně neříkám pravdu.

Možná bude jistější nechat registry být, provést pouze dokončení výmazu dle Tvého popisu a dál raději neřešit. Zřejmě taky založím nový účet s odlišným názvem, než byl původní zdeformovaný. Jsem konzervativní a zvyk je železná košile, ale někdy chce vítr přinést změny :-)
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 9. 4. 2015 20:08

Milanr1 ahoj, drobný problém.

1. sysdm.cpl... na Tebou jmenované kartě se nenachází nic z bývalého profilu. Vidím pouze aktivní profily, včetně Administrator (hlavní a skrytý účet OS), dále pak je tam ještě nějaký další obecný účet s datem - zřejmě - původní instalace. Nic víc. Nevadí.

2. v registrech toho najdu megamoc, protože jsem já malčik idiotčik zvolil špatné uživatelské jméno, které se shoduje s dalšími položkami, které s uživatelem v PC nemají co společného. Nevadí.

3. založil jsem další - nový účet. Pojmenoval ho tak, že v žádném případě nikdy nic takového v PC nebylo - např. Bob1. Na účtu Administrator jsem ho vytvořil na příslušné kartě v lusrmgr.msc a části Users. Dal jsem pravomyš, pak založit nový účet a doplnil cestu, kde se má účet s profilem uživatele vytvořit - kupříkladu: D:\Users\Bob1\ ...poslední zpětné lomítko systému vadilo, takže to vypadalo takto D:\Users\Bob1. Normálně jsem to uložil. Skryl jsem účet Administrator a restartoval PC.

Na startovací obrazovce mám teď tři profily - dva původní a nový - Bob1. Vlezu do něj, OK, vše naběhne. Bohužel když se ale podívám na systémový disk do složky Users, tak právě tam mám všechny základní uživatelské složky. Když kouknu na D:\Users\Bob1... tak Bob1 složka byla vytvořena, ale je prázdná.

Kde jsem udělal chybu?

Ano, teď teoreticky mohu ručně přesunout tyto složky tím, že u každé pravomyší zadám příslušnou kartu tedy Umístění, dám Přesunout a vyberu nové místo určení. Předtím ale zřejmě budu muset všechny tyto složky ze systémového disku nakopírovat na D:\ . Je to tak? Proč se ale u zcela nově zakládaného účtu nevytvořil tento na nesystémovém disku D:\ ?

Díky za odpovědi na jednotlivé dotazy. Můžeš klidně zvolit styl pro dementy - děkuji.
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod Slondo 9. 4. 2015 20:33

Používam nasledovný postup:
1) Nainštalujte W7 a vytvorte prvý užívateľský účet "Administrator".
2) Prihláste sa.
3) Pomocou regedit.exe upraviť ProfilesDirectory kľúč databázy Registry na oddiel D:.
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList
ProfilesDirectory = D:\Users
4) Vytvorte si normálny užívateľský účet, prihláste sa, odhláste sa.
5) Prihláste sa do Administrator a zmeňte ProfilesDirectory kľúč databázy Registry späť na pôvodnú hodnotu ("%SystemDrive%\Users").
6) Použite vytvorený účet v kroku (4) ako normálny užívateľský účet
(pre inštaláciu aplikácií a ich používanie).
Slondo
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 9. 4. 2015 20:43

Slondo díky. Zádrhel je v tom, že toto je fungující PC - nejedná se o novou instalaci OS. Potřebuji jen vytvořit nový účet (nyní je již vlastně vytvořen). Překvapuje mě však, že ač - IMHO - dodržuji předepsaný postup, systém nevytvoří uživatelské složky v příslušném, mnou požadovaném umístění.

Ano, mohu následně zajistit jejich přesunutí, ale...
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Další stránka