Rozdělení disku v novém NTB HP

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 7

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Proki 18. 11. 2010 14:17

Zdravím,
koupil jsem si nový notebook HP 4320s s 500GB diskem. Tento disk nyní obsahuje 4 oddíly (System Reserved - 300MB, SYSTEM C: - 448,5GB, HP_RECOVERY - 15GB a HP_TOOLS - 2GB). Měl jsem v plánu rozdělit největší oddíl na část se systémem a data (abych o data v případě obnovy systému nepřišel), bohužel jsem narazil na to, že všechny oddíly jsou primární a pátý oddíl se mi tedy určitě vytvořit nepovede. Máte s tím nějaké zkušenosti? A má vůbec cenu disk dále dělit?
Předem díky za odpovědi.
Proki
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 18. 11. 2010 15:16

Compaq naneštěstí rozděluje HDD nestandardně a velmi nešikovně (slušně řečeno). Totéž platí i pro konfiguraci předinstalovaného OS.
(Osobně to řeším zásadně: nenakupuji NB Compaq.)
Dvě možnosti řešení:
1) Nová instalace OS s odebráním všech partition a novým rozdělením HDD.
2) Použití druhého (např. externího) HDD.
To je optimální řešení pro každého, kdo pendluje mezi různými PC/NB. Dokumenty má vždy na svém HDD a může si klidně pochvalovat s Biasem z Prieny: „Omnia mea mecum porto!“
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bandolier.wz 18. 11. 2010 16:26

ja preferuji
1) Nová instalace OS s odebráním všech partition a novým rozdělením HDD.
:hmm: BVaudio A300SE + VMA-II S :hmm:
bandolier.wz
Junior

Odeslat příspěvekod Proki 18. 11. 2010 23:31

OK, nová instalace by asi byla nejlepší, ale je tu menší problém. Pár lidí mi tvrdí, že nemohu použít klasické instalační DVD s Windows 7, protože mi to nevezme licenční číslo. Výrobci prý mají své speciálně upravené OEM verze systému. Co je na tom pravdy a jak to případně vyřešit?
Proki
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 18. 11. 2010 23:42

Retail (krabicovou) verzi číslem z OEM neaktivuješ.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Proki 18. 11. 2010 23:51

Jasný, existuje tedy nějaké řešení, jak bych mohl přerozdělit disky a následně nainstalovat čistý systém, který bude legální? Novou licenci kupovat nehodlám když už jednu mám. Nebo se mám smířit s tím jak to teď je a v případě obnovy nutně zálohovat všechna data?
Proki
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 18. 11. 2010 23:53

Jako majitel licence máš právo na instalační médium operačního systému. Můžeš si o něj zažádat u dodavatele licence. Stojí to nějaké drobné Kejki3

Pokud má například nějaký kamarád už toto médium se stejným systémem, můžeš ho použít a aktivovat vlastním číslem.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod bandolier.wz 19. 11. 2010 00:06

instalacku mam, pokud mas zajem napis mi SZ
SN pouzij tve ze stitku
mnohokrat odzkouseno
bandolier.wz
Junior

Odeslat příspěvekod Proki 19. 11. 2010 00:11

bandolier.wz: Zrovna jsem našel jeden tvůj starší příspěvek a už ti poslal email s žádostí jestli bys instalačku neměl :)
Proki
Junior

Odeslat příspěvekod bandolier.wz 19. 11. 2010 00:18

mrkni do posty, mas to tam
bandolier.wz
Junior

Odeslat příspěvekod Proki 19. 11. 2010 00:37

ještě jednou mockrát děkuju
Proki
Junior

Odeslat příspěvekod Kravinkin 10. 12. 2010 10:47

Zdravím, tak mám stejné dilema jak kolega, který zakládal toto vlákno. Jelikož si chci nechat partišny HP recovery i HP tools, tak se chci pokusit (ale prvně se zeptat zde) zda když zruším partišnu C:, pak vytvořím extended a v ní 2 logické (C a D), kde na C bude win7 a D pro data. Vše děláno v Gparted live. Následně nainstaluji z recovery partišny Win7 na C: Bude to fungovat? Nerad bych něco domrvil. Díky..
Kravinkin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 10. 12. 2010 11:02

Kravinkin píše:nainstaluji z recovery partišny Win7 na C:

Fungovat to asi bude, ale Recovery tool obnoví stav HDD do továrního stavu, tj. vytvoří znovu nesmyslné rozdělení. Takže Tvoje předchozí snaha o rozdělení HDD pomocí gparted vyjde vniveč :-/
Btw:
proč nepoužíváš nativní nástroje OS k práci s HDD, tj. v tomto případě diskpart?
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Kravinkin 10. 12. 2010 11:20

Dík za odpověd. Takže HP recovery obnoví i tovární stav HDD? Kurnik šopa >:-( No jestli to je opravdu tak, tak to nechám jak to je...

P.S. Včera jsem zběžně koukal, že moje nové Win7 má nástroj na rozdělení HDD. Ale s Gparted live jsem už pár věcí dělal, takže tak...
Kravinkin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod karla2 10. 12. 2010 17:28

Potřebovala bych poradit v této situaci:
Mám nový Nb Acer s Win7 a v něm HDD 640GB ... mimo malé oddíly pro "něco" k Nb je na HDD jen 1 oddíl /C/ o velikostib cca 600GB.

Pro zmenšení velikosti C, t.j. pro vytvoření dalšího oddílu HD jsem využila nástroj ve Správě disků /Počítač - Spravovat - Správa disků - Rklik na C - Zmenšit svazek .../ Nástroj ve Správě disků mi zobrazil, že Dostupná část pro zmenšení C je cca 280 GB ... je to málo, ale i to je dobré - tak jsem využila této "služby" a následně vytvořený odd. E /280 GB/ jsem dále ještě zmenšila na cca 180GB a vytvořila si další odd. F o velikosti cca 100GB ... jsem sice s tímto rozdělením HDD smířená, ale mrzí mě, že system Win7 nedovolí větší zmenšení odd. C = zcela by mi postačila jeho následná velikost cca 60 GB a ost. prostor bych pak využila pro zvětšení odd. E či F ...

Potřebovala bych radu, zda by šlo nějak - bez přeinstalace OS a přerozdělení HDD při nové instalaci - třeba účelovým programem provést zásah do velikosti C /má zbytečných cca 300GB !!!/a provést jeho zmenšení ve prospěch zmmíněých odd. E a F ... díky za osvětu a za rady :-\ ----> ;-)
karla2
Kolemjdoucí

Další stránka