Jak rozsirit systemovy disk?

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 7

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod aarfy 24. 12. 2010 03:22

Zdravim a prosim o radu

Instaloval jsem win7 - v PC mam 500 Gb HDD a pri instalaci jsem pro system vytvoril jednotku 100 Gb. Vse probehlo uspesne, v systemu se mi zobrazuji dva oddily - C: se systemem a prazdny cca 400 Gb oddil. ¨
S vetsim oddilem mohu manipulovat v podstate libovolne (odebirat a pridavat Gb) , bohuzel kdyz jsem chtel zvetsit oddil se systemem o 100 - 150 Gb, nejde to provest. Je na to nejaky trik?

predem dekuji za rady
aarfy
Junior

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 24. 12. 2010 09:09

ano, je na to trik...

abys mohl oddíl zvětšit, musí být bezprostředně za ním nealokovaný místo...

takže abys mohl systémovýmu oddílu přidat 50 GB, musíš (přinejmenším) tomu druhýmu 50 GB sebrat (a posunout ho na konec disku)...

a úplně nejlíp uděláš, když tuhle akci nebudeš vykonávat z běžícího systému...

na druhou stranu by mě zajímalo, proč potřebuješ na systém 150 GB, vždyť i 100 GB je asi čtyřikrát víc, než je nutný pro, nijak zvlášť neoptimalizovanej, systém...
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008

Odeslat příspěvekod aarfy 24. 12. 2010 10:30

Důvodem je, ze na pocitaci pracuji celkem 4 uzivatele, kazdy s pomerne velkymi naroky na mnozstvi mista v soukromych slozkach (tipuji okolo 50 GB)

Pokud by existoval zpusob, jak soukrome dokumenty (dokumenty, obrazky, hudba) umistit mimo systemovy disk (na ten prazdy 400 GB svazek) tak, aby k nim nemeli pristup ostatni uzivatele, nepotreboval bych rozsirovat systemovy disk.

Jinak diky za radu, v praxi bohuzel nevim, jak to provest. Jestli znas, muzes mi dat prosim aspon nejaky odkaz, abych si to nastudoval.
aarfy
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 24. 12. 2010 10:51

http://gparted.sourceforge.net/display- ... al&lang=cs
Co se týče prace s oddíly,diskeditoru který jde stahnout jako boot cd a toho aby navod byl v češtině.Rozsirovani systemaku je ovšem blbost.raděj se mrkněte na navod jak na přesun uživatelských dat,samozřejmě i na to co jsou prava a jak se nastavují,mění.A hlavně uživatele naučte že pokud ma film uloženej,pisničky atd tak stačí aby si je ukladali na ten datový disk,jestli je trapi že nasledně nebudou ve složce music,video,stači prava myš - knihovna a bude se jim to zobrazovat že to snad pochopi a nebudou prasit misto na C.
Pochybuju že jde o něco jineho než filmy,pisničky,hry,fotky.A to jde komplet řešit bez toho aby dramaticky zabirali misto na C.
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petr_S 24. 12. 2010 12:58

Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod oooooooooo 24. 12. 2010 13:38

Jo viz výše klasický navod.Nicmeně v připadě těchto lidí -
Kód: Vybrat vše
Pokud by existoval zpusob, jak soukrome dokumenty (dokumenty, obrazky, hudba)

je dostačujici je naučit že existuje i něco jineho než C,ukazat jim jak to linknout aby na prvni pohed neviděli rozdil a finito.Tim 90procent naroků na misto na C je u takových uživatelů vyřešeno.Videa,fotky,hudba atd prostě všechen ten mega balast co buhviproč cpou na C.Knihovna jim to ukaže uplně stejně jako když to měli na C i když umistnění bude jinde.Jejich zpusob prace s timto se nebude měnit a ani nepoznajíé že umistnění je jinde.U těch co to rvou na C: obrazky,videa atd jsem si tim stopro jist,X-krat vyzkoušeno.
[code]Obrázek
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod aarfy 25. 12. 2010 00:48

Tak diky vsem za odpovedi, vyresil jsem to vyse popsanym prevodem dokumentu na druhy disk a funguje to bez problemu
aarfy
Junior