Index uživatelských zkušeností ve Windows 7 - NEVĚŘTE MU!

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 7

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod dave1x 25. 3. 2011 12:11

Potřeboval jsem větší úložiště na data ve svém notebooku, proto jsem se rozhodl vyměnit disk. Vyměnil jsem Kingston V series (druhá generace) za Intel X25-M 120GB (taky druhé generace. Nově jsem nainstaloval systém, všechny programy a aktualizace, přetáhl data a když už jsem byl se všemi důležitými věcmi hotov, ze srandy jsem spustil to, k čemu mě Windows pořád nabádaly - Měření uživatelských zkušeností se systémem Windows.

Výsledek mě však docela zarazil. Čekal jsem, že jediná změna nastane právě u disku, protože ten se změnil, ale to jsem se šeredně spletl.

S Kingstonem jsem dosáhl těchto hodnot:
Obrázek

Po výměně za Intel zhodnotily Windows notebook následovně:
Obrázek

Logicky jediná změna měla nastat pouze u disku a zbytek hardwaru měl dosáhnout shodných výsledků, ale myšlení Microsoftu zřejmě logiku nemá.
Doplním, že Windows byly instalovány ze stejného média, byly použity totožné aktuální verze všech driverů a nastavení systému.

Závěr je, že hodnotit výkon počítače podle naměřených hodnot pomocí Windows (jak původně zamýšlel Microsoft) je absolutně nemožné!!!

Máte-li někdo obdobnou zkušenost, jako já, sem s ní ;-)
Dell E4310: Core i5 560M@2,66GHz, 8GB RAM Intel GMA HD, SSD Intel 520 (120GB)+WD Blue 1TB (Bay), 3G Dell 5540+Intel 6300 wifi, blacklight keyboard.

Battery: 2*6cell (60+48 Wh)
dave1x
Junior

Odeslat příspěvekod skype 25. 3. 2011 12:14

Objevujeme Ameriku...sorry, ale tohle je snad každému jasné...
Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 25. 3. 2011 12:20

čím přesně se liší systém s prvními naměřenými hodnotami od toho druhýho?

jelikož stupnice tohodle měřidla je pevně daná, microsoft formou aktualizací upravuje index, respektive ohodnocení výkonu...

je tedy možný, že pokud jsi první měření provedl na systému W7 a druhý zopakoval na W7SP1, je za rozdíl zodpovědná úprava stupnice hodnotícího indexu...

v tomto konkrétním případě spíš ale vidím problém v momentálním vytížení procesoru nějakou aplikací během testu a z toho plynoucí i pokles "výkonu" paměti, jelikož vše se odvíjí od výkonu procesoru...
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008

Odeslat příspěvekod dave1x 25. 3. 2011 12:57

skype: Možná se budeš divit, ale někteří méně zdatní zájemci o IT hodnotí výkon počítače právě podle čísel, která vygenerují Windows a nedají se přesvědčit, že je to hloupost. Sám pár takových znám. O neobjektivitě indexu Windows samozřejmě vím, ale nečekal jsem, že to bude až tak zlé :-(

kernel_panic [passed]: Jediná změna je právě onen disk, jde o totožný notebook Toshiba U400 Pro (viz podpis). Kington byl znova přeměřován těsně před výměnou, tzn. se systémem se všemi aktualizacemi včetně SP1, takže v tomhle to nebude. Na systému s intelem, kde jsou horší výsledky, byl oproti sytému s Kingstonem použit MS Securitiy Essentials oproti Eset Antivirus 4.2, žádné jiné změny neproběhly. Pro vyloučení chyby jsem jej opět před malou chvílí přeměřil a se stejným výsledkem :-(
Dell E4310: Core i5 560M@2,66GHz, 8GB RAM Intel GMA HD, SSD Intel 520 (120GB)+WD Blue 1TB (Bay), 3G Dell 5540+Intel 6300 wifi, blacklight keyboard.

dave1x
Junior

Odeslat příspěvekod Petr_S 25. 3. 2011 13:02

Nejede třeba na baterii? Není zapnutá nějaká šetřící funkce? CPU-Z ukazuje správnou aktuální frekvenci?
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Milanr1 25. 3. 2011 13:09

Zkus si jakékoliv jiné výkonnostní testy ve Windows: vždy získáš jiné výsledky podle aktuálního vytížení systému, momentální frekvence CPU, RAM, GPU atd.
Reálný výkon hw se testuje vždy v nominálních frekvencích speciálními nástroji (boot z CD/DVD/USB/...)
Takhle dostaneš jen výsledek testu v aktuálním (značně proměnlivém) stavu hw/OS.
Btw:
Testovat výkon NB mi nepřijde jako smysluplné. Není to stolní pracovní stanice ani herní dělo.
Pro NB je podstatná přenositelnost a výdrž na baterie. Pak kapacita HDD a síťová konektivita. Výkon je až na posledním místě.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod dave1x 25. 3. 2011 13:22

Petr_S: Windows blokuje spuštění testu při běhu na baterii. Veškerý HW (mimo disk) a SW (mimo antivirus) jsou stejné a všechny ostatní diagnostické programy (Aida, Cpu z) vykazují shodné hodnoty.

Testovat výkon NB mi nepřijde jako smysluplné. Není to stolní pracovní stanice ani herní dělo. Pro NB je podstatná přenositelnost a výdrž na baterie. Pak kapacita HDD a síťová konektivita. Výkon je až na posledním místě.

S tímto tvrzením naprosto souhlasím, jen mě štvalo, že mě Windows nabádaly ke změření výkonu tak jsem ho provedl a výsledek vidíte na obrázcích. Jen jsem chtěl poukázat na to, že tento systémový benchmark je naprosto zbytečný, neobjektivní a mohli by jej ze systému klidně odstranit nebo přinejmenším netlačit na uživatele k jeho použití pokaždé, když vyvolá vlastnosti systému.

dave1x
Junior

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 25. 3. 2011 15:07

výsledky jsou odpovídající...

vyměnil jsi disk a tahle změna se projevila...

výkon GFX a Aero GUI je totožnej v obou měřeních...

liší se jen výkon CPU a paměti, což může plynout z vytížení/podtaktování...

tudíž já takhle z fleku, bez důkladné znalosti situace, ty dva výsledky považuju za korektní...
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008

Odeslat příspěvekod Superior 6. 4. 2011 19:59

Měl by jsi to zkusit spustit ještě jednou v základním vzhledu Windowsu a bez spuštěných (jiných) programů.
Superior
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pauswang 5. 3. 2012 18:42

Servisní opravna mě v záruce měnila za dva měsíce od nákupu pevný disk za stejný. Index uživatelských zkušeností u grafiky klesl z 6,6 na 5,8. Ostatní indexy zůstaly stejné. Protože jsem začátečník, tak si to nedovedu vysvětlit jinak, než že opravu neprovedli správně.
pauswang
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 6. 3. 2012 08:59

Index uživatelských zkušeností ve Windows LŽE!

Je to k ničemu - nic to nevypovídá - prostě nespouštět nekoukat.

Pokud vše funguje správně opravu provedly OK - výměnou HDD se ti nemůže změnit rychlost CPU a pod....(Jedině že by byly špatné ovladače, nepoužívalo se DMA a pod....)
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý