Instalace Win 7 k Linuxu

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 7

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod KKoch 14. 12. 2011 18:45

Zdravím chtěl bych se na něco zeptat. Přemýšlím o koupi Acer Aspire one D257. Našel sem 2 verze, které se liší pouze ve velikosti disku, RAMky a v operačním systému. Víc se mi líbí tato verze http://www.mall.cz/notebooky-znacky/acer-aspire-one-d257-n57cbb-lu-sfv0c-082 hlavně z důvodu 2GB RAM paměti, ale je na něm nainstalovaný Linpus Moblin. Jelikož nemám moc zkušeností s Linuxy radši bych tam měl Windows 7 Professional 32-bit. Proto se chci zeptat zda se dá doinstalovat Windows 7, ale aby tam Linux zůstal a abych mohl používat oba operační systémy? Taky by mě zajímalo zda kdybych Linux úplně odinstaloval a nainstaloval Win 7 jestli ztrácím záruku?
Předem děkuji :-)

P.S: Kdyby někoho zajímala ta druhá verze je to tato http://www.mall.cz/notebooky-znacky/acer-aspire-one-d257-modry-lu-sfv0d-080 tady se mi nelíbí 1GB RAM a taky ty Windows 7 Starter.
KKoch
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod -vasek- 14. 12. 2011 19:07

Ano lze provozovat oba systémy. Tzv. DualBoot
Ne, instalace jiného OS není důvod ke ztrátě záruky.

ovšem licenci OS win7 je třeba zakoupit
-vasek-
Junior

Odeslat příspěvekod KKoch 14. 12. 2011 19:17

Díky moc, Win 7 mám samozřejmě legální

-- 14. 12. 2011 19:39 --

Ještě bych se chtěl zeptat, stačí teda Win 7 normálně nainstalovat na novej oddíl a už to samo pozná že sou tam dva OS a při startu mi to dá vybrat co chci nabootovat?
KKoch
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod akira.uzai 14. 12. 2011 21:02

nevím to přesně (možná Peklo zamrzlo a W7 se chová jinak) ale je téměř pravidlem, že windows s jiným OS nepočítají a tak přepíší boot sektor, řekl bych, že to určitě nepůjde jednoduše, na rozdíl od toho, když je postup opačný (první windows a pak linux)
あきらうざい
akira.uzai
Junior

Odeslat příspěvekod masarka 14. 12. 2011 21:14

Ano Win prepisou zavadec, ten se da opravit kdyz nabootuje z live cd/dvd nejaky distribuce.
masarka
Junior

Odeslat příspěvekod daikatana_ 14. 12. 2011 21:15

Když nainstaluješ W7, tak to přepíše MBR, jak píše akira a budou bootovat jen Windows. Potřeboval bys boot cd linuxu, aby ses dostal na potřebný oddíl a znovu inicioval lilo nebo grub, podle toho, co tam původně bylo nebo co tam chceš mít.
http://www.foto-pro.cz

Workshop v Nepálu: http://www.foto-pro.cz/workshopy
daikatana_
Junior

Odeslat příspěvekod jsmach 14. 12. 2011 21:59

já bych upřesnil, že není pravdou, že by Wincky s jiným OS nepočítaly, ony s ním počítají a úmyslně ho likvidují, naštěstí jsou dost zaostalé a nevidí linuxové FS, tj. hůř se jim likvidují linuxové oddíly, proto likvidují jen bootloader.

Ale co jsem slyšel, tak prý W7 už tak nenávistné nejsou, ale jen prý.

Nejlepší bude, když naisnatluješ na nějaký volný oddíl W7 a pak to přeinstaluješ linuxem, alespoň uvidíš rozdíl v instalaci obou OS.
jsmach
Junior

Odeslat příspěvekod cheeta 14. 12. 2011 22:09

"Díky moc, Win 7 mám samozřejmě legální" - tak o tom by se dalo diskutovat. Mírně řečeno...
GA P35-DS3L, Core2Duo E8400, 2x2 GB, 2x 1TB RAID-0, WinFast DTV 1000S
Toshiba L300
cheeta
Junior

Odeslat příspěvekod carlos2222 14. 12. 2011 23:43

Jen drobná připomínka k Linpusu. Pokud se něco zásadního nezměnilo tak je to šmejd, který se nedá používat. Nejlepší je to smazat, nainstalovat Win (když to musí být :-)) a pak nainstalovat nějakou slušnou Linuxovou distribuci. Mám zkušenost s Ubuntu - bezproblémová instalace a samo to nabídne instalaci vedle druhého systému. V nejnovějším Ubuntu je unity a to je trochu vopruz, ale pokud s tím začínáš tak si třeba rychle zvykneš.
carlos2222
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jamaca 15. 12. 2011 15:59

Já bych raději doporučil Kubuntu než Ubuntu - ta Unita je podle mě tak na telefon.
Předevčírem jsem zkusil novou Mandrivu a taky dobrý. Zavaděč už má v grafickém režimu.
jamaca
Junior

Odeslat příspěvekod Miroslav Pragl 15. 12. 2011 16:51

Windows prepisuji MBR. 99% linuxovych distribuci v defaultnim nastaveni TAKE PREPISUJE MBR, ale zde da zvolit zda bootloader nainstalovat do /boot nebo do MBR.

Osobne necham windows prepsat MBR a nijak mi to nevadi. Bootloader/manager (GRUB) instaluji do /boot. Zda se po spusteni spusti boot manager Windows nebo GRUB volim priznakem Active te ktere partition.

Tak jako GRUB umi spustit windows tak i windows bootloader umi spustt Linux resp,. GRUB - staci pridat do windows bootmenu polozku kterou je soubor obsahujici GRUB bootsector. Nejjeddnoduseji pomoci EasyBCD (standardni bcdedit je pro zkusene uzivatele).

MP
Miroslav Pragl
Expert