Jaký print server pro W-7 a W-XP?

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 7

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod tomasii 29. 1. 2012 23:36

Mám malou domácí LAN a 2.4GHz wifi síť připojenou přes 5.8GHz wifi na net. V síti je tower, přes wifi dva notebooky rodiny, několik dalších zařízení a print server s tiskárnami HP Lj 4P a HP Dj 930C. Vše na bázi Windows XP.

V prosinci jsem vyměnil jeden haprující notebook za nový se 64bitovými Windows 7. Odstranil jsem snad všechny potíže s W-7, až na tisk přes print server Infosmart INPS300U.
Při spuštění instalačního programu dal systém chybové hlášení „Failed to addNetwork Printer Monitor“. Instalační program ale pokračoval dál a nalezl obě tiskárny v síti a detekoval jejich stav online. Po instalici ale tisk hlásil v PC chybu a neprovedl se. Zkusil jsem tedy instalaci v kompatibilním módu XP. Opět došlo k výše uvedené hlášce hlášení „Failed to addNetwork Printer Monitor“, ovladače byly nalezeny a instalace pokračovala až do konce. Bohužel pokus o tisk se opět neprovedl.

Prohlídkou konfigurace bylo zřejmé, že nedošlo k nakonfigurování tiskáren pro print server, tiskárny byly přiřazeny jako LPT a ne k portům print serveru.
Přiřadil jsem manuálně tiskárny k portům print serveru LPT:PS6BA3-1 a LPT:PS6BA3-2), tak jako se to provede u W-XP. Opět nic.

Nakonec jsem ze zoufalství připojil zkušebně tiskárnu HP Dj 930C přímo na USB port. Driver se nainstaloval a lze na tiskárnu přes USB port tisknout. Bohužel přes print server tisk i nadále nefungoval a to s i bez módu kompatibility, který jsem v jednotlivých etapách zapínal i vypínal, nezjistil jsem ale nějaký rozdíl, zřejmě jsou nějaké ovladače nainstalované a to systému stačí.
Nainstaloval jsem manuálně i 64 bitové ovladače (vlastnosti tiskárny – Upřesnit – Nový ovladač) a nainstaluje se HP LaserJet 4P, x64, Typ 3 - uživatelský režim, resp. HP DeskJet 930C/932C/935C, x64, Typ 3 - uživatelský režim). Bohužel i to nevedlo k cíli.

Tak jsem v koncích a už nevím, kde je příčina. Driver? Nebo je to v tom zmiňovaném softwaru („Failed to addNetwork Printer Monitor“)? Nebo ve firmwaru print serveru? Zakoupil bych typ s jedním paralelním a dvěma USB porty, jen kdyby bylo jasné, že bude fungovat nejen pro počítače s W-XP, tak s W-7. Kontaktoval jsem i společnost D-link, ale ti mi pro své produkty nemohli funkčnost pro oba systémy garantovat…
Nemáte někdo řešení, které by fungovalo pod W-XP i W-7? Dík předem za tip...
tomasii
Junior

Odeslat příspěvekod Sislik 30. 1. 2012 01:44

mam hodne starej print server Edimax PS-3205U, k nemu pripojenej Canon i550 pres USB a Epson LX-400 pres LPT, bez problemu tisknu z XP 32b, Visty 32b/64b a W7 32b/64b

zadny SW do PC neinstaluju, pri instalaci tiskarny zvolim, ze jde o mistni tiskarnu a pak vytvorim novy Standardni TCP/IP port, vymyslim nazev, zadam IP print serveru, jako protokol nastavim LPR, vypnim nazev fronty ("lpt" nebo "usb"), necham pocitat byty a vypnu SNMP (na desktopu to bylo OK, ale na notebooku po probuzeni mi to tvrdilo, ze tiskarna neni k dispozici)

nez, kupovat novy print server, tak bych zkusil, jestli by neslo nakonfigurovat takto port rucne, bez nejakeho SW (z pocatku jsem ho instaloval, ale pak jsem zjistil, ze ten SW je vlastne uplne k nicemu)

pripadne ten muj edimax umi pridat tiskarnu i pres sdileni jako \\ip.print.serveru\, ale to mi prislo docela nespolehlivy
Radsi nic, nebo mi to zase smazou...
Sislik
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomasii 30. 1. 2012 16:36

Dík za rady.
Já jsem se na tu cestu manuálního nastavování vlastně už vydal, když jsem v různých menu W-7 začal nastavovat adresy portů. Bohužel zatím neúspěšně (instalační program zřejmě pod W-7 nenajde potřebné adresy, i když tiskárny detekuje a přiřadí jim všem jako port LPT. To samozřejmě nefunguje. Server je na adrese 192.168.1.20 a k této adrese se přiřazuje port (třeba LPT:PS6BA3-1), tak to alespoň funguje pod W-XP. Vadí mi ta úvodní hláška „Failed to addNetwork Printer Monitor“, která podle netu souvisí s chybějícími ovladači. Na druhou stranu - když připojím USB tiskárny k notebooku, tak je bezproblémově najde a tiskne na ně. Myslím si tedy (tak jako Ty), že je někde špatné přiřazení portů (toho, co je ve W-7 s tím u print serveru). Bohužel i když znám celkem dobře W-XP, tak se ve W-7 furt utápím. Mám sice nastavené např.
Název portu: LPT:PS6BA3-2
Název či IP adresa tiskárny: 192.168.1.20
Protokol: RAW
Číslo portu: 9100
ale to asi nestačí, netiskne to.
Zkusil jsem tedy Tvůj postup a zadal navíc
Protokol: LPR
Název fronty: lpt
Zaškrtnul "Povolit počítání bajtů protokolu LPR"
Dostávám ale hlášku "Během konfigurace portu došlo k chybě. Operaci nelze dokončit (chyba 0x000000aa)" a tiskárna netiskne shláškou "Tiskárna je zaneprázdněna nebo došlo k chybě". Takže zatím neúspěch.

Budu zkoušet dál.

EDIT: Tak myslím, že už vím, kde je můj problém. Buď je ve vlastnostech tiskáren pod položkou Port logická adresa LPT:PS6BA3-2 (od instalačního programu), nebo v konfiguraci portu - fyzické adrese 192.168.1.20 (192.168.1.20:2 není akceptováno). V druhém případě ale je udaná adresa print serveru, ale ne portu pro tiskárnu.

Vše jsem smazal a manuálně zadal:
Název portu: LPT:PS6BA3-2
Název či IP adresa tiskárny: 192.168.1.20
Protokol: LPR
Název fronty: lpt
Zaškrtnul "Povolit počítání bajtů protokolu LPR"
Teď to již šlo.
Pro jistotu jsem dal i nový ovladač, W-7 použil ovladač HP deskJet 930C/932C/935C, x64, Typ 3 - uživatelský režim a pokus o tisk je opět s hláškou "Tiskárna je zaneprázdněna nebo došlo k chybě"...
Ach jo
tomasii
Junior

Odeslat příspěvekod tomasii 30. 1. 2012 19:01

Tak jsem to udělal přesně podle Tebe, všechno prošlo, tiskárna je ale je zaměstnaná, nebo v chybě. Myslím, že je chyba v zadání její adresy, protože zadávám adresu serveru 192.168.1.20, ale ne port té tiskárny připojené na print server. Jednoduché přiřazení 192.168.1.20:2 systém neakceptuje.
Jakou formou jsi přiřadil ten port zařízení?
tomasii
Junior

Odeslat příspěvekod Sislik 30. 1. 2012 19:25

Zadny port nenastavuj, tam kam pises IP nech jen IP toho print serveru

to, jestli to bude posilat na LPT nebo USB je az nastaveni tiskove fronty, ktere je v mem pripade "lpt", "usb" a asi "usb1", u tebe se to muze jmenovat jinak

print.png
Screenshot
print.png (24.31 ) Zobrazeno 12985 krát
Sislik
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomasii 30. 1. 2012 20:15

Přesně takhle to mám nastavené. Problém je ve spuštění tisku. Když dám tisk, tak se objeví toto menu:
menu.jpg
menu.jpg (91.95 ) Zobrazeno 12974 krát
Tam ale nedám tu adresu portu print serveru, ta není nikde definovaná. Protože jsem všechny tiskárny vymazal a nechal jen HP 930C, tak tam je jen jedna. :kuk:
PS: a když dám vyhledat tiskárnu, tak ji samozřejmě nevidí...
tomasii
Junior

Odeslat příspěvekod Sislik 30. 1. 2012 21:05

a zkusit napsat do nazvu fronty "LPT:PS6BA3-1"? nebo neco takovyho?
Sislik
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomasii 30. 1. 2012 22:11

Kam myslíš do fronty? Teď mám následující přiřazení:
menu port.jpg
menu port.jpg (131.3 ) Zobrazeno 12962 krát
a v konfiguraci portu:
menu port2.jpg
menu port2.jpg (105.8 ) Zobrazeno 12916 krát
Kam to tedy dát? Původně tam byla místo adresy logická adresa ve formě LPT:PS6BA3-X, kde X bylo číslo 1, 2, nebo 3 portu print serveru. Přímo k LAN-adrese mi ale nejde přidat.
Když port konfiguruji jako Místní tiskárna - Vytvořit nový port - Standard TCP/IP Port, tak lze dát adresu ve formě 192.168.1.20:1 (nebo 2, 3), ale taky to nefunguje, systém taky nenajde tiskárnu. Chce to asi jinou formu. :idea:

Jak jsi do zápisu vnutil to číslo portu a přitom to funguje?
Naposledy upravil tomasii dne 30. 1. 2012 22:45, celkově upraveno 1
tomasii
Junior

Odeslat příspěvekod marts 30. 1. 2012 22:43

mno, a když to v XP funguje tak jaké jsou v nich detailni parametry toho portu?

kolega výše navrhuje napsat LPT:P56BA3-1 do kolonky Název fronty, tam kde teď je 'lpt'.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Junior

Odeslat příspěvekod Sislik 30. 1. 2012 22:58

ano ano, nebo tam zkusit napsat ty cisla, pokud tvuj prin server podporuje tuten zpusob komunikace, tak jsem presvedcenej, ze je to jen o tom, napsat tam spravnej "Nazev fronty" (Queue name), pripadne prepnout na RAW a tam napsat ty cisla, ale to fakt jen hadam a varim z vody...
Sislik
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MiK 30. 1. 2012 23:53

Ještě jsem se nesetkal s jednoportovým Print serverem, který by nefungoval na přímé zadání IP adresy. Pochopitelně musí být IP adresa na Print serveru pevná, ale to je snad samozřejmé.
MiK
Junior

Odeslat příspěvekod tomasii 31. 1. 2012 00:03

Taky si myslím, že je to někde v logickém označení, bohužel to logické označení USB-PS263BA3-X (X=1-3) nefunguje, tiskárna ohlásí okamžitě stav "Tiskárna je zaneprázdněna nebo došlo k chybě".
Spíš bych hledal možnost napsat v nějaké formě číslo portu k adrese print serveru (v programu je to ve formě USB-PS263BA3-X (X=1-3).
Když použiji program pro konfigurování print serveru, tak po rozběhnutí ve W7 ohlásí chybu
severe.jpg
severe.jpg (17.21 ) Zobrazeno 12799 krát
(ve W-XP je to OK bez chyby) a pak se dostane do obrazovky, kde po síti najde porty print serveru
detekce portu.jpg
detekce portu.jpg (91.53 ) Zobrazeno 12853 krát
(v předchozím jsem uváděl špatné označení portu, vkládal jsem ale označení ve formě PS263BA3-X).
Do fronty manuálního nastavení pak dávám např. PS263BA3-3 (s i bez USB-), dvojtečku nelze vložit. Zkusil jsem zadat port i ve formě 192.168.1.20:USB-PS263BA3:3, ale to vede taky k chybě.
Zatím mě nenapadlo, jak zadat číslo, nebo jméno portu tiskárny. Je to pakárna. :-l
tomasii
Junior

Odeslat příspěvekod Sislik 31. 1. 2012 00:38

ten druhej screenshot je, predpokladam, z nejake utility k tom PS, muzes se na tom PC, kde ti to funguje, podivat do konfigurace toho portu?

- dej vlastnosti tiskarny
- vyber zalozku Porty
- najdi tam podrt, ktery je pro danou tiskarnu zatrhej
- dej Konfigurovat port

co tam vidis?

print2.png
Sislik
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomasii 31. 1. 2012 17:35

Ve W-XP je to takto:
Port_LPT.jpg
To ve W-7 nevyvolám. Myslím, že to může být tím, že se ve W-7 nenainstaluje ten "addNetwork Print Monitor". Problém je nejspíš už v tom, že když chci ve W-7 přiřazovat tiskárnu, tak po zvolení připojení přes TCP/IP
Port_LPT2.jpg
jsem v menu přidání tiskárny
Port_LPT3.jpg
a tam bych měl napsat to přiřazení.

Dál jsem pokračoval v dalším příspěvku, ale když ho dopíšu, tak se potentononcuje dalšími obrázky tento příspěvek. Tak dále jen text, obrázky po případné odpovědi:

A teď nastane problém, co tam napsat. Zkusil jsem řadu zápisů, např. obdobu z W-XP
Hostitelský název či IP adresa: 192.168.1.20.PID:1
Název portu: LPT:PS6BA3-1
ale vždycky dostanu chybovou hlášku
Jsou vyžadovány dodatečnéí informace o portu.

Zařízení nebylo v síti nalezeno. Ujistěte se, zda:
1. Zařízení je zapnuto.
2. Síť je připojena.
3. Zařízení ješ správně nakonfigurováno.
4. Adresa uvedená na předchozí stránce je správná.

Systém zřejmě nenalezne zařízení (ve W-XP zařízení najde) je nejspíš příčina problému. Zkoušel jsem řadu zápisů, ale všechny jsou nejspíš špatně. Takže jsem se nejspíš zadrhl na správném označení. Zkoušel jsem i zápisy typu USB-PS263BA3:1, atd., ale nenašel jsem správnou formu zápisu a v tom to nejspíš je.

PS: a aby to nebylo tak "jednoduché" tak i ve W-XP se objevuje označení adresy PS6BA3-1 i PS263BA3-1

Určitě by mohl pomoci nějaký monitoring sítě, který by udal všechna připojená zařízení a jejich porty (ale asi by udal jen to fyzickou adresu 192.168.1.20)...
Vyhledávání zařízení z menu tiskárny a zařízení bohužel nic nenajde. :-l

EDIT: tak jsem stáhl Wireless Network Watcher a po spuštění zmapoval celou síť. Bohužel výstup odpovídá mým předpokladům:
IP Address: 192.168.1.20
Device Name: prázdné místo (neuvedeno)
MAC Address: 00-40-01-23-6B-A3
Network Adapter Company: ZYXEL COMMUNICATIONS, INC
Device Information: prázdné místo (neuvedeno)
User Text: prázdné místo (neuvedeno)
First Detected On: 31.1.2012 20:41:15
Detection Count: 1

Takže žádná další informace
tomasii
Junior

Odeslat příspěvekod tomasii 31. 1. 2012 22:17

Tak jsem pokusy zjistil, že v položce Název portu MUSÍ být 192.168.1.20. Pak systém najde print server. Nenajde ale vlastní tiskárny. Jejich konfigurační parametry musím hledat dál. Zatím mi řešení problémů hlási "K tiskárně HP Laser Jet se nelze připojit prostřednictvím sítě". A mám se obrátit na správce sítě. :lol:

Jo a musí být nastaveno RAW, při různých LPR nespustí tisk (hlásí "Zařazeno", kdežto normálně hlásí "Probíhá tisk"), oboje ale skončí na chybě...
tomasii
Junior

Další stránka