Smazání nepřístupné složky

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 7

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Retiree 7. 2. 2013 18:05

V kořenovém adresáři mám dvě složky s názvem typu "7df5d88907a352739cc5d73c3806". které obsahují podsložky "1025, 1028, ..., 3082 a soubory". Do hlavní složky mám jako běžný uživatel přístup, do podsložek a k souborům už nikoli.
Domnívám se, že se jedná o pozůstatek nějaké nepovedené instalace (sice mě trochu matou právě ty podsložky...). Takže smazat ANO/NE? Rozhodl jsem se pro smazání...
Při pokusu o smazání systém požaduje oprávnění správce. Když požadavek splním, tak mně škodolibě oznámí: "K provedení této akce je nutné oprávnění. Pokud chcete tuto složku měnit, obraťe se na HP\****, aby vám byla přidělena příslušná oprávnění."
Problém mohl vzniknout tím, že jsem před časem pro sebe zrušil přímý přístup do Win7, a zřídil samostatný účet správce a běžný účet uživatele, pod kterým běžně pracuju.
Teď se ale dle požadavku systému nemohu nějak sám se sebou dohodnout o přidělení oprávnění.
Neúčiné i cmd erase -force, asi ani různé utilitky na mazání, ty se mi nechce příliš zkoušet.
Takže co s tím?
Retiree
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 7. 2. 2013 18:20

Korektní postup práce: chválím => máš bod!
Škoda, že se takhle zodpovědně nechová každý!

K Tvému dotazu:
Jedná se o dočasnou inst. složku nějakého sw, většinou KB.
Po restartu OS a ukončení dané instalace zmizí.
Co s tím?
Restartuj OS.
Existuje ještě tato složka?
NE:
OK
ANO:
1) Zálohuj stav bootovacího disku:
sdclt
optimálně do externího úložiště.
2) Ověř v setup logu (v české mutaci asi Instalace), která instalace zhavarovala.
3) Převezmi vlastnictví a nastav ACL pro danou složku a podsložky (= reset dědičnosti).
4) Smaž ji.
5) Pokud nezbytně potřebuješ daný sw/KB, stáhni od výrobce a instaluj ručně.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Retiree 7. 2. 2013 18:36

Bohužel jsem v dotazu neuvedl, že ty dvě složky tam straší od poloviny roku 2011, takže těžko zjišťovat, z které KB pocházejí.
Až si Tvou odpověď převedu do běžného jazyka, odzkouším. Zatím mám před sebou po případném restartu další opakovanou instalaci KB :D
Každopádně Díky!

P.S. Rada asi dobrá, jenže mám pc od Packardů. Jak se sakra dostanu do nouzového režimu?
V boot menu (ESC) je sice volba System Recovery, jenže tam je zase rozhraní s několika nabídkami, zřejmě v nouzovém reřimu, ale do systému mě nepustí. Nabídky rozhraní nevyhovují....
Proč si výrobci OEM počítačů musí za každou cenu cosi přidávat a modifikovat systém, většinou to stejně málokdo používá....
Retiree
Junior

Odeslat příspěvekod Retiree 7. 2. 2013 21:09

1. Překlad pojmů do běžného jazyka:
- ACL Access Control List - řízení přístupových práv
- sdclt sdclt.exe nástroj pro zálohování
2. Přihlášen jako Administrátor, kontrola práv ke složce
- HP\já jako vlastník mám ke složce veškerá práva kromě zvláštního přístupu
- HP\Administrátor má ke složce veškerá práva kromě práva zvlástního přístupu
3. Pro obě skupiny povolen také zvláštní přístup
- ověřena skutečná oprávnění - veškerá práva vč. zvláštního přístupu
4. Pro složku nemám oprávnění :hm
5. Přihlášen jako HP\já
- kolotoč se může opakovat, viz 1. příspěvek
6. Babo raď!
Retiree
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 7. 2. 2013 21:12

Baba nemusí radit, stačí si přečíst návod. :-)
Zapoměl jsi:
Milanr1 píše:Převezmi vlastnictví a nastav ACL pro danou složku a podsložky (= reset dědičnosti).
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vanamond 7. 2. 2013 21:40

Složky, které popisujete jsou pozůstatkem vadných či z nějakého důvodu přerušených aktualizací Windows a jsou na PC často k vidění.
Řešení : Smazat, nemusíte se ničeho bát, složky jsou k ničemu.
Postup:
Problém je, že složky byly vytvořeny pod účtem "System" a nikdo jiný tam nemá práva( resp. přesněji - je tam nastavená maska zděděných práv, takže je jednoduše přidat nejde).
Je třeba komplet přidat ( přepsat) práva k adresářům a souborům a následně vše smazat.
1. pokročilý uživatel.
Převzít vlastnictví - daná složka - vlastnosti-zabezpečení-upřesnit-vlastník-upravit-zvolit vás jako uživatele a zaškrtnout "nahradit vlastníka v podřízených kontejnerech a objektech".
Přepsat práva - daná složka-vlastnosti-zabezpečení-upřesnit-změnit oprávnění-zvolit daného uživatele( předpokládám, že ten tam má "úplné řízení")-odškrtnout "Zahrnout zděditelná oprávnění..." zaškrtnout "přepsat všechna oprávnění podřízených ...." a OK.
Následně bude mít zvolený uživatel reálně všechna práva a složka půjde smazat.
2. uživatel, co se nechce vrtat v právech
ukázat na adresář, pravým knoflíkem a dát "sdílet s" - určití lidé - vy jako uživatel - vlastník a dejte sdílet. Windows akci popsanou v 1. udělá sám a práva tam nakopíruje.
Pak smažte obsah adresáře ( ne adresář samotný ). Po smazání obsahu zase sdílení zrušte a teprve pak smažte vlastní adresář. ( jinak by v registry zbyl odkaz sdílení na neexistující složku, což zbytečně zpomaluje systém).
Trust in God and keep your powder dry !
vanamond
Junior

Odeslat příspěvekod Retiree 7. 2. 2013 23:17

Vanamond, Díky! Vytesat zlatým písmem do kamene. Dělal jsem to nadvakrát (2 složky) jako obyč. user, takže mi do toho fušovalo vkládání delšího hesla admina, ale perfektně v jednom kroku vymazána celá složka...
Následky jsem ještě nezjišťoval. O:-)

P.S.
Milanr1> "Převezmi vlastnictví..." Je to sice tentokrát česky, ale stejně jsem nepochopil přesný význam. Sice jsem už slyšel cosi o právech i o jejich dědění, dokonce jsem i tušil, že s nimi problém souvisí, a tak jsem se taky snažil postupovat (tedy spíš hledat a bloudit ve W), což se mi téměř zdařilo. Ale neuvědomil jsem si, že složky vytvořil SYSTÉM, takže jsem se spokojil se zjištěním skutečných práv a právě to zdědění práv od SYSTÉMU jsem přehlížel. Nicméně jsem si osvěžil některé své velmi kusé znalosti a něco i naučil (bohužel brzo opět zapomenu...)
Retiree
Junior