Starší pc - WinXP nebo Win7 + přidat RAM?

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 7

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod oooooooooo 17. 7. 2014 10:45

Na daný sestavě bych teda do 64 bitu nešel ani nahodou...4 giga ram - takže vyhoda 64 bitu u sestav s 8 giga atd je fuč,pravděpodobnost provozovaní zminovanych naročnych vypočtů je už letmym pohledem na sestavu velmi blizká zhruba tak pravděpodobnosti že dnes spadne na prahu meteorit.Bud špatně koukam nebo vidim dobře ale malej disk kde bude dřiv nebo pozděj honit každy giga.
Vyhody 64bitu - nula.
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Izibia 17. 7. 2014 11:25

@oooooooo
32-bitový systém nevyužije celé 4GB RAM, ale jenom 3GB - 3,5GB.
Když něco přestává být standard, přestávají to výrobci softwaru podporovat: někteří už vyvíjejí jenom 64-bitové verze...

( @ranS )
...ale jak už tady bylo řečeno, jsou i opačné situace - některé staré programy na 64-bit systému nebudou chodit.
Chce to rozmyslet si, jaké máš periferie a jaké programy, a pak volit WinXP/Win7, 32bit/64bit.
Izibia
Junior

Odeslat příspěvekod Příjmení a jméno 17. 7. 2014 11:49

Pravda, pokud zůstane původní 160GB HDD, tak bude třeba zvolit co nejšetrnější OS na velikost diskového prostoru. Z tohoto úhlu pohledu by to byl Win XP. Na druhou stranu Dnes jsou >1TB disky "za hubičku" a dají se využít i v novém PC. V tom případě by i Win7 měly smysl, z bezpečnostního hlediska a hlediska podpory nového SW určitě.

Kompatibilitu používaného HW a SW s Win 7 musí posoudit sám uživatel.

Otázku 64 a 32 verze lze položit o opačně. Pokud nebude problém v kompatibilitou a bude větší HDD, co tazatel ztratí použitím 64 bitové místo 32 bitové verze? HW náročnost vyšší není, kompatibilita starého HW a SW viz výše, moderní SW a HW problém nemá ani s jednou verzí.
Profil mi už znovu zprovoznili, teď ještě znovu započítat těch více jak 1600 příspěvků a upravit údaje.

Check your six.

Linux je nejlepší systém. Za ty peníze. :-)
Příjmení a jméno
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 17. 7. 2014 11:50

ja vim že nevyužije cely 4 giga jenže pravděpodobnost provozu only 64 bit aplikací je realně blizká nule - samozřejmě teoreticky by to šlo ale realistovi je jasný co za soft tam bude,těch 3.5 versus 4 nepoznaš,poznaš až když osadiš 8,protože tam se můžeš samozřejmě s 32 bitem vyfotit.No a když se podivaš na komponenty tak bych rozhodně do 64 bitu nešel - vyhody nula.No dobře minimalní vyhoda 3.5 versus 4...Potom už jenom spousta nevyhod protože z desiti aplikací 9 se vsadim že to budou 32 bitove aplikace.Matrytirium s ovladačema atd na takovejch strojich atd atd,nicmeně když když vidím přidam 2 giga ram a vidím co tam je....Vyhodim dvě giga ram a dam tam dva moduly po dvou giga kompatibilní ,tedy stejné, už nezní jako nakrok do katastrofy..
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Izibia 17. 7. 2014 12:00

Byl tu ještě dotaz na hybridní disk, čekal jsem až někdo odpoví, samotného by mě to zajímalo ...
Izibia
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 17. 7. 2014 12:06

2014,pokud bych oživoval stařečka koupim SSD,prdnu ho jako systemak a za hybridní disk penize nevyhazuju
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod soban 17. 7. 2014 13:48

Hybrid má opodstatnění v NT kde máš jednu pozici pro HDD!

Ovšem do desktopu když budu chtít zrychlit OS tak koupím SSD a starý HDD tam nechám.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ranS 17. 7. 2014 16:08

Děkuju za diskuzi. Může mi někdo říct, proč mi vlastně nikdo nenabídne možnost HDD. Vždyť HDD není v dnešní době něco zastaralého. Chápu, že mi SSD poskytne mnohonásobně rychlejší běh systému, ale to bych, sice v menší míře, pocítil i u nového HDD, kde získám za stejný peníz i více místa.
Je to tak, že mi SSD navrhujete z důvodu použitelnosti např. v budoucnu do nového pc atd?
ranS
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 17. 7. 2014 16:44

To SSD je proti novému HDD úplně jiná liga.
Můžu ti, zřejmě nejen za sebe, říct, že kdo si jednou zvykne na SSD, už PC se systémovým HDD nechce. A že v pracovním stroji obyčejný HDD mám.
SSHD bych ale nechal spát.
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod ranS 17. 7. 2014 17:38

Dobrá. Mohli byste mi tedy pomoct vybrat SSD? Asi nejlevnější variantu na běh systému. Kolik GB nevím, nechám si poradit. Byl bych rád, kdybyste mi řekli proč zrovna ten daný model, proč tolik GB. Zajímá mne to a chtěl bych se přiučit. Díky.
ranS
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 17. 7. 2014 22:12

Ve foru v sekci hardware je obrovskej thread o ssd.
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Katikakus 18. 7. 2014 05:46

Tohle by ti mohlo pomoct pri vyberu SSD:
http://www.cnews.cz/testy/test-120-256g ... on-sandisk
Katikakus
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 18. 7. 2014 06:46

Ne. U tak stareho radice radeji overit i kompatibilitu.
Viz oooooooooo, hodit dotaz v prislusnem threadu, nekdo uz se najde, kdo poradi.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod Příjmení a jméno 18. 7. 2014 06:54

oooooooooo píše:Potom už jenom spousta nevyhod protože z desiti aplikací 9 se vsadim že to budou 32 bitove aplikace.Matrytirium s ovladačema atd na takovejch strojich atd atd,nicmeně když když vidím přidam 2 giga ram a vidím co tam je....Vyhodim dvě giga ram a dam tam dva moduly po dvou giga kompatibilní ,tedy stejné, už nezní jako nakrok do katastrofy..

A v čem ta nevýhoda spočívá? 32 bitová aplikace se nainstaluje na 64 bitový systém a funguje korektně. Vzhledem k rozšíření 64 bitových Win7/8 je nekompatibilních programů málo a o mainstream nejde.

Co se týká ovladačů, tak mrknu na web výrobce nebo MS a driver je nebo není. Když je, tak OK a mohu instalovat, když není, tak mohu pohledat alternativu, nebo celou akci stopnout, aniž bych začal instalovat.

Co se týká SSD a hybridu, tak jejich použití zrychlí PC ve vztahu k operacím s diskem (čtení/zápis), ale nelze očekávat, že "zvětší výkon" PC v oblastech, kde je úzkým hrdlem CPU, VGA. Zrychlí se start systému, zápis, čtení (pouze na SSD, při zápisu na další disk to patrné nebude, tam je brzdou druhý disk).

Nevím, jaký přínos by byl u hybridu na Win7, pro to nemám podklady. Na Win8 však po cca 5-ti restartech OS dochází k výraznému zrychlení náběhu OS (poznatek od kolegy). Pokud by toto fungovalo podobně korektně i u Win7, tak by se hybridem vyřešil problém s nedostatečným 160GB diskem.

Osobně bych ale také byl spíše pro samostatný SSD na OS. Pokud se nemýlím, tak test SSD byl v předposledním Computeru.
Profil mi už znovu zprovoznili, teď ještě znovu započítat těch více jak 1600 příspěvků a upravit údaje.

Check your six.

Linux je nejlepší systém. Za ty peníze. :-)
Příjmení a jméno
Junior

Odeslat příspěvekod Klima17 18. 7. 2014 07:41

No tak já mám win8.1 - 4 gb ram - a pc využívá taky jen neco malo přes 3500mb přesněji 3,7Gb.
Klima17
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka