Rozhození oken po vypnutí / zapnutí monitoru

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 7

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Wellbloud 30. 12. 2015 09:33

Dobrý den,
pořídil jsem si nový monitor, který je připojen přes Display port. Vše funguje skvěle, jen mám problém s tím, že po obnově systému z hibernace nebo při vynutí a opětovném zapnutí displeje, se mi rozhodí okna windows a sw, která byla před hibernací, resp. vypnutí monitoru spuštěna. Tzn. např. okna, která byla maximalizována, jsou nyní zmenšena a posunuta někam k okraji displeje, okna, která byla přichycena k okraji displeje (Skype), jsou také posunuta jinam, obsah některých oken (internetový prohlížeč) se nevykresluje správně (ke správnému vykreslení dojde až poté, co s oknem posunu).
U původního monitoru, který byl připojen přes DVI, se toto nedělo. Ovladač GK jsem aktualizoval, stejně tak ovladač nového monitoru.
Čím by to mohlo být způsobeno? Děkuji

Win 7 32-bit; AMD Radeon HD 6700 Series; Monitor HP Z24n
Wellbloud
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 30. 12. 2015 12:24

Jaký Screen saver?
Defaultní nastavení Správce oken plochy nebo admin instaloval nějaký 3-P skin?
Nepoužil jsi nějaký "čistič"|tweak?
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Wellbloud 30. 12. 2015 14:47

Screen saver nepoužívám, pouze vypnutí monitoru. Defaultní nastavení Správce oken plochy. Žádný čistič jsem nepoužil. Pouze jsem fyzicky vyměnil starý monitor za nový. Uvedený problém nastává i po pouhém vypnutí a zapnutí monitoru tlačítkem při běžícím systému.
Wellbloud
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nargon 30. 12. 2015 14:57

Je to jediný monitor? nebo máš monitorů více? Např u notebooku je vždy přítomen zabudovaný display
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod Milanr1 30. 12. 2015 15:06

Pouhé vypnutí monitoru takhle zahýbá okny?
Wellbloud píše: okna, která byla maximalizována, jsou nyní zmenšena a posunuta někam k okraji displeje

Zhůvěřilé chování VGA. :-)
Co s tím?
Aktualizuj ovladač VGA.
Pokud máš aktuální, použij starší verzi.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Wellbloud 30. 12. 2015 21:13

K PC mám připojen pouze jeden monitor. Ano,opravdu pouhé vypnutí monitoru způsobí tento problém.Monitor není připojen přes VGA,ale přes display port.Problém jsem měl jak s původním ovladačem GK,na kterém jsem provozoval starý monitor,tak se současným nejnovějším ovladačem,na který jsem provedl aktualizaci,když jsem zaznamenal problém.
Wellbloud
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 30. 12. 2015 21:16

Nezbývá než vyměnit vadný VGA.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Wellbloud 30. 12. 2015 21:56

Milanr1 píše:Nezbývá než vyměnit vadný VGA.

Nevím jestli rozumím správně,tak ještě jednou podotýkám,že monitor je připojen přes DP,ne přes VGA.
Wellbloud
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 31. 12. 2015 06:14

Možná si pleteš pojmy?
VGA = Video Graphic Adapter
http://sinauteika.blogspot.cz/2013/01/v ... kartu.html
Konektor, kterému říkáš chybně
Wellbloud píše: VGA

se jmenuje D-sub 14 nebo D-sub 15, podle počtu zapojených pinů.

Co s tím?
Vyměň stávající vadný VGA
Wellbloud píše: AMD Radeon HD 6700

za bezvadný.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 31. 12. 2015 08:56

Milanr1 píše:Vyměň stávající vadný VGA
Wellbloud píše: AMD Radeon HD 6700

za bezvadný.


... a pak dej ten nový Milanovi k úhradě aby se naučil neplácat nesmysly o věcech o nichž nic neví. :tleskani

Problém je v tom, že přes DP (i HDMI) se Windows dozví, že byl monitor vypnut a přeskládá je. Buď na druhý monitor, nebo když není, tak do simulované plochy. Řešení je nastavit simulovanou plochu správně velikou.

Viz třeba tady: http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_7-hardware/windows-7-movesresizes-windows-on-monitor-power/1653aafb-848b-464a-8c69-1a68fbd106aa?auth=1

Nebo, pokud se na úpravu registrů necítíš, dá se použít program, co pozice oken udržuje, případně HW bazmek co simuluje, že ten monitor je pořád zapnutý (ten teda na HDMI): http://superuser.com/questions/267086/how-to-stop-windows-resizing-when-the-monitor-display-channel-is-turned-off-sw http://superuser.com/questions/630555/turning-displayport-monitor-off-disables-monitor-completely

Problémy tazatelů v těch threadech nejsou vždy na ATI / DP, ale to je v principu jedno.

Teoreticky by mohlo stačit počítač nehybernovat, ale jen uspávat. Je to takové řešení/neřešení, ale zas se jím nic nezkazí, narozdíl od přehrabávání registrů :)
lemming
Junior

Odeslat příspěvekod Wellbloud 1. 1. 2016 19:17

Děkuji za konstruktivní odpověď. Řešení se zdálo celkem nadějné. Nastavil jsem hodnoty ActiveSize a PrimSurfSize ve všech klíčích registru na hodnotu svého rozlišení, ale nezabralo to. Pokusím se ještě pátrat na fóru, které doporučujete. Pokud mi něco v řešení uniká, budu rád za jakékoliv "nakopnutí".
Wellbloud
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 1. 1. 2016 23:14

Otázkou je, zda si v registru nastavil správný klíč. Např. na mém PC se používá HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\GraphicsDrivers\Configuration (mrkni na cestu ke 2D ovladači v ovládacím panelu AMD).
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 2. 1. 2016 08:46

Možná jsi netrefil ten klíč (nemám AMD, tak to nemohu vyzkoušet), zkus ještě pogooglovat.

Nebo nějaký z těch programů na obnovu pozic oken, které jsou zmiňovány na těch fórech by měl pomoci 100%
lemming
Junior

Odeslat příspěvekod Wellbloud 2. 1. 2016 08:59

Cesta podle AMD je "/REGISTRY/MACHINE/SYSTEM/ControlSet001/Control/Class/{4D36E968-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}/0000"

V registrech mám ještě ControlSet002, u obou již bylo rozlišení nastavené správně. Ještě zkusím pátrat po řešení přes registry. Potom bych se asi uchýlil k instalaci nějakého programu nebo monitor připojím přes DVI.
Wellbloud
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Wellbloud 2. 1. 2016 11:47

Tak asi přecházím na DVI.

Postupem:
1. Smazání všech klíčů v Configuration
2. Restart
3. Vypnutí / zapnutí monitoru pro vytvoření klíče Simulated
4. Přenastavení rozlišení v PrimSurfSize

...se mi podařilo alespoň to, že maximalizovaná okna zůstávají maximalizovaná, ostatní okna zůstávají na svých pozicích. Problém nastává, když je okno přimknuté ke straně monitoru. Oknu se po zapnutí monitoru od okraje odsune. Pokud mám např. maximalizované okno prohlížeče a nad ním okno windows přimknuté k okraji, rozhodí se i okno maximalizovaného prohlížeče.

Software PersistentWindows_v1.0.7 okna udrží na svých pozicích i ve své velikosti, pro změnu je ale po zapnutí monitoru minimalizuje na lištu.

Zkoušel jsem také podle fora přidat klíč DMMEnableDDCPolling, bez úspěchu.

Co se týká HW řešení, na českých e-shopech jsem nenalezl nic, co by odpovídalo mému problému.

Nerozumím tomu, proč nefunguje tak základní věc jako udržení pozic a velikosti oken, ale asi bych chtěl moc.
Wellbloud
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků