Druhotná licence Win7

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 7

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Y2Kane 25. 5. 2016 14:17

Zdravím,

ač jsem vlastníkem klasické Win licence, všiml jsem si, že některé eshopy nabízejí licence Win 7 za pár stokorun s označením "druhotná licence".
Nevíte co je to zač a jestli je to zcela legální?

Díky.
Y2Kane
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 25. 5. 2016 14:36

Přeprodaná použitá licence.
Už to tu bylo mnohokrát: hledej.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Y2Kane 25. 5. 2016 14:38

Hledat jsem zkoušel, ale asi ne dostatečně. Zkusím se po tom ještě kouknout. Sry za duplikované téma.
Y2Kane
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mople71 25. 5. 2016 14:51

Je to legální, ale chce to COA štítek nebo tak. ;)
Administrátor fóra MobilMania.cz a moderátor fóra Živě.cz
Pokud neodpovím do dvou dní, připomeňte se.
mople71
Taťka moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 25. 5. 2016 15:07

Krabicovou verzi ti za těch pár stokorun nikdo neprodá.

Přeprodej OEM licencí Windows vázaných na hardware, se kterým byly koupené, bez toho hardwaru v souladu s licenčními podmínkami není, a pokud se tady někdo začne ohánět rozsudkem soudního dvora, který se týkal úplně jiného druhu licencí, neví, o čem píše.

Místo přeprodané OEM licence si můžeš zdarma nainstalovat nějaký crack a budeš na tom z hlediska "legálnosti" stejně, jenom nebudeš podporovat nějakého vykuka, který na sběrném dvoře slupuje OEM štítky ze starých počítačů.

EDIT: Zajímalo by mne, co by se dělo, kdyby někdo aktivoval s takovým štítkem W10 a následně štítek prodal, a nový majitel chtěl taky aktivovat W10. Takových koumáků se taky určitě pár najde.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Y2Kane 26. 5. 2016 08:03

@vladimir: Něco takového jsem potřeboval vědět. Díky.
Y2Kane
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod borekz 26. 5. 2016 08:29

Licenční podmínky Microsoftu jsou nelegální nejen v EU, ale i v USA. V USA i v EU existuje nějaká forma "first sale doktríny", která umožňuje přeprodej autorských děl, ať se to autorovi líbí nebo ne.
Jestli je ovšem legální porušení podmínek ze strany kupujícího, je asi na zákonech každého státu. Kupříkladu náš autorský zákon umožňuje legálně nabytou kopii software "užít" a vytvořit jednu její kopii. Není však definován termín "užít" a při instalaci vlastně také vzniká kopie a další kopie vzniká při natažení do RAM, další při natažení do cache CPU, kde počet kopií odpovídá počtu cache (jedna společná, dvě na každé jádro). Pokud k Vám přijde kontrola a počítač není zapnutý, tak vlastně máte jen jednu kopii na hdd v souladu s autorským zákonem. Žalující strana, ale může např. z registru prokázat, že Windows byl spuštěn a tedy vznikly další dočasné kopie.
Když ale půjdeme na tuto úroveň, v CD přehrávači také vzniká několik dočasných kopií ve formě bufferů nebo i jen signálů. Vyplývá z toho, že autorský zákon by měl být více konkrétní.
borekz
Junior

Odeslat příspěvekod vanamond 26. 5. 2016 13:09

No, tak, jak to prezentuje Vladimír si to představuje i MS. Ten právní spor kolem OEM licencí je daleko složitější, než je tu prezentovatelné, jde v principu o to, že PUR od MS je částečně v přímém rozporu s naším autorským zákonem a částečně jde nad jeho rámec.
Obecně je z právního hlediska závazné pro danou osobu to, co je dáno zákony ČR a ostatní uzavřené smlouvy, které jsou s tímto právem v rozporu jsou by default neplatné. ( proto ta snaha nadnárodních korporací o TTIP a obdobné smlouvy, které v principu garantují převahu právních ujednání dané korporace nad národním právem).
Z tohoto pohledu CZ práva je OEM licence prodatelná ( samozřejmě komplet, včetně OEM štítku atd. ) a původní uživatel ji nemůže dále samozřejmě užívat. Teoreticky dokonalý by byl prodej OEM dosud neaktivované licence ( většina přibalených firemních, ty byly aktivované na OEM výrobce, nikoli na vlastní kus přibalené OEM licence ) aktivované až s "novým" hardware.
Trust in God and keep your powder dry !
vanamond
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků