Zálohování a obnovení - uživatelské nastavení

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 7

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod nuvi_joe 28. 10. 2016 08:37

Mám disk rozdělen na dva oddíly: systém a data. Složka users je přesunuta na datový disk, na systémovém je jen odkaz vytvořený pomocí mklink.

1. Zálohování uživatelských dat mám nastaveno "Nechat rozhodnout mě". I když dekativuji vše, mimo AppData, přesto si zálohování občas ukládá i soubory ze složky Dokumenty. Proč?

2. Vytvoření bitové kopie, které dosud fungovalo korektně a zálohovalo systém (cca 15GB) a složku users (cca 5GB). Bitová kopie měla cca 20GB. Od jisté doby se nyní snaží zálohovat celý datový oddíl (se všemi složkami) a záloha má velikost 140GB! Tvorba bitové kopie je "automatická" a nic se zde nedá uživatelsky nastavit a tudíž vyšktrnout datový oddíl ze zálohy bitové kopie. Proč?
nuvi_joe
Junior

Odeslat příspěvekod nuvi_joe 1. 11. 2016 08:40

Od expertů z Microsoftu na https://social.technet.microsoft.com/Fo ... windows7cs se dovídám, že zálohování bitové kopie systému má tu (novou) vlastnost, že je zálohován vždy celý diskový oddíl, pokud obsahuje nějakou systémovou složku - zde D:\users. Mimo toto "vylepšení", nelze pro zálohu použít stejné médium na kterém je systém.
Takže vznikne záloha ne systému, ale celého disku. Kdo má 1TB nebo větší disk, může záloha "bitové kopie systému" dosáhnout závratné výše, kterou v podstatě nebude možné umístit nikam, než na úložiště v síti.

Zálohování spuštěné z okenního porstředí prostě jen ohlásí očekávanou velikost zálohy, spuštění z příkazového řádku alespoň vypíše chybové hlášení:
"Částečné zálohování svazku není v této verzi systému Windows podporováno". Toť vše.
nuvi_joe
Junior

Odeslat příspěvekod radeksss 1. 11. 2016 10:12

nuvi_joe píše:O. Kdo má 1TB nebo větší disk, může záloha "bitové kopie systému"...nelze pro zálohu použít stejné médium na kterém je systém


Asi jo, ale jaká je logika smíchat uživatelské profily s uživatelskými daty a pokoušet se o zálohu na ten samý disk? Nešlo by to tak, že si uděláte samostatný oddíl users s velikostí třeba 300 MB a jakékoliv zálohy čehokoliv budete provádět na jiné(á) médium(a), jako třeba externí disk? Nehledě nato, že uživatelská data se snad zálohují taky, ne?
radeksss
Junior

Odeslat příspěvekod JJezevec 1. 11. 2016 10:31

A proč používáte na zálohování nedokončený a nedodělaný systém zálohování v OS.
Proč na to raději nepoužijete nějaký sofistikovanější program?
JJezevec
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nuvi_joe 1. 11. 2016 15:05

JJezevec: ano, používám "nedokončený" zálohovací systém od Microsoftu. Také se mi na něm mnohé nelíbí. Ale je k mání ve Windows... Nevím, jak to řeší jiní uživatelé, když jim Zálohování nabídne/vytvoří mnoha set gigabajtovou "zálohu".

radeksss: uživatelská data jsou součástí uživatelských profilů. Na stolním PC mám tři diskové oddíly. Na druhém je složka users. Na třetím data (obrázky, hudba, videa). Tam je to podle nové filozofie Microsoftu zvládnutelné (oddíl s users má jen 20GB). Je možné, ukládat uživatelská data jinam, ale 100% aplikací třetích stran se snaží použít složku users.

Na notebooku nemám tak velký disk a jen dva oddíly. Jsou zde uživatelské profily i ostatní soubory.
Zde jsem narazil na obří nárůst velikosti zálohy, když do léta to fungovalo korektně - v bitové kopii systému se zálohovala jen složka users. To už neplatí!

P.S.
Ukládání zálohy bitové kopie na stejné médium (disk), kde je i systém, má svá rizika. Používají to běžně i výrobci počítačů, když soubory pro tzv. obnovení systému do továrního stavu dávají na médium, které je společné se systémem.
Samozřejmě, že svá data si zálohuji zvlášť. Microsoft do zmrvil tím, že současně s bitovou kopíí systému se ukládají uživatelské profily i s daty. Takže při obnovení systému jsou přepsána nová daty starými, která jsme měli na disku v okamžiku zálohování. Je to fuj tajbl...
nuvi_joe
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 1. 11. 2016 15:46

Chybná optimalizace OS:
nuvi_joe píše:Mám disk rozdělen na dva oddíly: systém a data.
Proč?

Protože binárky (např. OS + další sw) a uživatelské profily/knihovny musí být uloženy v oddělených fyzických médiích.
Další fatální omyl:
nuvi_joe píše:Ukládání zálohy bitové kopie na stejné médium

= naprosto k ničemu.
Zálohuje se optimálně na externí médium, připojované jen za tímto účelem a uchovávané bezpečně mimo PC.
Typický OOO:
nuvi_joe píše:současně s bitovou kopíí systému se ukládají uživatelské profily i s daty

V optimalizovaném OS ne.
Zálohovací systém v OS WNT 6. řady vytváří jen bitovou kopii systémového disku.
Uživatelské knihovny se zálohují separátně.
Pokud to je v Tvém případě jinak, neoptimalizoval jsi OS správně.
Viz FAQ.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nuvi_joe 1. 11. 2016 15:57

Milanr1:
Výrobci počítačů ukládají tzv. tovární nastavení na stejné médium, kde je systém. Proto bych nebyl tak přísný v hodnocení vlastní zálohy tamtéž - mluvíme o bitové kopii systému, nikoliv o uživatelských datech.

Mohl bys uvést bližší podrobnosti, co znamená "Optimalizovaný OS"? Mám matný dojem, že bych musel zasáhnout do systémových proměnných, případně přímo do registrů, abych dosáhnul oné kýžené optimalizace. To se rovná souboji se samotným Velkým Microsoftem. To asi nezvládne ani poučený uživatel...
nuvi_joe
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 1. 11. 2016 16:29

Našel bys to ve FAQ*, kdybys jen trochu hledal:
viewtopic.php?p=6785131#p6785131
IMHO to zvládne každý BFU. Žádné hrátky s registry OS nejsou třeba.
A podle Tvého dotazu jsi už dost pokročilý.
Btw:
Dobrý postřeh:
nuvi_joe píše:Výrobci počítačů ukládají tzv. tovární nastavení na stejné médium, kde je systém.

Obvykle zároveň nabízejí jako první akci po spuštění PC/NB automatickou zálohu.
Pak lze zbytečnou recovery partition zrušit.
---
* Daný thread ve FAQ je > 7 let starý.
Tehdy překvapivě nebyly ještě dostupné SSD.
Od r. 2010 se SSD vyrábějí na běžícím pásu => zlevnění výroby i konečné ceny.
Proto místo HDD dosaď SSD, minimálně pro systémový disk.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nuvi_joe 1. 11. 2016 17:40

Ano, uvedený popis od Milanr1 (reklama na sebe sama) ze 17.10.2009 mám uložen v Oblíbených. Bohužel je pro mne nepoužitelný, protože editor systémových politik není obsažen ve Windows Home Premium.
Uvedený postup není určen pro BFU! To by musel Milanr1 sestoupit z výšin mezi lid, který je povětšinou odkázán na OEM Windows, který je(byl) v běžně prodávaných PC.

Dostáváme se dále od tématu - původním námětem tohoto vlákna byl rozdíl ve velikosti zálohy bitové kopie před a po změně chování utility Zálohování a obnovení. Před blíže nespecifikovaným datem to v mém případě vytvářelo soubor o velikosti 20GB (což mi vyhovovalo), nyní ale 140GB (což je obtížné někam umístit, nehledíc na časovou náročnost této operace).
S uvedeným "malým" objemem zálohy to fungovalo i v případě, že složka users byla na druhém oddíle disku. Tj. systém nebyl optimalizován... Bitovou kopii jsem dělal i několikrát do roka, po každém větším zásahu v systému. Protože nechci opakovat nepříjemnosti, které jsem zažil s aktivací čisté instalace OEM Windows.
nuvi_joe
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 1. 11. 2016 18:28

Dobrý postřeh:
nuvi_joe píše:protože editor systémových politik není obsažen ve Windows Home Premium

Dětské herní edice OS jsou brutálně funkčně ořezané.
Pro pouhé hraní to ovšem nijak nevadí: stačí prostě jen klepnout na ikonku a spustit hru. Vyšší nároky na tyto edice se nekladou. :-)
Jinak jsi ovšem úplně mimo:
v uvedeném FAQ ohledně optimalizace OS není o Editoru systémové politiky ani zmínka.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Juwa2 1. 11. 2016 18:57

Místo tohoto pláče používej některý z mnoha nástrojů třetí strany (ano, jsou i zdarma).
A můžeš si vybrat kterýkoli, protože ani ten nejhorší z nich není tak uživatelsky nepřátelský jako ten windowsácký. Pak si na MS nástroj ani nevzpomeneš, protože budeš zálohovat co chceš a kam chceš, zálohy se komprimují (=šetří místo i čas), přírůstkové zálohy jsou samozřejmostí atd...
Juwa2
Junior

Odeslat příspěvekod radeksss 1. 11. 2016 20:18

nuvi_joe píše:Je možné, ukládat uživatelská data jinam, ale 100% aplikací třetích stran se snaží použít složku users.


No tak snaží ...na něco:\users mám konfiguráky těch aplikací a něco málo dat nepřístupných někomu jinému. Nevím, proč bych data měl mít jinde než, v něco:\ data vč , příslušných struktur a podobně mám jinam nastavené i výchozí pracovní direktoriáře aplikací.

btw: To co píše Milan1 není žádný "shůry", to člověk pochopí časem při ohromný úspoře času a nervů - v práci.

nyní ale 140GB (což je obtížné někam umístit, nehledíc na časovou náročnost


Ty data přeci nijak nenabyly a předtím i potom je bylo je potřeba nějak zálohovat, ne? Při přesouvání 140 GB dat snad přeci nemusím celou dobu nečinně hypnotizovat počítač i kdyby to jelo na externí disk přes USB 2.0, ne?
radeksss
Junior

Odeslat příspěvekod freekarol 1. 11. 2016 20:39

Mne Windows zabírá 65 GB(OS+Programy) a nijak mi to nevadí zálohovat. Sice nepoužívám to, co má Windows v sobě, ale i ten umí incremental/přírůstkové zálohování.
freekarol
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nuvi_joe 2. 11. 2016 07:35

Děkuji všem, kteří se angažovali v tomto vlákně. Každý má svůj oblíbený systém zálohování. Já otrocky používám ten Microsoftí, protože mi (i přes jeho nedostatky) vyhovoval. Nyní je pro mne použitelný jen podmínečně (na stolním PC).

pro Milanr1: o editoru systémové politiky jako takovém není ve zmíněném FAQ ani zmínka. Přesto "nejsem úplně mimo" - lusrmgr.msc je jeho součástí a to sekce Místní uživatelé a skupiny.
Nebudu ověřovat, jak se bude chovat Zálohovaní a obnovení v tzv. plně aptimalizovaném systému. Ale mám silný dojem, že i po přesměrování/přemístění různých složek na jiné médium se bude snažit zálohovat i tyto složky.

Možná, že si najdu čas a najdu číslo update KBxxxxxx, kterým Microsoft změnil způsob zálohování bitové kopie. Muselo se to stát mezi srpnem a říjnem tr. Mám tady aplikaci AcronisTrueImage, tak zkusím štěstí.
nuvi_joe
Junior

Odeslat příspěvekod nuvi_joe 16. 11. 2016 08:38

Velké překvapení. Po poslední kumulativní záplatě, která měla údajně "zvýšit kvalitu Windows 7", začalo Zálohování a obnovení fungovat tak, jak v minulosti.
Tj, nevyžaduje výhradně externí médium pro uložení zálohy a zálohuje jen systém, nikoliv celý diskový oddíl...
nuvi_joe
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků