Černá obrazovka...SW nebo HW chyba?

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 7

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod gore.m 18. 11. 2019 10:29

Zdravím,
z ničeho nic mi ve dvou případech černá obrazovka na notebooku a je nutné ho úplně vypnout a zapnout:

Nejčastěji se tak děje při přihlašovaní do Windows, vše probíhá normálně až do chvíle kdy má naběhnout "logon screen", poslední co notebook udělá, je kontrola DVD mechaniky a pak už mám jen černou obrazovku. Je zvláštní, že v nouzovém režimu vše funguje. Zkusil jsem i reinstalaci Win, v průběhu instalace se problém objevil jednou (musel jsem vypnout a zapnout). Bohužel jsem nemohl nechat NB jen s Win a testovat, protože musím pracovat (žádné speciality nainstalované nemám, drivery aktuální). Když notebook vypnu a zapnu 3-6x po sobě tak logon screen nakonec naběhne (zvláštní je, že se tak děje pouze po tom co byl NB nějakou dobu vypnutý, tzn. že pokud se již jednou přihlásím a pouze restartuju, logon screen nabíhá).

Nyní se navíc černá obrazovka začala objevovat ještě když kliknu na video aby se pustilo (MPC-HC).

Otázkou je, zda je to SW, nebo už nějaká HW chyba a zda lze zjistit co to způsobuje? Koukal jsem do Prohlížeč událostí > Protokoly systému i aplikací a žádná kritická chyba tam není (tedy mimo nestandardního ukončení systému).

Díky moc za radu
gore.m
Junior

Odeslat příspěvekod atti.hombre 18. 11. 2019 11:06

Ak ide núdzový režim tak tam je rozlíšenie asi 800x600 - skús to rozlíšenie nastaviť i v normálnom profile windowsu,ked si prihlásený ( nie v núdzovom )... ak ti to za celý čas práce nezčerná tak je problém asi v grafickej karte.
Ryzen7 5700G, B550 A, 32GB 3600MHz G Skill, Sam.970 Pro ,DT01ACA200 , RM 650x ...
Pentax K-3II Silver Edition
https://eu.zonerama.com/attihombre/245758
atti.hombre
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 18. 11. 2019 11:22

Pokud jsou to Windows 10, je možné, že se ti instaloval update ("drivery aktuální") grafického ovladače z webu MS.
Postup - zakázat automatické aktualizace, zakázat rychlý start systému, restartovat, a potom vrátit/instalovat původní originální ovladač grafiky.
http://www.1u.cz/2018/06/22/zakazani-au ... indows-10/
Vyzkoušel jsi podporu výrobce NB?
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 18. 11. 2019 11:59

Co je to za notebook? Viděl bych to na začínající degradaci grafického čipu (zejména starší dedikované nVidie tím trpěly), nebo vzniknuvší studený spoj někde na základní desce.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod gore.m 18. 11. 2019 12:07

atti.hombre: Odzkoušeno, ale bohužel po kliknutí na video znovu černá obrazovka.

meda2016: Jsem ve správném fóru .-) Tedy Win 7. Jak jsem psal notebook je starý, takže podpora 0

r34ktor: Je to Sony Vaio FW11E s ATI Mobility Radeon HD 3400 Series
gore.m
Junior

Odeslat příspěvekod meda2016 18. 11. 2019 12:27

Moje chyba ...Win7 ...přehlédl jsem.
EDIT: Může být toto původní ovladač? https://www.sony.co.uk/electronics/supp ... s/Z0000173
1007140311-8.672.1.3-100208b-102529C-Sony
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod atti.hombre 18. 11. 2019 13:53

Skoro by som povedal,že grafický čip melie z posledného... dosť možno dlhodobým prehrievaním. Kedy si naposledy čistil chladiče v NTB ? Vaio je ako z makového kvetu- otvárať opatrne. Dcéra ho má a ja som niečo ulomil- nejakú blbosť ( malú krytku či čo ). Skús to poriadne vyfúkať vzduchom. Žena takto udusila Asus dekou v lone...
Ryzen7 5700G, B550 A, 32GB 3600MHz G Skill, Sam.970 Pro ,DT01ACA200 , RM 650x ...
Pentax K-3II Silver Edition
https://eu.zonerama.com/attihombre/245758
atti.hombre
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod gore.m 18. 11. 2019 17:01

meda2016: V poho. Díky, zkusím stáhnout, ale myslím, že tenhle tu přesně mám.

atti.hombre: No... nečistil jsem dlouho a už se stařec docela přehřívá, to je fakt, o víkendu se mrknu dovnitř. Ale asi opravdu dosluhuje grafika, protože se před chvílí zase přepnul do černé, bez důvodně - z ničeho nic. Dá se nějak s jistotou potvrdit, že je to HW chyba? Koukal jsem znova do protokolů a nic tam není (teda mimo neočekávaného vypnutí).

Díky
gore.m
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 18. 11. 2019 17:17

Vadnou grafiku poznáš pouze podle příznaků - černá obrazovka, artefakty, zamrzání. Pokud jde opravdu o HW problém, bude se to časem zhoršovat (projevy budou stále častější), až jednoho dne chcípne úplně.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 18. 11. 2019 17:19

gore.m píše:Koukal jsem znova do protokolů a nic tam není

OS WNT až na výjimky neumí detekovat ani protokolovat hw závady.
Typické pro NB s dedikovaným VGA:
r34ktor píše: začínající degradaci grafického čipu

Spouštění grafických her v NB tenhle proces urychluje.
=> není právě moudré kupovat NB s VGA.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod gore.m 18. 11. 2019 17:32

Tak při pokusu instalovat driver pokaždé černo...
gore.m
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 18. 11. 2019 17:41

Dopřej tomu křápu odpočinek ve sběrném dvoře.
Příště se zeptej před nákupem.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod gore.m 21. 11. 2019 18:19

jj asi to tak bude, zkusil jsem ještě jednou čistou instalaci bez driverů, včera OK, ale dnes zase stávkoval... kupoval jsem ho před 13ti lety, jako TOP produkt a grafika v tu chvíli pro daný účel použití, nebyla nejdůležitější věc.

Beru tě za slovo a ptám se... najdeš něco v těhlech parametrech? :
Účel použití Photoshop... takže potřebuji co největší RAM (ideál 32GB), myslel jsem, že by to nemusel být problém ale je... NB s 32GB Ram jsou jen herní (podivně vyhlížející krabice) s poměrně vysokou cenou (rád bych max cca 24tis), naprosto drtivá většina NB má RAM přiletovanou, nebo jí nelze rozšířit.
Grafika s 3GB RAM by měla být OK, display 15ka IPS, HD SSD cca 500GB, HDMI...
těžko najít...
gore.m
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků