Windows Server 2008 R2 a DNS

Diskuze k serverovým edicím Microsoft Windows

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod muhaha 12. 12. 2012 15:21

Dobrý den,chtěl jsem se zeptat, zaprvé, DNS server jsem si vždycky konfiguroval jen na linuxu, ale co mě zaráží ,že po instalaci čístého OS 2008 R2, jsem přidal roli AD, ta vyžadovala roli DNS, tak jsem proběhl tím průvodcem a teď, když se dívám, tak na síťovce je nastaveno u dns - localhost. V nastavení dns u mé domény, mám pouze A záznamy, reverzní se tam nenacházejí. By se měli dotvořit automaticky,ne? Ale co mě nejvíce zaráží, že tam nejsou nikde zadefinované Vnější DNS, takže jak to může překládat, nějak to nechápu. Internet mi prostě funguje.
muhaha
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 12. 12. 2012 16:59

Vůbec netuším, o čem píšeš, ale zkusím odpovědět.

Abys mohl přidávat reverzní záznamy, musíš na DNS serveru přidat i reverzní zónu. Pak je možné pomocí zatržítka při přidávání dopředného záznamu přidat automaticky i reverzní záznam.

Tvůj server teď slouží jen jako resolver. Máš na něm definované root servery (jsou definované automaticky), což mu stačí, viz základní princip fungování DNS.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod muhaha 13. 12. 2012 10:31

V podstatě na tohle jsem chtěl odpovědět, Díky
Zónu jsem si vytvořil a teď to aktualizuje i PTR záznamy.
Co se týče té druhé věci, tak jsem zkoušel přidat do složky Servery pro podmíněné předávání - zónu. MOJEDOMENA.LOCAL, ale zahlásilo to, že už je použita. Tam se to musí taky definovat jinak, jako třeba arpa zonu? Protože když přidám venkovní dns, tak to napíše, že pro danou IP to není autoritativní zona.

EDIT: Tak jsem nadefinoval název jako mujprovider.cz, a IP venkovnich DNS to sežralo a svítí zelene OK.
EDIT:Takže ještě jsem našel v nastavení DNS servery pro předávání a tam je nastavený DNS, který mi běží na linuxu. Takže už tomu rozumím. Můžete mi prosím osvětlit rozdíl mezi Podmíněným předáváním a předáváním?Díky, ten předchozí EDIT tak může zůstat? Díky
Naposledy upravil muhaha dne 13. 12. 2012 10:46, celkově upraveno 1
muhaha
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 13. 12. 2012 10:42

Zkus přiblížit, co je tvým cílem u toho DNS. Protože to stále nechápu.
Pro záznamy, které jsou definované na tvém serveru, je server autoritativní a poskytuje autoritativní odpověď. Pro zbylé záznamy ne a pokud je má v cache, odpoví na požadavek z cache. Pokud v cache nejsou, pak rekurzivně nebo nerekurzivně (podle nastavení) řeší požadavek na překlad.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod muhaha 13. 12. 2012 10:48

Viz EDIT2

Cílem je jen lokální DNS pro pár serverů(A zaznamy a CNAME). Včetně MX. Pak se další záznamy forwardují na 3 venkovní DNS. Víc nepotřebuji
muhaha
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 13. 12. 2012 11:04

Pokud se zóna jmenuje mujprovider.cz, tak je to OK. Jestli jsem to teda správně pochopil, kde jsi to nastavoval...

O předávání se dočteš přímo na Technetu http://technet.microsoft.com/cs-cz/libr ... 54941.aspx
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod muhaha 14. 12. 2012 16:18

Ještě mám dotaz, u DNS serveru mi vypisuje chyba:

Kód: Vybrat vše
Potíž:
V síťovém adaptéru Připojení k místní síti není IP adresa zpětné smyčky uvedena jako server DNS, nebo je nakonfigurována jako první položka.

Účinek:
Pokud je IP adresa zpětné smyčky první položkou v seznamu serverů DNS, služba Active Directory pravděpodobně nebude moci nalézt své partnerské servery pro replikaci.

Řešení:
Nakonfigurujte nastavení adaptéru tak, aby byla IP adresa zpětné smyčky přidána do seznamu serverů DNS u všech aktivních rozhraní, ale ne jako první server v seznamu.

Co s tím, když mám jenom jeden lokální DNS server? Mám tam jako první DNS uvedený localhost, jde to nějak ošetřit? Nebo to mám ignorovat?
muhaha
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 14. 12. 2012 19:15

Co s tím, máš uvedeno přímo v tom hlášení.
Pokud nemáš víc doménových řadičů, tak je to celkem jedno a můžeš to ignorovat.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod muhaha 20. 12. 2012 09:53

ouk,

a ještě jsem se chtěl zeptat, když použiju dns pro pc, které není v doméně, tak jakým způsobem zajistím, aby překlad fungoval i se jmennou částí?

ping fileserver.mojedomena.local
funguje
ping fileserver
nefunguje

Díky
muhaha
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 20. 12. 2012 10:06

Musíš mu nastavit DNS suffix. To můžeš udělat buď ručně přímo na počítači nebo automaticky to nastavit v DHCP serveru.

BTW proč ten počítač není v doméně? Pokud je to nějaký přenosný stroj, tak ruční nastavení by nedělalo dobrotu a je lepší použít FQDN.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod muhaha 20. 12. 2012 11:00

Jo, já už vím, to je ta přípona DNS specifická pro připojení...
Není v doméně, protože má Home Premium OS, koupil jsem za 1500 W8Pro, tak až to přeinstaluju, tak ho napojím do domény... jenže to bude buhví kdy...
muhaha
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 20. 12. 2012 11:02

Aha, ok ;) Tak zatím mu to můžeš nastavit ručně nebo do dát do DHCP, jak chceš. Záleží taky podle vašich interních potřeb - třeba zaměstnanci s vlastníma notebookama ocení ten suffix taky a pak je vhodné to dát do DHCP třeba...
Bari007
VIP uživatel