Metodika odstavky serveru

Diskuze k serverovým edicím Microsoft Windows

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Pejdo 1. 8. 2013 08:59

Dobrý den,
chtěl bych se pozeptat, zda máte (musíte) mít ve firmě vypracovanou nějakou metodiku/směrnici pro vypnutí serverů z důvodu odstávky el. energie.

Dále bych se chtěl pozeptat, zda pokud bude Doménový řadič vypnut cca po dobu jednoto týdne, zda nemohou nenastanou nějaké problémy po jeho znovu-zapnutí.


Děkuji.
Pejdo
Junior

Odeslat příspěvekod soban 1. 8. 2013 11:47

Nějak nechápu o co de?

Dopředu oznámím že bude server vypnut, důležitá data pokud budou třeba přesunout na jiné funkční servery, NT a pod...

Potom se server vypne a je to........

Taky nechápu co se bude dít na vypnutém serveru to se ty elektrony pomíchají????? Prostě při zapnutí to bude ve stejném stavu jako když se to vypnulo, maximálně skontrolovat zda naběhlo vše jak má a skontrolovat čas zda je aktuální.

Samozřejmě každý server má UPS ku a pod tak vypnout i tu, a pokud se bude někdo rejpat ve vedení odpojil bych to ze sítě zhozením pojistky-jističe či hlavním vypínačem na rozvaděči a pod... zaleží jak máte udělané rozvody.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hnusil3 16. 8. 2013 21:13

Ano, metodiku dávám automaticky všem svým klientům jakou součást dokumentace serverového prostředí.

Co se týká doménového řadiče - pokud je pouze jeden, nic se neděje a server může být vypnutý.
hnusil3
Junior

Odeslat příspěvekod Hanák 16. 8. 2013 21:50

U nas je to dane v prevadzkovych smerniciach. Od 2:00 do 5:00 je jasne vsetkym uzivatelom siete, ze moze byt vypadok.
Nie kazdu noc pracujeme a nie kazda praca vyzaduje odstavku konektivity.
Zase treba spomenut, ze sme nie moc velka spolocnost a v noci je tu "mrtvo".
Hanák
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nargon 17. 8. 2013 05:10

Ne, když nejede proud tak je to většině lidí jedno. Protože uživatelé desktopu si nezapnou ani vlastní PC tak nepotřebujou přistupovat na servery.
A mít UPSku u každého switche a wifi routeru je zase neekonomické, tak ani uživatelé notebooku s bateriemi se do sítě nepřipojí. A na servery už taky ne. Prostě se to vypne a hotovo.

A co se týče vypnutí doménového řadiče tak ani jemu to nevadí. U nás ve firmě byl doménový řadič vypnutý cca 14 dní (celou dobu se jelo na záložní doménový řadič) a nikomu to nevadilo.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod Bari007 17. 8. 2013 08:54

Nargon:
To záleží na tom, co je to za firmu, tedy kolik má financí, které může dát do IT a jak je pro ni IT infrastruktura důležitá. Protože switche připojené do UPS (a do diesel agregátů) nejsou ničím výjimečným a někdy je to naprostá nutnost (nejen pro servery a serverovou infrastruktury, ale i pro koncové stanice a uživatele).

A to stejné platí obecně pro všechny části infrastruktury (včetně třeba těch řadičů). Někde odstávka nevadí (však účty jsou stejně nacachované na stanicích), někde je to naprosto nemyslitelné. A podle toho se pak odvíjí i postupy a směrnice.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod hnusil3 17. 8. 2013 09:13

Nargon: záleží na síti, např. když máš v racku několik core switchů za 150tis a není tam UPS s managementem za hloupých cca 15tis a rack zůstane bez proudu a tím pádem to odstřelí 500lidí od sítě zcela zbytečně, tak to je na vyhazov zodpovědné osoby za IT. Ale jak zmínil Bari007, hodně záleží na konkrétním prostředí.

Co se týká vypnutého řadiče - záložní řadič byl naposledy někdy v éře NT 4.0, od té doby jsou řadiče a role. Pokud jsou řadiče v pořádku, na běžícím serveru zůstanou všechny FSMO role a na vyplém nedojde k přírůstku AD např. vlivem změny času, tak to obvykle bude OK, ale i tak po týdnu vyplnutí už dochází k problémům s replikací. Zřejmě se nikdo neobtěžoval zkontrolovat replikace, i když naoko je vše v pořádku.
hnusil3
Junior

Odeslat příspěvekod cabman 12. 12. 2013 19:02

To je fakt super telecí otázka. Jak ohlašovat vypnutí serveru musíš vědět ty protože mi se tvýho nadřízenýho asi nezeptáme. A jestli se ptáš na EU, tak ne, ještě žádná směrnice neni. ... a z vypnutého počítače se data nevymažou.
cabman
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 12. 12. 2013 21:07

Ty ses dal na oživování mrtvol?
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Pejdo 13. 12. 2013 11:00

cabman píše:To je fakt super telecí otázka. Jak ohlašovat vypnutí serveru musíš vědět ty protože mi se tvýho nadřízenýho asi nezeptáme. A jestli se ptáš na EU, tak ne, ještě žádná směrnice neni. ... a z vypnutého počítače se data nevymažou.


Ptal jsem se, zda někdo musí mít vypracovanou směrnici s postupem vypnutí serverů kvůli přerušení el. na několik hodin... Nevím co je na tom "telecího"... Vedení prostě chtělo, abych jim vypracoval směrnici, kde bude jasně napsaný postup, jak bude probíhat ukončení aplikací na serverech, co se musí udělat..., vypnutí, odstavení z el., atd...
Pejdo
Junior

Odeslat příspěvekod cabman 3. 1. 2014 22:08

No super telecí je, že tvoje "Vedení prostě chtělo, abys jim vypracoval směrnici, kde bude jasně napsaný postup ..." a ty se na zive.cz ptáš, "zda máte (musíte) mít ve firmě vypracovanou nějakou metodiku/směrnici".

No když to po tobě zaměstnavatel chce ...
cabman
Junior

Odeslat příspěvekod eLzyx 3. 1. 2014 23:57

... tak se to udělá i když je to volovina a v praxi se to moc nedodržuje. Vedení se neodporuje, maximálně se upozorní na rozpor s praxí.

U nás je to naštěstí benevolentní (ale jsme firmička o cirka 25 lidech a 3 pobočkách). I tak jsem zapracoval na nepsaných pravidlech (předchůdci to evidentně neřešili, když se vyplo, tak se vyplo) a teď se ví, že v pátek po 14h může dojít k výpadku aplikačních serverů (obvykle manuální update SW a DB, update OS se řeší automaticky v sobotu v noci včetně potřebného restartu). ADSLko, switche a servery jsem hodil pod UPSky (to nebylo), UPSky jsem dal i k několika voip telefonům (je fakt blbý, když vypadne el. a zrovna volá nový zákazník, kterému se ozve "volané číslo je dočasně mimo provoz" či podobná hláška). Klientské stanice jsou taky zálohovány UPS, nicméně doba běhu na baterie je cirka 5 minut.
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Honzas 4. 1. 2014 18:57

V podstatě jediný krok, který je třeba ohlídat jsou závislosti. Jestli máš nějaké aplikační servery, avy byly shozené dřív než databázové. Při startu obráceně. Jinak si myslím,že není nic moc vymýšlet.

Otázkou je, jestli vedení nechce BCP (business continuity plan) - plán co dělat, když se něco podělá fest a firma musí pokračovat v jiné lokalitě.
Honzas
Junior

Odeslat příspěvekod Miroslav Pragl 4. 1. 2014 19:21

U domain controlleru zavisi, jake FSMO role na nem bezi

MP
Miroslav Pragl
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod akira.uzai 4. 1. 2014 19:50

Nargon píše:Ne, když nejede proud tak je to většině lidí jedno. Protože uživatelé desktopu si nezapnou ani vlastní PC tak nepotřebujou přistupovat na servery.
A mít UPSku u každého switche a wifi routeru je zase neekonomické, tak ani uživatelé notebooku s bateriemi se do sítě nepřipojí. A na servery už taky ne. Prostě se to vypne a hotovo.

A co se týče vypnutí doménového řadiče tak ani jemu to nevadí. U nás ve firmě byl doménový řadič vypnutý cca 14 dní (celou dobu se jelo na záložní doménový řadič) a nikomu to nevadilo.



LOL, to jste pobavil. Když u vás ve městě nebo ulici nejde elektrika, tak to neznamená, že nejde na celém světě a proto není třeba aby šlo přistupovat na webové stránky. Natož aby se na web mohli koukat lidé s laptopy či mobilními telefony.
Přál bych vám některé klienty, které znám já. Ti volají proč nejde web často o pár sekund dříve než přijde SMS od monitorovacího sw. xD
あきらうざい
akira.uzai
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků