Virtualizace v domácích podmínkách

Diskuze k serverovým edicím Microsoft Windows

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod vojtasan 24. 9. 2013 18:36

Zdravím,pratele...
V baraku mam sedm stolnich PC,nekolik notebooku,k tomu souborový server WHS2011.Vsechna PC na WIN7,pouze jeden z notebooku je MAC.
Při tomto množství PC mam docela praci s udrzbou a hlavne vysoka spotzreba elektriky.Proto premyslim o virtualizaci.Neco jsem vygooglil,neco jsem zjistil od známých atd..Ale informaci je porad malo.
Byl by někdo tak laskav a uvedl me trochu do problematiky virtualizace?
Prozatím bych chtěl vyzkoušet virtualizovat jeden PC.Na zkousku,na pochopeni a nauceni se.
Moje představa je takova,ze bych mel hlavni server,na kterem by bezel napr.XENServer,nebo VMWare ESXI a na to bych chtěl pristupovat pomoci tenkého klienta.
Je vůbec tato vize v domacich podmínkách mozna?Ma cenu se s tim zabývat?
Dik za pripadne informace a preji hezky den.
vojtasan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JimmyFL 24. 9. 2013 18:52

Zalezi na co je ten ktery pocitac pouzivan. Pokud na kancelarskou praci, virtualizace by mela jit. Pokud na hry, urcite ne.

K tomu budes potrebovat server, 1Gigabit sit, kvalitni switche, ...
Brzdy ani vykonem nenahradis...
JimmyFL
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 24. 9. 2013 19:10

jak usetris tou virtualizaci za elektrinu? jake mas problemy s udrzbou? mas doma domenu nebo jen windows home? co se na tech pocitacich dela?

(imho to v tomhle pripade nema smysl, jen si osklive nabijes drzku)
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Milanr1 24. 9. 2013 19:22

Nesdělil jsi hw sestavu serveru.
JimmyFL píše: server WHS2011

K prakticky použitelné virtualizaci je nutná hw podpora:
- BIOSu;
- chipsetu;
- CPU.
Sw virtualizace je sice možná, ale prakticky nepoužitelná (výkon).
OS MS WHS 2011 je koncipovaný jako multimediální centrum domácnosti => veškeré profi funkce WS 2008 R2 jsou odřezané. Neobsahuje tedy ani Hypervizor (Hyper-V).
Budeš muset k tomu použít 3-P nástroje, které ovšem nemusejí být plně kompatibilní s daným OS.
Jakmile se rozhodneš pro nějaký virtualizační nástroj:
1) prostuduj jeho nápovědu: RTFM;
2) vyzkoušej ho.
Nemůžeš tím nic zkazit.

Btw:
Jak spolu souvisí tyto informace?
vojtasan píše:Při tomto množství PC mam docela praci s udrzbou
virtualizace

:?:
Nenapadá mě žádná souvislost.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vojtasan 24. 9. 2013 19:39

WHS2011 jen jako souborový server+plus záloha všech PC.Běží mi to na Atom desce,8Gbram 4x2TB disky.Sít mám gigabitovou.
Převážně kancelářská práce,na všech internet,jeden PC jako HTPC..
Ad spotřeba elektriky:cca 5 tenkých klientů určitě spotřebuje méně než 5 klasických PC.
Chápi problémy s kompatibilitou..Myslel jsem,že bych koupil na zkoušku např.na Aukro nějaký server a na tom -jak jsem psal-vyzkoušet.pokud by to mělo šanci na provoz,pořídil bych server kvalitní.To samé tenký klient.Na zkoušku zatím jeden kus,pak by se vidělo.
Pořád si myslím,že myšlenka to není špatná.
vojtasan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 24. 9. 2013 19:50

Na Intel Atom zapomeň. Slabší CPU na trhu neexistuje.
O podpoře hw virtualizace ani nemluvě.

IMHO tím nic neušetříš, naopak.
Počáteční náklady na pořízení nadupaného serveru, který by zvládl 7 klientů současně (+ 7 klientských PC) budou tak velké, že by se to vrátilo v úspoře elektřiny až za desítky let. A to i v případě, že bys ušetřil ~ 16 000 Kč za licenci profi edice OS WS 2008|2012 a postavil vše na free MS HVS nebo na freewarových distribucích Linuxu.
K tomu bys ovšem potřeboval příslušného systémáka, aby to vše rozchodil.
A to jsou největší náklady: žádný odborník není levný.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hnusak 24. 9. 2013 19:54

Já mám jako server homemade počítač s 32G RAM, Intel I5-2500 a onboard grafikou. Na něm nainstalovaný čistý Hyper-V. Doménu nemám, takže jsem při nastavování klienta hodinu *****, ale nakonec se to rozjelo. Jede to v pohodě, ale já to používám jen na testování instalací a některých programů.
hnusak
Junior

Odeslat příspěvekod redmond 24. 9. 2013 19:59

Ked uz mas "klasicke PC" tak sa ti neoplati kupovat tenkych klientov.
1, cena za nakup tenkych klientov v pomere k usetrenej elektrine
2, strata pri predaji starsich PC

Server s Intel Atom CPU, tak o tom sa vobec nemusime bavit. Spotrebitelske Atomy vacsinou nemaju instrukcnu sadu k virtualizacii, len 3 modely ju podporuju a stale je to tak na jednu nenarocnu virtualnu masinu. Aj keby ze chces server vyskladat na Atomoch, tak budes potrebovat CPU Atom urcene pre servre, teda triedu S alebo C. Za dalsie nie jeden CPU Atom, ale mozno v pocte 10-20.
Naposledy upravil redmond dne 24. 9. 2013 20:13, celkově upraveno 1
my name is mond, Redmond.
redmond
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vojtasan 24. 9. 2013 20:13

Na tom Atomu by to samozřejmě nejelo..to bych použil zatím právě jako toho tenkého klienta..
Jaký počítač-výkonově na virtualizaci jednoho PC?
Co např.toto?:
http://aukro.cz/server-1u-intelcore2duo ... 47664.html

Zatím nechci řešit náklady na pořízení.Vím,že to nebude levné.
vojtasan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 24. 9. 2013 20:17

Ne, ani to ne. Na 5ks klientu to neni ani na web. Kup tablety, wifi router a mas "usetreno".
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod Milanr1 24. 9. 2013 20:19

Laciný křáp z bazaru, technicky předpotopní. Na podporu hw virtualizace zapomeň.
Takhle naivně si představuješ virtualizační server? :-D
Počítej min. s dvacetinásobným rozpočtem jen na server.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod redmond 24. 9. 2013 20:27

V domacich podmienkach to financne neutiahnes. Teda pokial nechodievas casto navstevovat banky v lyziarskej kukle a s typickym pozdravom "toto je prepadnutie".
my name is mond, Redmond.
redmond
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vojtasan 24. 9. 2013 20:32

Chlapi,proto se ptám:-)
Jaký počítač-konfiguraci-na virtualizaci jednoho PC?
vojtasan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod karlos00x 24. 9. 2013 20:55

To zalezi co na nem delas... ja treba povazuju dneska 4GB RAM za pouzitelne minimum jen na serfovani a bezny kancl.

slysel jsi nekde hezke slovo, ale je to nesmysl.

zkus nam popsat jake mas problemy s udrzbou.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vojtasan 24. 9. 2013 21:09

Neslyšel jsem někde hezké slovo...
problémy s údržbou-neaktualizujou,základní údržbu maj na háku,jen knouraj Tatííí,mě nejde tohle a tamhleto...vždyť to nic nedělá,kde mám toto,proč mi nejde toto,když včera to šlo,Tatííí,mě to nejde zapnout,...prostě tyhle chuťovky.A to nejsou jen děcka..Abych je donutil vypnout nebo uspat počítač,tak to je nadlidský výkon..prostě si myslím,že virtualizací se např.těchto starostí zbavím.Vím,že to není levné,ale není to nereálné..
Až přijde čas na obměnu PC,nebo až lehne,tak místo PC pořídím Tenkého klienta..Postupně by se takto vyměnilo všechno.
vojtasan
Kolemjdoucí

Další stránka