Počítač se restartuje

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Drevo 2. 5. 2013 16:51

Dobrý den,

Počítač se jednou za čas restartuje tak 15 minut po spuštění. Stává se to, když surfuju po netu (youtube) a nebo třeba spustím nějakou aplikaci, tak se PC restartuje. Stane se to pouze jednou a po restartu PC celý den do vypnutí funguje. Ten restart se může a nemusí objevit každý den.

Automatický restart je vypnutý, ale BSOD se neobjevil, ale restart zůstal. Každá součástka je v PC stará tak 4 roky. Kondíky na základovce jsou ok. Nevíte čim to může být? HDD, zdroj, RAM, základovka?

PC:
Cooler Master Real Power 620W
ASUS Rampage II GENE
Intel Core i7-920
Kingston HyperX LL 6GB (kit 3x 2GB)
Gigabyte GTX275
WD VelociRaptor 3.5" 150GB
Drevo
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 2. 5. 2013 16:57

Grafika, zdroj, pamet ...

Zkus Kombustor, zkus PSU test v OCCT, zkus bootable iso MEMTEST a nechat pres noc. Zkus cistou instalaci OS. Zkus PC s jinym PSU.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod Drevo 2. 5. 2013 23:48

Jaký zdroj je kvalitní? Jak je možné, že mi PC blbne pouze chvíli po zapnutí a po resetu funguje v pořádku? Já jen, že pokud je Ramka špatná, tak se reset může objevit i několikrát za den ne? Nemůže být špatný i HDD?
Drevo
Junior

Odeslat příspěvekod Matysek 3. 5. 2013 02:12

Servis, usetris cas sam sobe i ostatnim. Podivej, muze to byt i v rozvodech, muze to byt i spatna karma, muze to byt cokoliv. Ptas se, jaky PSU je kvalitni, na to proste nejde nic jineho rici.

- Vezmi PSU a promer ho (alespon nejaky rucnim testerem)
- Vezmi VGA a otestuj ji jinde/jinou
- Vezmi RAM a otestuj
- Vezmi UBCD apod. a otestuj HDD

Vse v minimalni konfiguraci.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod Drevo 4. 5. 2013 03:29

Tak jsem někde na netu našel tip, abych se podíval na Event Viewer a našel jsem docela zajímavou věc. Kernel-power?

http://imageshack.us/photo/my-images/17/resetr.png/

co si o tom myslíte. Víte o co se jedná?
Drevo
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 4. 5. 2013 08:23

Konečně jsi objevil EventViewer? :-D
Kdyby sis přečetl FAQ:
viewtopic.php?f=956&t=1095450
nemusel bys lézt jinam.
Drevo píše:co si o tom myslíte

Myslíme si, že Ti ještě hodně objevů ještě zbývá: např. tlačítko Kopírovat. :-)
S obrázky si běž do KsichtoKnihy.
Btw:
Nesdělil jsi výsledky:
Matysek píše:- Vezmi PSU a promer ho (alespon nejaky rucnim testerem)
- Vezmi VGA a otestuj ji jinde/jinou
- Vezmi RAM a otestuj
- Vezmi UBCD apod. a otestuj HDD
Vse v minimalni konfiguraci.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod r34ktor 4. 5. 2013 12:51

Drevo píše:Tak jsem někde na netu našel tip, abych se podíval na Event Viewer a našel jsem docela zajímavou věc. Kernel-power?

co si o tom myslíte. Víte o co se jedná?

To neznamená nic jiného, než že počítač nebyl řádně vypnut (= tvůj náhodný restart).

Od kdy se problém projevuje? Jak jsou komponenty staré? Je něco přetaktováno?
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Drevo 4. 5. 2013 13:30

Zatím jsem provedl memtest a ten proběhl 8x, bez chyb. Komponenty jsou staré 4 roky. Nic není přetaktováno.
Drevo
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 4. 5. 2013 13:43

Drevo píše:Komponenty jsou staré 4 roky.

To může být klidně na odchodu zdroj, nebo grafická karta. Zkus někde sehnat jiné komponenty na odzkoušení.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod alfah4ns 4. 5. 2013 15:18

Na zdroj bych se zameril jako prvni.
Pokud jsou nacate ram, tak casto hazeji bsod, u grafiky zase rozpad obrazu, apod.
Pokud uz neni ten zdroj v zaruce, tak ho klidne otevri a koukni se na jeho kondiky. Bacha na to, ze muzou byt pod napetim i kdyz je zdroj odpojeny, sice by se to melo pri odpojeni vybit, ale vis co... Nikdy nevis, pokud je to nahodou nacate.

U disku si projdi stav s.m.a.r.t. treba v crytsal disk info. Problemy muze zpusobovat napr.ztrata napajeni disku.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod Drevo 6. 5. 2013 15:59

Chci si objednat nový zdroj a tak bych se vás chtěl zeptat, s jakými zdroji máte dobré zkušenosti - jaký byste mi doporučili?
Drevo
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 6. 5. 2013 16:06

Seasonic G 550W.
- kvalitní, používá zejména japonské kondíky
- vysoká účinnost (>90%), moc se nehřeje
- tichý, až do cca 150W zátěže jede na 500 rpm (pokud je dole, tzn. saje neohřátý vzduch)
- 5let záruka
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod Drevo 6. 5. 2013 16:20

jen se tak blbě zeptám. Bude mi těch 550W stačit?
Drevo
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 6. 5. 2013 16:48

Ano. Ono nezalezi jen na poctu W. Napriklad LCPower 700W versus Seasonic G 550 je vysledek predem jasny.

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek

Odeslat příspěvekod Drevo 8. 5. 2013 14:56

Stal se další zajímavý problém. Dnes jsem spustil PC. PC píplo a poté, asi za 3 sekundy píplo znovu s tím, že overclocking has failed. Ten nápis se objevil v obrazovce, kde se vždy (dříve) ukazovalo takt CPU (např 1500Mhz). Na výběr mi to dalo: jít do setupu(F1) a manuálně to nastavit nebo defaultní nastavení setupu (F2). Vybral jsem tvrdý restart. Po resetu se to opakovalo ještě 1x a po tvrdym vypnutí a znovuzapnutí vše funguje (zatím) bez problému.

Nevíte co toto znamenalo a zda-li to nějak (může) souviset se zdrojem? Zdroj jsem už objednal a tak by mě docela mrzelo, kdyby byl problém někde jinde.
Drevo
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 8. 5. 2013 14:59

Muze to souviset s:

PSU
CPU
MB
RAM

KineCZek

Odeslat příspěvekod oooooooooo 8. 5. 2013 15:37

Kód: Vybrat vše
Zdroj jsem už objednal a tak by mě docela mrzelo, kdyby byl problém někde jinde.

Tak pravděpodobnost že je to zdrojem je uplně stejna jako že je to cokoliv jineho.Takže se utěšuj že v nejhoršim maš fajn zdroj navíc.Myslim že v tvym připadě bys ale ušetřil za navštěvu servisu protože vlastnima silama jak koukam na thread nemaš šanci zjistit o co jde a teoreticky i kdybys znalosti měl a ty je nemaš tak stejně pokud by bylo potřeba vybavení - proměřit něco tak jsi zase v haji - neviš jak,co a nemaš čim.
Kód: Vybrat vše
Na výběr mi to dalo: jít do setupu(F1) a manuálně to nastavit nebo defaultní nastavení setupu (F2). Vybral jsem tvrdý restart.

Libi se mi tvůj inteligentni přistup k nabídkám :-D
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Drevo 9. 5. 2013 18:42

Vyměnil jsem zdroj, ale nyní když hraju hru, tak se na obrazovce zobrazují takové pruhy. Jsou těžce viditelné (nejlépe jdou vidět na tmavim pozadí), ale někdy, když se zakoukám, tak jdou vidět celkem jednoduše. Je to podobné, jako když máte pruhy na staré CRT (krabicové) TV a nemáte např. dostatečný signál.

Co zase je toto? Zdroj by měl gtx 275 zvládnout ne?
Drevo
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 9. 5. 2013 18:47

S rezervou. Ovsem 650W nic nepokazis, financni rozdil neni tak moc velky.

KineCZek

Odeslat příspěvekod r34ktor 9. 5. 2013 18:47

Jak máš monitor připojený? Analogově, nebo digitálně?
Knowledge is power
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Drevo 9. 5. 2013 18:56

Analogově. Modrej VGA kabel jde z grafiky do monitoru.

btw mam tam teď ten Seasonic 550W
Drevo
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 9. 5. 2013 19:12

Digitálně to nejde?

Pokud ne, zkontroluj konektory, zda správně sedí. PC i monitor by měly být na stejném el. okruhu. U monitoru proveď autokalibraci. Když nic z toho nezabere, zkus ještě jiný kabel.
Knowledge is power
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Drevo 9. 5. 2013 19:42

tak jsem dal autokalibraci a to nepomohlo. Kabely sedí. PC a monitor jsou na stejnym el. okruhu. Jiný VGA kabel bohužel nemam.

Když sem tam dal digitalná kabel (podle wiki DVI-D) tak de objevila hláška na monitoru digital - power saving mod a tmavá obrazovka. Takže nevim, jestli by to s tim kabelem šlo, když se monitor vypne. Restartovat sem se to s tim kabelem nepokoušel. Monitor potom co sem tam dal zpět VGA znovu naběhl.
Drevo
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 9. 5. 2013 19:47

To jsi vyměňoval kabel za chodu? Normálně PC vypni, přehoď kabel, a zase zapni.
Knowledge is power
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Drevo 9. 5. 2013 20:13

PC sem vypl, vymenil jsem kabel a znovu PC zapl. Vypadá to, že je to pryč! Ještě uvidim, jestli se zase něco "nepoškodí", ale zatim to vypadá v pořádku. Problém s resetem je (zatím) pryč. Snad už vše funguje.

Chci Vám všem moc poděkovat! Opravdu moc díky!

btw - že bych byl takový prase a povedlo se mi poškodit ten kabel?
Drevo
Junior

Odeslat příspěvekod Drevo 14. 5. 2013 17:16

Dobry den, jsem tu bohužel znovu.

Nevim proč, ale vždy v 16:22-16:26 se objeví win "plug out" zvuk "tu du" (jako když vypojíte např. flash disk z USB) a monitor se vypne s nápisem "DIGITAL POWER SAVING MODE". Ten zvuk to dělalo i dříve, ještě s VGA kabelem, ale s ním se monitor nevypl a ani nebyly žádné další záseky v ten moment.

Hlavní problém je, že se s tím DVI kabelem už je monitor furt mrtvej. Někdy pomůže ten kabel vyndat a zase zandat, ale tak z 60%.

Nevíte co to může způsobovat? Protože se to stává vždy v rozmezí 16:22-16:26?
Drevo
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 14. 5. 2013 17:23

Neprepina se Vam v te dobe nocni proud?

KineCZek

Odeslat příspěvekod Drevo 14. 5. 2013 17:26

Tak to opravdu nevim.
Drevo
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 14. 5. 2013 20:16

Připoj PC + monitor k UPS.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Drevo 16. 5. 2013 16:41

Tak přez UPS jsem to zatim nezapojil, protože bohužel UPSku nemám a přijde mi to jako systémová anomálie.

Dnes jsem si na to "počíhal" a stalo se to ve chvíli, kdy čas ve windowsu přeskočí z 16:27 na 16:28. Naprosto přesně. Přijde mi divný, že by to dělala el. síť zrovna v tu chvíli když přeskočí ta minuta.

V druhé místnosti je bez problému zapojené jiné PC.

Nemůže to být něco v ovladačích nebo tak?
Drevo
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 16. 5. 2013 17:02

a neudělal si z tebe někdo pr.dell a nenastavil ti restart do plánovače? :)

(jednou jsem něco podobného páchal mamce, když jsem ji potřeboval přesvědčit, že stroj, kde na desce funguje už jen jeden paměťový slot + nafouknutý kondík ve zdroji, musí ale už opravdu pryč... a opravovat to nemělo smysl, mělo to skoro 10 let...)
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod r34ktor 16. 5. 2013 17:16

Nebo nějaký žertovný spyware. :twisted:
Knowledge is power
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Milanr1 16. 5. 2013 17:23

V tom případě by musel být aktivní příslušný .job v Scheduleru (Plánovači)
Hledej. Včetně skrytých.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Matysek 16. 5. 2013 17:31

To snad ani nemusi, protoze i bez sheduleru by to dokazal vypnout i nejaky "cistic", ktery rekneme bude potrebovat vyhrazeny pristup. Tak jako tak by to ale melo byt v logu. Teoreticky to muze delat i nejake ThinkGreen feature nebo i UPS s check.

Co na to rika EventLog win + r eventvwr.msc
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod Milanr1 16. 5. 2013 17:41

Matýsek:
Tyhle sw obvykle vypínají PC.
Zde se jedná o něco jiného:
Drevo píše:Počítač se restartuje

V logu to samozřejmě být musí, pokud se nejedná o hard reset.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Drevo 16. 5. 2013 21:17

Omlouvám se za nedorozumění. Po tom, co sem vyměnil zdroj, už nemam náhodné resety.

Mam trochu jiný problém. Vždy na přelomu času (ve win) ve 16:27-16:28 PC udělá "tu du" (zvuk když vyndate USB device např. Flash disk). Když se to stane, tak je tak 60% šance, že se vypne monitor, pokud to mam přes DVI kabel. A pak musím kabel vyndat a zandat, aby obraz znovu naskočil. A někdy ani to nepomůže. Proto se ptám, co to může způsobovat. El. síťí to asi nebude, protože to dělá zrovna v době, kdy přeskočí minuta na 16:28.

EDIT:
Žádný "event" se v ~16:27 nestal (podle event vieweru).
Drevo
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 17. 5. 2013 20:36

a monitor se vypne s nápisem "DIGITAL POWER SAVING MODE".

No tak přesně toto jsem před cca měsicem zažil u známých.Vzhledem k tomu že až takoví známí abych tam travil hodinu - hodiny to nebyli tak jsem sice odstranil problem ale evidentně ne přičinu a ani nepřišel na duvod.Vyměna kablu a pouze DVI - nic,stejnej problem 50 na 50 po každym restartu.Redukce na VGA - po problemu.Ovšem u nich nešlo o absolutně pravidelnej čas.Zaměřil bych se na ten čas - eventviewer mimochodem neni všemocnej a všeznalej i když je to velka pomoc.
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Drevo 18. 5. 2013 16:41

No tak dnes to udělalo znovu i s vypnutím obrazu. Fakt nevim, čím to je.

Asi vyzkoušim tu UPSku, ale nevyznám se v tom. Jakou byste mi doporučili?
Drevo
Junior

Odeslat příspěvekod Drevo 22. 5. 2013 19:03

Tak vyřešeno. Po zapojení PC do USP je vše zatím v porádku.

-- 23. 5. 2013 17:01 --

Acho jo, tak to "tu du" udělalo znovu. Dnes ale až v 16:55 i když mam PC připojeno přes UPS. Obraz se ale nevypl

Fakt nevíte co by to mohlo způsobovat?

BTW všiml jsem si, že v tu chvíli, kdy si objevil ten zvuk se na zlomek sekundy u myši objevilo načítaci kolečko. http://i.stack.imgur.com/aLH7e.png
Drevo
Junior

Odeslat příspěvekod Drevo 31. 5. 2013 16:00

Jaj!

Tak problém vyřešen. Chyba byla v Nvidia settings, kdy máte zaškrtnuté "check for update" nebo "automaticly check for update". Jeden den, v tu dobu, kdy to dělalo na mě vyskočilo, že je k dispozici nový update. Po tom, co sem update vypl, tak problém přestal.
Drevo
Junior

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 31. 5. 2013 21:13

a kdo ty ovladače instaloval? hladová slepice?

vážně myslíš, že nějaký automatický aktualizování OVLADAČE je ta úplně nejvíc nejlepší situace? i teď, po měsíci řešení?

teď už se v tom raději nevrtej, ale příště, příště už to ani neinstaluj...

nvidia se už 13 let snaží do systému rvát rozličnej počet služeb, přičemž ještě ani jednou v historii nebyla žádná z nich nenejnom nezbytná, ale ani potřebná...

ok, poslední dva roky se jim už konečně podařili navázat nvidia control panel na jednu z jejich služeb, ale mezi náma, kdo používá nvidia control panel, když stejně na kartě neumožňuje nastavit téměř nic?
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008

Odeslat příspěvekod Drevo 7. 7. 2013 16:02

nic sem právě nedělal. Jen sem nainstaloval ovladače a nechal to v defaultu, což by mělo být ve většině případů ideální nastavení pro většinu uživatelů.

-- 7. 7. 2013 16:08 --

Dobrý den.

Jsem zpět s novým problémem. PC znovu, zničeho nic začalo po spuštění freezovat. Začalo to včera a děje se to tak 5 minut po spuštění. Většinou si právě spustim nějaký video na yt a najednou mi zamrzne myš a asi tak 1-2 sekundy později i zvuk. Nic nejde a jen je možný tvrdý restart. Zdá se ale, že HDD funguje protože pořád "chroupe". Po restartu ale vše funguje do doby kdy se pc uživatelem nevypne. Pak druhý den se to stane znovu.

PC je úplně stejné jak na první strance s tim rozdílem, že má nový (~2měsice starý zdroj)

Seasonic G 550W
ASUS Rampage II GENE
Intel Core i7-920
Kingston HyperX LL 6GB (kit 3x 2GB)
Gigabyte GTX275
WD VelociRaptor 3.5" 150GB

Nějaké tipy?

Předem díky za (trpělivost) a pomoc.

-- 7. 7. 2013 16:13 --

v event vievery sem našel chybu z té doby.

WMI

Event filter with query "SELECT * FROM __InstanceModificationEvent WITHIN 60 WHERE TargetInstance ISA "Win32_Processor" AND TargetInstance.LoadPercentage > 99" could not be reactivated in namespace "//./root/CIMV2" because of error 0x80041003. Events cannot be delivered through this filter until the problem is corrected.
Drevo
Junior

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 7. 7. 2013 16:18

CMOS baterie a kondenzátory na desce jsou v pořádku?
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008

Odeslat příspěvekod Drevo 7. 7. 2013 16:23

baterku sem vyměnil asi tak před 4 měsíci a kondíky jsou ok
Drevo
Junior

Odeslat příspěvekod mirha 7. 7. 2013 16:56

Já bych vyměnil paměti aby měly Intelem doporučené napětí 1,5V.
mirha
mirha
Junior

Odeslat příspěvekod Drevo 7. 7. 2013 17:13

s paměťmi nebyl problém. Když sem měl problém se zdrojem, tak sem je projel memtestem a vpohodě.

Kdyby byl problém s pamětí, nehodilo by to BSOD s bc code 50?
Drevo
Junior

Odeslat příspěvekod Matysek 11. 7. 2013 14:18

I kdyby jsi je projel memtest ve spravne verzi (napr.: z UBCD po dobu alespon 12 - 24hodin), porad muze byt vadna a protoze pamet fusuje prakticky do vseho, muze byt paleta chyb velmi variabilni. Kazdy BSOD vytvori dump.
Matysek
Expert