Grafická karta občas není nalezena

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Coolman86 26. 8. 2015 14:57

Ahoj,

před delší dobou jsem na grafické kartě 8800GT měnil chlazení za pasivní (aktivní bylo strašně hlučné), po znovuusazení do PC se začal systém chovat dost podivně. Občas celý systém zkolaboval, pak bylo nutné v lepším případě několikrát restartovat nebo rovnou vyndat grafickou kartu a znovu usadit. Myslel jsem, že jsem asi blbě něco udělal s grafickou kartou. Tenhle problém přetrvával třeba 2 měsíce, pak najednou celkem ustal a objevil se tak jednou za měsíc. Po cca 2 letech se začal objevoval znovu častěji, to už jsem to nechtěl řešit a kartu jsem vyměnil za GTX 960. Bohužel, problém přetrvává i s ní. Občas karta není nalezena, restart někdy nepomůže a je potřeba ji vyndat z PC.

Co způsobuje ten problém? Motherboard, zdroj nebo něco jiného? Je jasné, že grafická karta to nebude.

Mám následující PC:
Gigabyte GA-MA785GMT-UD2H - AMD 785G
AMD Phenom II X3 705e @ Phenom II X4 905e
Fortron AX450-60APN 450W
8GB RAM
GTX 960
1xSSD , 2x HDD
Coolman86
Junior

Odeslat příspěvekod _newman 26. 8. 2015 15:11

S největší pravděpodobností zdroj, ale nezjistíš to, dokud ho nevyměníš (nezkusíš) za jiný
_newman
Junior

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 26. 8. 2015 15:12

vykloktanej slot? vylítanej fortron?

samotnýho tě to napadá, my ti s tím nijak nepomůžeme, to se musí fyzicky ověřit/vyzkoušet...
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008

Odeslat příspěvekod Coolman86 26. 8. 2015 21:26

Já jsem ani nečekal, že mi někdo řekne, ať vyměním to nebo ono. :-D

Zkusil jsem aspoň následující: odpojit 6-pin vedoucí od zdroje rovnou ke GK. Místo toho jsem spojil 2 kabely, co mají bílou koncovku (standardně napájí např. HDD) a spojí se takovou spojkou (dostal jsem ji ke kartě) do 6-pinu - ten jsem pak připojil ke GK. Taky jsem odpojil DVD mechaniku a vypnnul integrovanou síťovku (mám wifi).

Statisticky se to zlepšilo. Předtím bylo problém, aby se GK inicializovala, teď tak se 70 % úspěšností se to daří. Jakmile to přejde úspěšne přes POST, tak už to pak drží. Může ta změna zapojení mít dopad na napájení té karty? Pořád to přeci zásobuje stejný zdroj...

Když jsem měl 8800GT, tak to tolik neblblo jako teď s GTX 960. 8800GT dle specifikace bere až 105W, a GTX 960 až 120W. To by možná indikovalo, že ten zdroj tu novou kartu prostě nedává.

Dá se z toho usoudit, že problémem je zdroj? Ten zdroj ji přeci utáhne, když ji pak udrží v provozu... mělo by smysl flashnout BIOS na motherboardu? Je tam nějakej prehistorickej.
Coolman86
Junior

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 26. 8. 2015 23:17

flashnout BIOS si můžeš, ale novej kvalitní zdroj bude nevyhnutelnej...
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008

Odeslat příspěvekod Coolman86 27. 8. 2015 10:00

Tak jsem provedl flash BIOSu a můžu upgradovat PC. Po nasazení nového BIOSU nešlo unlocknout 4. jádro (a při 3 jádrech mi procesor brzdí grafárnu). Tak jsem vrátil starý BIOS a počítač už nenaběhne vůbec. Jdu si rovnou napsat do sestav :tleskani
Coolman86
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 27. 8. 2015 11:23

Hlavne pak zalezelo i na tom, jak chladis mosfety ... pokud vubec vis, ze takoveho neco karta mela ... atd. Ono udelat si ULN stroj je jedna vec, ale udelat to tak, ze nic netrpi, vsechno funguje a nic nevyhori, je vec druha ... ponekud odlisna. ;)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor