Vypnutí PC

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod mara23241 20. 3. 2019 22:24

Zdravím,
obracím se na fórum s řadou ohledně mého PC.
Před zhruba 5 lety jsem koupil doporučenou sestavu:
MB: Asus m5a97 r2.0
CPU: AMD FX 6300
Zdroj: Corsair cx 500
RAM:Kingston 8GB single slot
GPU:MSI R9 270X Hawk
Chladič:Tower + 2in 2 out

Při normálním používání nemám žádný problém. Ovšem při větším zatížení dochází k náhlému vypnutí PC. Procesor byl nataktovan na 4,2 GHz při napětí 1,38V. Po padání jsem v BIOSu nastavil vše na tovární hodnoty a i přes to dochází k pádu PC při nových hrách (Dirt rally 2.0).

Teploty při zatížení Prime 95 se podle AMD overdrive pohybovaly kolem 45°C, podle OCCT to bylo o cca 5° méně.

Zkoušel jsem testovat RAM, test proběhl úspěšně bez chyby.

Při náhlém vypnutí PC není žádný problém s opětovným naběhnutím. Žádné starty dokola, vypne se a opět naběhne.
Připadá mi to jako by zdroj nedodával dodatečný výkon a tak se PC prostě vypne.
Případ co to komplikuje, je občasná náhodnost v tom, že PC vydrží i při hraní či zařízení fungovat několik hodin bez problému, z toho se vypne a pak při snaze spustit hru či zatěžovací program znova je hotovo. Kolotoč vypínání začne znovu a musím se spokojit jen s prohlížečem. Taky pozoruji hlavně v hrách, než dojde k vypnutí PC začnou silně padat fps.
Zdroj bych rád vyzkoušel, ale nevím od koho bych si půjčil. Případně bych byl rád, kdyby měl někdo v Brně na půjčení zdroj.

Děkuji za rady :)
mara23241
Junior

Odeslat příspěvekod mara23241 24. 3. 2019 22:17

Nikdo žádný nápad?
mara23241
Junior

Odeslat příspěvekod Chipoun 24. 3. 2019 22:28

Bohužel. Jako první zkusit zdroj a zjistit zda se nepřehřívá. Je dobře větraná case. Jaká to je?
Chipoun
Junior

Odeslat příspěvekod polda 24. 3. 2019 23:52

Hawk už taky není nejnovější.
To chce diagnostiku, bez toho vaříme z vody.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod mara23241 6. 4. 2019 20:58

Case přesně nevím, ale nějaká klasická Mid Tower.
Větrání bedny je dostatečné (2in 2out), prach vyfoukavam pravidelně. Stejně tak i zdroj. Ale dá se nějak zjistit, zdá se přehřívá? Nebo jen hmatem.

Záleží test čeho. RAM proběhly v pohodě a při Prime95 k zatížení grafiky nedochází. Vím, že Hawk není nejnovější, ale neřekl bych, že to bude tím.
Nemá případně někdo na vypůjčení zdroj? (Brno. Zlín, Vsetín)
mara23241
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 6. 4. 2019 22:07

Pokud je to DS, je tam CME371.

Osobne to tipuji na zdroj, nebo na grafickou kartu. Serazeno podle pravdepodobnosti.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod mara23241 7. 4. 2019 09:36

Jedná se o CM, model přesně nevím.
Rád bych vyzkoušel nový zdroj. Proto se ptám, či nemá někdo možnost půjčit. Je možné, aby sestava za 5 let odešla?
Výkonnostně jsem problém nikdy neměl, jen v poslední době ono vypínání. Jak zkusit grafickou kartu? Např. FunMark?
Přílohy
IMG_0093.jpg
mara23241
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 4. 2019 10:45

Tak je to 311, ale 1 in a 1 out.

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek

Odeslat příspěvekod mara23241 7. 4. 2019 14:58

Jedná se o starší fotku, po doporučení na internetu jsem dodělat ještě jeden vstup (označeny na obr).

Dá se nějak zjistit funkčnost zdroje "na ponku"?
Přílohy
20190407_155551.jpg
mara23241
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 4. 2019 15:16

Koupíš jiný a zkusíš to.

KineCZek

Odeslat příspěvekod malay 7. 4. 2019 15:48

Ventilátor zdroje je z vnitřní strany z velké části překryt průhlednou fólií, která omezuje proudění vzduchu zdrojem. Můžeš zkusit zdroj otevřít a fólii odstranit, chlazení zdroje se tím zlepší. Pokud by tam byly chuchvalce prachu, tak vyfoukat/vysát (ta skříň zřejmě nemá žádný prachový filtr a za 5 let už se něco nasbírat může).
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 4. 2019 16:02

Za 5 let je plná prachu i R5, když člověk nečistí filtry.

KineCZek

Odeslat příspěvekod mara23241 7. 4. 2019 16:28

Jak jsem psal, skříň pravidelně vyfoukavam. Stav v jakém je na foto tak je i teď (až na změnu větráku).
Zkusím onu úpravu zdroje, to mě vůbec nenapadlo, že by tam něco bylo. Taky většinu času se PC chladí pasivně, takže velké množství prachu jim neproudí.
Díky, zkusím vytáhnout fólii a prověřit kartu FunMarkem. K PC se dostanu později, potom dám info.
mara23241
Junior