PC nebootuje do Windows, občas ani do BIOSu

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Svenmeister 16. 5. 2020 00:31

Měl bych takový zajímavý problém, kdy PC nebootuje s připojeným HDD, ale bez něj se jde dostat do BIOSu.

Známého PC už nějaký čas během hraní blbnulo, uprostřed hry zčernala obrazovka a pomohl až reset. Až to takto jednou udělalo a po resetu už PC nebootoval. No tak jsem se na to přišel podívat, zkontroloval jsem na desce kondenzátory (všechny se zdály být v pořádku), tak jsem PC kompletně rozebral, znovu zapojil, kromě grafické karty, zkoušel jsem na integrované. Nic. No tak jsem zkoušel dál odpojovat (dát vždy jen jednu ram, střídat ramky), nic. No až jsem odpojil hdd a bez hdd jsem vyměnil ram za druhou a pc bootnul do biosu. Bez připojeného hdd se dalo do biosu dostat vždy (s jakokouliv ze dvou ram). Ale hned po připojení hdd, pc nebootuje, černá obrazovka.

No takže jedná se mi o to. Je disk natolik vadný, že když je připojen tak se nejde dostat ani do biosu? Nebo je závada někde jinde? Mělo by cenu kupovat nový disk a zkoušet to s ním? Jedná se o to, že pokud je závada někde jinde, a je neopravitelná, tak nemá cenu kupovat disk, jelikož známý by v této situaci koupil nový notebook. A já nemám 2,5 palcové ssd, funguji na M.2.

Systém: Pentium G3528
MB: Gigabyte GA-B85-D3H
RAM: Transcend 2x4GB (jeden modul je 1333 mhz, druhý 1600)
Grafika: nvidia GTX 750Ti
Zdroj: Corsair CX430 (430 W)
HDD: Seagate Desktop HDD 1TB

Díky za každou reakci.
Svenmeister
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 16. 5. 2020 14:00

Zapoj HDD do jiného PC a zjisti SMART.
Okopíruj sem text.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Pytlík 16. 5. 2020 14:39

Před tím, co doporučuje můj ctěný nativní odpůrce, zkus jinou věc: Podobně (až totožně) se chová disk, která má problémy s napájením, jak celkovým, tak motorku.
Je vhodné zkontrolovat napájecí konektor a kromě toho odšroubovat desku elektroniky disku (použít, zpravidla torxní, šroubovák správné velikosti, žádnou improvizaci, protože šroubky jsou utažené dost na fest) a očistit jak datové kontakty, tak kontakty k motorku. Ty je navíc potřeba napružit. Je tu šance, že disk ožije a pokud ano, tak všechny chyby jsou chybou těch kontaktů. Pár disků jsem takto oživil (a pár zase nikoliv).
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 16. 5. 2020 21:41

Osobne, nez se pachtit se starou cirkularkou, vzal bych v eshopu MX500 / KC600 v 500GB, osadil ... ono to na 98,5% pojede. Pojede to nesrovnatelne tiseji, nesrovnatelne rychleji a jako bonus i spolehlive.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod r34ktor 19. 5. 2020 10:50

Pokud počítač kolabuje během hraní, tipoval bych to spíše na odcházející zdroj, nebo základní desku.

Každopádně HDD jde snadno vyjmout a otestovat v jiném PC, popř. externím BOXu.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Pytlík 19. 5. 2020 11:38

Pokud je příčina v nespolehlivých kontaktech, jek píšu o něco výše, tak v externím boxu se to může projevit - ale také nemusí. Pokud někdo má po ruce potřebný nástroj (torxní šroubovák správné velikosti, nebo jindy je třeba pasující křížový šroubovák), tak je, bez velkého mudrování, rychlejší kontakty očistit a napružit. A teprve když to nepomůže, tak bádat dál.
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Svenmeister 21. 5. 2020 13:10

No zatim mam koupeno ssd a o vikendu budu zkouset pc s nim. Hdd jsem si vzal domu a budu zkouset jestli se chytne v mem pc (musim pohledat kabel ke zdroji na napajeni disku...)

Diky vsem za reakce. O vikendu to snad doresim.
Svenmeister
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Svenmeister 6. 6. 2020 20:53

Tak problém konečně vyřešen. PC s novým SSD funguje, nepadá, zdá se tedy, že je vše ok. Díky všem za reakce.
Svenmeister
Kolemjdoucí