Podivné chování pracovního počítače

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Petra2800 10. 6. 2024 00:48

Ráda bych se obrátila na zdejší odborníky. Mám pracovní počítač a ten mám doma.

Ve středu ráno jsem zapla PC a šla sem si udělat kávu. Přišla jsem, ale PC se zapnul a vypnul zapnul a vypnul. Takhle pořád dokolečka. Na smáčknutí tlačítka power nereagoval. Tak jsem ho musela vypnout ze zásuvky.

PC sem zapla po 10 minutách, ale stejné chování a permanentně se zapnul na 1 vteřinu a okamžitě vypnul.

Tak přijel přítel a ten mi oznámil po rychlém zhodnocení, že mi odešel můj 750W zdroj, co dodává PC proud.
Přítel mi vybral tenhle zdroj:
Obrázek

Přítel zapojil nový zdroj, ale úplně stejné chování jako předtím :grr: PC se zapnul, vypnul, zapnul, vypnul a takhle pořád dokolečka. Přitel vytáhl placatou baterku, ale to nepomohlo. Prej asi odešla deska.

Tak se na to zavolal elektrikář/elektronik a ten nám řekl, že deska je v pořádku i procesor, ale proč to nejde to nám neřekl :-D

Nakonec přijel opravdovej odborník a ten zjistil, že jakmile se odpojí napájení na procesor nějaký 8PIN tak to prý funguje...nakonec nám bylo řečeno, že deska trpí "studeným spojem" tak vzal desku a něco tam dělal "nějakým přístrojem" něco jako "fen" a zahřál nějaké "pájené" spoje...a ejhle po tomhle deska i procesor okamžitě nastartovala. Ten pak bleskurychle odešel a za opravu si ani nic nechtěl vzít... :hm

Otázka na odborníky. Jak dlouho takovej PC/DESKA mohou fungovat? Proč se tohle stalo?

Jo a starej zdroj je tedy plně funkční :-D

PC:

I9-9900K
FERA 5
ASUS STRIX Z390
32GB RAM
SEASONIC 650W
2TB SSD KC 3000
RTX 2080Ti
2x8TB HDD
BlasterZ+R1855BD
MSI 27"
Windows 11
Petra2800
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 10. 6. 2024 02:41

Jakékoliv odhady životnosti po zmíněné opravě jsou už jen věštěním z koule. Osobně bych už takovému PC nevěřil s pracovními daty a za šetření na nové komponenty jej dále používal jen pro nekritickou konzumaci medií.
V zásadě se problém mohl projevit vadou již z výroby, nekvalitní směsí pájky, špatnou montáží desky či zatížením socketu těžkým chladičem. A také kombinací všeho dohromady.
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod Abox 10. 6. 2024 07:15

Jenom návod:
"..Na zmáčknutí tlačítka power nereagoval. Tak jsem ho musela vypnout ze zásuvky.."
Není třeba ze zásuvky, ale podržet zamáčknuté to tlačítko Power na nějakou dobu (+- 5 vteřin)
Abox
Pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 10. 6. 2024 09:05

Fera není těžký chladič. Ale 390 ASUSy chcípaly jak na běžícím pásu už v zásuvce, takže při 5 až 6 letech stáří opravdu nejde o nic neobvyklého. (BTW dokonce i dobový ASRock se drží lépe a to tenkrát stál půlku.)

Tazatele čeká nová deska, procesor, paměti (dnes už DDR5). A pokud nenechal AMD kit od Fery, tak i nový chladič. 2080Ti zatím zůstane, tu vyměníte až příští léto za 5070. Život jde dál.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod Petra2800 10. 6. 2024 16:18

Emile moc Vám děkuji i Vašemu kolegoj. Zburcovala jsem přítele aby OKAMŽITĚ sehnal desku. Tak sehnal tohle: Obrázek
Obrázek

Ten PC vážně potřebuji a pokud by "kleknul" byl by to problém.

Dala jsem za to 1700,- Kč Pán to prý nakonec prodal i s procesorem. Když to řeknu hodně blbě "dojedu" nějak s tímhle a pokud to klekne úplně tak přejdu na tuhle desku i procesor.

Já osobně jsem si nikdy nestěžovala na výkon toho procesoru...je škoda, že Intel mění ty desky jako na běžícím pásu a přitom třeba takové AMD 4 (nebo jak se tomu říká) je na tom celkem dobře a ty desky se nemusí tolik měnit...tím myslím, že když má někdo AM4 sestavu tak to vydrží...Intel mi přijde v tomhle jiný, že skončí nějaká generace...ale nepočítá s lidma, co mají ty starší procesory a podle přítele je celkem opruz sehnat Z390 desky za slušnou cenu....přitom dle mého (z pohledu ženské) ta i9-9900K podává výborný výkon a třeba já jsem s výkonem spokojená...ta sestava jak je teď mi vyhovuje!

Já tomu avšak tolik nerozumím,.. ale pokud to definitivně klekne tak přítel to vymění.
Snad ty paměti budou fungovat v té desce od Ashrocku...to jsou pořád problémy.

Děkuji všem a snad jsem udělala dobře...přechod na nějakou 5070 a nové paměti bude celkem psycho po fin. stránce. Myslím, že jsem udělala dobře. :oops: :oops: :oops:
Petra2800
Junior