Rychlost větráčku u E320

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Hippo 1. 12. 2012 19:25

Zdravím,
mám asi 3 měsíce doma Thinkpad E320 s SSD, hned jak jsem ho koupil, tak jsem nainstaloval TPFC, přepastoval a jede to více méně celou dobu pasivně.
Ale problém je v tom, že když už větráček zapne, tak mi přijde, že jede zbytečně rychle a hučí to fakt hodně, i když v TPFC dám BIOS controlled nebo manuálně level 1, tak to jede na 2500 otáček a notebook je opravdu hlučný. Můžu ho srovnat třeba s Tecrou R850 a ta je výrazně tišší. Můj E320 hučí asi jako VAIO VPCEB3E1E s plotnovým HDD co máme doma. Vím, že E320 doporučujete jako tichý notebook hlavně kvůli pasivnímu chodu, ale i tak mi to nepřijde normální.
Co jsem hledal na googlu, tak v diskuzích má více lidí tento problém, bohužel to nemůžu srovnat s jiným E320, tak se chci zeptat tady, jestli je tento hluk normální nebo je to důvod k reklamaci?

Děkuji
Hippo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Python.p 2. 12. 2012 21:08

jestli hučí až moc, tak to zkus
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hippo 3. 12. 2012 15:42

Právě to bohužel nemůžu porovnat s jiným E320...a nemám ani zkušenosti s tolika ntb, abych mohl říct, že až moc, ale asi jo, tak to zkusím...počítám, že bude lepší reklamovat přímo u výrobce a ne přes prodejce.
Hippo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod swarm 3. 12. 2012 15:58

Nevim, proč ho lidé doporučují jako tichý. Své zkušenosti jsem kdysi sepsal do recenze:

Ventilátor používá rychlý rozjezd, během okamžiku se rozjede na vyšší otáčky, a po sekundě se zpomalí na kýženou úroveň. I v nejnižších otáčkách je ventilátor relativně hlučný, protože je kromě průchodu vzduchu slyšet i jakési lehké vrčení. Sluchově citlivější jedinci pracující v tiché místnosti určitě nebudou nadšení.


http://notebook.cz/clanky/recenze-noteb ... -edge-e320

---

Podle mě to, co popisuješ, není vada, ale vlastnost E320.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hippo 3. 12. 2012 16:05

Toho jsem se bál, asi ho všichni doporučují jenom kvůli TPFC, ten je v pohodě, ale větrák mi zapíná pravděpodobně chipset, který bych rád přepastoval, ale abych se k němu dostal, je potřeba notebook asi dost rozebrat, protože nad šroubkem od chladiče chipsetu je "plastová příčka", takže se mi do toho moc nechce...
Hippo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod The Shitman 3. 12. 2012 16:23

Mám E320 v kombinaci s 6630M a na hlučnost si nemůžu stěžovat. Mám ale opačný problém - TPFC mi ventilátor drží vypnutý zbytečně dlouho, občas až nebezpečně dlouho vzhledem k teplotám (dvakrát už došlo k samovolnému vypnutí, tak jsem TPFC na nějakou dobu radši opustil).
The Shitman
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod swarm 3. 12. 2012 16:46

Hippo: Pochybuju, že by řízení ventilátoru v Edge řešilo cokoli jiného než procesor a grafiku. Čipset už tolik tepla nevydá, když se z něj odstěhovaly grafika, paměťový řadič i část sběrnice. Pasivní chod jen vyžaduje, aby se na tom nedělalo nic náročného - když budeš mít otevřený web s dementním flashem, časem si to bude muset odfouknout. Spínací teploty TPFC si můžeš přenastavit, pokud sneseš vyšší teploty výměnou za delší ticho.

The Shitman: Nejjednodušší je otevřít si ini soubor TPFC a tam si nacvakat jakékoli jiné teploty. Já to tak měl na T400 s 3,1GHz Core2, která mi v zátěži lítala do vysokých teplot až k 90°C. Nastavil jsem si co nejnižší rychlosti pro teploty pod 55°C, do 65°C jen tiché otáčky a nad už rychle zvedal rychlost, aby se nepřehříval moc. Nakonec jsem teda zjistil, že tam byl problém v chladiči, teď mám 65°C při max zátěži a ventilátor je tichý, takže už TPFC zase nepoužívám jinak než pro monitorování teplot.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hippo 3. 12. 2012 20:05

swarm:
já právě mluvím o TPFC, jsou tam dvě čidla, které nemají jméno, je na nich stejná teplota, která se postupně zvyšuje na mnou nastavených 65°C a potom zapne větrák, ale jejich teplota se snižuje hrozně pomalu, proto si myslím, že to budou čidla na chipsetu (který větrák moc nemůže chladit), ale může to být i něco jiného, zase se v tom moc nevyznám...takže TPFC si nastavím, ale nechci, aby teplota těch dvou čidel šla moc vysoko, proto, jestli je to chipset, bych ho rád přepastoval nebo tam zkusil dát nějakej pasiv z accelero kitu

Shitman:
takže říkáš, že větrák na nejnižší otáčky máš tichý? myslíš, že by ses mohl podívat v TPFC na jeho rychlost na level 1 nebo v BIOS modu? (verze 0.62Lx2, protože klasická 0.62 ukazuje otáčky špatně)
Hippo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Josef Staša 3. 12. 2012 20:46

Ja jsem si E320 koupil v cervnu s i3 a 6630M (plus SSD) a notas je proste hlucny a to jsem primarne chtel hlaven co nejtissi notas v teto kategorii. Tady na foru mi bylo doporuceno prave toto Lenovo.

Stve me, ze ikdyz mam zaply jenom Google Chrome a v nem otevrenych par zalozek, jak ted, tak proste vetrak furt jede a je slyset. Ano, "reseni" je TPFC, ale napr. u me, kdyz ho zapnu, tak se po chvili stejne vetrak rozjede a pak uz neprestane.

Pro me je to hlucny notas. Na byte maji ostatni kluci temer neslysne notasy (starsi HP, Vaio - konkretne tohle Vaio proste neni slyset, ikdyz ho kamos ma polozeny na posteli x hodin). Sluzebni mam Dell Latitude E6420 a ten je tichy. Ano, vim, je to cenove notas nekde uplne jinde, vetsi 14 palc. konstrukce, ale i tak...

Tak, uz jsem si vylil srdce:)

To Shitman: jestli se ti chce, uploadni nam nekam tvuj config file pro TPFC, prosim:)
Josef Staša
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 3. 12. 2012 21:28

" jenom Google Chrome" asi nejnažranější browser co znám

E320 je možná takhle hlučné, ale při správném nastavení TPFC dokáže být pasivní...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod swarm 3. 12. 2012 22:19

U chromu si zkontrolujte, zda tam náhodou nemáte nastavenou akceleraci Radeonem (pokud jej máte). Stačí vlézt do catalyst control center a tam to přepnout. Akcelerace Radeonem stejně nic navíc nepřinese a notebook pak mnohem víc topí.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hippo 4. 12. 2012 15:53

Mám nastavené přepínání manuálně, sice s českou verzí Catalystů to nefunguje nic moc, ale jinak většinu času jedu na integrované grafice, takže Radeon za teploty nemůže.

Tak na reklamaci to není no, předvědčili jste mě...zkusím se odhodlat k přepastování chipsetu a pak napíšu, jestli to pomohlo :)
Hippo
Mírně pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků