Kúpil som väčšiu RAM, ale usable memory je stále rovnaká

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod hal_sk 11. 9. 2015 14:54

Zdravím.
Mám HP ProBook 6550b (rok kúpy 2011) s Windows 10 Pro 32bit po upgrade z Windows 7.
Mám v ňom 2 sloty pre RAM (1333 MHz, DDR3). Originál RAM-ky sú tam SAMSUNG 2x2GB. A podľa stránky výrobcu, sa dá urobiť upgrade na 2x4GB (max total 8GB). A tak som si kúpil 2x4GB RAM Corsair. Po zapojení mi síce systém ukazuje nainštalovaných 8GB ale usable memory je stále rovnaká ako pri originál stave: 2,98GB. Hardware reserved memory je teraz 5GB, teda zbytok. Skúšal som googliť a zistil som, že môj grafický čip si asi kradne tú zbytkovú kapacitu RAM-ky a to sa dá vraj zmeniť v BIOS v nastavení "memory remapping". Ale takú položku tam nevidím. Skúšal som aj upgrade BIOS-u, VGA driver mám najnovší. Neviem čo mám ešte skúsiť, aby som využil viac kapacity mojej novo-zakúpenej RAM-ky. Alebo to mám vrátiť? Lebo mám tú možnosť pár dní.
hal_sk
Junior

Odeslat příspěvekod kubis 11. 9. 2015 14:59

Musíš mít 64bitový systém! :)
MobilMania: iPhone 6+ 64GB
Živě: i5-2500K, GTX 560 Ti, W10
Garáž: VW POLO 1.2 TSI
kubis
Junior

Odeslat příspěvekod hal_sk 11. 9. 2015 17:33

Ups! Hlavne že som si pred kúpou kontroloval či mi to HW zobere. Nenapadlo ma, že aj SW treba preveriť.
Nechce niekto RAM-ky? :-)
hal_sk
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 11. 9. 2015 18:44

Brání ti něco nainstalovat x64 (kromě strachu z čisté instalace)?
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod hal_sk 11. 9. 2015 19:24

Zvažujem aj inštaláciu Windows 10 Pro 64bit. Moc sa mi do toho nechce, ale keď už mám tie RAM-ky...
hal_sk
Junior

Odeslat příspěvekod deall 11. 9. 2015 19:33

Nic jineho ti nezbude.
deall
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kubis 11. 9. 2015 22:14

určitě doporučuji přejít na 64bitový systém. Pokud nemáš nějaký program, který nutně potřebuje 32bit (popř. 16bit na XP), tak do toho určitě běž! :) Rozdíl určitě ucítíš... :)

PS: pořádnou zálohu
kubis
Junior

Odeslat příspěvekod hal_sk 12. 9. 2015 00:43

No pekne. Nainštaloval som Windows 10 Pro 64bit (clean install) a teraz ho nemôžem aktivovať :grr: . Systém neakceptuje starý product key (pre pôvodný Windows 7), ktorý je nalepený na notebooku. Na internete som pred inštaláciou čítal, že system by sa mal sám aktivovať základe informácií zo základnej dosky. Nestalo sa. Teraz po mne chce zacálovať 135 EUR. V žiadnom prípade.
Podľa tejto stránky, by malo byť možné spraviť zadarmo legálny upgrade z 32bit na 64bit system, ale tak, že najprv upgradujem Win7 32bit na Win10 32bit a potom si stiahnem ISO Win10 64bit a spravím clean install. Tak neviem. Tušil som že sa do toho nemám púšťať :oboze .

Idem pozrieť či tie RAM-ky aspoň pôjdu. Zatial mi skúste poradiť s aktiváciou ;-)
---
EDIT:
Na karte s aktiváciou ukazuje Error code: 0xC004C003 a to podľa stránky Microsoftu znamená, že daný product key sa už niekde používa.
Podľa tejto stránky to vyzerá, že by som mal nazad nainštalovať Windows 7, ale 64bit, aktivovať ho podľa product key z nálepky na notebooku a potom spraviť upgrade (už nie clean install) na Windows 10 64bit. Čo poviete?

EDIT 2:
Nové RAM už idú (7.86GB usable).

-- 12. 9. 2015 02:08 --

Keby mi tí dilini z Microsoftu aspoň dovolili stiahnuť si starý Windows 7 a aktivovať ho pomocou produkt key, ktorý mám legálne od kúpy môjho notebooku. Ale ani to nemôžem urobiť. Na Microsoft stránke pre stiahnutie Windows 7 mi po zadaní product key hlásia, že mám zistiť od výrobcu notebooku ako získať Windows, lebo výrobca ho tam pred-inštaloval.
Asi prejdem na Linux. Ubuntu je ok pre Linux začiatočníka?
hal_sk
Junior

Odeslat příspěvekod hnedahlava 12. 9. 2015 06:00

Jestli máš W7 32bit, můžeš zase jen instalovat W10 32bit :D
hnedahlava
Junior

Odeslat příspěvekod bubendakar 12. 9. 2015 08:41

win32 nepodporují PAE?

Jinak zábavná story s tím upgradem :-) Ale z rad někomu přejít na Linux už jsem vyrostl, tak se jen směji pro sebe.
bubendakar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 12. 9. 2015 08:43

hal_sk píše:0xC004C003

Zkus aktivovat po telefonu - ta již používaná kopie je dost možná tvá x32 verze
WIN+R, CMD a zadej
Kód: Vybrat vše
SLUI 4

První pokus bych udělal s automatem (mačkat příslučné volby na telefonu), pokud by to neudělali automatem a nebyla tam přímo volba na kontaktování operátora, zkusil bych to podruhé a nereagoval, ono to nakonec spadne na operátora a tomu bys vysvětlil situaci (tak to fungovalo dříve a snad i nyní).

Možná by po pár dnech ta aktivace proběhla automaticky, až by jejich server telemetricky zaznamenal, že ten X32 přestal být používaný (odhad, nevím, jestli to tak skutečně funguje).
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod hal_sk 12. 9. 2015 12:57

hnedahlava píše:Jestli máš W7 32bit, můžeš zase jen instalovat W10 32bit :D

Nemám. Ten Win7 32bit bol pred-inštalovaný v notebooku od zakúpenia. Teraz si tú kópiu ani nemôžem stiahnuť, lebo mi Windows vynadá, že zadaný product key je pre pred-inštalované verzie a to si musím vybaviť s výrobcom zariadenia.

-- 12. 9. 2015 12:59 --

Teraz sa pozerám, že mám Home verziu a nie Pro. Buď som prehliadol možnosť zvoliť si verziu pri sťahovaní ISO, alebo to ani vôbec nebolo ponúknuté. Viem, však že som si mohol zvoliť medzi 32/64bit.
hal_sk
Junior

Odeslat příspěvekod kubis 12. 9. 2015 13:10

Verzi Win10 si musíš vybrat podle toho, jakou máš momentálně licenci W7. Jde přejít z Win7/32bit na W10/64bit (licenčně)
kubis
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 13. 9. 2015 16:51

hal_sk píše:Teraz sa pozerám, že mám Home verziu a nie Pro.
V tom případě jsou všechny snahy o aktivaci (i telefonickou) bezpředmětné. Nainstaluj si správnou verzi.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod kostal.david8 13. 9. 2015 17:21

Myslím si, že přechod na Linux není vůbec špatný nápad ;)
Ubuntu je určitě vhodné.
Zkusíte něco nového se spoustou možností a výhod a třeba se vám to zalíbí!
kostal.david8
Kolemjdoucí

Další stránka