rozbitý počítač, Prosím o řadu

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod vada ASUS 2. 11. 2015 01:54

Dobrý den,
Mám počítač ASUS, který dobře pracoval asi 6 let a najednou se mi vypnul a už jsem ho nemohla zapnout .Otevřela jsem ho a vysála z něj prach,ale stejně se nenastartoval (nejdou větráky),tak jsem se snažila najít vadu sama a vyndala jsem všechno možné co by s nimi mohlo způsobovat problémy, ale stejně se nenastartovaly a jenom cvakli a tak jsem vyndala 4pin (2 žluté a 2 černé dráty) zapnula jsem ho a větráky se rozběhly, ale na monitoru se objeví "no signal" a když znovu zapojím 4pin, tak větráky jenom cvaknou a nenastartují se . Když je 4pin odpojen svítí všechny diody a když je zapojen tak svítí jenom na desce.Prosím o radu v čem je problém??
vada ASUS
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod DOGPIG 2. 11. 2015 08:02

Taky sem měl počítač od Asusu :).
Co třeba napsat co tam je za komponenty, jestli se nějaké měnili nebo z čeho jste vyndala ten 4 pinovej kabel.
DOGPIG
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod karlos00x 2. 11. 2015 10:23

bud chcipl zdroj nebo chcipla deska nebo chcipl cpu. s nejvetsi pravdepodobnosti.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod FAKE_CZE 2. 11. 2015 10:32

Když jsi vysávala prach, zablokovala jsi ventilátor že ano?
FAKE_CZE
Junior

Odeslat příspěvekod hnedahlava 3. 11. 2015 05:06

Ne, hezky se točil :D
hnedahlava
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 3. 11. 2015 08:14

Ono je těch "4pinů" v počítači víc. Kupř. se vyskytoval 4 pinový konektor, který napájel disketovou mechaniku (dnes jsou disketové mechaniky jenom ve velmi starých počítačích). No, a ten konektor se dal nasadit posunutý o jeden pin (stávalo se, když byl špatný přístup a člověk si nedal pozor). Potom se to chovalo právě takhle - zdroj byl zkratovaný, takže ventilátory sebou jenom škubly a zdroj se hned vypnul.
Jenomže, křišťálových koulí je závažný nedostatek a z tvých chabých údajů nelze nic určit.
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod borekz 3. 11. 2015 08:16

Notebook HP se mi dost přehříval a hučel, tak jsem to dal firemnímu technikovi. Ten do chladící mřížky fouknul stlačený vzduch, výsledek nula, hučelo to dál. Po pár hodinách se větrák přestal točit. Notebook jsem rozebral a z větráku jsem pinzetou vybral chuchvalec prachu. Ten stlačený vzduch to nejspíš nacpal blíž ke středu. Od té doby nebyl problém.
borekz
Junior

Odeslat příspěvekod eLzyx 3. 11. 2015 08:45

borekz píše: tak jsem to dal firemnímu technikovi. Ten do chladící mřížky fouknul stlačený vzduch,

urazit mu pazoury až u pr.ele, pokud to byl IT technik a ne správce vysokozdvižek ...
eLzyx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Ceeper 3. 11. 2015 09:41

Proč?
Můj bejvalej zaměstnavatel (x desítek let v oboru) mě naopak tvrdil, že je to nejrychlejší a nejjednodušší způsob jak vyčistit odvětrávání...
Nic neumim, v ničem se nevyznám, ale do všeho se neomylně nacpu :)
Ceeper
Junior

Odeslat příspěvekod eLzyx 3. 11. 2015 10:02

protože tím stlačeným vzduchem nahrneš všechen bordel z žeber chladiče do ventilátoru. A vzhledem k tomu, jak jsou notebookové ventilátory řešené, tj. jsou v takové "ohrádce", tak si zaděláváš akorát na problémy. Při troše "štěstí" se vlasy a chlupy (je to ve všech ntb, můžeš být sebečistotnější a je ti to prd platné. Leda být plešatý) namotají na hřídel, což ventilátor brzdí, případně jej úplně zastaví. Zastavit ventilátor zvládne i uvolněný chuchvalec prachu, obzvláště u kuřáků, kde je prach mastnější, přilnavější a soudržnější. Už jsem viděl i pár poškozených mainboardů, kdy byl odpálený výstup na ventilátor.

Správný postup je sundat spodní dekl/demontovat klávesnici (dle konstrukce ntb), tak aby k ventilátoru byl fyzický přístup. Pokud to není složité, je vhodné celý ventilátor demontovat a až pak vyfoukat žebroví chladiče a následně i ten ventilátor.

Jinak souhlas s tím, že je to rychlé ... ale to je asi tak vše. Ale je fakt, že to někdy může vyřešit i další problémy s notebokem. Byl pomalý? Měl flek na displeji? Volné panty? Ano, to vše dokáže pouhé profouknutí vyřešit ... je možné, že si budeš muset koupit notebook nový.
eLzyx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Pytlík 3. 11. 2015 10:10

Dobré poučení, ale malý dotaz: Jak to souvisí s diskutovaným dotazem? Nemáte náhodou stejný pocit jako já, že těmito (jinak podnětnými) poznámkami jenom zaplevelujete diskuzi, že snad ani tazatel za chvíli nebude vědět, na co se ptal, natož aby našel odpověď, bude-li jaká?
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod eLzyx 3. 11. 2015 10:20

je to trochu OT.

Takže zpátky k dotazu.
4 pin (kostička) složený 2 žluté, 2 černé je přídavné napájení pro procesor. Pokud se děje to co popisuješ, tak je buďto vadný zdroj, nebo vadná základní deska. Obojí nic nenormálního u takto starého stroje.

Jsou tu dvě varianty řešení.
1. Směr servis.
2. Nebo zápůjčka/koupě nového zdroje a jeho odzkoušení. Když to jím nebude a zdroj budeš mít nový koupený, tak jej můžeš použít do nového počítače. Pokud nevíš jak se staví počítače, tak je nejvhodnější rovnou zvolit variantu č.1
eLzyx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod borekz 3. 11. 2015 10:21

Pytlík píše:Jak to souvisí s diskutovaným dotazem?

Hned 2x: 1. Vysavač nemusí vždy pomoct, lepší je nečistoty vyšpárat. 2. Mě ten větrák taky jen cvakal, když byl mechanicky zablokovaný nečistotami.
borekz
Junior

Odeslat příspěvekod kema78 7. 11. 2015 19:57

Ze všeho nejdřív bych se rád dozvěděl přesný model toho Asusu..
kema78
Junior

Odeslat příspěvekod Kysa 12. 11. 2015 20:19

eLzyx píše:je to trochu OT.

Takže zpátky k dotazu.
4 pin (kostička) složený 2 žluté, 2 černé je přídavné napájení pro procesor. Pokud se děje to co popisuješ, tak je buďto vadný zdroj, nebo vadná základní deska. Obojí nic nenormálního u takto starého stroje.

Jsou tu dvě varianty řešení.
1. Směr servis.
2. Nebo zápůjčka/koupě nového zdroje a jeho odzkoušení. Když to jím nebude a zdroj budeš mít nový koupený, tak jej můžeš použít do nového počítače. Pokud nevíš jak se staví počítače, tak je nejvhodnější rovnou zvolit variantu č.1

Podle toho, že jsme v sekci notebooky, je tvá rada celkem mimo
Kysa
Mírně pokročilý