Asus zenbook UX31A nebootoje SSD

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod rousini 26. 12. 2019 09:24

Ahoj, prosím o radu. V NTB jsem přeinstaloval OS, kvůli rozdělení oddílů na OS a data. Protože nešlo nastavit bootování USB, jen HDD, tak jsem musel překopat bootování v BIOSu. Odstranil jsem v pořadí bootování HDD (Delete Boot Option - nic jiného nefungovalo) v domnění, že po instalaci si ho BIOS najde a já ho opět nastavím první v pořadí.

OS se mi podařilo nainstalovat, opětovným live OS zkontrolováno vytvoření oddílů a obsazení adekvátního prostoru, jenže v BIOSU je pod nastavením SATA (AHCI) vypsán SSD, ale v záložce bootování není nic (žádný výběr drive). Jen když připojím live USB, tak je tam konkrétní USB disk s volbou UEFI nebo non UEFI. Ten dovede nabootovat.
Položka hard drive BBS priorities se zobrazuje jen se zasunutým USB (detekovaným diskem)

V záložce BOOT je možnost ručně přiřadit drive
- Add a new boot option:
- add boot option
- select filesystem
- path for boot option
- a nakonec potvrzení výše provedeného - create
Problém je, že vůbec netuším, co tam vepsat

Co jsem mezitím udělal a na nic to nemělo vliv:
- flash last BIOS
- odpojil a připojil SSD
- odpojil na 1/2hod baterii pro BIOS (aspoň doufám že to byla ona, placka zavařená v černé fólii se 2 vodiči a konektorem) Nicméně systémový čas zůstal, že by neodpojenou integrovanou baterií?

Děkuji za rady a poprosím ty zkušenější o trochu detailnější směrování. Trošku se v počítačích hrabu, ale nejsem guru.
rousini
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 26. 12. 2019 12:37

Koukám do manuálu, něco se může lišit - kdyžtak upozorni;

1. V záložce BOOT, pod BOOT Option Priorities - tam SSD nevidíš ?
2. UEFI Boot máš nastaven na Enabled / Disabled ? V jakém režimu byl instalován současný (tebou utajený) OS ?
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rousini 26. 12. 2019 13:16

Boot option priorities je zašedlá a pouze po zasunutí USB disku je pod ní volba:
- Boot option 1.........UEFI: VerbatimStore
- Boot option 2 ........VerbatimStore

Volbu UEFI Boot tam vůbec nemám. Mnou utajený OS je Solus linux x64 a nainstalovat šel v obou režimech, podle toho jestli jsem volil BootOpt1 nebo 2. Nyní tam je klasika s MBR.

Ještě jednou jsem odpojil napájení BIOS + integrovanou baterku, Bios se zresetoval (zapomněl systémový čas), ale nic jiného se nestalo.

Obrázek
rousini
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků