Notebook se sám probouzí bez zjevné příčiny

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod airmt 3. 2. 2020 15:57

Mám problém s notebookem Dell XPS 13 (Win 10, čipset Skylake), že se sám občas probouzí bez zjevné příčiny. Někdy se probudí ihned po uspání, někdy se probudí třeba i několik hodin po tom, co ho normálně uspím. Neděje se to vždy. K prolomení tohoto "probouzení" pak pomůže obvykle až restart. Obvykle se to ale zase začne do 1-2 dní opakovat.

Děje se mi to už delší dobu (1-2 roky), mezitím proběhly i velké updaty Windows, min. 10 update BIOSů (aktualizuju vždy vše hne) a všemožných ovladačů. Samozřejmě jsem vše kontroloval, že je aktuální.

Máte nějaký tip, kde pátrat, čím by to mohlo být? Nějaký tool, s jehož pomocí bych se dozvěděl, kdy se přesně notebook zapnul apod? Nemůže ho zapnout třeba příchozí email (používám Thunderbird) nebo něco podobného? Neuvědomuju si, že bych si s tím nějak hrál a cokoli takového přenastavoval. Rád bych se vyhnul reinstalaci OS.

Díky za každou radu
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jakub.michalek 3. 2. 2020 16:08

Tohle jsem řešil před nedávnou dobou a až včera se mi to zřejmě definitivně podařilo vyřešit. Otevři si Ovládací panely > Hardware a zvuk > Možnosti napájení > Změnit nastavení schématu (toho aktuálně používaného) > Změnit pokročilé nastavení napájení > Režim spánku > Povolit časovače pro probuzení a u baterie i napájení ze sítě zakázat. Všechno uložit a mělo by to dát pokoj.

BTW: Pokud by to nepomohlo, pak to ještě může způsobovat Windows Update, který se snaží instalovat aktualizace a samovolně probouzí počítač, když to na něho zrovna přijde. To se dá vypnout v gpedit.msc - pokud tedá máš Pro verzi Windows 10.
jakub.michalek
Junior

Odeslat příspěvekod airmt 3. 2. 2020 17:33

Díky Jakube, už jsem to taky našel a zrovna jsem to chtěl sem hodit :-)

Jinak ještě další užitečná stránka:
https://theohbrothers.com/completely-di ... indows-10/
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jakub.michalek 3. 2. 2020 17:41

Díky Jakube, už jsem to taky našel a zrovna jsem to chtěl sem hodit :-)

Jinak ještě další užitečná stránka:
https://theohbrothers.com/completely-di ... indows-10/


Není za co, snad to pomůže. Já jsem to taky ještě neprohlásil za stoprocentní řešení, ale zkusmo jsem dal notebook na noc do spánku a ráno stále chrněl - většinou se probudil tak po dvou hodinách, někdy dříve, někdy později. :)
jakub.michalek
Junior

Odeslat příspěvekod airmt 3. 2. 2020 20:36

jo, přesně, nejdraši bych zajel někoho nakopat za tyhle "fíčury" do zádele, jak mi to pilo krev :-)
tak snad už to bude ok ;-)
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod airmt 25. 3. 2020 20:36

Čaute, tak problém je zpět, notebook se probouzí po uspání a způsobuje to teď něco jiného než výše. V prohlížeči událostí vidím tohle:

Zpracování události PowerEvent se nezdařilo. Chyba, ke které došlo: System.ArgumentOutOfRangeException: Časový limit musí být menší než 2^32-2.
Název parametru: dueTm
v System.Threading.Timer..ctor(TimerCallback callback, Object state, TimeSpan dueTime, TimeSpan period)
v OTBSurvey.Controller.SetSurveyRequestTimer()
v OTBSurvey.OTBSurveyService.OnPowerEvent(PowerBroadcastStatus powerStatus)
v System.ServiceProcess.ServiceBase.DeferredPowerEvent(Int32 eventType, IntPtr eventData).

Máte někdo tip, kde pokračovat v pátrání po tom správném nastavení?
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 25. 3. 2020 21:23

Nepochlubil ses ani slovem s naplánovanými joby.
Ve W10 je jich celá řada, další mohl přidat admin.
Zkontroluj to:
Kód: Vybrat vše
taskschd.msc

včetně skrytých.
Zároveň ověř, že admin zakázal nejhorší typické chyby W10, především FastBoot.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod airmt 27. 3. 2020 10:42

Milane, díky za odpověď. Jak se ukázalo, ten počítač v podstatě nešel nejenže uspat, ale ani vypnout. Po vypnutí se sám zapnul. Pomohlo až když jsem vytáhnul nabíjení, pak se to po vypnutí už znovu nezapnulo. Od té doby ok, ale v minulosti už se mi to taky 2-3x stalo.

Fastboot jsem teda na tvou radu vypnul až teď, netušil jsem, že to může dělat bordel.

Events log jsem projížděl, je tam hodně oznámení a chyb, ale nezjistil jsem, co by to mohlo způsobovat. Windows Hello, bookingdestktopapp a pod. by měly být normální služby. Deliveryservice patří Dellu, ten jsem ukončil sám (kontroloval jsem dostupnost nových driverů, BIOSu a pod. - nic nového není).

Tady je celý file z večera 25.3., kdy mi to začalo dělat:
https://easyupload.io/mc2s1i
heslem pro vstup je pivo
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 27. 3. 2020 12:24

Díky za info.
Příčinou je nainstalovaná nekorektní verze ACPI s aktuální verzí BIOSu|UEFI.
Neznám konkrétní hw sestavu ani verze a výrobce ovladačů => lze se jen dohadovat, že se jedná o parodii z dílny MS, nainstalovanou přes WU.
V Admin logu je řada chyb, ale uvedené závady se týká jen jedna, která se neustále opakuje:
ze zdroje Service1.
Ostatní popisy chyb jsou srozumitelné => řešení je prosté:
stačí odinstalovat příslušný nekompatibilní sw.
Co s tím?
Po zákazu FastBoot by mělo být vše v pořádku?
Otestuj.
Pokud chyba přetrvává:
1) zkontroluj verzi BIOSu|UEFI;
2) ověř nastavení ACPI v BIOSu; především parametry aktivace probouzení;
3) mrkni se do supportu výrobce MB, zda poskytuje aktuální ovladač ACPI.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod airmt 27. 3. 2020 18:21

Whow, děkuju Milane, to jsi dobře vyčetl. BIOS mám aktuální a v nastavení BIOSu jsem nenašel nic, co by s tím mělo kolidovat. Ovladače by měly být všechny aktuální.
Co se týče HW, jde o Dell XPS 13 (9350), s Intel Skylake čipsetem a W10 Home. Uvidím, jestli se to bude opakovat, možná že to vyřešil ten vypnutý Fastboot. A možná, že v nějaké dohledné době vyjde i nový BIOS, kdoví.
Každopádně moc děkuju.
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků