Windows 8 upgrade bez Windows 7!

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 8

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod hrombaba 18. 1. 2013 20:20

Ahoj, nedávno jsem koupil notes od Lenova s Win7 a s tím, že do konce ledna budu moc upgradovat na W8 za 15€ tuším :-) Mezitím jsem tam na zkoušku nahrál W8 ze školy - MSDNAA abych jej ozkoušel a rozhodl se, zda má cenu kupovat upgrade nebo zůstat na W7 :-) Rozhodl jsem se, že peníze obětuji a upgrade si zakoupím - respektive licenci :) ALe vyskytl se problém.
Když chci zakoupit licenci musím jít na tyto stránky
http://windows.microsoft.com/cs-CZ/wind ... -windows-8
Stáhnout utilitu pomocí které mám W8 licenci zakoupit. Bohužel jelikož mám již W8 nainstalovaný je to asi problém, protoze mi to píše, že nákup není momentálně v mé zemi dostupný! přitom mi 1x týdně chodí od MS upozornění na to, že mám na upgrade nárok a zasílají i slevový kód!

Je nějaká možnost, jak licenci zakoupit aniž bych musel dělat downgrade na W7 a poté znovu instalovat W8 a přitom tu licenci zakoupit?
Opravdu mi to přijde šílené, člověk si to chce legálně zakoupit a je to takový problém!
hrombaba
Junior

Odeslat příspěvekod gifter 18. 1. 2013 20:36

Třikrát hluboký nádech...

Proč chceš kupovat licenci na W8, když ji můžeš mít naprosto legálné ze školy opravdu nechápu. Prostě to stáhni, nainstaluj a konec.
Case: Fractal Design | PSU: Seasonic | MB: Gigabyte | CPU: Intel | RAM: Kingston | VGA: MSI | HDD: 2x Seagate | SSD: Intel + Crutial | DVD: Samsung | Fan: Gelid + Noctua | LCD: Dell | Win 10 Pro 64 bit
gifter
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Milanr1 18. 1. 2013 20:37

Použij k tomu jiný PC, např. s OS W7|Vista|WXP požadované platformy (nepochlubil ses).
gifter:
Třeba už tazatel není studentem.
A rozhodně není zloděj. ;-)
Naposledy upravil Milanr1 dne 18. 1. 2013 20:38, celkově upraveno 1
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hrombaba 18. 1. 2013 20:38

Ze školy = z MSDNAA - licence je určena pro nekomerční využití -> studium či na doma. Já ovšem W8 chci a využívám o pro komerční využití a tedy musím buď používat W7 zakoupené s ntb nebo za pár kč - respektive 15€ upgradovat na W8

-- 18. 1. 2013 19:40 --

MIlanr1: tedy stačí na jiném ntb rozběhnout utilitu od MS - zde koupit licenci a poté ji aktivovat u mě v notesu?
hrombaba
Junior

Odeslat příspěvekod gifter 18. 1. 2013 20:41

Dobře beru - to jsem nečekal. Takovou informaci je ale potřeba napsat hned na úvod. To pak nemusíš nic o MSDNAA psát.
Case: Fractal Design | PSU: Seasonic | MB: Gigabyte | CPU: Intel | RAM: Kingston | VGA: MSI | HDD: 2x Seagate | SSD: Intel + Crutial | DVD: Samsung | Fan: Gelid + Noctua | LCD: Dell | Win 10 Pro 64 bit
gifter
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod hrombaba 18. 1. 2013 20:44

Právě proto jsem tam informaci o MSDNAA napsal, aby bylo zřejmé, že systém potřebuji zakoupit pro komerční užití :-) MSDNAA je pouze pro nekomerční využití určený pro studenty škol podporující tento systém.
Je pravda, že jsem mohl napsat důvod upgradu, ale nepřišlo mi to tolik důležité
hrombaba
Junior

Odeslat příspěvekod eLzyx 18. 1. 2013 20:46

jo, jde to i z jiného PC. Můžeš to provést i třeba z virtuálky nějakého neaktivovaného OS na který se ta akce vztahuje. Imho je to čistější cesta - netuším jestli se při objednávce nepřenáší tzv. otisk HW/OS, tak aby nedošlo k "papírovému" zániku licence na tom pomocném PC.
eLzyx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod DNSTUFF 21. 1. 2013 12:53

chci se zeptat jestli upgrade na W8 za 790kc je mysleno jako OEM nebo RETAIL pokud budu prechazet ze windows 7 trial enterprise, nebo W8 Release preview
DNSTUFF
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 21. 1. 2013 13:03

Upgrade vždy přebírá původní typ licence, např.:
OEM -> OEM
Full -> Full
apod.
V Tvém případě:
DNSTUFF píše:prechazet ze windows 7 trial enterprise

Trial -> Trial
A to kupovat nemusíš, trial/preview je k dispozici zdarma. ;-)
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod eLzyx 21. 1. 2013 13:19

byl jsem na přednášce MS a na tento dotaz nám bylo zodpovězeno, že upgrade se řídí vlastními podmínkami a je z toho vždy OEM, přičemž původní licence zaniká.
Co se týče W7 trial enterprise - ten imho není určen pro upgrade. Raději bych zvolil čistější cestu upgradu a to W8 RP
eLzyx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Petr_S 21. 1. 2013 13:51

Stačí si přečíst licenční podmínky (EULA), ty jsou "směroplatné". Ne nějaké často pomýlené přednášky MS.
Upgrade je možné použít na systém, kde už nějaký jiný legální systém je a samotný upgrade je přenositelný, tedy například můžu nejprve upgradovat notebook, kde byla Windows 7 OEM, pak si to můžu rozmyslet, na notebook vrátit Windows 7 OEM a Windows 8 upgrade použít na desktop, kde je Windows XP FPP a tak dále.
EULA pro Win8 jsem tady několikrát linkoval, včetně oficiálního FAQ.
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Bari007 21. 1. 2013 22:25

A typ licence vychází z původní licence. Pokud tedy máš Windows 7 OEM, je i Windows 8 po upgradu typu OEM. Pokud by sis tedy koupil nový počítač BEZ systému, nemůžeš na ně upgradované Windows 8 přenést.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod eLzyx 21. 1. 2013 23:11

Petr_S píše:Stačí si přečíst licenční podmínky (EULA), ty jsou "směroplatné". Ne nějaké často pomýlené přednášky MS.

směroplatná je samozřejmě EULA, nicméně na přednášce byla rozebírána právě ta, resp. EULA pro různé druhy licencí.
Upgrade je možné použít na systém, kde už nějaký jiný legální systém je a samotný upgrade je přenositelný,.

ano, přičemž za legální systém je považován i W8 RP a W8 DP - viz podmínky online nákupu upgrade
tedy například můžu nejprve upgradovat notebook, kde byla Windows 7 OEM, pak si to můžu rozmyslet, na notebook vrátit Windows 7 OEM

nikoliv, protože
EULA píše:Jak je to s upgradem softwaru? Software, kterého se tato smlouva týká, představuje upgrade softwaru vašeho stávajícího operačního systému, upgrade tedy nahrazuje původní software, který upgradujete. Po provedení upgradu vám k původnímu softwaru nezůstávají žádná práva a nesmíte jej nadále používat ani žádným způsobem převádět. Tato smlouva upravuje vaše práva k používání upgradovaného softwaru a nahrazuje smlouvu k softwaru, který jste upgradovali. Po dokončení upgradu bude nutný další software k přehrávání určitých typů médií nebo zaznamenávání dat na ně, včetně disků DVD.

vrátit se tedy k W7 (jak FPP, tak OEM) nemůžeš, protože jejich licence upgradem již pozbyla platnosti
a Windows 8 upgrade použít na desktop, kde je Windows XP FPP a tak dále.
EULA pro Win8 jsem tady několikrát linkoval, včetně oficiálního FAQ

ano

Jinak čerpám z této EULA

Jediné v čem jsem se mýlil, je to, že je z toho po upgradu vždy OEM - imho není, jde vždy o PUL
EULA píše:Mohu software převést na jiný počítač či uživatele? Software můžete převést na jiný počítač, který patří vám. Můžete také převést software (společně s licencí) na počítač vlastněný jiným uživatelem, pokud a) jste prvním licencovaným uživatelem softwaru a b) nový uživatel přijme podmínky této smlouvy. K provedení převodu je třeba převést původní média, certifikát pravosti, kód Product Key a doklad
nákupu přímo na daného uživatele. Nesmíte si ponechat žádné kopie softwaru. K převedení softwaru můžete použít záložní kopii, jejíž pořízení vám povolujeme, nebo média, na kterých byl software dodán. Vždy, když převedete software na nový počítač, musíte jej odebrat z předchozího počítače. Software nesmíte převést s cílem sdílet licence mezi počítači. Software Get Genuine Windows, sadu PRO či Media Center Pack můžete převést pouze spolu s licencovaným počítačem.

jinými slovy - mezi svými PC si ten OS můžeš přehazovat jak chceš, nepotřebuješ k tomu žádnou podkladovou licenci (není zmíněno, software = Windows 8 Pro). Nicméně smí být v daný okamžik nainstalován pouze na jednom PC.
Navíc jako prvotní vlastník licence máš právo ji přeprodat, ti další mají smůlu.
eLzyx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Petr_S 21. 1. 2013 23:42

Vždyť si ta EULA s tím, co jsem psal, nijak neodporuje. Ano, jakmile provedu upgrade, tak původní licenci nemůžu používat ani ji třeba prodat. Ale jakmile upgrade odinstaluji (smažu), tak zase původní licenci používat můžu a stejně tak můžu použít ten upgrade někde jinde.

http://windows.microsoft.com/cs-CZ/wind ... -windows-8
Co když změním názor? Mohu se vrátit ke svému předchozímu operačnímu systému?
Ne tak docela. Verze Windows, kterou jste předtím měli v počítači, už nebude existovat. Pokud se chcete vrátit, budete muset znovu nainstalovat předchozí verzi Windows z média pro obnovení nebo z instalačního média, které jste dostali s počítačem. Obvykle se jedná o disk DVD.

-- 21. 1. 2013 22:56 --

Jinak ta EULA je společná pro VUP a FPP a to je trochu matoucí.

Win 8 RP a DP jsou podmínkou technickou, nikoliv licenční.
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod eLzyx 21. 1. 2013 23:56

Petr_S píše:Vždyť si ta EULA s tím, co jsem psal, nijak neodporuje.

já si naopak myslím, že ano
Kód: Vybrat vše
Po provedení upgradu vám k původnímu softwaru nezůstávají žádná práva a nesmíte jej nadále používat ani žádným způsobem převádět

pokud ti nezůstávají k těm XP/Vista/7 žádná práva, tak se k nim ani nemůžeš vrátit. Ta licence na užívání práv ti zanikla (dáno tím výrazem žádná práva. Pokud by ti mělo zůstat právo downgrade, bylo by tam uvedeno "vyjma práva vrátit se k předcházející verzi"). Retroaktivita smluv se ve světě moc neuplatňuje - že když odstraníš novější licenci, tak se ta zrušená obnoví. Tak to prostě nefunguje.

A z tohoto jsem zmaten
Kód: Vybrat vše
Co když změním názor? Mohu se vrátit ke svému předchozímu operačnímu systému?
Ne tak docela. Verze Windows, kterou jste předtím měli v počítači, už nebude existovat. Pokud se chcete vrátit, budete muset znovu nainstalovat předchozí verzi Windows z média pro obnovení nebo z instalačního média, které jste dostali s počítačem. Obvykle se jedná o disk DVD.

to popírá ustanovení v EULA :hm

-- 21. 1. 2013 23:02 --

Petr_S píše:Win 8 RP a DP jsou podmínkou technickou, nikoliv licenční.

já bych řekl, že i licenční. Protože jsem OS Win8 RP provozoval legálně a následně se mi samo spustilo upozornění na ukončení zkušební lhůty s možností placeného upgrade (29,99EUR)

Pokud se oprostíme od toho co píší v technických podmínkách
"viz":
Požadavky na systém
Upgrade Windows 8 Pro mohou nainstalovat pouze vlastníci počítače se systémem Windows XP SP3, Windows Vista, Windows 7, Windows 8 Consumer Preview nebo Windows 8 Release Preview. Máte-li v počítači nainstalovaný systém Windows 7, Windows 8 Consumer Preview nebo Windows 8 Release Preview, vaše soubory, aplikace a nastavení bude možné snadno přenést do Windows 8 Pro.

tak toto jsou podmínky pro nákup upgradu licence na Windows 8 Pro:

Do 31. ledna 2013 si upgrade Windows 8 Pro můžete stáhnout za zvýhodněnou cenu. *
.
.
.
* Nabídka je platná od 26. října 2012 do 31. ledna 2013 a je omezena na jednotlivce a malé firmy, které potřebují upgradovat maximálně pět zařízení. Pokud chcete jako firma upgradovat na Windows 8 Pro více než pět zařízení, obraťte se s žádostí o další informace na svého partner společnosti Microsoft. Windows 8 Pro si mohou nainstalovat pouze zákazníci používající systém Windows XP SP3, Windows Vista, Windows 7, Windows 8 Consumer Preview nebo Windows 8 Release Preview.
eLzyx
Mírně pokročilý

Další stránka