běžný účet nebo administrátor?

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 8

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod pepino16 18. 2. 2013 18:32

Dobrý den, potřebuju menší radu. Podle názorů odborníků (na netu) je prý lepší pracovat ve Windowsech pod běžným účtem a prý je to bezpečnější. Mám Windows 8 a když jsem je instaloval, tak jsem si svůj účet nastavil jako administrator (svůj notebook používám jen já, takže jsem neměl důvod vytvářet více účtů). Je to opravdu tak nebezpečné? Co se týká nějakého hacku či skrytých operací v mém systému (od někoho přes internet)? Mám v Řízení uživatelských účtů nastaveno z těch 4 úrovní zabezpečení o jedno nižší, než je úplně maximum.
Jde mi o tohle: Můžu v pohodě pracovat s notebookem (samozřejmě za předpokladu, že mám legal windows, pravidelně aktualizuju, mám aktualizovaný antivir i antispyware a zapnutý firewall) v administrátorském režimu nebo si mám vytvořit běžný účet? Jsem totiž líný pokaždé, když chci něco nového instalovat a podobně, tak přepínat účty pořád dokola. Nejraději bych měl jeden účet a to administrátor (tak jak to mám teď momentálně). Jak vysoké teda může být riziko?
pepino16
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 18. 2. 2013 19:03

Můžeš zcela bezpečně pracovat v admin účtu za předpokladu:
1) bezpečného hesla (aby Ti do OS nikdy jiný nevlezl);
2) OS není připojen do internetu.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pepino16 18. 2. 2013 19:19

předpoklad č. 1 splněn- i když fyzicky se mi do notebooku (výjma zloděje) nikdo nedostane, protože ho mám skoro pořád u sebe. Ale heslo mám.
předpoklad č. 2 splněn není, protože k internetu připojen je a to celkem často.
pepino16
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 18. 2. 2013 19:26

V tom případě platí:
pepino16 píše:lepší pracovat ve Windowsech pod běžným účtem a prý je to bezpečnější.

pepino16 píše:Jak vysoké teda může být riziko?

Při zabezpečeném OS:
viewtopic.php?p=7519434#p7519434
minimální.
Jsi si jist, že máš dokonale zabezpečený OS, tj. splněny všechny body (B) - (H) včetně služeb? ANO:
OK
NE:
Tvůj OS je už pravděpodobně napaden a zotročen v botnetu.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pepino16 18. 2. 2013 19:44

Prošel jsem si ty body B-H a splněny je tedy nemám. Takže si teda raději druhý účet vytvořím. Díky
pepino16
Junior

Odeslat příspěvekod saruman 18. 2. 2013 20:03

Pracovať vo Windows bez administrátorského účtu je nepohodlné. Nebál by som sa admin účtu u skúseného používateľa.
saruman
Junior

Odeslat příspěvekod pepino16 18. 2. 2013 20:23

No právě, o tom mluvím. Pohodlí :). Právě jsem si vytvořil klasický účet, přihlásil jsem se a všechno bylo úplně jinak, než jsem zvyklej. No a nechtělo se mi to přenastavovat. Tak jsem se zase přihlásil zpět jako administrátor (teď už pod heslem). No za zkušeného uživatele bych se nenazýval. Ale taky nejsem úplný lempl, který klikne na cokoliv. Vždy se snažím věci (procesy, soubory, hlášky), o kterých si nejsem jist, co můžou znamenat, ověřit. Neklikám na reklamy, neznáme maily ani neotvírám a rovnou mažu, neověřené soubory, které už musím stáhnoout na hadr, tak projedu antivirem. Navíc ani na hadru nemám uloženy žádné citlivé informace a data, která by někdo mohl vytáhnout a použít proti mě. A taky přes notebook neřeším internetové bankovnictví a jiné peněžní služby. No víc mě nějak nenapadá. Myslíš, že s tím, co jsem napsal, je relativně v poho jet na admin účet? Jo a ještě bych dodal, že mám nastavené poměrně vysoko řízení uživ. účtů- tzn. se mě to ptá na každou kravinu, jestli ji povolit (což je otravné, ale snad to trošku aspoň k nějakému bezpečí dopomůže).
pepino16
Junior

Odeslat příspěvekod Mike.M 18. 2. 2013 20:45

Mě by zajímalo jestli víš co je to spustit jako... případně spustit jako správce. Je to už od win 2000. Pokud ano co ti brání v tom pracovat na běžném účtu a instalovat aplikace pravým tl. spustit jako správce, případně u aplikací co to potřebují permanentně ve vlqstnostech tuto volbu nastsvit
Mike.M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod pepino16 18. 2. 2013 21:12

Jo to máš pravdu. To mě nenapadlo. Samozřejmě vím co ta funkce znamená. No asi to tak teda vyřeším no.
pepino16
Junior

Odeslat příspěvekod K8 18. 2. 2013 21:20

stačí se podívat že i profesionálům se občas podaří zavirovat http://www.lupa.cz/clanky/facebook-napa ... ym-utokem/ - kompromitované weby jsou totiž dost často "nevinné" weby škol, nemocnic, obecních úřadů atd. které si nechávají spravovat nějakou "levnou" a málo znalou silou a tak se snadno stane, že web najednou obsahuje exploit, který dokáže "zavirovat" PC a v případě "zero day" útoků se úspěch koná na 100%
K8
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pepino16 18. 2. 2013 21:33

Hmm takže jste mě přesvědčili :). Chytla mě jakási paranoia a raději teda budu používat ten klasický účet. Díky za rady všem.
pepino16
Junior

Odeslat příspěvekod akira.uzai 18. 2. 2013 22:25

saruman píše:Pracovať vo Windows bez administrátorského účtu je nepohodlné. Nebál by som sa admin účtu u skúseného používateľa.

Nevím jak u nových Windows, které mají otzravné UAC ale v XP a W2K si stačilo udělat někam zástupce na filemanager s administrátorskými právy a stejný zástupce na commandline s administrátorskými právy (pro spouštění mysql, apache a tak, pokud nepotřebujete webserver, tak se asi bez rootnutého smd obejdete) a jinak vše pod obyč userem. To že nemám admina jsem téměř nepozoroval.
あきらうざい
akira.uzai
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 19. 2. 2013 13:00

UAC jde celkem pošefovat.Celkem hodně aniž bych vypnul.Zastupce na konzoli at už PS nebo cmd je zhovadilost když ji můžu za a pinned a klavesou zkratkou spouštět se zvyšenym opravněnim,za b spouštět pravou myši se zvyšenym opravněnim.Za C poněvadž vše co umi CMD umi PS ale obraceně ani desetinu,stači si do profilu PS přidat spravny parametr.Každopadně zastupce je uplně zbytečnej - existuje X dalšich způsobů jak dosahnout tehož nebo vice než tehož.
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Siegel13 5. 3. 2013 14:52

Pročetl jsem si vlákno a taky zkouším běžný účet, ale dost mě štve třeba pokaždé když zapnu pc tak to po mě chce heslo na admina kvůli aktualizaci antiviru. Nešlo by to nějak povolit nějaké konkrétní programy i pro běžný účet?
Siegel13
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 5. 3. 2013 15:20

Aktualizace virových definic by rozhodně neměla požadovat administrátorský účet.

Co používáš za antivir?
Bari007
VIP uživatel

Další stránka