Co vám chybí ve Windows

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 8

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Lib44 4. 3. 2013 18:32

K designu.

- lépe graficky sjednotit metro a desktop (například, že by se barva oken řídila vybraným tématem z Metra)
- nová výchozí sada ikon (ta nynější z dob Visty do Win 8 moc nezapadá)
- odstranit průhlednost hlavního panelu (okna průhledná nejsou, hlavní panel je a nějak moc hezky to nevypadá)
- více velikostí dlaždic v metru
- upravit ovládací panely do jednotné podoby (třeba taková Správa počítače je opravdu otřesná)
Lib44
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod nerjan 4. 3. 2013 18:32

linux file systém ext :-) natvrdo vypnout metro
nerjan
Junior

Odeslat příspěvekod Zopper 4. 3. 2013 18:36

Pracovní plochy (i se vším co k tomu patří), alternativní clipboard přes prostřední tlačítko, lepší shell, menší schizofrenie v ovládání (korunu tomu nasadilo metro), always-on-top...
Zopper
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jxjl 4. 3. 2013 18:47

Z pohledu linuxového uživatele jsou pro mě win na desktopu nepoužitelné z těchto důvodů
- Schizofrenie Metro/Desktop - mělo být buď naprosto oddělené s možností si na úvodní obrazovce vybrat, do čeho se chci přihlásit (a desktop měl být zachován ve stylu win7), nebo lépe integrované (jako dobrý příklad bych viděl kde plasma desktop/netbook/tablet/mobile - zde jsou jednotlivá prostředí integrována na systémové úrovni, nicméně se jednotlivá gui vzájemně nijak neomezují)
- možnost přenastavit si vzhled a styl ovládání desktopu - chybí jakákoliv možnost modifikace panelu (applety), přidání panelů, desklety, ani není k dispozici možnost vrátit se zpět k ovládání ala win 9x (ergonomicky nejlepší produkt z dílny MS) - toto víceméně souvisí s předchozím problémem
- správa softwaru ve stylu apt (zmatený win store, do kterého nelze přidat další zdroj aplikací je naprostý výsměch)
- standardizace věcí pod pokličkou - z pohledu programátora mi zde prostě chybí Opendesktop standardy s pojmenovanými ikonami, které ve své aplikaci jen použiji a mění se podle zvoleného skinu, dbus a mnoho dalších drobností, které ve výsledku vedou k pocitu konzistentnějšího ovládání celého systému
- virtuální plochy/aktivity - byly by lepším řešením
- inteligentní chování oken - pokud přiblížím okno k okraji obrazovky, mohlo by k němu samo přiskočit, ...
- ovládání widgetů kolečkem myši ve stylu x win - neskutečně zrychluje práci
- jednoduchá a přehledná správa uživatelů - proč Administrator nemá administrátorská práva? UAC - WTF?
- Ribbony - v době širokoúhlých monitorů naprosté neštěstí
- Průvodci nevedoucí k požadovanému cíli - pod linuxem stejně jako ve win 9x otevřu v nastavení okno, ve kterém naklikám, co má jak fungovat a tak to funguje, v současných win na mě po dlouhém hledání v control panelu vybafne průvodce, jehož výsledkem je nefunkční nastavení, které se následně opravuje regeditem - nebo pokud někdo ví, jak se v novývh win připojit ke skryté wpa2 wifi, ať dá vědět (po mě to chtělo zmáčknout jakési konfigurační tlačítko, které na svém routeru nemám a nejel přes to vlak)
- Proč se stále používá zvrhlostí typu zástupce, když nový NTFS plně podporuje symlinky?
- ad win 7 neorganizovanost startu podle kategorií aplikací - toto asi nebude chyba MS, jelikož ve win kategorie typu příslušenství předpřipravil, nicméně mohl se pokusit zamezit zvěrstvům typu start->Programy->Výrobce programu->Složka programu->Program
- velikost sytému - proč mají holé win 16 GB, když jiné systémy se se všemi používanými aplikacemi vejdou do 5 GB?

pokud si vzpomenu ještě na něco dalšího, co mě donutilo k útěku ze světa win, ještě napíšu, nicméně si myslím, že i toto pro začátek stačí

add
feartohell píše:Resenim tveho problemu by bylo KDE4 bohuzel u windows se prostredi nedaji jen tak nahradit :oops:

defacto vystihuje podstatu většiny problémů s ovládáním win a bylo by pro designéry MS dobrou inspirací
Naposledy upravil jxjl dne 4. 3. 2013 19:00, celkově upraveno 2
jxjl
Junior

Odeslat příspěvekod karol-fi 4. 3. 2013 18:50

V podstatě souhlas s Davidem P. Podstatný problém je nechtěné přepínání win8 do metra, je lepší si zvolit buď jedno rozhraní (desktop) nebo druhé (metro), takže tu chybí tlačítko vypnutí jednoho prostředí. Já to řeším s Classic shell.
Druhý nedostatek je absence "start" - zase to řeším s Classic shell.
karol-fi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Voicer 4. 3. 2013 19:07

Windows mi nechybí ;-)

Co mi v nich chybělo? (prošel jsem sérií 3.1, 3.11, 95, 98, XP, 7)
1. stabilita - schopnost vydržet v provozu déle než několik dní, spolehlivý suspend/resume
2. výkon - systém byl schopen zaměstnat sám sebe bez ohledu na typ procesoru, velikost paměti a disku
3. uživatelská přívětivost - ty křiklavé barvy možná vypadají dobře v reklamě, ale kdo se na to má celý den koukat? Sorry, nebaví mě hledat v hromadě alternativních nastavení, chci, aby to od začátku vypadalo použitelně.
4. administrace - s každou novou verzí předělaný Control Panel a ostatní nástroje se spoustou parametrů, k tomu nepoužitelná příkazová řádka (PowerShell nevyjímaje).
Voicer
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod --Mirek-- 4. 3. 2013 19:07

To snad ani nejde vymyslet co by se mělo u aktuální verze změnit k lepšímu. Je toho tolik, že nevím kde začít.

- co kdyby si microsoft přestal hrát s barvičkama a každé nové verzi s otřesnějším vzhledem říkat revoluční windows
- úplná banalita, ale proč nedají k oknu defragmentace zatržítko "Po dokončení defragmentace vypnout PC"
- když už se ti mamlasové odhodlali dát do windows nativní podporu iso tak proč sakra neudělají svoji aplikaci, která je bude taky umět vytvářet???
- co třeba když vypálit iso soubor pomocí windows a nastavit rychlost vypalování. Proč to tam sakra není????
- Co jako má bejt ta metroidní aplikace Hudba nebo ještě více zbastlený program Video
- Mohl by mi někdo vysvětlit proč ze začátku Windows Store nepodporoval vyhledávání.
- Co takhle se zamyslet nad nepropracovaností metra a jeho nespárování s desktopem
- Proč v ovládání hlasitosti není třeba jednoduchej program pro nastavení ekvalizéru
- Ať vrátí stíny oknům
- K čemu je mi debilní panel riboon či jak se to píše když si nemůžu kliknout na fotku a vidět její tagy dole v liště jako v sedmách
- Proč si nemůžu zvolit vlastní vzhled čehokoliv ve windows aspoň trochu více než teď. Vždyť já si nemůžu dát ani na pozadí metra ani vlastní tapetu!!
- Už jsem z toho zesláblý, ale pokračuju
- Proč když levým tlačítkem kliknu na Přístup k internetu(dole na liště) tak se mi zobrazí panel na kterým vlastně nic není. Bože
- Když kliknu pravým v metru a dám zobrazit aplikace, tak proč se zobrazuje takovej bordel. Větší ptákovinu udělat nemohli. Po nainstalování i 20 aplikací je to strašně nepřehledný. Kdyby tam dali seznam všech aplikací a po kliknutí na ni se ukázalo co obsahuje tak je to tisíckrát lepší
- Přijde vám logický cpát vypnutí systému do nastavení???
- Proč mi všude cpou obnovení systému, ale okno pro vytvoření bitovky jsem musel hledat kdobí jak dlouho
Konec

-- 4. 3. 2013 20:15 --

ješte něco:
- možnost si nastavit šířku metro aplikace zobrazované paralelně s desktopem. Ta pevná šířka je fakt ...
- Co takhle vytvořit nový tým složený hlavně z designérů se skušenostmi navrhnout systém zcela od znovu a pak postupně učit lidi, že tohle je to lepší. Lepení vosího hnízda nemůže trvat věčně. Vždyť oni už sami nevědí jak ten jejich bastl funguje.
--Mirek--
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod siddhi 4. 3. 2013 19:40

--Mirek-- píše:- Co takhle vytvořit nový tým složený hlavně z designérů se skušenostmi navrhnout systém zcela od znovu a pak postupně učit lidi, že tohle je to lepší. Lepení vosího hnízda nemůže trvat věčně. Vždyť oni už sami nevědí jak ten jejich bastl funguje.

Asi tak nějak. Současné windows se jen stále na sebe vrství jedna přes druhou a vzniká z toho čím dál větší paskvil. Příkladem budiž to, že i ve win7/8 člověk občas uvidí dialogové okno pocházející ještě z dob win98. Nebo třeba při spuštění obnovy systému se objeví při načítání designe použitý při startování Win Vista. Různých důkazů o vrstvení jedné verze přes druhou by se našlo spousta.
Podle mně by to chtělo začít hezky znovu a od začátku. Nebo alespoň prozatím, ať udělají win7, ale kompletně v prostředí klasických přehledných win98, bez sytých barviček, průhledností, zajíždění s kurzorem ke kraji obrazovky a já nevím jakých dalších hovadin, které jen obtěžují.
siddhi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Akly 4. 3. 2013 19:45

Hodně tu už toho bylo napsáno a s většinou se dá souhlasit. Rád bych jen doplnil za mě: Při instalaci si vybírat součásti k instalaci, něco jak bylo kdysi na 95/98, ceny SSD sice stále klesají, ale zaplácnoust si tolik místa jen systémem, když většinu z toho člověk nevyužije je podle mě hloupost. Prostě dát do instalace výběr "klasická instalace" - ta by vypadala stejně pro ty co to nechcou řešit a "uživatelská instalace" a přidat tam nějaké tweaky jak bylo kdysi v geniálním n/vLite.
S tím trochu souvisí aktualizace - byl bych neskutečně rád, kdyby po sobě uklízely bordel a aby se nehromadily a nezabíraly zbytečně místo. To pokládám za velký fail.
Pak se přidám ještě k lidem, kteří by rádi měli vypínatelné metro. Nebo alespoň tu kra*inu na pravé straně, která se objeví vždy když si chci jen posuvníkem posunout dokument!
Akly
Junior

Odeslat příspěvekod Noxik 4. 3. 2013 19:47

1. Nefragmentujici souborovy system
2. Rozhrani pro update programu tretich stran
3. Mod udrzby - vycisteni disku, defragmentace, antivirova kontrola, pote vypnuti
4. Windows update by mohl konecne pochopit, ze PC kazdy den rano zapnu a odpoledne vypnu, cili neni treba me neustale upozornovat na nutnost restartu kvuli aktualizacim
5. Konecne se rozhodnout, zda to budou omalovanky pro BFU nebo OS pro praci
6. Pravidelne vydavani Service Packu, kdo ma po reinstalaci honit nekolikalete updaty?
7. Snaha setrit mistem na disku, zvlaste na SSD je to problem
8. Export/Import ruznych nastaveni
9. Prubezne doplnovani novych ovladacu do Windows Update, jsou tam beznadejne zastarale kousky
10. A hlavne a predevsim snaha chovat se k uzivateli jako k zakaznikovi, ne jako k tomu blbovi, co vyhodil penize za nedodelany kram, ktery se ho snazi buzerovat a nutit delat veci slozite.
Noxik
Junior

Odeslat příspěvekod medwjett 4. 3. 2013 19:55

mě nechybí nic,naopak mám pocit že je toho ve windowsech zbytečně moc,půlku těch jejich kokotin bych smazal,nákej mesenger,prohnilej explorer,bych chtěl nějak ty winy osekat na minimum
medwjett
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polohy 4. 3. 2013 20:01

Instalace programů: to ale asi vyžaduje i spolupráci s tvůrci softwaru - intalace všech souborů do jedné složky, žádné dočasné soubory, odinstalátor, který smaže opravdu vše. Dále něco jako uzamčení kořenové složky windows hned po instalaci, aby nebobtnala.

Swap: V dnešní době obrovského množství paměti přesunout pagefile do paměti (abych nemusel používat sw 3 stran)

Integrovaný firewall na způsob COMODO: zeptá se zda povolit takovou či onakou komunikaci.

WIndows media player: integrovaný Last.fm scrobbler, lyrics plugin a alespoň základní práce s titulky.

Systém: možnost odinstalovat jakoukoli jeho součást.

Správce úloh: Toto je spíše hudba budoucnosti, uvedu příklad. Mám 8-jádrový procesor v PC. Spustím jej, po přihlášení si pustím správce úloh a všechny sys. procesy, firewall, antivir atd. dám na jedno konkrétní jádro. Takže pak budu mít 7 jader, kde můžu pouštět pro mě důležité aplikace v reálném čase (na jádře nepoběží vůbec nic jiného) a v nedotknutelném paměťovém prostoru. Pokud se mi aplikace nějak hodně zasekne, jednoduše vypnu jádra na kterých běží a za chvíli je pustím znova. Takto by šla zvýšit ochrana před viry - pustím na jednom jádře třeba firefox a nastavím, aby jakýkoli proces, který se díky němu spustí běžel na tomto jádře. Pokud se objeví virus, prostě jádro vypnu a je klid.

Správa už. práv: Nějaký přehlednější a jednotný frontend pro gpedit, control userpasswords, etc ....

Internet explorer: Konečně udělat download manažer, něco jako downthemall.
polohy
Junior

Odeslat příspěvekod --Mirek-- 4. 3. 2013 20:14

medwjett píše:mě nechybí nic,naopak mám pocit že je toho ve windowsech zbytečně moc,půlku těch jejich kokotin bych smazal,nákej mesenger,prohnilej explorer,bych chtěl nějak ty winy osekat na minimum

?????????????????????????? AHA
Co ti dneska kdo udělal?
--Mirek--
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pavelka IT amater 4. 3. 2013 20:21

Co mi chybí ve Windows ? :hm Budu odpovídat k XP-éčku, ale je to platné i ve vztahu k novým Windows. Tak především zásadní věc, kterou by uživatele opravdu ocenili je spolehlivost, stabilita a když už k potížím dojde inteligentní samooprava operačního systému ! :idea:

Ne že budu odkázaný na celodenní bádání, co se systémem je, stahování nějakých fix it berliček. Jsou případy pádů, kdy ani bod obnovy někdy nepomůže vyřešit rekonstrukci systému do původního stavu a tak někdy nezbývá než zdlouhavá přeinstalace celého systému. Jsou lidi, které počítačům obecně do hloubky nerozumí a jsou jen typičtí uživatelé. Microsoft by se mě snažit o inteligentní Windows, který nabídne uživateli bleskovou opravu jedním klikem a pohlídá, zda oprava proběhla úspěšně ! Dávat odkaz nějaké mamině nebo babičce, aby problém proč Windows nejde, řešily přes znalostní databázi je k smíchu. Každý není ajťák nebo nadšenec do počítačů. To je jako, kdybyste zákazníkovi k novému autu dávali servisní manuál o tisících stránkách, jak co opravit, když auto nepojede. Někdo by namítl, že od toho je servis, ale to je hloupé tvrzení ! Pokud do počítače neuhodí blesk, nebo nespadne vám ze stolu a mechanicky se nepoškodí, v 90% je příčinou nějaká softwarová blbina a inteligentní počítače budoucnosti by měly být stabilní a samoopravitelné, ať už chybou uživatele, chybou v software nebo přispěním nějakého záškodníka (viru).
Pavelka IT amater
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod riman 4. 3. 2013 20:22

polohy píše:Správce úloh: Toto je spíše hudba budoucnosti, uvedu příklad. Mám 8-jádrový procesor v PC. Spustím jej, po přihlášení si pustím správce úloh a všechny sys. procesy, firewall, antivir atd. dám na jedno konkrétní jádro. Takže pak budu mít 7 jader, kde můžu pouštět pro mě důležité aplikace v reálném čase (na jádře nepoběží vůbec nic jiného) a v nedotknutelném paměťovém prostoru. Pokud se mi aplikace nějak hodně zasekne, jednoduše vypnu jádra na kterých běží a za chvíli je pustím znova. Takto by šla zvýšit ochrana před viry - pustím na jednom jádře třeba firefox a nastavím, aby jakýkoli proces, který se díky němu spustí běžel na tomto jádře. Pokud se objeví virus, prostě jádro vypnu a je klid.

Spřažení procesu s jádrem samozřejmě Windows umějí, jenom mám pocit, že to nastavení platí jen do doby, než se systém vypne. Určitě to dnes nejde přiřazovat hromadně, což by popisovaný způsob využití vyžadoval (stačí, když se podívám, kolik procesů mi aktuálně běží, desítky a desítky...) Každopádně se obávám, že ve většině případů bude spřažení procesů s konkrétním jádrem spíš kontraproduktivní, všechny ty vychytávky v procesoru na zahřívání, úsporu spotřeby apod vezmou za své.
riman
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka