Lenovo G580 - Aktualizace na WIN 8.1?

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 8

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Vahač.X 20. 6. 2014 22:28

Zdravím,

mám dotaz k aktualizaci WIN 8. Vlastním NB Lenovo G580 (i5, 6GB RAM, 1TB HDD) s nainstalovanými WIN8 - 64bit ("z výroby"), od vydání update na WIN 8.1 se mi neustále nabízí možnost této aktualizace zdarma. Díval jsem se do storu - velikost je 3,62 GB, takže budu muset vymyslet kde a jak to vůbec stáhnout, nevím jestli mi nějaká veřejná WiFi vůbec "dovolí" takový objem dat - ale snad to nějak vyřeším (doma bych měl dobu na stažení za ideálních podmínek cca 38 hodin :-) - jo internet v Čechách je super :-) ).

Můj dotaz je zda tuto aktualizaci ze store udělat či ne? Podotýkám, že chci udělat "aktualizaci" a ne novou instalaci celých WIN.

V případě, že ano, je třeba předem hledat případné ovladače přímo od Lenovo, nebo lze předpokládat, že ovladače pro Win8 (které mám v případě potřeby na zvláštním oddílu disku) budou fungovat? Nebo lze případně chybějící ovladače aktualizovat až po upgrade na 8.1?

Jsou nějaká rizika této aktualizace? Nemám žádné medium s WIN8 - byly v tom NTB prostě nainstalované - ale Lenovo má funkci "One key recovery" - předpokládám, že v případě krize nejvyšší bych se touto funkcí dokázal vrátit do stavu, v jaké jsem NTB koupil (takže ani problém při reinstalaci na WIN 8.1 by nebyl neřešitelný, pouze bych přišel o všechny nainstalované programy - data si určitě zazálohuji).

Jestli mi můžete poradit - nejlépe vlastníci stejného NB - pokud možno bez impertinentních poznámek, budu Vám vděčný. Nejsem úplný "lama" co se týká PC, ale s WIN8 jsem se prostě nějak nesžil.... snad se to časem změní (pozn. na stránkách "Lenovo support" jsou pro tento typ NTB i ovladače pro WIN 8.1. - takže si dovolím předpokládat, že by tam instalace 8.1 měla být možná???).

Pozn. pro rejpaly - na "Poradně" jsem hledal a našel několik threadů ale odpověď, která by mně uspokojila jsem nenašel, na fóru jsem pročetl několik threadů - včetně FAQ - (všech 797 fakt nezvládnu), ale taky bez odpovědi..., resp. třeba thread s názvem "Zničení notebooku Lenovo instalací Windows 8.1" mně trochu děsí, ale po jeho přečtení - objevuje se tam např. věta "Stejně tak třeba Lenovo G570 (update z Win 7 na Win 8 a následně aktualizace na 8.1), nebo na G580 (továrně Win 8, aktualizace na 8.1 naprosto korektní)" to vypadá úplně jinak...)

Předem díky za konstruktivní informace.
Aktuálně LG G2 a S GS3 ... ale začínal jsem už s Motorolou 160 :-)
Vahač.X
Junior

Odeslat příspěvekod Bespi_ 20. 6. 2014 23:34

Podle toho co pises jsi BFU. Reseni tveho problemu je pouze predat to nekomu schopnejsimu on si s tim poradi, nainstaluje ovladace a odinstaluje pred instalaci upgrade bordel ze systemu.

Nejlepsi je vzit instalacku Win 8.1 a provest upgrade z instalacniho media, pokud tedy trvas na tom ze nesmi jit o reinstalaci OS (pozor na to ze bordel v OS muze zpusobit ze se upgrade nepodari, bordel do systemu casto zanasi i vyrobci HW). To co se stahuje ze storu je plnohodnotna instalacka Win 8.1, akorat se po instalaci sama smaze.
Bespi_
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 21. 6. 2014 03:39

Zrovna dnes jsem tento notebook měl pod rukama, jen v nějaké nižší konfiguraci s 4 GiB RAM a 500 GB HDD, a bez problému.

Samozřejmě je nutností záloha a odinstalace nízkoúrovňového SW před spuštěním upgrade. A po upgrade udělat aktualizaci ovladačů určených pro nový systém.
Bari007
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nuvi_joe 21. 6. 2014 08:13

Upgrade jsem nedávno dělal a bez potíží naběhly W8.1.
Můj postup:
1. nechat aktualizovat stávající systém 8.0 - trpělivost(!)
2. odinstalovat bloatware od Lenova
3. ve Storu najít aktualizaci W8.1
4. spustit ji - opět se obrnit trpělivostí!
5. nechat stáhnout aktualizace pro W8.1 včetně "jarního balíčku"
6. zkontrolovat ve Správci zařízení, zda nechybí nějaký ovladač
7. po doplnění ovladačů vesele používat Windows 8.1
8. pomocí funkce Vyčištění disku se zbavit zbytků po všech upgradech
9. po vyzkoušení vytvořit zálohu systému pomocí Lenovo Recovery System
10. pro klid duše se pokusit stáhnout instalační sadu Windows 8.1

Předpokladem je rychlé a spolehlivé připojení k internetu a spousta volného času (cca tři odpoledne). Stahovaných dat je v součtu mnohém víc než 4GB! Postup ke stažení instalačního disku Windows 8.1 formátu iso je zde:
http://www.caxmix.cz/2014/02/17/poradna ... i-systemu/
nebo zde:
http://diit.cz/clanek/stazeni-instalacky-windows-8-1
a jinde...
nuvi_joe
Junior

Odeslat příspěvekod Vahač.X 21. 6. 2014 15:37

Bespi_ píše:Podle toho co pises jsi BFU.


Děkuji Ti za komplexní hodnocení mé osobnosti a mých schopností. Nevíš o mně nic, ale okamžitě mně dokážeš zařadit – obdivuhodné. Já Tě neznám a neodvažuji se takových jednoznačných soudů, ale možná kdybys měl půlku mých zkušeností v oblasti IT, tak bys nejdříve uvažoval a pak vynášel rozsudky :hm
Ano nejlepší je vzít instalačku, kterou nemám… A pokud ji mám stahovat, tak moc nevidím rozdíl mezi tím ji stáhnout, vypálit a instalovat a nebo nechat systém, ať si to udělá sám… bez vypalování?

Děkuji Ti za Tvé VELMI ZASVĚCNÉ rady…

===================================================

to Bari007
díky za osobní zkušenost – to je to co jsem potřeboval. Co si mám představit pod „nízkoúrovňovým SW“? Napadá mně CCLeaner – ale ten jsem odinstaloval už dávno, mimo to mám antivir + firewall… ale ty tam snad mohou zůstat? A pak pár věcí, které byly předinstalované od Lenova „z výroby“, ale u těch si nejsem jistý co je k užitku a co dát pryč.

to nuvi_joe
i Tobě díky za rady. Musím nějak vyřešit to připojení k netu, protože momentálně mám k dispozici pouze cca 200 kbps a to by nebyly 3 odpoledne ale tak týden dnem i nocí :lol:
Jen ten postup z těch odkazů asi nepoužiju – mám legální WIN8, které byly na NTB předinstalovány, ale nemám k dispozici ten „Product key“ na WIN8 a už vůbec ne na WIN8.1, které v době, kdy jsem NTB kupoval ještě vůbec neexistovaly.
Aktuálně LG G2 a S GS3 ... ale začínal jsem už s Motorolou 160 :-)
Vahač.X
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 21. 6. 2014 16:35

Pokud to není nezbytně nutné (ukončení podpory), doporučuji neaktualizovat. Jinak tě čeká více starostí, než užitku.

Vypnutí upozornění na update:
  1. Odinstaluj KB2871389.
  2. Vytvoř v registru v klíči HKLM\Software\Policies\Microsoft\WindowsStore proměnnou DisableOSUpgrade typu DWORD, a nastav ji hodnotu 1.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nuvi_joe 21. 6. 2014 19:22

Aktualizace je vhodná, protože W8.1 s jarním upgradem je uživateli blíž s ohledem na jednodušší ovládání myší a klávesnicí.

Bohužel Microsoft předpokládá, že každý uživatel má rychlé připojení k webu... A nemyslí na ty, co tuto možnost nemají. Takto pojaté update (i když je zdarma) je poťouchlá pomsta uživatelům! I když Microsoft zaručuje úplně automatický průběh této operace. Člověk nikdy neví, co se může stát...

Můj popis update je pro naprosto legálního vlastníka Windows 8.0. Získání aktuálního Product Key umí na př. http://www.nirsoft.net/utils/product_cd_key_viewer.html

Tento product Key je nutný jen pro stažení instalačního disku Windows 8.1 podle postupu, který jsem naznačil v minulém příspěvku.
Když se dělá obnova z Lenovo Recovery System, není jeho znalost potřebná. Ani když se instaluje s DVD iso - Product Key je v UEFI (BIOS) a během instalace se nemusí zadávat.
nuvi_joe
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 21. 6. 2014 19:33

Za chvíli je tu další update a martyrium bude podstupovat zvonu. Windows 8 mají podporu do 11/2015 (pokud nebude prodloužena), takže není důvod se plašit.

Pokud nepoužívá Metro, updaty mu v podstatě nic užitečného nepřinesou. Pro desktop má význam snad je možnost přímého bootu na plochu.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vahač.X 22. 6. 2014 00:26

nuvi_joe píše:Bohužel Microsoft předpokládá, že každý uživatel má rychlé připojení k webu... A nemyslí na ty, co tuto možnost nemají.

Můj popis update je pro naprosto legálního vlastníka Windows 8.0.

Tento product Key je nutný jen pro stažení instalačního disku Windows 8.1 podle postupu, který jsem naznačil v minulém příspěvku.


Jojo, microsoft je v "emerice" a my tady v ČR ... a naše možnosti připojení k netu jsou ... slušně řečeno smutné (slušné jsou snad jen ve velkých městech, ale to není můj případ).

Tvůj popis update z prvního příspěvku beru - tedy body 1-9, nejistý jsem pouze v bodu 10, ale ten se dá případně vynechat.

V případě, že by to bylo nutné, tak se vydám i do bodu 10, ale to zatím počká.

Ostatně ani na ten update nijak nespěchám - nejdřív musím vyřešit ten internet.

-- 22. 6. 2014 01:32 --

r34ktor píše:Pokud to není nezbytně nutné (ukončení podpory), doporučuji neaktualizovat. Jinak tě čeká více starostí, než užitku.


Lze nějak specifikovat ty starosti? A je řeč o konkrétním notebooku, o značce nebo obecně?
Aktuálně LG G2 a S GS3 ... ale začínal jsem už s Motorolou 160 :-)
Vahač.X
Junior

Odeslat příspěvekod nuvi_joe 22. 6. 2014 08:33

U Windows 8.0 platí "Těžko na cvičišti - lehko na bojišti". Upgrady nejsou určeny pro počítačové laiky. Celé to je postaveno na hlavu: systém umožní na př. vytvoření bitové kopie, ale neumožní jednoduchý vstup do nouzového režimu (F8) během startu systému. Je nutno udělat buďto bootovací USB flash disk, nebo upravit systém příslušným příkazem.
Jednodušší je u G580 využít vestavěné funkce Recovery... Má pro to hardwarové tlačítko.
Podivným chytákem je řetězení záplat. Příklad: Stáhnou se záplaty, následuje restart, a na displeji ubíhají nějaká podivná "procenta".
Po restartu se systém dožaduje dalších záplat...
Kdo má nastavené automatické aktualizace může strávit hodně času u obrazovky "Nevypínejte počítač". Záplaty se tahají z webu dlouho a potom se ještě zdlouhavěji instalují metodou per partes. A ještě déle potom trvá čištění disku...
Život s Windows 8.x není procházka růžovým sadem.
nuvi_joe
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 22. 6. 2014 11:41

Vahač.X píše:Lze nějak specifikovat ty starosti?

Před updatem je třeba aktualizovat BIOS a všechny ovladače na verze kompatibilní s W8.1. Antivir a firewall jsou příkladem nízkoúrovňových aplikací. Ty musí být v kompatibilní verzi také.

Občas se stane, že updade z nějakého důvodu neproběhne korektně. Důrazně tedy doporučuji udělat image celého disku v současném stavu, aby byl v případě nutnosti možný bezproblémový návrat.

Také je třeba vzít do úvahy, že v srpnu/září přijde další velký update o velikosti cca 3GB. Tudíž by nebylo od věci pár měsíců posečkat.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nuvi_joe 22. 6. 2014 16:44

Technická poznámka:
Protože notebook Lenovo G580 obsahuje OEM instalaci Windows 8.0, nelze pomocí jeho Product Key stáhnout instalační obraz ISO z webu Microsoftu.
nuvi_joe
Junior

Odeslat příspěvekod Bespi_ 22. 6. 2014 17:46

Vahač.X píše:
Bespi_ píše:Podle toho co pises jsi BFU.


Děkuji Ti za komplexní hodnocení mé osobnosti a mých schopností. Nevíš o mně nic, ale okamžitě mně dokážeš zařadit – obdivuhodné. Já Tě neznám a neodvažuji se takových jednoznačných soudů, ale možná kdybys měl půlku mých zkušeností v oblasti IT, tak bys nejdříve uvažoval a pak vynášel rozsudky :hm
Ano nejlepší je vzít instalačku, kterou nemám… A pokud ji mám stahovat, tak moc nevidím rozdíl mezi tím ji stáhnout, vypálit a instalovat a nebo nechat systém, ať si to udělá sám… bez vypalování?

Děkuji Ti za Tvé VELMI ZASVĚCNÉ rady…


Vzhledem k tomu co jsi napsal jsi se sam do te kategorie zaradil.
Podle "Ano nejlepší je vzít instalačku, kterou nemám… A pokud ji mám stahovat, tak moc nevidím rozdíl mezi tím ji stáhnout, vypálit a instalovat a nebo nechat systém, ať si to udělá sám… bez vypalování?" podle tvrzeni ze nevidis rozdil jsi opet potvrdil ze jsi BFU. Rozdil je ze kdyz se vyskytnou problemy, tak se to da snadneji resit.

PS: Profesional by se pripravil na scenar novou plnohodnotnou instalaci a pokud by byl liny tak zkusi ten upgrade. Pokud neni tak provede novou instalaci. Bezduvodne to opravdu neni.

PS 2: Pokud pristi velky update bude udelan podobnou formou jako Win 8.1 o cemz se uz mluvi ze ano, tak te tenhle proces za par mesicu ceka znovu s Win 8.2 .
Bespi_
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků