Instalave Windows8 na novy disk

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 8

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod dockalacek 13. 11. 2014 17:41

Aha, dík moc, Petře. Koukám, že ona ta instalace triviální nebude. Kdyby měl někdo odvahu a chuť udělat fóru pokusného králíka a zkusit na svém notebooku s již zakoupenými W8 čistou instalaci Windows, s rizikem, že si rozkaká systém nebo že to nepůjde aktivovat, byl bych mu (a myslím, že nejen já) velmi vděčný.

Jde mi o to, aby se ukázala pravda. Tyhle dotazy se tady poslední dobou dost množí a mnohým by to pomohlo. Čili:

1) Typ notebooku
2) Předinstalovaný systém
3) Zdroj instalace (stránky MS, Uloz.to, torrent, OEM verze půjčená od kamaráda. Žádné odkazy, prosím!)
4) Přesný postup, co bylo děláno, co se dělo
5) Skončilo to úspěchem?
Jsem propiskovej magor:-) Fantastic Four - já, Shitman, KineCZek a soap mactravish:-) Už mám Be Quiet PP11 300W:-) Chceš mít mysl veselou? Snídej housku s nutellou! Nepiji, nekouřím, jsem hebký, přítulný a v nouzi mě lze použít jako mop:-)
dockalacek
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod AvAxxx 13. 11. 2014 21:13

To: dockalacek + forum

add 1) Typ zarizeni neni podstatny NB/PC. Primarne je nutne rozlisovat zda se jedna o zarizeni velkeho vyrobce HP, DELL, Lenovo, ... nebo v pripade PC o skladacku.
add 2) Ano je treba mit overeno jaka verze systemu je instalovana, ale nezalezi na jazyku ani zda se jedna o x86/x64.
add 3) Je treba jasne definovat jak identifikovat zpravny zdroj. Pokud neni zdroj oficialni, lepe receno legalni, muzeme maximalne naznacovat napr. HASHem pouziteho ISO souboru. Warez by se tu urcite nesetkal s pochvalou.
add 4) Postupu je online dost, ale neni problem udelat dalsi :twisted:
add 5) Tohle mi prijde jak od Jana Nerudy ;-)

Doplneni
1. Postup se bude tykat jen legalne licencovanych zarizeni W8/8.1 bez pouziti cracku/patchu/KMS atd.
2. Zobecneni postupu je cesta k uspechu. A kdo se chce pustit do reinstalace OS by uz mel o pocitacich neco vedet. Resit otazku jak se v jeho zarizeni leze do BIOSu by nemelo byt reseno!
3. Pokud je zarizeni od vyroby vybaveno restoracnim oddilem (coz pokud nejsou dodana jina media je povinnosti vyrobce) provedte zalohu. Bude se hodit minimalne pri prodeji, nebo treba pri reseni pripadnych problemu (reklamace)
4. Dobra podpora produktu ze strany vyrobce je klicova. Support web s ovladaci by mel byt proveren pred cistou reinstalaci (drivery, nastaveni BIOSu, etc.)

Mam ted pod rukou par desitek zarizeni takze neco zkusim
AvAxxx
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 14. 11. 2014 03:26

soban píše:Čisté soubory W8 /8.1 nejdou stáhnout z internetu! Sám jsem to skoušel abych měl zálohu W8 bez programů od HP.

Nevím kde jsi hledal, ale hledal jsi asi hodně špatně. Válí se toho na netu tuny, stačí nebejt línej a ohlídat si MD5 checksum.

soban píše:Já jsem si teď stáhnul W8.1 (na NT mám oficiálně od výroby W8 s upgrade na 8.1).

Pro jistotu jsem si zjistil klíč z biosu instalovat jsem to zatím neskoušel.

Ale podle selského rozumu i www stránek co tu dávaly odkazy tak po nabotování toho DVD by si to mělo samo načíst klíč pokud použiješ uefi a pokud náhodou ne tak použiješ univerzální klíč podle verze w a po nainstalování změníš na ten co máš v biosu a provedeš aktivaci.

Aspoň takto jsem to pochopil, zatím to nemám vyskoušené protože dříve mi W8 nešlo stáhnout protože to chtělo klíč před stažením a ty univerzální to sežralo ale SW nezačal stahovat a s tím z BIOSu to napsalo neplatný klíč.

Nelze instalovat W8.1 na NTB, v jehož BIOSu je licenční klíč pro W8 !! Takovýto pokus instalace licenční klíč z BIOSu NEPŘIJME. Samozřejmě, existuje workaround, ale pokud to chceš mít by-the-book, tak toto rozhodně není správná cesta. Je nutno nainstalovat W8 a pak regulérně updatovat přes Windows Store na Windows 8.1 ... :roll:
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod kapitan_marciano 14. 11. 2014 09:20

dockalacek píše:Aha, dík moc, Petře. Koukám, že ona ta instalace triviální nebude. Kdyby měl někdo odvahu a chuť udělat fóru pokusného králíka a zkusit na svém notebooku s již zakoupenými W8 čistou instalaci Windows, s rizikem, že si rozkaká systém nebo že to nepůjde aktivovat, byl bych mu (a myslím, že nejen já) velmi vděčný.

Jde mi o to, aby se ukázala pravda. Tyhle dotazy se tady poslední dobou dost množí a mnohým by to pomohlo. Čili:

1) Typ notebooku
2) Předinstalovaný systém
3) Zdroj instalace (stránky MS, Uloz.to, torrent, OEM verze půjčená od kamaráda. Žádné odkazy, prosím!)
4) Přesný postup, co bylo děláno, co se dělo
5) Skončilo to úspěchem?

Vždyť už jsem to tu psal několikrát, i jsem to na několika noteboocích vyzkoušel :-) Svůj klíč z BIOS výtahneš přes pkeyui a pomocí něj aktivuješ dodatečně v nastavení - pro instalaci použiješ generic klíč. Mluvím o čisté instalaci namísto recovery (která stejně většinou po výměně HDD nefunguje). Samozřejmě je nutné pohlídat si verzi - Core/Pro.

Generic klíče např. zde: http://dellwindowsreinstallationguide.c ... key-notes/

pkeyui: http://www.chip.de/downloads/Windows-Pr ... 63752.html
kapitan_marciano
Junior

Odeslat příspěvekod dockalacek 14. 11. 2014 10:57

Mně to vysvětlovat nemusíš, já jakousi povědomost mám, i když třeba nepůjdu úplně tou nejefektivnější cestou. Tady jde o to, že už je tohle několikátý dotaz, pane kapitáne i AvAxxi. Takže i přes vaše dobře strukturované rady stále čistá instalace Windows činí některým lidem potíže, toť vše..

-- 14. 11. 2014 10:10 --

AvAxxx píše:To: dockalacek + forum
add 3) Je treba jasne definovat jak identifikovat zpravny zdroj. Pokud neni zdroj oficialni, lepe receno legalni, muzeme maximalne naznacovat napr. HASHem pouziteho ISO souboru. Warez by se tu urcite nesetkal s pochvalou.

OK, budeme uvádět v případě ne úplně košér zdrojů jen HASH. Každopádně už předem díky.
Jsem propiskovej magor:-) Fantastic Four - já, Shitman, KineCZek a soap mactravish:-) Už mám Be Quiet PP11 300W:-) Chceš mít mysl veselou? Snídej housku s nutellou! Nepiji, nekouřím, jsem hebký, přítulný a v nouzi mě lze použít jako mop:-)
dockalacek
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod soban 14. 11. 2014 15:15

milsimr píše:Nelze instalovat W8.1 na NTB, v jehož BIOSu je licenční klíč pro W8 !! Takovýto pokus instalace licenční klíč z BIOSu NEPŘIJME. Samozřejmě, existuje workaround, ale pokud to chceš mít by-the-book, tak toto rozhodně není správná cesta. Je nutno nainstalovat W8 a pak regulérně updatovat přes Windows Store na Windows 8.1 ... :roll:

Právě že u tohoto ISA z stránek M$ by to mělo jít protože iso W8 ze stránek zmizelo (prostě už iso w8 nestáhneš předtím vím že to nešlo musely se nainstalovat W8 a pak upgrade W8.1).

Samozřejmě není problém někde ukradnout W8 ovšem to jsem tehdy nechtěl a oficiálně W8 se nedařilo stáhnout! Proto jsem se tehdá na to vykašlal!

Návod co tu dával jak použít klíč z W8 tak tam bylo že stahoval W8.1 použil ten generalní klíč a po nainstalování tam vložil ten klíč z W8 a aktivoval bez nějakých kliček takže by to mělo jít. (Ještě jsem to neskoušel).

Viz: Installation of Windows 8.1 with a Windows 8.0 Product Key Notes

Kde se píše:

Installation of Windows 8.1 with a Windows 8.0 Product Key Notes

One of the worst mistakes Microsoft made with the Windows 8.1 update was having Windows 8.1 installation media reject Windows 8.0 product keys and vice versa.

Update 08/11/2014 This is now rectified with the new Windows 8.1 with Update 1 Downloader which allows selection or architecture, Windows 8.1 version and language.

Takže teď už by W8.1 měly brát klíč z W8 :-)
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod AvAxxx 14. 11. 2014 15:47

Postup provedeni ciste Instalace Windows 8.1 na hardware s OEM licenci v BIOSu

:idea: Priprava

Pouzity hadware
Kód: Vybrat vše
Product name: Lenovo M93p Tiny
Machine type: 10AA

http://support.lenovo.com/us/en/documents/pd027573

Licence Windows
Dle COA stitku Windows 8 Pro
http://www.screencourier.com/image/40E46D49ECC3FD32txfo2q5fgp

Pouzite instalacni zdroje
Neverejny zdroj: MSDN (MicroSoft Developer Network)
ISO obsahuje Windows 8.1 x64 EN, Windows 8.1 Pro x64 EN, Windows 8.1 x64 EN (Single Language)
file: en_windows_8_1_x64_dvd_2707217.iso
sha1: bc2f7ff5c91c9f0f8676e39e703085c65072139b

ISO obsahuje Windows 8.1 x64 CZ, Windows 8.1 Pro x64 CZ, Windows 8.1 x64 CZ (Single Language)
file: cs_windows_8_1_x64_dvd_2707395.iso
sha1: fd12170b15be32b90bbe7a777f93635e2715ecc9

*) jedna se o starsi obrazy DVD, nove jsem nestahoval. Pokud jsem se dival na MSDN dobre, jsou tam aktualizovane verze (build je ale stejny).

Verejny zdroj: web Microsoft
http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/create-reset-refresh-media

Create Media >> mediacreationtool.exe

Konfigurace vyberu pro stazeni: http://www.screencourier.com/image/40E46D49ECC3FD32t3esp0a5ax

Kryptovana data:

file: 9600.17053.winblue_refresh.140923-1144_x64fre_client_Professional_cs-cz-IR4_CPRA_X64FRER_CS-CZ_ESD.esd   
sha1: f5f65c857995ccbcbaba3ff693bbbf9491b469ec

Vysledne ISO

ISO obsahuje pouze Windows 8.1 Pro x64 CZ
file: Windows-8.1-pro-cz-x64.iso
sha1: 7a0f7262db91ba54b215413d5d8b22de173c31a9

Priprava flash disku

Pouzity software: Rufus
http://rufus.akeo.ie/

Nastaveni s vyberem ISO souboru, ktery se ma na disk umistit
http://www.screencourier.com/image/40E46D49ECC3FD32ymceoi2r6s

:!: Specialni software :!:
pkeyui (Windows Product Key Viewer)
http://www.chip.de/downloads/Windows-Product-Key-Viewer_58663752.html

:idea: Nastaveni BIOSu
Hodnoty a postupy se mohou lisit v souvislosti s vyrobcem, ale dle mych zkusenosti je neco podobneho u vsech W8 certifikovanych zarizeni. Klicove je UEFI

V BIOSu pouziteho zarizeni se nachazi volba, ktera nastavi hodnoty tak, aby byl cely system dle certifikace MS. Pokud by byly nastaveni v rozporu s pozadavky MS nebude mozne Windows aktivovat (UEFI, Secure Boot, ...).

http://www.screencourier.com/image/40E46D49ECC3FD325ow09v2oio

:idea: Instalace MSDN verze EN
*) nemel jsem cas delat CZ flashku
1. Boot z flash disku
2. Po zakladnich krocich SETUP potrebuje zadat klic:

Windows 8               = Core
Windows 8 N (bez WMP)   = CoreN
Windows 8 Pro           = Professional
Windows 8 Pro (bez WMP) = ProfessionalN

Klice jsou spolecne pro vsechny jazyky i bitove verze x86/x64
Core               = 334NH-RXG76-64THK-C7CKG-D3VPT
CoreN              = 6NPQ8-PK64X-W4WMM-MF84V-RGB89
Professional       = XHQ8N-C3MCJ-RQXB6-WCHYG-C9WKB
ProfessionalN      = JRBBN-4Q997-H4RM2-H3B7W-Q68KC

**) Tyto klice slouzi jen pro instalaci a neni mozne je aktivovat

Pouzit klic Professional = XHQ8N-C3MCJ-RQXB6-WCHYG-C9WKB

3. SETUP klic akceptuje a pokracuje
4. Instalace dokoncena - jsme na plose

Overeni stavu aktivace

1. Windows neni aktivovan
http://www.screencourier.com/image/40E46D49ECC3FD326k537xib5b

2. Spusteni pkeyui (Windows Product Key Viewer) - ve vychozim stavu je nacten klic pouzity pro instalaci XHQ8N-C3MCJ-RQXB6-WCHYG-C9WKB
http://www.screencourier.com/image/40E46D49ECC3FD32b9ljtp34yj

3. Je nutno zatrhnout volbu MSDM KEY - zobrazi se klic ulozeny v BIOSu - v ukazce konci TMQH2
http://www.screencourier.com/image/40E46D49ECC3FD32cfe852lqma

4. V okne system vyberte Aktivovat
http://www.screencourier.com/image/40E46D49ECC3FD32mh07c8aa1o

5. Nyni vidite aktulani pouzity klic - konci C9WKB a moznost zadat novy
http://www.screencourier.com/image/40E46D49ECC3FD325w74naaols

6. Jako novy klic zadame ten co vycetl pkeyui (Windows Product Key Viewer) - v ukazce konci TMQH2
http://www.screencourier.com/image/40E46D49ECC3FD321h3dsske7w

7. Pro aktivaci je nutne pripojeni k Internetu - aktivace se zdarila
http://www.screencourier.com/image/40E46D49ECC3FD3293mck4vqf0

Doslo ke zmene Product ID
http://www.screencourier.com/image/40E46D49ECC3FD32zzttsdhc3r

Jeste male overeni
http://www.screencourier.com/image/40E46D49ECC3FD32zxjvzrzlqf

:idea: Instalace web Microsoft - Windows-8.1-pro-cz-x64.iso

Setup je zde jiz modifikovan a sam si nacte behem instalace klic (BIOS). Behem instalace se na nej tedy nepta. Pokud je zarizeni pripojeno k internetu ihned se samo aktivuje. Mozno overit dle bodu 7 v predchozi casti.
AvAxxx
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 14. 11. 2014 16:17

soban píše:Právě že u tohoto ISA z stránek M$ by to mělo jít protože iso W8 ze stránek zmizelo (prostě už iso w8 nestáhneš předtím vím že to nešlo musely se nainstalovat W8 a pak upgrade W8.1).

Samozřejmě není problém někde ukradnout W8 ovšem to jsem tehdy nechtěl a oficiálně W8 se nedařilo stáhnout! Proto jsem se tehdá na to vykašlal!

Není krádež, když si pro svůj vlastní řádně zakoupený systém stáhneš - kdekoliv - instalační obraz DVD. Na W8 už opravdu "oficiálně" k dispozici *.iso z webu M$ není, NICMÉNĚ jsou k dispozici MD5 checksumy takových obrazů. Že si takový obraz stáhneš např. z ulož.to není krádež! (a nechme stranou debatu o tom, že kopírování ve své podstatě ani nemůže být krádež)

Aby nedošlo k nějakýmu omylu / nedorozumění / jiného druhu vadné komunikace; Nebavím o se o všelijakejch ultraimbasuprtruprhustokrutopřísnejch warez edicích, k nimž člověk nemá zakoupenou licensi a jsou aktivovány přes KMS aktivátory, nýbrž o naprosto čistém obrazu inst. média, který máš pro svou vlastní potřebu k řádně zakoupené licensi.

soban píše:Návod co tu dával jak použít klíč z W8 tak tam bylo že stahoval W8.1 použil ten generalní klíč a po nainstalování tam vložil ten klíč z W8 a aktivoval bez nějakých kliček takže by to mělo jít. (Ještě jsem to neskoušel).

Ano, i tento postup lze použít, již jsem několikrát úspěšně vyzkoušel, sic v jednom případě s tím bylo celkem dost sraní, protože klasický postup nefungoval a muselo se improvizovat. Proto jsem psal, že pro tento postup existuje funkční workaround, NICMÉNĚ to není "by-the-book" .. Nebo aspoň znám lidi, kteří jsou kvůli tomu schopni někoho ukamenovat. Proto - s dodatkem - píšu, že funkční a většinou nejméně bezproblémové řešení jest cestou skrze instalaci W8 a následně skrze update.

Kolega nade mnou to - snad - popsal celkem srozumitelně.
Naposledy upravil milsimr dne 15. 11. 2014 14:09, celkově upraveno 1
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod dockalacek 14. 11. 2014 16:41

AvAxxxovi patří veliký dík, skvělá práce. Co byste řekli tomu (a i AvAxxx sám), kdybych jeho poslední příspěvek nastavil jako DŮLEŽITÝ v této sekci a třeba i v sekci Notebooky? Myslím, že by to mnohým současným i budoucím uživatelům pomohlo, co vy na to? Přece jen je u W8/W8.1 jiný způsob aktivace, klíč je v BIOSu, zkrátka se to od předchozích verzí Windows (7, XP) liší.

Ještě mám jeden dotaz - když přeinstalovávám na NTB s Windows 8 W8 (nechci 8.1), můžu tu část s generickými klíči a extrakcí klíče z BIOSu vypustit? Nebo ještě srozumitelněji - AvAxxxem uvedený postup se týká, když chci na stroj s W8 dát 8.1. Pokud ale někdo chce používat systém původně dodaný s NTB, tam by měla (u stejných verzí) aktivace i zadání klíče proběhnout automaticky, čili žádná extrakce čísla, žádné generické klíče, je tak? Čili W8 :arrow: W8 nebo W8.1 :arrow: W8.1
dockalacek
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod AvAxxx 14. 11. 2014 18:37

... Co byste řekli tomu (a i AvAxxx sám), kdybych jeho poslední příspěvek nastavil jako DŮLEŽITÝ v této sekci a třeba i v sekci Notebooky ...

Navod vznikl, aby pomahal a dale se rozvijel - reference do sekci PC/NB by urcite mohla byt tim pravym krokem.

... když přeinstalovávám na NTB s Windows 8 W8 (nechci 8.1), můžu tu část s generickými klíči a extrakcí klíče z BIOSu vypustit? ...

OffTopic: IT me zivi takze to prosim berte jako profesne deformovany nazor

Priznam se, ze ciste Windows 8 jsem ignoroval podobne jako Visty. Osobne sice nevidim jediny rozumny duvod instalovat Windows 8, kdyz ho Microsoft nahradil Windows 8.1 a kvuli prechodu 8 > 8.1 absolvovat martyrium s updaty a MS shopy, ale dobra. Mohu pristi tyden provest test. Osobne jsem toho nazoru, ze nebude genericky klic potreba, ale kdyby byl tak tady je:

Windows 8     = FB4WR-32NVD-4RW79-XQFWH-CYQG3
Windows 8 Pro = XKY4K-2NRWR-8F6P2-448RF-CRYQH

MSDN ISO pujde urcite taky sehnat
file: cs_windows_8_x86_dvd_915447.iso
sha1: 09d965dd7463850236dc51e648300d09bebfa2d7

file: cs_windows_8_x64_dvd_915456.iso
sha1: ff807489c35e6d5c38466e743b548d1dc7d74594

file: en_windows_8_x86_dvd_915417.iso
sha1: 22d680ec53336bee8a5b276a972ceba104787f62

file: en_windows_8_x64_dvd_915440.iso
sha1: 1ce53ad5f60419cf04a715cf3233f247e48beec4
AvAxxx
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dockalacek 14. 11. 2014 18:52

Jasně, já jen ze zvědavosti, uznávám, že nemá logiku instalovat starší systém, ale spíš, kdyby se někdo ptal, tak aby byl návod kompletní. Testovat to nemusíš, za to to nestojí. Jen mě to zajímalo. Už tak jsi udělal víc než dost ;-)
dockalacek
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod soban 14. 11. 2014 20:21

Samozřejmě mohl jsem stáhnout iso W8 i jinde, ale nevíš co s tím kdo dělal, kdo u těch různých stahovačů jsou různé exe a různé breberky a něco stahovat a pak zjistit že nesedí kontrolní součet a stahovat jiné.....

Samozřejmě je jedno kde to iso seženeš pro instalaci pokud máš zakoupenou licenci tak to jasně není krádež (pokud použiješ správnou verzi co máš koupenou).

Prostě se mi nechtělo hledat iso mimo www M$ (samozřejmě bych to udělal kdyby mi to skolabovalo a já ho neměl.)
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 14. 11. 2014 21:29

ty seš taky breberka...

jsou minimálně tři renomovaný, byť ne oficiálně uznaný, místa, dýlující originální image VŠECH verzí VŠECH operačních systému od MS ve VŠECH dostupných jazykových mutacích...

včetně VŠEHO, co k takovýmu dýlování náleží...
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008

Odeslat příspěvekod soban 14. 11. 2014 23:49

O tom já nevím protože šunt programy od M$ nepoužívám jedině že mě donutí :-)

32b visty basic na PC pouze na hry jinak je tam linux, a na NT w8.1 64b pro autodiagnostiku, jinak je tam taky linux pro práci. :-)
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Předchozí stránka