Jak trvale odstranit Qwertz klávesnici

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 8

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod borekz 12. 6. 2015 20:36

Ahoj,

doposud jsem os Windows 95 až po Windows 7 používal dvě rozložení klávesnice, anglickou a českou qwerty. Nechci českou qwertz, neumím na ní psát. V Dosu a myslím, že v Linuxu se klávesnice přepínají dvěma zkratkami. Ve Windows je jen jedna zkratka, proto je důležité aby rozložení klávesnice byly pouze dvě.
Až do teď by mě nenapadlo, že s nečím takto jednoduchým může být problém. Ve Windows 8.1 jde odstranit a přidat klávesnice podobně jako ve starších verzích. Jenže to nefunguje. V ovládacích panelech mám pouze anglickou a českou qwerty. V okně přepínání rozložení se po nějaké době záhadně objeví české qwertz a navíc se samo nastavuje jako defaultní pro nové procesy, bez ohledu na to, co je defaultní v ovládacích panelech.
Zkusil jsem podle jisté diskuze přidat do registru IgnoreRemoteKeyboardLayout, i když nevím, jak to s problémem souvisí. Nepomohlo.
Podle jiné diskuze jsem zkusil přidat qwertz, odstranit všechna rozložení a přidat znovu. Na pár hodin to pomohlo. Pak se samo obnovilo qwertz rozložení. Zvláštní je, že když jsem nejrpve jen přidal a odstranil samotný qwertz, tak qwertz zůstal, ale zmizelo anglické rozložení. Takže v tom momentě v ovládácích panelech byla jedna česká a jedna anglická klávesnice, zatímco ve skutečnosti byly dvě české a žádná anglická. Až po odstranění a vytvoření obou rozložení to několik hodin chodilo, jak mělo.
Existuje trvalé řešení, kromě návratu k Windows 7 a kromě přetrpění qwertz ?
borekz
Junior

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 12. 6. 2015 20:55

není to žádná záhada, jenom typickej narubyzmus (prostě to uděláme celý naruby) vývojářů MS...

klávesová zkratka, která byla dekády užita pro přepínání layoutu klávesnice, nyní slouží pro přepínání jazyka (regionálního nastavení)...

každej jazyk pak může mít vlastní množinu klávesnicových layoutů...

máš dvě možnosti:
- upravit klávesu pro přepínání layoutů
- každýmu regionálnímu nastavení přiřadit patřičnej layout klávesnice (čeština > česká QWERTY, english > US)
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod borekz 13. 6. 2015 06:38

Děkuji za tip. Kombinaci čeština + anglická klávesnice jsem nahradil kombinací angličtina + anglická klávesnice a začala fungovat klasická zkratka alt+shift.

Nicméně můj původní problém byl v tom, že si Windows náhdoně přidává kombinaci čeština + česká qwertz.
Zmáčknu Win + Space nebo kliknu na nápis CES v traybaru. Objeví se okno přepínače se třemi klávesnicemi : anglická, česká qwerty, česká qwertz.
Potom ve stejném okně kliknu na Jazykové preference => objeví se seznam s jazyky (původně jen čeština), kliknu na metodu zadávání => česká qwertz tam není !
Podle mě to jsou dvě chyby Windows. 1. přidává si klávesnici, kterou nechci, 2. klávesnice je v přepínači, ale není v preferencích. A navíc se to děje náhodně.
borekz
Junior

Odeslat příspěvekod Swifin 21. 6. 2015 12:39

Dobry den. Problem nasledovny - nefunguju klavesove skratky ctrl+c, neda sa napisat @ altgr+v ani funkcie fn+f8 stlmenie zvuku a pod. Stalo sa to po vymene noveho HDD v notebooku a nainstalovani win 8.1 na cisty HDD. Treba priradit k sk jazyku sk klavesnicu resp nieco doinstalovat? Neviem si uz rady....
Swifin
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mople71 21. 6. 2015 12:47

Co to je za NTB? Co za OS tam bylo předtím?
Administrátor fóra MobilMania.cz a moderátor fóra Živě.cz
Pokud neodpovím do dvou dní, připomeňte se.
mople71
Taťka moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod borekz 21. 6. 2015 13:02

HP ProBook, W8 tam je od výroby. Začalo se chovat normálně, když jsem pro anglickou klávesnici nastavil i anglický jazyk. Původně jsem měl anglickou klávesnici s českým jazykem a přepínal jsem to kombinací Win+Space. Buďto to bylo tím jazykem nebo se stáhla nějaká oprava nebo to byla prostě náhoda.
borekz
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 21. 6. 2015 15:15

layout creator
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Swifin 21. 6. 2015 17:36

Dakujem za odpovede. Notebook je asus x201e a bol kupovany s predinstalovanym win8. Bola moznost poslat NB do asusu na instalovanie winu ale trva to mesiac, lebo k win8 nedavaju serial key. Tak som tam dal win8.1 pro. Skusim ten layout a dam vediet. Dakujem vam
Swifin
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod borekz 12. 6. 2016 06:31

Dlouho byl klid, ale teď je problém zpět. Windows si sám přidal klávesnici qwertz a navíc ji přepnul tam a zpět sám během psaní. A jako posledně tak qwertz klávesnice není vidět v jazykových preferencích, takže nejde odstranit. Jsem si jistý, že Windows 7 tuhle chybu neměl.
Postup řešení chyby: přidat jiný český layout, pak se teprve objeví česká qwertz, potom obě odstranit.
Toto je jasná chyba Windows, když se skutečně instalované layout neshodují s ovládacím panelem.
Asi to nejde trvale vyřešit, tak kdyby aspoň šla udělat dávka pro odstranění qwertz jedním kliknutím.
borekz
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 12. 6. 2016 07:26

Samy se ti během psaní klávesnice přepnuly? Při přechodu z programu do programu? Při přeskočení do dříve napsané části textu? Nebo při jaké příležitosti? V jakém programu píšeš?

Odinstaloval jsi demoverze programů, které ti tam nacpal HP? Jmenovitě PDF Complete? Ten způsobuje problémy s klávesnicemi (typicky nefunkční háčky ve Wordu), nevím, jak se projevuje v osmičkách s nestandardním nastavením klávesnic, které používáš.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pavel Černík 12. 6. 2016 08:24

náhodně se objevující klávesnice je dle mých zkušeností způsobena tím že výchozí nastavení win ji má stále v sobě. (to je takové nastavení, které se projeví na přihlašovací obrazovce nebo při vytvoření nového uživatele.
Je nutné Vaše upravené jazykové nastavení aplikovat na všechny profily:
Obrázek
Po restartu by pak vše mělo být v pořádku (bez restartu si stále některé aplikace spuštěné pod jiným účtem mohou pamatovat předchozí nastavení)
Pavel Černík
Junior

Odeslat příspěvekod borekz 12. 6. 2016 09:22

vladimir píše:Samy se ti během psaní klávesnice přepnuly? Při přechodu z programu do programu? Při přeskočení do dříve napsané části textu? Nebo při jaké příležitosti? V jakém programu píšeš?

Stalo se to ve formuláři (asi textarea) ve Firefoxu. Nevím, zda něco způsobilo přepnutí na qwertz, ale vím jistě, že zpět na qwerty se to přeplo samo.
Odinstaloval jsi demoverze programů, které ti tam nacpal HP? Jmenovitě PDF Complete? Ten způsobuje problémy s klávesnicemi (typicky nefunkční háčky ve Wordu), nevím, jak se projevuje v osmičkách s nestandardním nastavením klávesnic, které používáš.

Mám čistou instalaci na novém SSD.

-- 12. 6. 2016 10:28 --

Pavel Černík píše:Je nutné Vaše upravené jazykové nastavení aplikovat na všechny profily

Díky za tip, zkusil jsem "zkopírovat nastavení". Jestli to pomohlo, asi hned nezjistím, protože se chyba objevuje několikrát za rok. Spíš jsem myslel, že to dělají aktualizace.
borekz
Junior

Odeslat příspěvekod mpok 23. 8. 2021 10:01

Zde jsem našel řešení
https://blog.kamil-zmeskal.cz/2019/09/odstraneni-dynamicky-pridaneho.html
Bohužel to jde udělat jen 2 způsoby:
Naklikat v nastavení a přidat QWERTZ, následně ho zase odebrat nebo
stáhnout powershell script od pana Zameškala a na jedno kliknutí to udělá totéž. :)
mpok
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků