Rozdělení disku ve W8

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 8

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod chudst 11. 11. 2015 15:55

Ahoj, mám nový notebook (no, už dva roky :)) a snažím se rozdělit disk kvůli kompletnímu naformátování disku a z nějakého důvodu mi to nejde.

Notebook je hrozně zasekaný, tak jsem si chtěl kompletně přeinstalovat windows a formátovat harddisk. Formátovat harddisk ovšem logicky nejde, když je na nich spuštěno Windows - chtěl jsem si disk rozdělit - vyčlenit extra 50 GB pro "dočasné windows" - kdy bych první část disku naformátoval, nainstaloval windows na pevno a poté bych naformátoval i druhou část disku s dočasnými windows. Tento postup mi vždy fungoval, nicméně na tomto notebooku mi nejde.

Používám Easeus Partition Master. Nejdříve jsem provedl Resize/Move Partition, čím se mi vytvořilo "Unallocated 50 GB". Když z toho chci ovšem vytvořit disk, vyhodí mi to hlášku "Please convert an existed primary partition to logical partition and try again." Viz obrázek.
Kód: Vybrat vše
http://chudst.cz/disk.png

Vytvořit logický disk mi ovšem nejde, protože se jedná o disk, který je bootovací. Nenapadá prosím někoho, co teď? Pomohl by mi jiný program?
Ještě jsem se díval klasicky do Správy disků: tam mi jde kliknout na "Vytvořit jednoduchý oddíl" (u zmíněných 50 GB), ale potom mi to vyhodí warning:
http://chudst.cz/disk2.png
chudst
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 11. 11. 2015 16:08

veškerý kejkle s oddíly si můžeš udělat až při instalaci operačního systému...

disk v prostředi MBR může obsahovat MAXIMÁLNĚ 4 primární oddíly, limitu jsi dosáhl...
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008

Odeslat příspěvekod chudst 11. 11. 2015 16:15

Děkuju, ale to je pěkně blbý :)
Můžu se zeptat, copak bys doporučil udělat? Jde například tedy ponechat to, jak to mám (sloučím zpět těch 50 GB) a nechat naformátovat disk při instalaci windows?
chudst
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 11. 11. 2015 16:26

v prvé řadě si odzálohuj vše, co bys mohl z těch 94GB někdy potřebovat...

poté nabootuješ instalační médium, v něm zvolíš servisní konzolu a v ní spustíš diskpart, pomocí něhož odstraníš ten 866GB oddíl...

je-li pro tebe práce v textovým režimu jakkoliv nepohodlná, budeš si muset zhotovit bootovatelnou verzi toho easeus partition mastera nebo použít například gparted...

jinými slovy, odstraníš ten 866GB oddíl a na jeho místě vytvoříš oddíl novej 916GB (866+50)...

celá operace by šla provést i tvým původním způsobem, ale musel bys zvážit potřebu a existenci těch továrních oddílů (HP_RECOVERY, HP_TOOLS)...

pozbydeš tím možnost "reset to factory defaults"...
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008

Odeslat příspěvekod Milanr1 11. 11. 2015 16:34

Nesdělil jsi typ NB.
Z obrázku je jasné, že se jedná o nějaký NB Compaq.
Naneštěstí se (nejen) tento výrobce ani za 30 let dosud nenaučil nainstalovat OS WNT korektně. :-/
Co s tím?
Standardní postup:
1) Místo HDD vložit kvalitní a kompatibilní SSD:
viewtopic.php?f=940&t=1154946
2) Vyčistit SSD dle FAQ.
3) Nainstalovat příslušnou verzi/edici/mutaci OS z originálního MS média.
Rozdělení SSD ponechat na OS.
4) Připojit původní HDD jako externí za běhu OS (např. do USB).
5) Deaktivovat HDD (ne SSD!) z Admin konzole cmd:
diskpart
list disk
sel disk 1
inactive

6) Podle typu NB zjistit, zda je možné připojit datový HDD jako interní.
7) V kladném případě zapojit a poté
8 ) Optimalizovat OS dle FAQ.
Pokud to nezvládneš:
svěř to odborníkovi.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lubokubo76 11. 11. 2015 17:20

ak chceš robiť s Win, skús HBCD, nabootuj miniXP a disk rozdeľ ako chceš. Teda ak má MBR. Ak GPT, aj v ňom vieš spustiť diskpart, vyber disk, skonvrtuj na MBR, alebo najprv zruš a potom skonvertuj na MBR, urob asi 100 - 200 MB boot oddiel, OS oddiel, oddiel na dočasný win a zbytok na dáta. Pre také prípady je vždy dobré mať HBCD. Easus je linux SW, alebo win?
lubokubo76
Junior

Odeslat příspěvekod jindra999 11. 11. 2015 17:30

Na ty linuxácké postupy se s klidem vyprdni. Zazálohuj data, pak spusť Hirens boot CD, v něm Acronis Disk Director a tam všechny oddíly smaž a nově vytvoř přesně to, co potřebuješ. Třeba 90 GB na systém a zbytek na data. Ten první jako primární a aktivní, druhý klidně logický. A pak dej čistou instalaci Windows.
Lumia 1020 black, Huawei P20 black
jindra999
Junior