Windows 8.1, nejde vypínat ntb

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 8

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod mir.egal 9. 12. 2015 00:25

Dobrý den, mám přesně stejný problém, jako zde:
viewtopic.php?f=1932&t=1206226
s tím rozdílem, že jde o legální Win 8.1, tedy řádně zaplacený, s dokladem o koupi a s orig.instalačním médiem, tudíž bych tam nečekal nějaký dáreček.
Závada se projevuje již od čisté instalace, zůstala i po všech aktualizacích a i po upgradu na Win10 zůstal stav nezměněn.
Předtím tam byly ilegální Win7, v nichž se problém neprojevoval.
Drivery, bios (prohledán ohledně pwr mgmt a vyzkoušeny i všechny verze dostupné u výrobce), různá nastavení (registru se nebojím, v nejhorším pomůže Acronis), nic nepomohlo, ani google. Přesto to tipuji na omezení svých schopností, tenhle problém už určitě někdo někdy vyřešil.
Poradíte?
mir.egal
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Wayne 9. 12. 2015 02:35

Nevím jestli to pomůže, ale k tomu problému jsem se na zahraničních fórech dočetl, že problém může způsobovat oddíl hdd v GPT. Tady pokud máš hdd v GPT, převeď ho na MBR.
MackBook Pro 13" (mid 2009), OS 10.11 / ASUS G75VX-CV163H Win10

PC
Core i5 2500K, MSI Z77A-G43, 2x4GB DDR3 1333MHz, GTX260 896MB, Corsair 750W, HDD 500GB 7200RPM SATA II, DVD LG GH22LS, Samsung TV UE40D5000, Win10
Wayne
Junior

Odeslat příspěvekod mir.egal 9. 12. 2015 06:58

Aha, to mě nenapadlo. Chvilku potrvá, než udělám zálohu. Odpoledne až přijdu z prce, zkusím to a dám vědět.
Zatím Ď.
mir.egal
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dustojnikhummer 9. 12. 2015 08:31

Na MBR bych do nedával. Mě osobně tam štve to maximum 4 oddílů. Myslím že bude chyba v HW a nebo je v systému něco co brání kompletnímu vypnutí.
dustojnikhummer
Junior

Odeslat příspěvekod m.kv 9. 12. 2015 08:40

Zkus co nejvíc popsat kdy, co a jak.
Nechtějí se v době vypnutí instalovat aktualizace?
Zkoušel jsi vypnout "rychlé spuštění"
rychlé spuštění.PNG
rychlé spuštění.PNG (8.98 ) Zobrazeno 1996 krát

edit: to GPT bych nechal
m.kv
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod mople71 9. 12. 2015 09:25

Máš všechny ovladače? Co to je za NTB?
mople71
Taťka moderátor

Odeslat příspěvekod mir.egal 9. 12. 2015 15:44

Je to Acer Aspire 5560G, ovladače jsou tam všechny, aktuální, všechny korektně nainstalované (přímo win, jenom čtečku karet bylo nutno dodat drv z Aceru). U ovladače pro xD karty systém hlásí, že zařízení zablokoval kvůli známým problémům s kompatibilitou. Žádný jiný přidaný software.
Rychlé spuštění je první věc, kterou po instalaci vypínám.
GPT -> MBR asi nevyzkouším, na tom disku je pět oddílů a Paragon mi nabízí ať řeknu kterou partition (pouze jednu) má udělat primární a ostatní že převede na logické jednotky. Počítám, že by se to widlím nelíbilo, takže tuhle cestu ani nebudu zkoušet. Jak to udělat jinak nevím. Holt asi zůstanu u čekání a závěrečném ručním vypnutí, jako v dobách 80286 a AT zdrojů.
mir.egal
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Wayne 9. 12. 2015 15:50

Pres live distribuci linuxu by to melo jit.
Wayne
Junior

Odeslat příspěvekod m.kv 9. 12. 2015 16:22

GPT neruš. Ovladače jsem pochopil, že máš jen Win. Stáhni od výrobce ntb, hlavně chipset (ten se ideálně) instaluje jako první po čisté instalaci.
m.kv
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod mir.egal 11. 12. 2015 02:14

ok, díky za rady. zkusím ten chipset, pokud ho pro W10 u Aceru najdu. Dám pak vědět. NB už má kolega, tak to chvilku potrvá.

-- 11. 12. 2015 01:35 --

Tak ovladače pro chipset jsem u aceru nenašel. Mezi svátkama zkusím instalaci W8.1 úplně od nuly, třeba se mi povede ukecat instalátor, aby použil MBR.
mir.egal
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod m.kv 11. 12. 2015 21:28

Klidně zkus ten chipset pro 8.1
W 8.1 zase použije GPT. To MBR nech bejt

EDIT: kouknul jsem na stránky Aceru http://www.acer.cz/ac/cs/CZ/content/dri ... re%205560G a zjistil, že celkově ta podpora končí u W8
Chipset jsem nenašel vůbec, ani u W7 (možná špatně koukám) a ty co jsem našel přes google, k těm nemám důvěru
GPT vs MBR - u Aceru je i FW pro disk, pokud máš původní, jinak si neumím přestavit, v čem by GPT mělo mít vliv na vypnutí NTB

Jako řešení navrhuji:

1. Na současné W10 naistalovat poslední ovladače pro chipset co máš k dispozici, nebo kontaktovat Acer, ať ti nejnovější poskytnou + aktualizace Bios u všeho co Acer nabízí (pokud není už provedeno)

2. Nainstalovat původní legální OS, který tam byl při koupi a po vyčištění od bordelu (v případě továrního nastavení) přejít formou upgrade na W10 (když je chceš ;-) )
V případě čisté instalace původního OS nainstalovat všechny důležité ovladače od výrobce NTB a pak zase upgrade na W10 (když je chceš ;-) )

Ať už uděláš cokoliv, určitě napiš feedback i pro ostatní
m.kv
Ex-moderátor