Windows vypne zvuk, když monitor přejde do úsporného režimu

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 8

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Papadimo 10. 10. 2019 10:18

Řeším takovou nepříjemnost Windows + externího monitoru, který má repráky. Připojeno přes displayport. Mám windows 8. Monitor je připojen v režimu Jen druhá obrazovka (takže obrazovka notebooku je vypnutá)
Jde o to, že když monitor přejde do režimu spánku, přestane hrát zvuk. Ve vlastnostech zvuku je monitor nastaven jako výchozí zařízení. takže to funguje tak, že monitor, pokud je zapojen, hraje zvuk z něj. Informace o zdířkách: HDMI digitální zdířka.

Chtěl bych, aby zvuk hrál i poté, co je obrazovka monitoru vypnuta

Monitor má nastavení, zda v režimu spánku vypnout zvuk taky. Mám to nastaveno,že ne.
Monitorem to není, to jsem kontroloval, reprák je napájen dál., hudba ale nehraje.

Pokud monitor nastavím, že po přechodu do režimu spánku vypne, zvuk, stane se, že po zhasnutí monitoru zhasne i reprák a zvuk najedou začne hrát na interním reproduktoru notebooku.Vlastně by mě zajímalo, jak tento "přechod proběhne"? To monitor nějak aktivně vyšle signál, že "došlo k odpojení" zvukového vstupu a následně OS zařídí, že zvuk se nyní začne přehrávat na interních reproduktorech ntb?


Nebo jsou tam ještě jiné faktory, které hrají roli?
Papadimo
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 10. 10. 2019 11:10

Neuvedl jste typ notebooku, monitoru ani reproduktorů. Rovněž jste nevedl ani přesné zapojení. Pokud píšete "hraje zvuk z monitoru", myslíte tím integrované repro toho monitoru, nebo samostatné aktivní reproduktory zapojené do monitoru. Co přesně znamená "zhasne i reprák"?
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Papadimo 10. 10. 2019 12:32

ZAPOJENÍ
-Displayport
-HDMI

Notebooky
-Dell
-Lenovo


Grafické karty / chipsety
Nvidia-HDMI
Intel HD - displayport


OS
Windows 7
Windows 8

Přesné zapojení kabelem HDMI nebo kabelem Displayportu (těmito kabely jde i zvuk!) z notebooků do zdířek monitoru, jak to mám upřesnit?


Jde o přídavné reproduktory k monitoru(monitor vlastní nemá) - jen se propojí jack a a napájení (výstupy monitoru a vstupy repro)

Zhasnout reprák znamená, že nesvítí dioda na reproduktorové jednotce, nět napajen. Može nastat v těchto situacích (jakékoli):
- volič hlasitosti repráčku v poloze "za nulou" ( slyšet cvaknutí potenciometru) - hadrwarové vypnutí repráků
- monitor je vypnut
- monitor je v úsporném režimu a současně je nastavena volba Vypnout repro v standby (což jsem měl jenom pro testování chvíli)Všiml jsem si, že zvuk přestane hrát hned jak zčerná obraz, ještě se ani neukáže hláška na monitoru (Entering Power save mode) ne až potom, co se obrazovka podruhé vypne (vypne se na 3 sekundy, zapne se s hláškou Entering..., vypne se , samozřejmě reproduktor je napájen stále!) .... -monitorem to asi není doopravdy .


řekl bych že jde problém OS a nebo čipsetu, že si třeba myslí, že když se má vypnout monitor, že tím odstřelí výstup jako celek a nejde tam zvuk a nebo problém OS, že si myslí, že nějaký monitor v standby režimu = příkaz k ztišení zvuku


JE LI TO MÁLO, MOHU OTESTOVAT ASI DALŠÍCH 5 ZAŘÍZENÍ s HDMI outputem
Papadimo
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 10. 10. 2019 13:24

Typem jsem nemyslel značku. Externí reproduktory připojujete s monitorem pouze zvukovým kabelem? Mají samostatné napájení?
Setkal jsem se s repro napájenými přes USB a pokud máte právě takové, připojené k USB v monitoru, je možné, že uspáním dojde k uspání i těchto výstupů.
Protože jste neuvedl technické značení ani jednoho kusu HW, nevím, zda je to i váš případ. Máte-li reproduktory napájené z monitoru, připojte jim napájení samostatné - třeba nabíječku na telefon.

Edit: teď se dívám, že píšete "přídavném k monitoru" - tím myslíte originální příslušenství přímo pro daný typ monitoru?
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 10. 10. 2019 21:11

Opiš sem z výrobního štítku přesný typ monitoru.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Papadimo 15. 10. 2019 10:05

Ne, psal jsem že ty reproduktory jsou připojené jackem a napájením, tyto kabely vycházejí z reproduktorů a připojí se k výstupu monitoru. Samozřejmě je lze provozovat i nezávisle jako externí reprák, akorát válcový konektor 5V se musí někde schrastit.


Také jsem psal, že reprák zůstává napájen ,jelikož ŠAJNUJE ledka repráčku . Kdyby bezvěrci nevěřili, tak je slyšet i šum z repráku.
Štítek to nemá, to naposledy měly čerpadla z kolbenky.
Je to Dell U2414H.

Analýza chování OS:
Zapojen jen externí monitor, režim druhá obrazovka:
Mám li v přehrávači nastavené default direct sound device, pak po najěké době uspání pokračuje hraní z interních reproduktorů ntb (já ale chci z usapného monitoru ntb, jelikož to jsou větší bedny!).
Pokud v přehrávači mám nastavené napevnou directsound:Dell U2414, pak zvuk ustane po uspání monitoru, po probuzení se to nezotaví a dokonce přehrávač se tváří, že zvuk hraje dál (běží seektime), to se stává 50:50.
Změním li v monitoru nastavení Power sleep na ano, pak po přechodu do režimu spánku zvuk pokračuje v interním (což nechci, důvod výše) --- toto nastavení dočasně jsem jen vyzkoušel pro pokus pochopit pochody OS, co se děje s audiovýstupy při změně obrazovky nebo odpojení.

AKTUALIZACE CHOVÁNÍ os - chybně v minulém příspěvku jsem psal, že je li nastavena volba power save auto (vypnutí repro v režimu spánku), tak že hraní pokračuje na interním repráku. To je ale pravda je li nastaven v programu výstup Default directsound. Je li nastaven na pevno monitor Del 2414, tak opět zvuk přestane hrát.
>> Tedy to kopíruje chování výše.SNAD JE JASNÉ, ŽE TO ASI MONITOREM OPRAVDU NEBUDE , ALE NĚJAKÉ ČACHRY V OS, případně čipset (myslí si, že uspání obrazovky se uspání celého výstupu a s obrazem se vyleje i zvuk, jelikož to jde přes jeden kábl)

Mám li zapojen interní monitor(obraz na interním LCD), samozřejmě zvuk jede dál


EXPERIMENT
Udělal jsem takový experiment který dost napoví. Nechal jsem monitor zapojen, nastavil ale výstup pouze na Interní obrazovku. V Nastavení Ovládací panely, Zvuk ,zařízení pro přehrávání se Dell 2414 ANI NEUKÁZAL
>>čili podle mně, když není monitor připojen (asi ve smyslu, že tam windows alebo grafický výstup nedává obraz), ani neví se, že jde zde audiovýstup na monitoru.
Papadimo
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 15. 10. 2019 10:57

Papadimo píše:Štítek to nemá, to naposledy měly čerpadla z kolbenky.

Má.
Dell U2414H.jpg

To co chceš není u tohoto monitoru možné. Když PC deaktivuje (uspí) DP/HDMI výstup, neproudí tam žádná data (čili ani zvuk). Musel by mít separátní linkový vstup.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Papadimo 18. 10. 2019 08:35

Pokud ano, tak to je jádro problému. Co ten výstup deaktivuje (OS, čipset?) Dá se to nějak obejít či přenastavit? Vždyť s tím museli chytré mozky počítat, že vypnutý OBRAZ (obrazovka v úspoře) se nemusí rovnat vypnutý celý obvod výstupu displayport a tím pádem i zabránit nechtěně vypnutému zvuku. Nebo je to nějaká úsporná funkce (samozřejmě úspora bude značná, je li výstup kompletně vypnut, než když musí běžet nějaký kodér paketů displayportu a linka) nebo je to nějaká neovlivnitelná vlastnost čipsetu?

Když to vemu filozoficky od konce, proč by tedy monitor toto nastavení (ponechat audiovýstup aktivní při vypnutém obrazu===On /Off to mám nastaveno ponechat). Jako že bych v roce 2014(U2414H) posílal do monitoru signál přes vga kabel+ jack kabel?

nebo Jinak: modelová situace: počítač bez audio jacku, pouze hdmi kabel. jedním kabelem popojím a mám rovnou zvuk+video. ale chci aby video hrálo i při černé obrazovce v úspoře.
Papadimo
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 18. 10. 2019 12:26

.. jde ale pořád o audio. Jedině natáhnout HDMI kabel přímo do receiveru, pokud nějaký máš.

Toto ti v současné topologii s vypnutým / uspaným monitorem fungovat imho nebude.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 18. 10. 2019 13:13

Předpokládejme, že výrobce DELL neudělal chybu v HW ani ve FW monitoru a logice jeho nastavení.
Pravděpodobně jde o nekompatibilitu, kdy OS Windows 8 očekává určité vlastnosti monitoru a naopak. Pro Windows 7, 8 a 8.1 32/64bit nabízí výrobce pro monitor DELL-U2414H vlastní ovladač. Vyzkoušel jsi pro tvůj systém?
https://www.dell.com/support/home/cz/cs ... erid=yvpmr

--------------------------------------
Jaký máš přesně typ repro: Výrobce, typové značení, jaká všechna přípojná místa/kabely?
((Pokud prohlédnu způsoby připojení nových soundbarů DELL, připojují se jako USB zvuková karta.))
((Napájení repro máš z USB? Str.42 https://downloads.dell.com/Manuals/all- ... _cs-cz.pdf ))
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 18. 10. 2019 15:41

Papadimo píše:Pokud ano, tak to je jádro problému. Co ten výstup deaktivuje (OS, čipset?) Dá se to nějak obejít či přenastavit? Vždyť s tím museli chytré mozky počítat, že vypnutý OBRAZ (obrazovka v úspoře) se nemusí rovnat vypnutý celý obvod výstupu displayport a tím pádem i zabránit nechtěně vypnutému zvuku. Nebo je to nějaká úsporná funkce (samozřejmě úspora bude značná, je li výstup kompletně vypnut, než když musí běžet nějaký kodér paketů displayportu a linka) nebo je to nějaká neovlivnitelná vlastnost čipsetu?

Přesnou specifikaci DP/HDMI neznám, ale jsou to digitální konektory, takže pokud jimi proudí data, musí být celá řídicí logika v činnosti. Data jsou 0 a 1 (v těch může být teoreticky zakódováno cokoli). Čili tam nějaké částečné odstavení nedává smysl.

Papadimo píše:Když to vemu filozoficky od konce, proč by tedy monitor toto nastavení (ponechat audiovýstup aktivní při vypnutém obrazu===On /Off to mám nastaveno ponechat). Jako že bych v roce 2014(U2414H) posílal do monitoru signál přes vga kabel+ jack kabel?

V manuálu se mi takovou položku menu nedaří najít.

Papadimo píše:nebo Jinak: modelová situace: počítač bez audio jacku, pouze hdmi kabel. jedním kabelem popojím a mám rovnou zvuk+video. ale chci aby video hrálo i při černé obrazovce v úspoře.

Přímo IMHO nelze. Musel by si použít mezikus v podobě HDMI audio extraktoru (do kterého bude připojeno repro) a ručně vypínat monitor v případech, kdy nechceš obraz (toto je ryze teoretická úvaha, zda by to fungovalo v praxi nevím).
Naposledy upravil r34ktor dne 18. 10. 2019 16:03, celkově upraveno 1
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kuba12345678 18. 10. 2019 16:02

no tak kryz se ti to cele uspi, je jasne, ze se ti vypne zvuk :-D
ty bys byl dobry novinar, popsat par stran o nicem
kuba12345678
Junior

Odeslat příspěvekod meda2016 18. 10. 2019 17:18

@Papadimo -Podle manuálu str. 9 a 10 monitor DELL U2414H nemá žádný
Papadimo píše: ...válcový konektor 5V...

https://downloads.dell.com/Manuals/all- ... _cs-cz.pdf
Znovu se ptám: Máš napájení propojené na USB v monitoru?
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod Papadimo 22. 10. 2019 12:38

Ano, počtvrté opakuji:
-reproduktor je napájen i v případě, že obraz je deaktivován (monitor v režimu spánku). Toto je díky tomu, že v nastavení Other settings - audio power save je Off.
- Ono je úplně jedno co je to za reprák, v počítači se hlásí jako Dell U2414H a monitoru je jedno, jesli to jack výstupu na monitoru zapojím sluchátka, soundbar nebo NIC. Ve všech případech jde o propojení mezi DP/HDMI vstupem monitoru a DP/HDMI výstupem příslušného kompu.Chci to vyřešit softwarově, nechci dokupovat žádné krámy. Navíc si myslím, že problém není v monitoru, ale že tedy prostě uspání monitoru způsobí odříznutí výstupu, jen nevím, zda za to může OS, chipset, řídící logika.

Jen na okraj, monitor uspávám příkazem na uspání monitoru (monoff, nircmd monitor off), v tomto stavu na něm bliká dioda napájení.. čili OS jede dál, aplikace také. S probouzením monitoru nejsou problémy, stačí pohnout myší a obraz najede.


-nikdy by mě nanapadlo pro monitor používat Driver.

Já nechci být novinář, pořád opakovat furt stejné argumenty, které jsem uvedl hned při první zprávě.

Myšlím, že poslední naděje bude ten driver nebo tak.

Googlil jsem a našel jsem pojem "windows 10 monitor connected standby audio", ale přecházet kvůli tomu na znemožněný OS nehodlám
(nicméně to vyzkouším a dám vědět)
Papadimo
Junior

Odeslat příspěvekod meda2016 22. 10. 2019 15:42

Dell U2414H je označení monitoru (který možná ani nemáš). Tvé informace jsou tak neúplné, že nemá smysl s nimi ztrácet čas. [EOD]
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod Papadimo 22. 10. 2019 17:35

Takže ani novější počítač s Windows 10 se nechová správně.
Papadimo
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 22. 10. 2019 20:50

Soundbar zapojte do samostatného zdroje napájení a přímo do audio výstupu PC. Všechny Vaše problémy zmizí jako... kouzlo!
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Papadimo 23. 10. 2019 06:41

Rozumím. Dokonce ani není nutné vymýšlet samostatný zdroj napájení, když popáté opakuji, že je napájen i v režimu standby.
Papadimo
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 23. 10. 2019 08:11

Pro dané účely chybné zapojení:
Papadimo píše:HDMI

Co s tím?
Většina NB je vybavená výstupem ze zvukovky pro jack.
Všechny mě známé reproduktory mají vstup pro jack.
Zapoj obojí kabelem jack-jack.
Monitor z toho vynech.
Ostatně totéž Ti radil už včera kolega:
Emil Pastelka píše: Soundbar zapojte do samostatného zdroje napájení a přímo do audio výstupu PC.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků