Explorer - zamrzávání při nedostupných síťových úložištích

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 10

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod vladimir 13. 8. 2019 09:10

Ahoj všem,
mám Windows 10 home X64

Prosím vás, (vy)řešil už někdo zamrzávání Exploreru při nedostupných síťových úložištích?
O co jde: mám namapované síťové disky (jako písmena nebo jako místa v síti bez písmen), ale tyto jsou dostupné jenom někdy, např. po aktivování VPN do firmy. Když myší přetahuji nějaký soubor ze složky do složky a omylem myší přejedu nad nedostupným síťovým úložištěm, explorer na 30 vteřin zatuhne a snaží se marně obnovit síťové připojení.

Nešlo by třeba nastavit, aby u nedostupných síťových úložišť byl po startu počítače červený křížek a windows je ignorovaly, dokud na ně 2x nekliknu?

Zkoušel jsem si v registrech hrát podle návodů pro W7 s "RestoreConnection", "RestoreTimeout", "DeferConnection", ale bez úspěchu, windows 10 to asi řídí jinak.

Momentálně už mě to dohřálo natolik, že disky mapuji dávkovým souborem z plochy až v případě potřeby, má to ale nevýhodu, že je pak nesmím zapomenout odmapovat. Dobře, dalo by se to řešit nějakým skriptem, který bude pingat a při nedostupnosti smaže mapování z dané IP adresy...
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod Milanr1 13. 8. 2019 16:23

Řeším to standardně v pracovních manažerských NB, které pracují často s nedostupným LAN:
ikonky na Ploše s UNC adresou.
V jednoduchosti je krása. ;-)
Jestli opravdu potřebuješ mapovat disky s písmenem, pak ikonky s mapovacím skriptíkem, např.:
Kód: Vybrat vše
net use X: \\server\data

vladimir píše:mám namapované síťové disky

Trvalé připojení není bezpečné.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir 14. 8. 2019 05:49

Trvalé připojení není bezpečné
Trvalé namapování a trvalé připojení není to samé - jakmile odpojím VPN, jsou namapované, ale dostupné, aby na ně třeba mohl zaútočit Ransomware, tak jako tak nejsou.
ikonky s mapovacím skriptíkem
ano, tak to teď mám (viz poslední odstavec dotazu.)
ikonky na Ploše s UNC adresou
vyzkouším, až se dostanu ke svému domácímu počítači s W10. Pokud se zástupci na ploše budou chovat lépe, tak je to řešení. Proti mapovacím skriptům by to ušetřilo starost s odpojováním namapovaných disků (viz poslední věta dotazu.)
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod Milanr1 14. 8. 2019 10:06

net use X: \\server\data

Takto namapované jednotky se odpojí automaticky při restartu/vypnutí WKS.
Trvalé připojení jednotky:
net use X: \\server\data /persistent:yes

nedoporučuji.
Odpojení jednotky skriptíkem:
net use X: \\server\data /d
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir 14. 8. 2019 16:14

persistent: no mám pochopitelně nastavený, jenže v prodlevě mezi ukončením VPN a vypnutím počítače by mi ty namapované disky bez odmapování dále zvyšovaly krevní tlak a hlavně, počítač nevypínám, ale uspávám.

Zástupci na ploše jsou super nápad, při přejetí myší nad nimi počítač nezamrzá.
vladimir
Expert