Win 10 nenastartuje

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 10

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod hijk 25. 10. 2019 13:18

Ahoj,
dnes mi nenadále nestartuje Windows. Po BIOSu několik minut černá obrazovka a pak viz příloha. Tipuju ale že odešel disk (Samsung 950 pro 1tb). Jaký byste doporučili postup? Díky.
Přílohy
B90D20FD-DD6A-44BE-9D55-B5E657B3663C.jpeg
hijk
Junior

Odeslat příspěvekod Ansam 25. 10. 2019 17:16

Vytiahni všetky pripojené zariadenia zasunuté v USB (Flash disk, USB klúč ... atď). Z DVD mechaniky vytiahni vložené CD a reštartuj počítač.
Ansam
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod hijk 25. 10. 2019 18:23

Ansam píše:Vytiahni všetky pripojené zariadenia zasunuté v USB (Flash disk, USB klúč ... atď). Z DVD mechaniky vytiahni vložené CD a reštartuj počítač.

Jasně, nic připojené není.

-- 25. 10. 2019 19:23 --

Ansam píše:Vytiahni všetky pripojené zariadenia zasunuté v USB (Flash disk, USB klúč ... atď). Z DVD mechaniky vytiahni vložené CD a reštartuj počítač.

Jasně, nic připojené není.
hijk
Junior

Odeslat příspěvekod mople71 25. 10. 2019 18:33

Zkus dat disk do jineho portu/vymenit kabel. Jinak mas-li pristup k jinemu zarizeni, vytvor si live USB a podivej se na stav disku. Pro Ubuntu/Fedora se tu povaluje navod na SMART log: viewtopic.php?f=907&t=1135105

A prozrad nam zbytek HW. ;)
Administrátor fóra MobilMania.cz a moderátor fóra Živě.cz
Pokud neodpovím do dvou dní, připomeňte se.
mople71
Taťka moderátor

Odeslat příspěvekod KineCZek 25. 10. 2019 19:10

UEFI boot on/off?
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod hijk 30. 10. 2019 15:39

Tak nakonec jsem to vyřešil, i když jsem se s tím dost natrápil, díky za tipy. UEFI boot to nezavinil, ale už konečně vím, jak funguje uefi a gpt.
Pokusy o opravu z Windows USB disku nepomohly(fixmbr, ,nakonec ani mazání a vytváření partitions), musel jsem stáhnout GParted,zkusit opravit partitions tam(ntfs šla vytvořit, ale také hlásila chybu). Systém vznikl ještě z W7 a byl typu MBR. Pomohlo až v linuxovém terminálu pomocí utility gdisk převést MBR na GPT, pak šly už vytvořit oddíl a nainstalovat Windows. Data na dalších oddílech se zachovala bez problémů.

Chyba pravděpodobně vznikla při updatu Windows (počítač jsem jen uspával a nespojil si to), už jsem fakt věřil, že šlo o HW závadu. Možná teď ta čistá instalace aktuálního Win10 image bude nakonec lepší.

Takže, co pomůže a urychlí práci.

Linux Live usb creator pak Gparted

opravné utility z windows mi naopak vůbec nepomohly, spíš naopak, ale je možné, že to není jejich chyba
hijk
Junior