zaseknutá klávesa windows (ne fyzicky)

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 10

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Drupry 15. 9. 2020 12:17

Zdravím, už několikátý den se snažím přijít na problém, kdy na notebooku přítelkyně (ČÍNA, Teclast f15) po nastartování systému po nějaké době (někdy po několika vteřinách, někdy po několika minutách) se zamáčkne levá klávesa na klávesnici - WINDOWS - a zůstane zamáčknutá, to znamená, že jakákoliv jiná zmáčknutá klávesa vyvolá akci podle příslušné klávesové zkratky - klávesnice je zkrátka nepoužitelná.
Prolezl jsem na netu všechny možné návody, ovladač na klávesnici jsem reinstaloval asi 300x, v nastavení usnadnění samozřejmě nemám nic zapnuté, všechny aktualizace jsou nainstalované, žádný sw to pravděpodobně nedělá, protože jsem ze zoufalosti hodil NB do továrního nastavení a hned už při konfiguraci při prvním spuštění se tento problém projevil znovu... HW problém to není, protože se ta klávesa po startu systému někdy zmáčkne až za několik minut... Vymáčknou nejde samozřejmě ani na klávesnici na obrazovce. Při připojení externí HW klávesnice se to chová stejně (pořád zamáčknutá WIN klávesa) , stejně tak při připojení přes jiný PC pomocí Mouse W/O Borders. Jediné funkční řešení je vypnout WIN klávesu v registrech, což jsem teď udělal, ale není to nic pohodlného v rámci systémových zkratek a neřeší to problém.
Nápady?
Drupry
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 15. 9. 2020 12:20

Krom fyzické výměny klávesnice se nabízí též fyzická výměna notebooku jako takového, ideálně za nějakej business class z druhý ruky, který udělá daleko lepší parádu, než-li současný klumpr made in china.

Jiné řešení bohužel nevidím.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod Drupry 15. 9. 2020 12:27

výměna notebooku je až poslední možnost, ale chápu pointu.
Jak by mohla fyzická výměna klávesnice pomoct? Nevidím jediný důvod, jak by problém mohl být HW původu. Ta klávesa fyzicky funguje, jen se neustále tváří, že je zmáčknutá, po fyzickém zmáčknutí na klávesnici na obrazovce problikne, ale nezmění se zmáčknutý stav.
Drupry
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 15. 9. 2020 12:35

"Dobrá koupě" :?:
Drupry píše:ČÍNA, Teclast f15

Co jsi čekal od laciného čínského křápu? :roll:
Ještě k tomu s Intel Atom. :-/
milsimr píše:fyzické výměny klávesnice

To IMHO nepomůže, vada není v klávesnici, ale v MB.
Co s tím?
1) NB -> sběrný dvůr.
2) Příště se zeptat odborníků před nákupem, ne až s křížkem po funuse.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milsimr 15. 9. 2020 13:11

Jelikož nevím co soudruzi v ČLR do toho klumpru všechno (ne)osadili, tak problém může být od klávesnice (špatný / zoxidovaný kontakt), přes kabel, až po kontaktní porty pro kabel na desce, včetně - jak kolega zmínil - závady na desce samotné.

Notebook bych tedy urychlil gravitací na nejbližší sběrný dvůr a koupil něco jiného ze second hand trhu, jelikož chápu, že ne všichni v této době mají doma tiskárnu na peníze... jakkákoliv oprava bude beztak nerentabilní.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod Drupry 15. 9. 2020 13:13

co jsem čekal? poměr cena výkon... Na prohlížení internetu a psaní dokumentů za ty prachy v oficiální cz distribuci před rokem a něco neseženu nic nového, co by se alespoň vzdáleně blížilo... Nehledě na to, že Teclast už není zas až tak no name Čína a musím uznat, že jak design, kvalita zpracování (komplet v hliníku) tak výdrž baterie (7h no problem při té tloušťce) mě velice mile překvapila za ty prachy, ale to už je off topic...
Závěr tedy zatím je, že je to neřešitelný problém...
Drupry
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 15. 9. 2020 13:22

Závěr je, že problém by šel (pravděpodobně) vyřešit výměnou desky (koupíš na eBay / možná přes Aliexpress - musel bys hledat dle konkrétního modelu). Jenže si osobně nemyslím, že výše takové investice se v tomto případě vůbec vyplatí.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod Drupry 15. 9. 2020 13:25

To je mi jasný, to se bez windows klávesy asi dá žít, ale není možné, že by byl problém SW charakteru? mě to pořád nedá spát... a když si odmyslíme, že to je Teclast... Dá se to nějakým jiným způsobem zjistit ?
Drupry
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zivan 15. 9. 2020 15:14

Live Linux z USB a zkouset par minut?
Lenovo Moto G5 Plus, Lenovo Thinkpad X220 (12,5" IPS, i5-2410M, 16GB RAM, 500GB mSata Samsung 850 EVO + 1TB Samsung HDD) + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod soban 15. 9. 2020 16:08

Přesně vyzkoušet jiný OS spuštěný z USB a pod.....

Já tipuji že problém bude spíš v té klávesnici.

Takže rozebrat a fyzicky odpojit tu klávesnici a připojit jinou přes USB a vyzkoušet.

Podle mě bude zrada v té klávesnici či kabelu a kdoví zda do ní něco nezateklo a nenaleptalo vodiče.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Milanr1 15. 9. 2020 16:33

zivan píše:Live Linux z USB a zkouset par minut?

Klávesa WIN nemá v žádné mě známé distribuci Linuxu žádnou odezvu.
=> nic nezjistí.
Jinak je to ovšem skvělý nápad:
1) vyhodit Windows = vyčistit systémový SSD;
2) nainstalovat nějakou nenáročnou distribuci Linuxu.
Ta zvládne dokonce i Intel Atom. ;-)
Samozřejmě kromě na výkon náročnějších webů typu Tytrubky apod.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod soban 15. 9. 2020 16:53

Ale má ubuntu pod unity to dělá to stejné jako když klepneš do levého horního rohu na položku Činnosti.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý