Druhotné licence - info

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 10

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod dockalacek 25. 5. 2022 16:10

"Aktuálně to řeším, psal jsem si i do Computeru, aby udělali rozhovor s někým z Microsoftu ohledně druhotných licencí. Vím, že by Microsoft byl sám proti sobě, kdyby veřejně uznal, že druhotné licence jsou v pořádku, a nic proti nim nemá. Taky ale nemůže říct, že je to nelegální, protože tady máme rozhodnutí Evropského soudního dvoru, že je přeprodej licencí legální.
Líbilo by se mi, kdy Microsoft řekl: "Koncový uživatel může koupit tyto druhy druhotných licencí...bla bla bla a musí mít následující dokumenty či prohlášení, bla bla bla. Pak bude druhotná licence právně a po stránce legality na úrovni licence nové."

Aby tady prostě nebyla právní nejistota. I když tu vyvrátí až soud. Volal jsem si i do DAQUASU, pravděpodobně největšího odborníka na licence Microsoftu v ČR, dokonce takového, že se u nich školí i sám Microsoft. Borec na licence mi řekl, že problematika druhotných licencí je extrémně složitá, že by šel vždy do nové, že už tam není jejich hlavní licenční expert, ale ať mu zkusím mailnout.

Co se týče druhotných licencí, pročetl jsem skoro všechna česká diskuzní fóra. Většina lidí to má na háku a žijí v iluzi, že jen faktura a klíč jsou plně dostačující, a mají legální Windows. Ovšem Windows za Aukra legální být nemusí, i když aktivovat půjdou, může jít o generované klíče z Číny, pak může jít o klíče z MSDN, což je program pro vývojáře, a klíče z něj se vůbec koncákům nesmí prodávat. To samé platí pro OEM:DM, VOLUME_MAK a možná i OEM:SLP. Tyhle licence se nesmí přeprodávat. Problém je, že běžný uživatel nemá moc šancí zjistit, z jaké licence ten klíč pochází, takže to opravdu vypadá tak, že jedinou jistotou jsou nová Windows za 3 000. Ale když je můžete mít za litr, je těžké odolat.

Co jsem se dočetl z diskuzí ohledně Vyhodny-software.cz, prodává OEM:NONSLP, v jedné diskuzi z roku 2019 psali, že jde o licence z Irska a že prodávají jen ty správné verze.

Na druhou stranu jsem se z diskuzí dočetl i to, že Microsoft domácí uživatele téměř neřeší. Ano, ve firmách je důležité mít software legálně, ale domácí BFU nikdo neřeší. Sám mám W10 Home OEM:DM z CZC za 2 300, ale bylo by super, kdyby někdo jasně řekl, které druhy licencí se smí přeprodávat a jaké dokumenty mít, aby to bylo po právní stránce neprůstřelné."


Odpověď od šéfredaktora Computeru:

"Díky za doplnění. Ještě jsou tam podmínky typu, že musíte mít jistotu, že původní licence už používána není (např. doklad o zániku společnosti, která je měla nakoupené) - a to prostě stoprocentně zajistit nelze.
Microsoft jsme samozřejmě oslovili, došlo vyjádření, že se nevyjádří."


Ještě doporučuji k přečtení tohle:

https://tharo.cz/levne-windows-licence- ... d-funguje/

O druhotných licencích jsem přečetl na českých fórech téměř všechno. Většině lidí stačí, že to prošlo aktivací, že mají klíč a v lepším případě i fakturu, nicméně to k legálnosti Windows nestačí.

Reálně, zvláště v době, kdy je limit pro přestupek 10 tisíc korun nikdo z domácích uživatelů do tepláků ani před soud nepůjde, u firem je to o hubu.
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 25. 5. 2022 17:18

@dočky, ten text "v uvozovkach" je přímo tvé dílo?
.....
Malá pŕipomínka důvěryhodnosti: Alza před lety rozbalovala dvojici elektrických mlýnků a pak každý prodávala za cenu dvojice.
Má mi stačit faktura alza k elektronické prvotní licenci SW abych věřil, že to není
přebalená druhotná licence? Nebo mám vyžadovat potvrzení nezávislé autority ke každému SW odděleně, když od nich nakoupím?

Narozdíl od Tharo nemám na webu reklamy na platby ebay, tak nemusím předpokladat, že se tam prodávají nelegální položky. Vždy se dívám, jaké má eshop IČ.
Naopak mlčení MS je významná odpověď. Doklady mezi prodejcem a zákazníkem řeší zákon a smlouva. MS nedělá jeho výklad.
.....
Komu je tvoje téma určeno?
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod dockalacek 25. 5. 2022 17:28

Jj, je, byl jsem líný psát extra příspěvek pro fórum, píšu jedním prstem. Je to příspěvek zkopčený pod článkem o druhotných licencích na Živě.cz, včetně odpovědi pana šéfredaktora.

Komu je to určený? No všem, který nechtějí dávat trojku za Widle, a všem, kterým ty druhotný licence vrtají hlavou. Uznávám, že jsem toho moc nezjistil, ale aspoň něco, protože velká část lidí žije v iluzi, že tím, že dají za Windows peníze, je automaticky mají legálně. Jenže ona je ta problematika mnohem složitější.
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 25. 5. 2022 17:40

Jj, také nedám trojku za widle ale hlavou mi to nevrtá. Mám legálně vyřešeno.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod dockalacek 13. 6. 2022 10:32

Nevím, jestli to můžu zveřejnit, ale už se mi ozvali z DAQUASu a poslali vyjádření Microsoftu, ktere zaslal ke druhotným licencím svým partnerům:

microsoft.jpg
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Krakatoa 13. 6. 2022 15:18

meda2016: "Mám legálně vyřešeno." ... pokud to máš "vyřešeno" druhotnou licencí, opravdu máš k licenci potřebné informace, které jsou uvedené tady na tom obrázku, co uvedl dockalacek?
Krakatoa
Junior

Odeslat příspěvekod dockalacek 13. 6. 2022 15:32

Nene, on to asi myslel tak, že má nakoupenou originální plnotučnou licenci. A aby nedošlo k mejlce - já jsem fanoušek druhotných licencí a trošku jsem čekal, že stanovisko Microsoftu k nim nebude úplně pozitivní, tím by si podkopali svůj byznys.
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Krakatoa 13. 6. 2022 16:53

dockalacek:
Psal "také nedám trojku za widle" tak podle toho tipuju, že má druhotnou licenci.
Já jsem taky fanoušek druhotných licencí :-) ... ale nemám ani jednu a nikomu ani druhotné licence nedoporučuju :-)
A tak nějak souhlasím tady s tím co je v tom obrázku :-)
Konkrétně třeba:
"Některé z nich jsou originální licence... ostatní produkty byly padělky" = když to přeženu tak z těch miliard druhotných licencí je asi tak 10 legálních... Takže jsem fanoušek těch 10 legálních druhotných licencí...
Další věc je to důkazní břemeno, které má prodejce, ale i kupující, ohledně doložení legálnosti té licence... trápí drtivou většinu kupujících tady to? Vůbec... Já bych si teda druhotnou licenci bez věrohodné historie a bez možnosti ověřit tuto historii a bez možnosti doložit tady to důkazní břemeno, opravdu koupit nemohl a osobně takové licence považuju v podstatě za nelegální.
A ještě k tomu příkladu s mlýnkem co uvedl meda2016. Tady tu kauzu neznám, ale i kdyby byla, rozdíly mezi druhotnými licencemi a licencí z Alzy vidím:
- Alza je důvěryhodný obchod a pokud MS píše, že se má kupovat licence od důvěryhodných zdrojů, tak si myslím, že myslí i Alzu = doporučuje to MS
- Alza prodává licenci za normální tržní cenu
- Alza prodává novou licenci
... v tom případě něco ve smyslu "mám vyžadovat potvrzení..." není potřeba.
Krakatoa
Junior

Odeslat příspěvekod dockalacek 13. 6. 2022 17:47

Já jsem čekal, že MS vydá něco...ehm, více prodruhotnělicenčního. Teda ne něco ve smyslu "klidně kupujte, vůbec nám to nevadí", ale něco víc povzbuzujícího.

Na stranu druhou, to vyjádření není ani vyloženě proti druhotným licencím, spíše jde o doporučení.

Jinak já koupil od PREDNY SLM druhotnou licenci Office 2010 (novější se mi nelíbí) za 700, mám i prvního nabyvatele, nějací Němčouři, a funguje to.
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 13. 6. 2022 18:21

Krakatoa píše:meda2016: ...opravdu máš k licenci potřebné informace, které jsou uvedené tady na tom obrázku, co uvedl dockalacek?

Evropský soudní dvůr o takto zpřístupněných informacích nehovoří. Pokud vím, dokazování leží na žalobci - dotud jsi nevinný, nikoli naopak.

Mám upgradovaný legální 1licenční W7 na W10. Pak mám LINUX a ten je hlavní k používání všeho potřebného. Víte že běhají i některé hry ze Steamu? MS nepotřebuji.
...Ještě dodatek - toto píši na Chromium v Raspberry PI OS 64bit Bullseye.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod Krakatoa 13. 6. 2022 20:20

meda2016:
A četl jsi třeba toto (výklad právní kanceláře):
https://cdn.prednyslm.eu/document/Havel ... ftwaru.pdf
nebo toto (výklad od Microsoftu s odkazy na usnesení SDEU):
https://cdn.prednyslm.eu/document/Micro ... ftwaru.pdf
... a taky četl jsi pozorně ten obrázek od dockalacek? NSSD nemůže vydávat rozsudky v rozporu s SDEU :-)
Krakatoa
Junior

Odeslat příspěvekod meda2016 14. 6. 2022 10:47

@Krakatoa & @dockalacek
Kolik právníků, tolik názorů, tolik výkladů.
Naštěstí se s tím trápit nemusím, hlavně tím nemusím ztrácet čas. Vám neupírám se tím dále zabývat, já mám jiné věci na práci.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod dockalacek 14. 6. 2022 17:34

Taky bych se tím nezabýval, ale kdysi část tazatelů řešila Windows nákupem z Aukra, proto mě druhotné licence zajímají. Sám mám také Windows z ověřených e-shopů, ale část lidí chce pořídit Windows levněji a legálně. Nedělám to pro sebe, jen do toho chci vnést víc jasno. A Krakatoovi dík.
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod viktor12 17. 6. 2022 10:46

pridavam dalsi clanek z minulosti, kde je spomenute aj vyjadrenie ceskeho MS :
https://insmart.cz/dostali-jste-k-vanoc ... ar-stovek/
viktor12
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků