Upgrade na jiný disk

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 10

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod cyphill 23. 8. 2015 12:24

Ahoj,
chci upgradovat přítelkyně notebook z Win8 na Win10, ale zároveň do něj budu cpát nový SSD disk, takže je třeba systém přesunout/instalovat na něj a původní disk s osmičkama využívat pouze na data.

Lze si standardně stáhnout ISO, nabootovat a instalovat přes instalátor, aby byla zachována licence? Nebo to lze udělat při upgradu přímo ze stávajících Win8 přes tu jejich utilitku (takto jsem už jeden PC dělal a nejsem si vědom, že by mi to nabídlo volbu disku)?

Na netu jsem hledal, ale nenašel.

Bylo by řešení udělat upgrade na stávajícím disku a posléze novou instalaci na novém SSD? Bude si MS pamatovat, že na tomto PC (i když na starém HDD) už jednou licencované desítky byly, tak je aktivuje online znovu?

Jde o HP4740s

Díky
cyphill
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 23. 8. 2015 16:37

Ano, řešením by bylo udělat upgrade na stávajícím disku. Jakmile budou jednou desítky aktivované, můžeš provést čistou instalaci na SSD (na dobu instalace starý disk z počítače vyndat, přeskočit zadávání klíče). Tato čistá instalace by měla být bez problémů automaticky aktivovaná.

Tu variantu s upgradem z jednoho diku na jiný disk moc nedoporučuji, mohlo by se ti stát, že po smazání obsahu starého disku bys už nenabootoval a musel bys provádět opravu instalace.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cyphill 23. 8. 2015 17:34

OK, udělám upgrade z W8 -> W8.1 -> W10 a následně čistou instalaci W10 na nový disk.

Ještě mě napadlo, jestli pak při upgradu na W8.1 a W10 či čisté instalaci W10 na nový disk nebude problém s tím, že současné Win8 jsou OEM. I při startu je místo loga Windows právě logo HP.

Jako poslední možnost mám v záloze instalaci W7 s loaderem a následný čistý upgrade na W10, jako jsem to udělal na svém noťasu, licence funguje, systém je aktivován.
(pro moralisty - číslo k W7 koupených s noťasem se mi sešoupalo a nelze přečíst, byla to rychlá a funkční varianta)

PS: Opravdu je třeba projít všemi upgrady i když jsou současné W8 legálně aktivované? Že bych udělal z ISO instalaci na starý disk (kvůli zachování hardwaru ohledně aktivace Win), aktivoval W10 a pak jen přidal nový disk a udělal novou instalaci na něj? Nevím totiž na základě čeho a jak si MS pamatuje licenci k počítači či systému.
cyphill
Junior

Odeslat příspěvekod Win10 23. 8. 2015 18:35

Upgradovat muzes samozrejme klidne z toho ISO. Po upgrade pripojit k internetu a pockat, az bude Win10 aktivovany, teprve pak muzes provest cistou instalaci Win10 na novy disk.
Win10
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků