Bezplatny upgrade Windows7 -> Windows10 pro firmy

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 10

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Pepeecek 17. 6. 2016 13:26

Zdravím,
je upgrade W7 -> W10 bezplatný i pro firemní zákazníky?
Někde jsem četl, že to pro firmy bezplatné nebude, ale psalo se tam o Enterprise licencích.
1. Bude tedy upgrade na OEM a krabicových licencí zdarma i pro firmy?

2. Když se provede upgrade na W10 a po termínu do kterého je možné bezplatně upgradovat se obnoví W7 ze zálohy, bude možné nainstalovat W10 třeba po 1roce nebo po 2 letech?

Děkuji předem za objasnění.
Pepeecek
Junior

Odeslat příspěvekod Juwa2 17. 6. 2016 13:46

1. A jak upgradovací mechanismus "pozná" u firemního stroje s OEM nebo FPP licencí že se jedná o firemní PC a nikoli počítač u tebe doma v obýváku?
2. Ano, licence (pro daný HW) je zapsána na serverech MS pokud bylo jednou upgradováno a systém byl úspěšně aktivován. Takže kdykoli v budoucnu, po instalaci W10 (na tomtéž HW) bude systém automaticky aktivován. Co se bude dít mezi tím nerozhoduje.
Juwa2
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 17. 6. 2016 14:12

Těmi firemními zákazníky, na které se upgrade nevztahuje, jsou myšleni ti, kteří používají licenční politiku pro firemní zákazníky, tedy volume licence.

V naší malé firmě (vesměs OEM licence) jsem to udělal tak, že jsem všechny počítače obešel, odpojil jsem jejich disk, zapojil tam jeden SSD (kvůli rychlosti, ale je to jedno), nainstaloval jsem tam z flash disku desítky s klíčem W7 opsaným ze štítku nebo W8 v biosu, zkontroloval, jestli jsou aktivované a vrátil jsem tam původní disk. Tím ušetříš zdlouhavé obnovování ze zálohy, které plánuješ.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod Milanr1 17. 6. 2016 14:17

Správný postřeh:
Pepeecek píše:bezplatné nebude
o Enterprise licencích

Edice Enterprise OS se instalují výhradně z multilicenčních smluv s MS.
V rámci těchto smluv lze instalovat libovolný MS sw, platí se vše jednou ročně.
Ovšem neznám nikoho, kdo by předčasně nasadil nedodělaný W10 v profi LAN. :roll:
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod eLzyx 17. 6. 2016 14:57

Milanr1 píše:Ovšem neznám nikoho, kdo by předčasně nasadil nedodělaný W10 v profi LAN.

těší mě, já jsem Jirka. Tak, teď už se známe :mrgreen:

ad nedodělanost ... který OS je dodělaný? Linux? Ten se také neustále vyvíjí. macOS? Ten taky. Stejně jako W10.
Takže dodělaný je akorát W7, přičemž za 3,5 roku je s nimi konec. Pokud máš na firmě životnost stroje plánovanou na 5-6let, tak jak to máš vyřešit, když máš většinu novou? Jet stále na W7 a pak nakoupit 20x W10profi po 5800Kč, nebo rovnou nové stroje? Když "do teď " to máš grátis? Ano, dá se to řešit tak jak to popsal vladimir ... ale alespoň v mém případě mi to přijde více práce, než to teď rovnou nasadit, proškolit to hromadně (starší uživatelé) a sem tam řešit nějaké brikule (nejčastěji blokující aktualizace).
eLzyx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir 17. 6. 2016 16:33

Jestli tam máš tlupu kancelářských krys, které buší v Excelu nebo v nějakém účetním programu, proč neexperimentovat? Ale například já si dávám pozor, abych na pracovní stanice pustil jenom takový operační systém, ke kterému existují pro naše CAD programy certifikované ovladače grafických karet a ty nejsou ani pro osmičky.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod Katikakus 17. 6. 2016 16:54

Presne jak pise vladimir - pokud nejde o sekretarky, ktere akorat jednou za tyden otevrou Excel a napisou par mailu, je upgrade na desitky v profi prostredi naprostym nerozumem.
Katikakus
Junior

Odeslat příspěvekod eLzyx 17. 6. 2016 19:27

jen kancl pracovníci, emaily, libreoffice, ERP systém ... plus dva trocha té grafiky ve Fotošoupu a jiných.
Některým lidem ty W10 i zvyšují produktivitu práce. Automatické připínání více oken je silně návyková věc. A hlavně - od dob W8 neznám co je to zavirovaný firemní počítač. Máme nastaveny volnější pravidla, takže bohužel/naštěstí nelze zaříznout všechny ty freemaily, sociální sítě, vlastní flash disky ... a odtud občas nějaký ten vejr přiběhl. A ne vždy to zachytila antivirová ochrana včas. Ta je na všech stanicích stejná, jen to na těch modernějších OS funguje lépe.
Pro mě je fajn i to, že došlo k sjednocení OS, takže už si nemusím vzpomínat, kde jaké nastavení bylo v jakém OS. Nebo když dělám návody na pracovní postupy, tak nemusím řešit x verzí pro x OS.

Nejhorší na implementaci W10 v téměř celé firemní síti je neexistence driveru pro jehličkovou tiskárnu Panasonic, na které se tisknou výplatní pásky. Ale i to se vyřešilo - driver pro OKI funguje. Ostatní historické tiskárny a scannery naštěstí mají drivery funkční i ve W10 x64.
Ještě mi zbývá nahradit dva počítače s Vista a jeden s XP. Samozřejmě novými stroji.
A ještě jsem si vzpomněl na jeden počítač, kde jsou XP ... pokladna. U toho se modlím, aby vydržel, minimálně dokud tam budu pracovat. To je taková zprskanina na kterou se všichni moji předchůdci báli byť jen šáhnout. Tam je problém i s ovladači "účtenkové" tiskárny pod XP a hlavně v kombinaci s RDP.
eLzyx
Mírně pokročilý