Win10 - zamrzání po Anniversary Update

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 10

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod qwert29 6. 8. 2016 08:54

Zdravím místní komunitu a prosím o radu. Na NTB Acer V17 Nitro běhala W10 svižně, ale po nedávné velké aktualizaci počítač začal zamrzat. Při práci najednou na půl minuty až minutu zamrzne, poté se rozběhne a vše co jsem během té odstávky naklikal se otevře. Špatnou instalací to nebude, protože jsem instaloval 3x, první update online, podruhé čistá instalace + ovladače ze stránek Acer, potřetí jen čistá instalace + ovladače z aktualizace Win. Při čisté instalaci pokaždé vytvořena nová instalace na flash. Hardwarem to taky není, CPU i7, 16GB RAM, SSD 128GB + 1T HDD. Problém se ukázal hned po čisté instalaci, takže problémové programy vylučuji. Podezříval jsem Defender, nainstalováván ESS9 a problém přetrval. Čeho jsem si všiml, je že ve sledování prostředků při zamrznutí vylétne u SSD disku modrý graf na 100 procent a zelený graf se zastaví. Ale co znamená modrý graf? (nejvyšší aktivní čas)
Děkuji za rady.
Acer Aspire V17 Nitro Black Edition (VN7-791), CPU i7-4720HQ, RAM 16GB, SSD 128GB + HDD 1TB
qwert29
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bespi_ 6. 8. 2016 09:21

Netusim, kde je problem, ale na jednom PC to pozoruji take. Jedna se o nejake IO operace, ktere na urcitou dobu zablokuji vse ostatni. Vetsinou ten problem vznikne cca 2x nejakou dobu po startu PC a pak uz ne. Zajimave je, ze vznik vznik lze vynutit spustenim nekterych aplikaci. Tj. nejspis nactenim nejake soucasti systemu.

Jedna se o konfiguraci Xeon (Sandy Bridge EP), Asus P9X79-E WS, 16 GB RAM, 256GB SSD + 2x 5TB HDD.
Bespi_
Junior

Odeslat příspěvekod qwert29 6. 8. 2016 09:28

Ano souhlasím, samovolně NTB nezamrzne, ale je to reakce na nějakou akci (kliknutí myši) v systému.
Acer Aspire V17 Nitro Black Edition (VN7-791), CPU i7-4720HQ, RAM 16GB, SSD 128GB + HDD 1TB
qwert29
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bespi_ 6. 8. 2016 09:47

U me to vetsinou nastane spustenim wow a vstoupenim do nejake instance (RAID, dungeon), po te co se to stane 2x uz je klid a uz jsem dalsi vyskyt nepozoroval.

V event logu je pak videt problem s nemoznosti nacteni souboru z disku v danou dobu. Nicmene, zde se bude jednat o soucasti, ktere v danou dobu system chtel nacist jen nahodou - tj. nesouvisejici s problemem.
Bespi_
Junior

Odeslat příspěvekod bastis007 6. 8. 2016 11:22

ahoj...stalo se mi uplne to stejne...po instalaci Anniversary Update z verze win10 pro x64 1511 build 10586.494 mi zacal ntb. zamrzat...nekde jsem nasel ze za to snad muze nejaky Cortana proces ale nejsem si jisty...nicmene u me pomohlo vraceni se zpet k predchozimu buildu...
bastis007
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod qwert29 6. 8. 2016 11:53

Otázka je, jak dlouho budeš mít možnost předchozí build mít než tě na pozadí Microsoft updatuje zpět na tento. Mě se tato aktualizace líbí, ale je to nepoužitelné a asi se taky vrátím k předchozí verzi.
Acer Aspire V17 Nitro Black Edition (VN7-791), CPU i7-4720HQ, RAM 16GB, SSD 128GB + HDD 1TB
qwert29
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rejca 6. 8. 2016 12:37

Na PC ok, na notebooku lagy nabídky start klidně i na 30s.

MS se něco nepovedlo. Na NB čistá instalace. Lagy cca 2 na start systému.
rejca
Junior

Odeslat příspěvekod freekarol 6. 8. 2016 12:40

bastis007 píše:ahoj...stalo se mi uplne to stejne...po instalaci Anniversary Update z verze win10 pro x64 1511 build 10586.494 mi zacal ntb. zamrzat...nekde jsem nasel ze za to snad muze nejaky Cortana proces ale nejsem si jisty...nicmene u me pomohlo vraceni se zpet k predchozimu buildu...


Cortana je v ČR nedostupná, takže to můžeme vyloučit.

-- 6. 8. 2016 13:44 --

qwert29 píše:Otázka je, jak dlouho budeš mít možnost předchozí build mít než tě na pozadí Microsoft updatuje zpět na tento. Mě se tato aktualizace líbí, ale je to nepoužitelné a asi se taky vrátím k předchozí verzi.


Stačí zakázat automatické aktualizace. pak má člověk pod kontrolou, jaké ovladače či build si chce nainstalovat. Nevýhodou je, že pak člověk musí ručně aktualizace hledat. Já zůstávám u 1511 a zatím nehodlám přejít na novější build, dokud nebude jisté, že už nezpůsobuje problémy.
freekarol
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod qwert29 6. 8. 2016 14:49

To ano, aktualizace zakazuji v zahraničí na mobilním internetu, ale nemyslím si, že jde o řešení problému.
Acer Aspire V17 Nitro Black Edition (VN7-791), CPU i7-4720HQ, RAM 16GB, SSD 128GB + HDD 1TB
qwert29
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Joerex 6. 8. 2016 18:28

V Pro verzi je možnost přes gpedit odložit upgrade až o 8 měsíců. V Home verzi se holt musí vypnout služba aktualizací úplně a počkat dokud to Microsoft neopraví. Jiné řešení není.

Na NTB jsem měl stejný problém i po čisté instalaci, takže jsem tam hodil verzi zpět 1511.
Joerex
Junior

Odeslat příspěvekod littlebig157 6. 8. 2016 20:50

Docela zajímavé, že se mi ten stejný problém začal objevovat po tom, co jsem přečetl tenhle thread :hm :lol:
littlebig157
Junior

Odeslat příspěvekod nuvi_joe 7. 8. 2016 07:36

freekarol píše:Stačí zakázat automatické aktualizace. pak má člověk pod kontrolou, jaké ovladače či build si chce nainstalovat. Nevýhodou je, že pak člověk musí ručně aktualizace hledat.


Mohl bys prosím sdělit, kde se dají aktualizace pro Windows 10 "ručně hledat". Na webu Microsoftu asi ne, tak kde?

P.S.
Patálie s aktualizacemi v předešlých systémech mě dovedly k ruční instalaci opravných balíčků. Ale ty byly ke stažení na oficiálním webu Microsoftu. Pro desítky tam podobný web není...
nuvi_joe
Junior

Odeslat příspěvekod freekarol 7. 8. 2016 09:47

Můžeš použit programy, které slouží k offline aktualizaci viz Portable Update či WSUS Offline Update. A nebo i tenhle program, který je česky a taky funguje spolehlivě: Windows Update MiniTool
freekarol
Junior
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod qwert29 8. 8. 2016 09:17

PO delším laborování a zkoušení jsem se dočetl, že některým pomáhá instalace Intel RST ovladače. Bohužel u mě instalace ovladače Intel Rapid Storage Technology skončila závažnou chybou a nenainstalovala se.

Ale ještě jsem se dočetl o programu Driver Booster 3 Pro na automatickou aktualizaci ovladačů (Chip 1/2016). Ten našel v systému hodně zastaralé ovladače, například ovladače:
Intel(R) 8 Series Chipset Family SATA AHCI Controller
Intel(R) 8 Series/C220 Series SMBus Controller
Intel(R) 8 Series/C220 Series PCI Express Root Port

byly z roku 2006, což nechápu u čistě nainstalovaného nového systému. Po aktualizaci všech 11 ovladačů které program našel to vypadá, že se problém vyřešil. Zatím budu testovat. Pokud má někdo podobný problém, ať zkusí aktualizovat ovladače výše zmíněným programem.
Acer Aspire V17 Nitro Black Edition (VN7-791), CPU i7-4720HQ, RAM 16GB, SSD 128GB + HDD 1TB
qwert29
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků