Zamykací obrazovka (Win+L)

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 10

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Nargon 29. 12. 2016 10:02

Ahoj, již delší dobu mám dva kosmetické problémy se zamykací obrazovkou windows 10. Konečně jsem si udělal čas na řešení. Doufám že mi poradíte, protože mě už nic nenapadá a asi nevím co přesně mám na googlu hledat protože ani ten nepomohl.

Windows 10 mám upgradovaný z windows 7. Nejedná se o čistou instalaci. Windows je připojen do domény.

Problém č.1: Když windows zamknu (Win+L) tak není zobrazen obrázek na pozadí z windows spotlight. Vidím jen černou plochu, na které jsou zobrazené ikonky s informací že jsem připojen k síti. vidím aktuální čas a nejbizarnější na tom je, že vpravo nahoře mám v rohu tlačítko kterým mohu říci zda se mi obrázek líbí nebo nelíbí. Jen ho ovšem nevidím. Jakmile zmáčknu nějakou klávesu tak se obrázek zjeví, lehce rozostří, ztmavne a zobrazí se okno pro zadání hesla. Tento problém mám hned od vydání Aniversary updatu o prázdnínách. V tom přišla funkce že je obrázek vidět i na obrazovce pro zadání hesla, ale mě tím zmizel obrázek na zamčené obrazovce, protože do té doby to fungovalo správně.
Co jsem tak zkoušel tak pokud nepoužiji windows spotlight, ale vlastní obrázek tak je vše ok, tj vidím obrázek na zamykací obrazovce a i na obrazovce pro zadání hesla, ale mě se líbí windows spotlight, který mi každý den nabídne jiný neokoukaný obrázek.
Další věc, když ve windows nastavení vypnu zobrazení obrázku na přihlašovací obrazovce, tak se mi obrázek (z windows spotlight) na zamčené obrazovce korektně zobrazí, a jak začnu psát heslo tak zmizí a je vidět jen to okno pro zadání hesla. Takže v tomto případě to také funguje jak má.
Myslel jsem si že problém v tom že nemám čistou instalaci win10, ale nedávno jsem stejný problém viděl u kolegy v práci a ten tam určitě má čistou instalaci windows10, protože migrace mu nějak zhavarovala a nic jiného než formát disku a čistou instalaci nešlo dělat.

Problém č.2: Když windows zamknu tak se mi přesně za 1 minutu vypne (zhasne) monitor. V nastavení spotřeby mám nastaveno zhasínání monitoru až za 20 minut. Ale ať tam nastavím jakýkoliv čas tak se mi monitor vždy vypne po jedné minutě. Jediná vyjímka je, pokud nastavím aby se monitor nikdy nevypínal tak to funguje a monitor se nikdy nevypne. Ale jakmile nastavím nějaký čas tak přesně po minutě se monitor vypne. Tento problém mám asi dva měsíce, nespojuji to s žádnou aktualizací, ale vím přesně že mi to začalo dělat po výměně HDD za SSD. Migrace byla úplně normální. PC jsem vypnul. Acronisem jsem si udělal image celého HDD, pak jsem namontoval SSD a opět jsem acronisem image zapsal na SSD (včetně správného zarovnání oddílů). Pak jsem normálně nastartoval windows a vše fungovalo jako předtím, až na tuto drobnost. Myslím že jsem se toho všiml hned při prvním zamčení, kdy se mi monitor za minutu vypl. Ale nevidím důvod proč by takováto migrace měla ovlivnit vypínání monitoru. Pochopil bych kdyby to třeba nechtělo nabootovat, protože se špatně nastavil aktivní oddíl, ale né tohle.

Napadá někoho z vás kam se mohu podívat nebo co zkusit, abych tyto dva problémy vyřešil?
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod Kysa 29. 12. 2016 10:49

S tím druhým problémem už jsem se setkal. Byl to NB a dělala to utilita výrobce NB. Ale už je to delší dobu, tak ti podrobnosti neřeknu. Ne že bych nechtěl, ale už si nevzpomínám.
Kysa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Nargon 29. 12. 2016 11:38

Notebook je značky Lenovo a utility používám (tj mám nainstalované) jen dvě. Jedna je na správu sítí a automatické přepínání mezi wifi a kabelem. A ta druhá je na správu baterky a napájení. Ta by to mohla dělat, neboť když na ní kliknu pravým tak má funkci "power off display", která PC zamkne a ihned vypne display. Jen je mi zvláštní že to začalo dělat až po výměně disku. Notebook mám už několik let a tyhle dvě utility tu mám nainstalované už od začátku a nikdy dřív se to nestalo. Ani na windows 7 a ani na těch 10kách. Až do té výměny disku. Ale díky za tip, zkusím hledat tímto směrem.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod m.kv 29. 12. 2016 12:17

K problému 2:
SSD místo HDD - nevím jestli ti to pomůže - rešil jsem podobnou "divnost"
NTB Asus G750JS v SATA 0 SSD, v SATA 1 HDD v rámečku místo mechaniky, v SATA2 HDD, při aktualizaci na W10 Anniversary přestal fungovat HDD v SATA 2 - po pár minutách ( v záteži i v idle) 100% vytížení disku s rychlostí přenosu dat 0kb/s.
Zkloušel jsem čistou instalaci, kontroloval aktualizace FW všech disků, BIOSu, testy HDD utilitou od výrobce (boot z flešky), kontrola správce zařízení atd. - prostě nic jsem nenašel a nevyřešil

Pak jsem zkusil prohodit HDD s SSD, problematický HDD šel do SATA 0 a SSD do SATA 2 a bylo po problému.
Proč to netuším, při tom času co momentálně můžu věnovat PC mě uspokojil výsledek a víc jsem nepátral :-)

Vypínání obrazovky po 1 minutě jsem taky řešil (opět NTB Asus G750JS) a nakonec jsem přišel na to, že mi to způsobuje utilita s jejich napájecíma profilama Asus Power4Gear Hybrid. A to bylo myslím už od buildu 105xx.
Jestli najdu chvilku, tak zkusím tu utilitu naistalovat a dám ti zprávu, jestli to stále platí
m.kv
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod r34ktor 29. 12. 2016 20:58

Problém č.1:
Nejsi náhodou připojen přes firemní, nebo lokální proxy?

Problém č.2:
Spusť regedit, otevři klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Power\PowerSettings\7516b95f-f776-4464-8c53-06167f40cc99\8EC4B3A5-6868-48c2-BE75-4F3044BE88A7 a změň hodnotu Attributes z 1 na 2. Tím aktivuješ položku Časový limit pro uzamčení obrazovky konzoly (Plán napájení > Zobrazení), kterým můžeš ovládat příslušný timeout v minutách.

Pro jemnější nastavení (v sekundách) je nutno použít konzolové příkazy.

Nastavení časového limitu v aktivním napájecím plánu pro napájení z baterie:
Kód: Vybrat vše
powercfg /SETDCVALUEINDEX SCHEME_CURRENT SUB_VIDEO VIDEOCONLOCK <sekund>

Nastavení časového limitu v aktivním napájecím plánu pro napájení ze sítě:
Kód: Vybrat vše
powercfg /SETACVALUEINDEX SCHEME_CURRENT SUB_VIDEO VIDEOCONLOCK <sekund>
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Nargon 30. 12. 2016 08:16

Díky r32ktore, problém číslo 2 je tímto vyřešen. Po nastavení hodnoty 2 jsem měl možnost nastavit časový limit pro uzamčení konzoly. Samozřejmě že tam byla nastavena 1 minuta. Tak jsem tam dal 0 minut a už se to po uzamčení nezhasne. Jen ještě budu muset vyzkoušet, zda to správně reaguje na nastavených 20 minut kdy to má vypnout monitor. Mno to asi vyzkouším až dnes přes oběd. Jsem jeden z těch blbců co sedí v práci i dnes.

K problému č.1 ne, žádná proxy, počítač je připojen pouze přes NAT a na firewallu není nijak filtrována odchozí komunikace.
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod r34ktor 30. 12. 2016 11:11

Nargon píše:K problému č.1 ne, žádná proxy, počítač je připojen pouze přes NAT a na firewallu není nijak filtrována odchozí komunikace.

Zkus smazat nastavení (= smazat obsah složky %localappdata%\Packages\Microsoft.Windows.ContentDeliveryManager_cw5n1h2txyewy\Settings).
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Nargon 30. 12. 2016 11:56

Vyzkoušel jsem vymazání nastavení, ale nic se nezměnilo. Stále na zamčené obrazovce vidím jen černou plochu s ikonkami a aktuálním časem. Až po zmáčknutí klávesy a zobrazení přihlašovacího dialogu je vidět pozadí.

Ale možná ještě jedna drobnost, kterou jsem teď zjistil. Na obrazovce prvního přihlášení. Tj například po restartu PC to funguje korektně. Je tam vidět pozadí a po zmáčknutí klávesy a zobrazení přihlašovacího dialogu je pozadí vidět stále. Takže i tady to funguje jak má. Jen je tam tedy jiný obrázek než na té zamykací obrazovce, ale vím že se obrázek mění i na té obrazovce prvního přihlášení, takže to asi používá něco podobného. Problém ale je jen na té zamčené obrazovce.
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod r34ktor 30. 12. 2016 12:15

Nargon píše:Ale možná ještě jedna drobnost, kterou jsem teď zjistil. Na obrazovce prvního přihlášení. Tj například po restartu PC to funguje korektně. Je tam vidět pozadí a po zmáčknutí klávesy a zobrazení přihlašovacího dialogu je pozadí vidět stále. Takže i tady to funguje jak má. Jen je tam tedy jiný obrázek než na té zamykací obrazovce, ale vím že se obrázek mění i na té obrazovce prvního přihlášení, takže to asi používá něco podobného. Problém ale je jen na té zamčené obrazovce.

Já mám na obou obrazovkách identický obrázek. Když ho na přihlašovací obrazovce deaktivuji, tak jednobarevné pozadí.

Další možnost potenciální opravy je smazání lokální cache obrázků (%localappdata%\Packages\Microsoft.Windows.ContentDeliveryManager_cw5n1h2txyewy\LocalState\Assets).
Knowledge is power
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Nargon 30. 12. 2016 14:11

Tak taky nic, už jsem vyzkoušel i vymazat všechny soubory co jsou ve složce (a podsložkách) %localappdata%\Packages\Microsoft.Windows.ContentDeliveryManager_cw5n1h2txyewy\ a furt nic.
Ale ty obrázky mám stále různé. Když se odhlásím tak tam mám to co jsem viděl první den po instalaci windows 10. Tj nějaké moře se dvěmi velkými skalami a je to focené z nějaké temné jeskyně. Na zamykací obrazovce mám nějaký dřevěný člun na písečné pláži a palmy. Prostě dva naprosto odlišné obrázky.

-- 30. 12. 2016 16:23 --

Už jsem vyzkoušel i různou kombinaci odhlášení a restartů ale furt nic.
Na přihlašovací obrazovce je obrázek jiný a tam to vše funguje. Vidím obrázek jak před tak i při zadávání hesla. Na zamykací obrazovce vidím před zadáváním hesla jen černou plochu s časem a ikonami. Až při zadávání hesla se obrázek objeví. A je to jiný obrázek než na přihlašovací obrazovce.

Když si vypnu zobrazení obrázku při zadávání hesla, tak na přihlašovací obrazovce vidím obrázek a když začnu zadávat heslo tak se zobrazí jen modrá barva a okénko pro zadání hesla. Na přihlašovací obrazovce to samé. Tj před zadání hesla vidím obrázek (stále ten jiný než na přihlašovací obrazovce) a po tom co začnu psát heslo tak se zobrazí modrá plocha s okénkem na heslo.

Je to pro mě záhada. Ale tohle mi až tak moc nevadí. Už jsem si zvykl na to že při zadávání hesla vidím modrou obrazovku. Vzhledem k tomu že to heslo mám napsané hned tak mě to až tak moc neotravuje. To zhasínání monitoru mi vadilo víc. A to teď po nastavení toho časového limitu na 0 minut funguje jak má. Tj počká to 20 minut než mi to monitor zhasne. Byla celkem otrava, že než jsem se vrátil ze záchodu tak se mi to vyplo.

-- 2. 1. 2017 14:13 --

Aktualizace:
Tak po pár dnech se to synchronizovalo a už mám alespoň stejný obrázek při přihlašování jako při odemykání. Ale nezobrazování obrázku na zamčené obrazovce trvá dál.
Asi už to nechám a nebudu řešit. Je to celkem bezvýznamný problém a očividně jeho řešení bude celkem složité, tak nemá cenu s tím ztrácet čas.

Díky všem co mi radili, hlavně r34ktorovi za úspěšné vyřešení jednoho bodu.
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod našinec 3. 1. 2017 19:53

gpedit.msc
našinec
Junior

Odeslat příspěvekod Nargon 4. 1. 2017 13:21

Můžeš být konkrétnější? tedy jaký parametr to nastavuje?
Já jsem zkoušel hledat, ale parametrů přes gpedit lze nastavit hodně a nenašel jsem ten který by to měl ovlivnit.
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod našinec 4. 1. 2017 17:38

A například: ' Editor místních zásad skupiny → Konfigurace počítače → Šablony pro správu →
Veškeré nastavení → Vynutit konkrétní výchozí obrázek zamykací obrazovky a přihlášení '
Ti nějakým způsobem nevyhovuje?!
našinec
Junior

Odeslat příspěvekod Nargon 5. 1. 2017 13:13

Díky za upřesnění, ale bohužel ani tohle nic nezměnilo. Nastavené to nebylo ani přes doménu, a ikdyž jsem parametr zakázal tak to nemělo žádný viditelný vliv.
Povolit a nastavit soubor nemá význam, protože já ten problém mám jen u windows spotlight (tj u toho systému který mi každý den stáhne a zobrazí jiný obrázek). Když si nastavím nějaký obrázek napevno tak to se mi korektně zobrazuje i na zamčené obrazovce, ale to nepotřebuji.

-- 29. 6. 2017 13:08 --

Aktualizace stavu:
Po nainstalování Creators Updatu to zázračně začalo fungovat a obrázek se již zobrazuje.
Nargon
Moderátor